Strumienie filmowych bitów - krótki przewodnik

Jak zwykle po wakacjach, zarówno tych szkolnych jak i studenckich, zaczyna się gorący sezon dla dystrybutorów filmowych. X muza i branża komputerowa na dobre scaliły swoje działania w celu dostarczenia nam jak największej ilości rozrywki. W obecnych czasach kampania reklamowa żadnego kasowego filmu nie może pominąć Internetu. Strony WWW doskonale nadają do promowania zarówno hollywoodzkich superprodukcji jak i kina niekomercyjnego.

Jak zwykle po wakacjach, zarówno tych szkolnych jak i studenckich, zaczyna się gorący sezon dla dystrybutorów filmowych. X muza i branża komputerowa na dobre scaliły swoje działania w celu dostarczenia nam jak największej ilości rozrywki. W obecnych czasach kampania reklamowa żadnego kasowego filmu nie może pominąć Internetu. Strony WWW doskonale nadają do promowania zarówno hollywoodzkich superprodukcji jak i kina niekomercyjnego.

Kilobajty fragmentów filmów, fotosów, wywiadów, plotek, faktów, ścieżek muzycznych czy trailerów codziennie mkną infostradą w najróżniejszych kierunkach. Jeśli jesteście podłączeni do Sieci, macie do niej dostęp w domu, pracy czy w szkole - strumień filmowych bitów dotrze przez modem i na ekrany Waszych komputerów. Oto krótki przewodnik po jesiennych premierach, najważniejszych studiach filmowych i bazach danych on-line przygotowanych specjalnie dla tych wszystkich internautów, którzy interesują się filmem.

Niewątpliwie najbardziej oczekiwana tej jesieni premiera to The Fifth Element (www.fifthelement.com) - superprodukcja science-fiction porównywana przez krytyków filmowych z takim klasycznym już filmem jak Blade Runner. Piąty Element - bo tak po polsku brzmi jego tytuł - jest najdroższym z filmów wyprodukowanych dotychczas we Francji. Kosztował ponad 100 milionów dolarów i, co się rzadko zdarza, pieniądze te zostały doskonale wydane. Już same nazwiska rzucają kinomanów na kolana. Film reżyseruje Luc Besson (Wielki Błękit, Nikita, Leon Zawodowiec), w rolach głównych wystąpią Bruce Willis (Szklana Pułapka 1-2-3) i Gary Oldman (Leon Zawodowiec), muzykę skomponował od lat współpracujący z Bessonem Eric Serra, a kostiumy zaprojektował jeden z najbardziej ekstrawaganckich kreatorów współczesnej mody - sam Jean Paul Gaultier. Akcja filmu wybiega aż w trzecie tysiąclecie kiedy to do Ziemi powoli zbliża się galaktyczna wojna, obce rasy odwiedzają Układ Słoneczny, a na horyzoncie pojawia się nawet Nadistota. W tym istnym oku cyklonu znajdzie się przez przypadek pewien nowojorski taksówkarz - Korben Dallas (Bruce Willis), który bohatersko wystąpi w obronie ludzkości. Więcej nie zdradzę bo i tak każdy MUSI KONIECZNIE zobaczyć ten film !!! Wykorzystane w Piątym Elemencie efekty specjalne i grafika komputerowa pretendują do najnowocześniejszych oraz najbardziej widowiskowych we współczesnym kinie. Zapowiada się zatem niesamowita filmowa uczta.

Inną superprodukcją będzie od dawna oczekiwany The Lost World: Jurrasic Park (http://www.lost-world.com) czyli powrót na światowe ekrany gigantycznych dinozaurów. Jak to zwykle bywa w filmach tworzonych przez "stajnię" Spielberga widowisko zrealizowane będzie z ogromnym rozmachem. Zaginiony Świat to bezpośrednia kontynuacja pamiętnego hitu Jurrasic Park. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie dinozaury znane nam z poprzedniej części zginęły... Część ocalała na pobliskiej kostarykańskiej wyspie, nawet najbardziej przerażający ze wszystkich T-Rex. Co gorsza dinozaury zaczynają rozwijać się na wyspie jak w swych naturalnych warunkach. Obsada kolejnej części "jurajskich" przygód podobna jest do Jurrasic Park - w rolach głównych występują Jeff Goldblum i David Attenborough, film wyreżyserował Steven Spielberg, a muzykę skomponował John Williams. Ciekawostką jest fakt, że zdjęcia do tego hitu sezonu robił Polak - Janusz Kamiński (Lista Schindlera)

W zapowiedziach jest również kilka mniej rozreklamowanych produkcji lecz zapowiadających się nie mniej atrakcyjnie. Event Horizon (http://eventhorizonmovie.com) to thriller SF z Laurencem Fishburnem w roli głównej. Akcja filmu wybiega w rok 2046. Załoga statku ,,Levis and Clark" ma odzyskać zaginiony statek kosmiczny ,,Event Horizon" wchłonięty przez czarną dziurę i opanowany przez obcych.

Zbliża się też premiera komiksowego Spawn (http://www.spawn-themovie.com). Wkrótce powinien pojawić się Contact z Jodie Foster oraz od dawna oczekiwana czwarta część słynnego cyklu Alien. Zwłaszcza film Contact sprawia bardzo interesujące wrażenie. Jodie Foster jest astronomem pracującym w obserwatorium kosmicznym przy poszukiwaniu obcych w naszej galaktyce. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość z kosmosu... Zapowiada się więc gorąca jesień w kinie.

Informacji o nowych produkcjach najlepiej szukać u źródeł czyli na stronach wielkich wytwórni filmowych oraz kinowych serwisów WWW. Jest ich tak ogromna ilość, że ciężko dokonać zdecydowanej selekcji. Oto kilka najważniejszych miejsc w Sieci stworzonych przez główne studia filmowe.

Polskich stron WWW o filmie należy w większości wypadków niestety unikać. Przede wszystkim serwisy te są bardzo rzadko aktualizowane. Dominują fanowskie strony X-files, Star Wars, czy Star Trek. Niestety rzadko możemy znaleźć jakieś informacje o bieżących wydarzeniach ze świata filmu. Ciekawą stroną WWW jest baza danych obejmująca filmy polskie z lat: 1916-41 (http://jarecki.ikki.com.pl./historia.htm). Zawiera daty przedwojennych premier, pełne obsady, nazwiska reżyserów i scenarzystów.

Polskie wytwórnie filmowe praktycznie nie są reprezentowane w Sieci, chlubnym wyjątkiem jest tu Apollo-Film z Krakowa (http://www.apollo.krakow.pl). Na stronie umieszczony jest repertuar trzech krakowskich kin (aktualny!), linki do stron o filmie, konkursy. Graficzne strona WWW wykonana jest niestety na bardzo słabym poziomie.

Film jest takim rodzajem sztuki, który niezwykle szybko rozwinął się w ciągu ponad stu lat swojej historii. X muza szybko adaptuje się do zmian błyskawicznie przyswaja wszystkie nowinki techniczne. Jest jedną z niewielu gałęzi sztuki, która z łatwością potrafi stawić czoła nowym czasom. Symbioza internetu, a w szczególności WWW, z przemysłem filmowym jest wyjątkowo wygodna dla wszystkich surfujących filmomaniaków.


Zobacz również