Święty Mikołaj z Adobe

Są różne kategorie oprogramowania: edytory tekstów, programy graficzne, arkusze kalkulacyjne. Ten program należałoby zaliczyć do jeszcze innej kategorii: przyjemnych.

Są różne kategorie oprogramowania: edytory tekstów, programy graficzne, arkusze kalkulacyjne. Ten program należałoby zaliczyć do jeszcze innej kategorii: przyjemnych.

"Bezpłatny" kojarzy się w informatyce niemal zawsze źle, a nieliczne wyjątki zdają się jedynie potwierdzać tę regułę. Adobe Photoshop Album 2.0 Starter Edition (APA2 SE) rozpowszechniany jest przez firmę Adobe jako swoista reklamówka Adobe Photoshop Album 2.0. Zwykle takie programiki demonstracyjne mają ograniczony czas użytkowania lub zredukowany zakres funkcjonalności. Tym razem jest inaczej: dostajemy produkt estetyczny wizualnie i funkcjonalny w zakresie, jakiego wymaga odbiorca, do którego jest adresowany.

Dwa-trzy kliknięcia wystarczają, aby wykonać większość potrzebnych operacji.

Dwa-trzy kliknięcia wystarczają, aby wykonać większość potrzebnych operacji.

Adobe Photoshop Album 2.0 SE realizuje wszystkie zadania wirtualnego albumu. Interfejs graficzny wygląda przyjemnie: czysto, schludnie, przejrzyście, stonowane kolory, ikony estetyczne i wyraźne. Poniżej linii menu znajduje się pasek z ikonami umożliwiającymi dostęp do najczęściej używanych funkcji. Pod nią mamy pasek czasu, niżej główny obszar roboczy zawierający miniatury fotografii, a na samym dole ikony przydatnych opcji, takich jak zmiana sposobu uporządkowania, obracanie grafik czy wybieranie wielkości miniatur. Dzięki takiej organizacji ekranu większość funkcji, do których zwykle przedzieramy się przez menu, jest dostępna po jednym kliknięciu. Od razu warto wspomnieć, że szkieletem programu jest Microsoft Internet Explorer - czego na szczęście nie widać. Widać za to zaletę przeglądarki: dostępne są przyciski do przewijania zawartości okna w przód i w tył, a zatem jest coś w rodzaju historii wykonywanych czynności (działanie niezależne od standardowego - i naturalnie dostępnego - Undo/Redo).

Pasek czasu jest dość oryginalnym pomysłem. Jeśli wczytamy do programu zdjęcia, zostaną one automatycznie pogrupowane chronologicznie, z podziałem na poszczególne miesiące. Liczbę zdjęć w danym miesiącu odzwierciedla pionowy pasek. Suwak umożliwia przeskakiwanie z miesiąca do miesiąca, czemu towarzyszy zmiana zawartości głównego obszaru roboczego: widzimy zaznaczone zieloną ramką pierwsze zdjęcie pochodzące z wybranego okresu. Dodatkowo na pasku czasu możemy suwakami ustalić przedział obejmujący kilka miesięcy. Zobaczymy wówczas wyłącznie zdjęcia pochodzące z wybranego okresu.

Brakuje nagrywania albumów na CD, ale zarządzanie grafikami oraz ich dystrybucję online rozwiązano w wyjątkowo prosty sposób.

Brakuje nagrywania albumów na CD, ale zarządzanie grafikami oraz ich dystrybucję online rozwiązano w wyjątkowo prosty sposób.

Wczytanie zdjęć jest proste: klikamy ikonę Get Photos. Zdjęcia można pobrać z kamery lub czytnika kart pamięci, skanera bądź po prostu z katalogu na twardym dysku (obsługiwane formaty: BMP, JPEG i TIFF). Jeśli poprawnie podłączymy kamerę, cała operacja to dwa-trzy kliknięcia. Program automatycznie tworzy miniatury w kilku rozmiarach i przedstawia je otoczone szarymi, estetycznymi ramkami. Konieczny obrót grafiki? Wystarczy kliknąć u dołu ekranu stosowną ikonę. Kolorystyka nie ta? Klikamy Fix i już mamy okno z wyszczególnionymi opcjami graficznymi. Korekcję kolorów, poziomów i kontrastu APA2 SE wykonuje automatycznie, gdy naciśniemy określony przycisk. Możliwe jest również przycięcie grafiki oraz usunięcie efektu czerwonych oczu (po ręcznym zaznaczeniu na zdjęciu korygowanego obszaru), a także wyostrzanie. Ţadnych fajerwerków, pełna "głupotoodporność", ale przecież to nie edytor graficzny! Tu zaletą jest fakt, że niezbyt udane zdjęcie może w miarę do porządku doprowadzić nawet amator - i to zaledwie kilkoma kliknięciami myszy.

Naturalnie APA2 SE pozwala opisywać zdjęcia. Możemy nadawać im własne nazwy, dołączać komentarze, a także grupować tematycznie za pomocą systemu znaczników. Klikając ikonę Tags, uzyskujemy dostęp do ich listy i zaznaczając interesujące w danym momencie, ograniczamy liczbę zdjęć wyświetlanych na ekranie do obrazów mających przed chwilą wybrane znaczniki. Szybko, prosto, wygodnie. Podobne przymiotniki pasują do metod prezentacji i rozpowszechniania zdjęć. Zaznaczyć zdjęcia, kliknąć Create - pokaz slajdów gotowy. Aby przesłać grafiki e-mailem, wystarczy wskazać odpowiednie miniatury i użyć opcji Share. Alternatywnie, jeśli dysponujemy kontem na którymś z serwisów internetowych zajmujących się dystrybucją grafik, wybrane zdjęcia zostaną tam przesłane, a nasi adresaci otrzymają list zawierający wyłącznie odsyłacze (łącza). Brakuje nagrywania albumu na CD, ale ta opcja - wraz z wieloma innymi - jest dostępna w pełnej wersji.

Wirtualny album nie jest programem graficznym, wręcz przeciwnie - powinien jedynie prosto, szybko i przyjemnie umożliwiać przeglądanie zdjęć. Adobe Photoshop Album 2.0 Starter Edition czyni to na tyle dobrze, że właśnie odinstalowałem program, którego wcześniej używałem do tego celu.

Producent: Adobe Systems Incorporated

http://www.adobe.com/products/photoshopalbum/starter.html

Cena: bezpłatny


Zobacz również