Sylwestrowy Internet

Tegoroczne sylwestrowe szaleństwo jeszcze się w pełni nie zaczęło, o czym świadczy chociażby brak sprecyzowanych w tym względzie planów polskich dostawców Internetu i twórców stron WWW, którzy w większości przypadków nie wiedzą, co pokażą na swoich serwerach. Podobnie niewielki jest wybór na stronach zagranicznych. Można to sobie jednak zrekompensować, kupując już dziś bilet na imprezę organizowaną 31 grudnia 1999 r. Jedną z ciekawostek, jaką znalazłem, jest wiersz poświęcony tematyce Nowego Roku. Właściwie jest to piosenka młodego, francuskiego artysty, który zadebiutował na estradzie cztery lata temu. Tekst ten pt. "Uwolnijcie mnie od sylwestra", znajduje się na serwerze http://www.geocities.com/Paris/LeftBank/1577/new_year.html. Jak można było się spodziewać, w większości przypadków serwery WWW służą jednak jako dostępna z każdego miejsca na świecie tablica ogłoszeniowa. Firmy i osoby prywatne publikują tam zaproszenia na imprezy sylwestrowe na całym świecie.

Tegoroczne sylwestrowe szaleństwo jeszcze się w pełni nie zaczęło, o czym świadczy chociażby brak sprecyzowanych w tym względzie planów polskich dostawców Internetu i twórców stron WWW, którzy w większości przypadków nie wiedzą, co pokażą na swoich serwerach. Podobnie niewielki jest wybór na stronach zagranicznych.

Można to sobie jednak zrekompensować, kupując już dziś bilet na imprezę organizowaną 31 grudnia 1999 r. Jedną z ciekawostek, jaką znalazłem, jest wiersz poświęcony tematyce Nowego Roku. Właściwie jest to piosenka młodego, francuskiego artysty, który zadebiutował na estradzie cztery lata temu. Tekst ten pt. "Uwolnijcie mnie od sylwestra", znajduje się na serwerze http://www.geocities.com/Paris/LeftBank/1577/new_year.html. Jak można było się spodziewać, w większości przypadków serwery WWW służą jednak jako dostępna z każdego miejsca na świecie tablica ogłoszeniowa. Firmy i osoby prywatne publikują tam zaproszenia na imprezy sylwestrowe na całym świecie.

Góry czekoladowe

Jedno z bardziej niezwykłych zaproszeń opublikowało w Internecie małżeństwo państwa Szymańskich, mieszkające obecnie w Stanach Zjednoczonych. Od ośmiu lat organizują oni imprezę sylwestrową na świeżym powietrzu w Górach Czekoladowych w Kalifornii. Na początku reklamowali ją za pomocą tradycyjnych ulotek, rozsyłanych znajomym i rozkładanych w miejscach, gdzie zjawiają się Polacy, no i oczywiście - pocztą pantoflową. "W styczniu tego roku postanowiłam jednak założyć Stronę Wolnych Najmitów na WWW http://www.acusd.edu/~bmp/sylwester.html, gdzie zaczęłam - poza swoimi opowiadankami - umieszczać informacje o rożnych naszych imprezach. Prawie wszyscy nasi znajomi są podłączeni do Sieci, jest to więc najszybsza forma komunikacji" - opowiada Iwona Szymańska. "Na te spotkania przyjeżdża każdy, kto chce. Uczestnicy to wielbiciele natury i swobody. Osoby, które wolą spędzić Nowy Rok w dresie i pod namiotem niż we fraku i krynolinie. Rozpiętość wieku jest spora, bo od sześciu miesięcy do 75 lat. Najczęściej jest ok. 50 osób" - dodaje. Wszyscy uczestnicy zabawy są mieszkańcami okolicznych stanów, głównie Kalifornii, Arizony i Nevady.

Polskie imprezy

W Polsce, jak na razie, nikt jeszcze nie zaczął umieszczać zaproszeń na przyjęcia noworoczne. Jednak niektóre firmy, zajmujące się tworzeniem serwerów WWW, przygotowują specjalne atrakcje na tę noc i kilka ją poprzedzających. OptimusNet http://www.onet.pl zamierza przedstawić na serwerze imprezę sylwestrową za pomocą kamery umieszczonej na budynku, naprzeciwko krakowskiego Ratusza. Będzie można zobaczyć wszystko od początku do końca. Kolejny pomysł pracowników firmy polega na tym, aby ta sama kamera co pół godziny robiła zdjęcia osobom pojawiającym się na rynku. Po sylwestrze mają one być umieszczone na stronach WWW OptimusNet. Kto się na nich odnajdzie i udowodni, że to on jest na fotografii, otrzyma nagrodę. Są to jedynie dwie z wielu planowanych atrakcji. Natomiast Magazyn Internet wspólnie z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT zamierza w grudniu br. zorganizować konkurs na stronach Infonetu http://www.infonet.com.pl. Będzie to impreza gwiazdkowo-noworoczna.

Powitać trzecie tysiąclecie

Bardziej zapobiegliwi mogą już teraz zarezerwować sobie miejsce na przyjęciu w związku z powitaniem nowego tysiąclecia. Na stronie http://www.newyrseve1999.com pogrupowano je według trzech kategorii: miejsce, koszt (od 100 USD do ponad 10 tys. USD) i typ (na koncercie, w restauracji, hotelu lub w podróży - duża jest oferta różnego typu rejsów). Właściciele serwera umożliwiają umieszczenie na stronie własnych adresów.

Moim zdaniem jednak, jednym z najlepszych serwerów, na którym można dowiedzieć się wszystkiego o nowym 2000 roku, jest http://www.everything2000.com/fm_res.htm. Z tego miejsca istnieją połączenia z serwerami, na których znajdziemy zaproszenia na wiele zagranicznych "balang", organizowanych m.in. w Chicago http://centerstage.net/chicago/promos/nye/index.html), Francji http://www.celebration2000.gouv.fr, Rzymie http://www.roma2000.it, Greenwich w Wielkiej Brytanii http://greenwich2000.com oraz Kalifornii http://www.party2000.com. W ostatnim z tych miejsc organizatorzy spodziewają się ok. 2,5 mln gości z całego świata. Podczas trzech dni (od 30 grudnia 1999 r. do 1 stycznia 2000 r.) na pięciu scenach występować będzie kilkanaście zespołów muzycznych. Ponadto na stronach serwera umieszczono także adresy miejsc, gdzie swoje apokaliptyczne wizje zbliżającego się końca świata przedstawiają kościoły i sekty religijne http://www.ad2000.org, http://www.mille.org/globeoped.html.

Zapowiadane polskie imprezy

OptimusNet - http://www.onet.pl

Infonetu - http://www.infonet.com.pl

W Górach Czekoladowych w Kalifornii - http://www.acusd.edu/~bmp/sylwester.html

i zagraniczne

The Billennium, The official celebration of the Year 2000 - http://www.billennium.com/index.html

New Year's Eve 1999 - http://www.newyrseve1999.com

Everything 2000 Millennium - http://www.everything2000.com/fm_res.htm

Chicago - http://centerstage.net/chicago/promos/nye/index.html

Francja - http://www.celebration2000.gouv.fr

Rzym - http://www.roma2000.it

Greenwich w Wielkiej Brytanii - http://greenwich2000.com

Kalifornia - http://www.party2000.com

Wiersz "Liberate me for New Year's Eve" - http://www.geocities.com/Paris/LeftBank/1577/new_year.html


Zobacz również