Szybkie inaczej

Gdy z szybkością zapisu nośników ±R nie da się nic więcej zdziałać, producenci nagrywarek DVD szukają możliwości uatrakcyjnienia napędów pod innymi względami.

Gdy z szybkością zapisu nośników ±R nie da się nic więcej zdziałać, producenci nagrywarek DVD szukają możliwości uatrakcyjnienia napędów pod innymi względami.

W ciągu pół roku od naszego ostatniego dużego testu nagrywarek DVD sytuacja na rynku zmieniła się diametralnie. Pojawiło się wiele nowych modeli, a dotychczasowe najlepsze produkty zyskały na funkcjonalności dzięki aktualizacjom firmware'u (oprogramowania sterującego znajdującego się w napędzie). Dzięki temu użytkownicy mogą dziś znacznie szybciej zapisywać płyty dwuwarstwowe DVD+R czy nośniki ±RW.

Zmiany w sprzęcie nie mogły pozostać bez echa w naszych testach. Ponieważ szesnastokrotna prędkość nagrywania płyt DVD±R jest już normą niemal we wszystkich napędach (spośród 14 testowanych urządzeń jedynie modele BenQ, HP i Philipsa oferują zapis 16x wyłącznie na nośnikach +R), zmodyfikowaliśmy procedurę, żeby podkreślała inne różnice w szybkości nagrywarek. Uwzględniliśmy coraz popularniejsze wypalanie krążków +R DL, które bardzo wyraźnie pokazuje przewagę jednych modeli nad innymi.

Dwie warstwy, dwa formaty, jeden problem

Wydajność

Wydajność

Dotychczas płyty dwuwarstwowe obsługiwały jedynie format "plus" (oznaczane są jako Double Layer, DVD+R DL lub DVD+R9), a szybkość nagrywania tych nośników początkowo wynosiła zaledwie 2,4x. Zapisanie całego krążka DL - niemal 8 GB danych - z taką prędkością trwa aż 46 minut.

W napędach wypalających nośniki DL z szybkością 4x czas operacji skrócił się do 28 minut, dziś zaś niektóre nagrywarki oferują zapis 6x, a nawet 8x, co oznacza 20 minut oczekiwania na nagranie płyty.

Z szybkim zapisem DL jest jednak mały problem. W czasie testów korzystaliśmy z nośników DL firm TDK, Traxdata i Verbatim (wszystkie certyfikowane na 2,4x), lecz tylko krążki Verbatimu pozwalały napędom uzyskać maksymalną prędkość - także 6x i 8x. Owe płyty mają tylko jedną wadę: są najdroższe.

Nieco inaczej wygląda sprawa z dwuwarstwowymi nośnikami formatu "minus". Jest już kilka nagrywarek oferujących tę nowość (przetestowaliśmy sześć modeli z obsługą DVD-R DL, czyli Dual Layer), lecz wszystkie cierpią na prozaiczną chorobę wieku dziecięcego: brak płyt. Podczas testów nie dysponowaliśmy krążkami DVD-R DL i nie mogliśmy porównać szybkości nagrywania dwuwarstwowych "plusów" i "minusów".

Szybkie RW w teorii

Opłacalność

Opłacalność

Podobne problemy z nośnikami dotyczą także nagrywania na płytach wielokrotnego zapisu (RW). Choć sprzęt umożliwia znacznie szybsze wypalanie krążków tego typu (obecne maksimum wynosi 8x dla +RW i 6x dla -RW), to nadal brak odpowiednich mediów. Co ciekawe, mimo że +RW został przyspieszony dużo wcześniej, pierwsze w sprzedaży mogą być płyty -RW 6x (testy musieliśmy przeprowadzić na nośnikach o prędkości 4x; oczywiście w momencie pojawienia się szybszych płyt postaramy się zaktualizować wyniki).

Skrobanie laserem

W poszukiwaniu nowych funkcji firma HP opracowała nowatorską technologię LightScribe. Służy ona do umieszczania napisów i grafiki na wierzchniej stronie płyty specjalnego typu za pomocą tego samego lasera, którym wypalane są dane na warstwie rejestrującej.

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Z punktu widzenia użytkownika proces tworzenia "laserowej etykiety" jest wyjątkowo banalny: wystarczy nagrać dane na płycie z warstwą LighScribe, wysunąć nośnik, obrócić go i włożyć do napędu. W oprogramowaniu nagrywającym, np. Nero (od wersji 6.6.0.8 wzwyż), trzeba zaprojektować wygląd "nadruku" dokładnie tak samo, jak tworzy się papierowe etykiety czy wkładki, a następnie wybrać opcję wypalenia dzieła na krążku.

Czas nanoszenia obrazu zależy od jakości - od 11 minut w trybie szybkim do aż 28 minut przy najwyższej jakości. Niestety, są to obrazy monochromatyczne (odcienie szarości) i wymagają zwykle dwukrotnego wypalenia, aby były wyraźne i kontrastowe. Dlatego dla wielu osób bardziej atrakcyjne wciąż może być stosowanie nośników z warstwą do nadruku w zwykłej drukarce atramentowej.

Plextor PlexWriter PX-716A

Dzięki aktualizacjom firmware'u najdroższa nagrywarka DVD wciąż króluje, choć na horyzoncie czeka następca.

Obecne parametry Plextora PX-716A nieco odbiegają od tych, które napęd oferował w dniu premiery: aktualizacje firmware'u pozwoliły uzyskać wzrost prędkości nagrywania płyt +R DL do 6x, a także wprowadzić obsługę nośników -R DL (również z szybkością zapisu 6x). Można jedynie żałować, że przy okazji nie przyspieszono wypalania -RW do 6x, choć byłoby ono na razie równie bezużyteczne, jak 8x na +RW, dostępne w PX-716A od samego początku.

Plextor jest wyjątkowym napędem, ponieważ wyposażono go w aż 8 MB bufora i oryginalne funkcje znane z wcześniejszych modeli, takie jak VariRec (ulepszony zapis audio), GigaRec (nagrywanie płyt CD znacznie ponad nominalną pojemność), SecuRec (szyfrowanie płyt hasłem) czy Q-Check (sprawdzanie jakości wypalonych nośników). PX-716A oferuje ponadto wymienne panele przednie - szary i czarny.

Szybki, lecz nie najszybszy

Pod względem wydajności nagrywarka Plextora ustępuje nieco napędom Samsunga i Lite-Ona (model SOHW-1673S), plasując się na równi z Toshibą. Rekordowy czas zapisu na nośnikach DVD±RW, kopiowania z CD-ROM czy zapisu CD-R z pliku obrazu przyćmiewają niskie wyniki szybkości odczytu i kopiowania DVD oraz zrzucania audio. Mimo tych potknięć PX-716A jest ogólnie szybkim urządzeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę zapis nośników DVD, w tym DL.

Plextor oferuje zestawy aplikacji aż pięciu firm (Ahead, Cyberlink, Pinnacle, Sonic, Ulead), ale niemal wszystkie w 30-dniowej wersji próbnej (wyjątkiem są w zasadzie tylko NeroExpress i Pinnacle Instant CD/DVD; niestety, żaden program do edycji wideo nie jest w pełnej wersji). Jednym słowem, dużo niczego.

Informacje Alstor, tel. (22) 6755515, http://www.alstor.com.pl

Cena 499 zł

Benchmarki

Nero CD-DVD Speed 3.80 (X)

Odczyt CD-ROM 35,34

Odczyt DVD-ROM 9,82

Szybkość DAE 23,84

Zapis CD-R/DVD±R 36,35/11,13

Czas zapisu (min)

CD-R z obrazu / w locie 2:43/3:16

DVD-R/+R/+R DL 7:07/6:59/20:08

DVD-RW/+RW 3:58/3:57

Toshiba SD-R5372

Porządny napęd za rozsądną cenę skusi tych, którym zależy na marce i odpowiednich parametrach.

Mimo że Toshiba jest bliźniaczą konstrukcją omawianego wcześniej Samsunga TS-H552U (obie firmy od roku produkują napędy optyczne we wspólnie prowadzonej spółce TSST), różni się od niego kilkoma cechami: zapis CD-R wynosi 48x zamiast 40x, nośniki DVD+RW nagrywane są z szybkością 8x, a -RW - 6x. Co więcej, zgodnie z tradycją napęd Toshiby czyta także nośniki DVD-RAM, dzięki czemu jest jednym z nielicznych urządzeń obsługujących ten format (tylko nagrywarka LG SuperMulti GSA-4163B pozwala również na zapisywanie płyt DVD-RAM).

Teoria kontra praktyka

Owe lepsze parametry nominalne zupełnie inaczej wypadają w testach. Toshiba okazuje się minimalnie wolniejsza od Samsunga pod każdym niemal względem. Wyjątkami są testy zrzucania audio, w których różnice między napędami są znaczne na korzyść Samsunga, jak również zapis na CD, DVD+R DL i ±RW, gdzie Toshiba jest wyraźnie lepsza od bliźniaka - o ile różnice rzędu kilkudziesięciu sekund do minuty są rzeczywiście istotne. Sytuacja byłaby zapewne inna, gdyby testy zapisu ±RW zostały przeprowadzone na odpowiednio szybkich nośnikach.

Dotychczas napędy Toshiby sprzedawane były w oryginalnych opakowaniach producenta. Dziś urządzenia tej firmy konfekcjonuje Ardata (czyli Alstor), a do nagrywarki Toshiby dodawana jest drukowana polska dokumentacja - stanowi to niemal ewenement rynkowy. W wyposażeniu znajdziesz także oprogramowanie Nero z polskim interfejsem, kable i śrubki. Jeśli więc rozważałeś zakup urządzenia Samsunga, przemyśl zainwestowanie dodatkowych 25 zł w celu otrzymania spolonizowanego środowiska pracy kosztem zaledwie paru minut straconych podczas wypalania.

Informacje Alstor, tel. (22) 6755515, http://www.alstor.com.pl

Cena 244 zł

Benchmarki

Nero CD-DVD Speed 3.80 (X)

Odczyt CD-ROM 33,27

Odczyt DVD-ROM 12,00

Szybkość DAE 27,29

Zapis CD-R/DVD±R 35,5/11,78

Czas zapisu (min)

CD-R z obrazu / w locie 2:53/3:01

DVD-R/+R/+R DL 6:58/6:40/22:38

DVD-RW/+RW 4:11/4:04


Zobacz również