TRÓJWYMIAROWA DOPAŁA

Do niedawna jedynym efektywnym upgradem komputera, umożliwiającym uzyskanie lepszej wydajności w grach, była zamiana procesora na szybszy oraz dołożenie pamięci RAM do komputera lub karty graficznej. Niestety, metody te nie zawsze są opłacalne, gdyż wymagania sprzętowe gier rosną coraz szybciej, a upgrade nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.

Do niedawna jedynym efektywnym upgradem komputera, umożliwiającym uzyskanie lepszej wydajności w grach, była zamiana procesora na szybszy oraz dołożenie pamięci RAM do komputera lub karty graficznej. Niestety, metody te nie zawsze są opłacalne, gdyż wymagania sprzętowe gier rosną coraz szybciej, a upgrade nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.

Od roku na rynku dostępne są akceleratory 3D - specjalne karty, przeznaczone wyłącznie do obróbki grafiki trójwymiarowej. Specjalnie przygotowane dla nich gry (lub standardowe gry wyposażone w odpowiednią "łatę" programową) wyświetlają obraz nie tylko szybciej (kilkadziesiąt ramek na sekundę), ale potrafią także nałożyć na niego dodatkowe efekty (wygładzenie tekstur, cieniowanie, półprzezroczystość itp).

Na rynku dostępnych jest kilka dedykowanych akceleratorów 3D, z których najbardziej popularne to Diamond Monster 3D firmy Diamond Multimedia oraz Righteious 3D firmy Orchid. Zdecydowanie najpopularniejszym dopalaczem jest Monster 3D. Nic dziwnego, firma Diamond Multimedia - mimo że swoje rozwiązanie wprowadziła na rynek później od Orchida - ma na pewno więcej pieniędzy na promocje Monstera niż konkurencja.

BANALNA INSTALACJA

Monster 3D nie zastępuje stosowanej w komputerze karty graficznej. Uzupełnia jedynie jej możliwości obróbki grafiki. Dzięki temu użytkownik nie musi pozbywać się używanej karty graficznej (Monster współpracuje z dowolną kartą), a także może w przyszłości wymienić ją na lepszą bez konieczności wymiany akceleratora.

Instalacja Monstera 3D jest bardzo prosta - wystarczy go włożyć w puste gniazdo PCI. W zestawie znajduje się także kabel, którym należy połączyć używaną kartę graficzną z Monsterem. Przewód - dotychczas łączący monitor z kartą - powinien być podłączony do drugiego gniazda wbudowanego w Monstera.

Karta firmy Diamond w pełni obsługuje standard plug and play (włącz i używaj), dzięki czemu już przy pierwszym uruchomieniu komputera wyposażonego w Windows 95 zostanie ona automatycznie wykryta. Wszystkie wymagane sterowniki załączone są na dostarczanym wraz z akceleratorem CD-ROM-mie. Na tym samym dysku znajdują się także sterowniki dla systemu operacyjnego Windows NT Workstation 4.0. Do poprawnej pracy Monster wymaga jeszcze przeinstalowania sterowników DirectX, co pozwala mu w pełni zawładnąć mechanizmami renderingu Direct3D.

PIĘKNIEJSZY ŚWIAT WIRTUALNY

Monster praktycznie przyspiesza każdą grę, korzystającą ze sterowników Direct3D. Jednak prawdziwe jego możliwości widać w tych grach, które są dla niego dedykowane (spis najpopularniejszych w ramce obok). Monster wygładza w nich wszystkie tekstury, eliminuje tzw. efekt pikselizacji, oferuje dodatkowe cieniowanie i stopniowe rozpraszanie światła, efekty przezroczystości, wyostrzanie znajdujących się w dalekiej perspektywie obiektów, zoptymalizowane tworzenie efektów mgły czy też odwzorowanie powierzchni szklanych.

Chociaż karta korzysta tylko z jednego trybu pracy w rozdzielczości 640 na 480 pkt. przy 16,7 mln kolorów, to wbrew pozorom nie jest to mało i w zupełności wystarczy, by z zapartym tchem bawić się w takie gry, jak Quake, Descent czy Wipeout XL. Zaletą Monstera nie jest bowiem oferowana rozdzielczość, ale właśnie wspomniane wcześniej efekty wizualne, jakie pojawią się na ekranie, a także doskonała płynność ruchu - karta wyświetla kilkadziesiąt klatek na sekundę (ok. 25-40 w zależności od konfiguracji komputera i ustawienia parametrów karty).

Sercem Monstera są dwa procesory VooDoo, opracowane przez firmę 3Dfx, odpowiedzialne za renderowanie grafiki. Odciążają one procesor komputera, przejmując wszystkie zadania związane z obróbką grafiki. Dzięki temu nawet Pentium 100 MHz z pamięcią 32 MB RAM wystarczy do uruchomienia wszystkich gier zgodnych z DirectX, a wymagających nawet Pentium 166 MHz. Obok chipów 3Dfx na karcie umieszczono także 4 MB RAM, z czego połowa przeznaczona jest na obróbkę tekstur, a połowa na bufor klatek.

GRANIE PEŁNĄ PARĄ

Monster 3D sprzedawany jest w naszym kraju w dwóch konfiguracjach. Tańszy zestaw zawiera wyłącznie kartę, kabelek przejściowy między Monsterem a kartą grafiki oraz jedną płytę CD-ROM ze sterownikami. W drugiej, droższej konfiguracji użytkownik otrzymuje dodatkowo kilka CD-ROM-ów, z wersjami demonstracyjnymi takich gier, jak: Descent II, EF2000, Tomb Raider, Mech Warrior II, HyperBlade, a także pełną wersję wyścigów samochodowych F1.

W mojej, nieskromnej opinii, bardziej opłaca się kupić droższą wersję karty. Różnica w cenie wynosi ok. 100 zł, ale w zamian nabywca otrzymuje kilka fajnych gier, znakomicie prezentujących możliwości Monstera.

Świadomie w tekście starałem się nie używać epitetów wychwalających trójwymiarowy produkt Diamonda, gdyż z pewnością żaden z nich nie oddałby frajdy, jaką mamy grając na komputerze z Monsterem. Wystarczy tylko stwierdzić, że praktycznie każda nowa gra wyposażona jest już standardowo w obsługę tego akceleratora, a do większości nowych hitów dostępne są specjalne "łaty", umożliwiające rozkoszowanie się rozbudowanymi efektami oferowanymi przez Monstera. Z pewnością karta ta jest najpewniejszą inwestycją w sprzęt dla tych, którzy pragną tak rozbudować komputer, aby dostarczył im większą dawkę dobrej rozrywki.

Monster 3D

Producent: Diamond Multimedia

Procesory: 2 x 3Dfx Interactive VooDoo Graphics

Pamięć: 4 MB

Odświeżanie w poziomie: 31,5 kHz - 81,5 kHz

Odświeżanie w pionie: 43,5 Hz - 120 Hz

Wymagania minimalne: komputer Pentium z szyną PCI, 8 MB RAM, napęd CD-ROM, dowolna karta grafiki VGA, MS-DOS lub Windows 95

NIEKTÓRE GRY OBSŁUGUJĽCE MONSTER 3D:

* Quake

* Hexen II

* Tomb Raider

* Descent II

* EF2000

* VR Soccer

* Mech Warrior II

* Hyperblade

* Scorched Planet

* Hellbender

* Monster Truck Madness

* Formula 1

* Carmageddon

* Interstate 76

* Jetfighter III

* MDK

* Swiv 3D

* X-Wing vs Tie Fighter

* Motracer

* G-Police

* X-Car

* Wipeout XL

STRONY WWW POŚWIĘCONE PROBLEMATYCE 3DFX:

http://www.3dfx.com

http://o3dfx.allgames.com

http://www.blue22.com

http://www.voodooextreme.com


Zobacz również