Talia pełna grafiki SLI

SLI niejedno ma imię. Niegdyś w tym trybie mogły pracować wyłącznie najlepsze karty graficzne, kosztujące fortunę, dzisiaj odpowiedni tandem można mieć za mniej więcej 550 zł. To tylko o 50 zł więcej niż górna granica założona przez nas dla kart z najniższego segmentu cenowego!

SLI niejedno ma imię. Niegdyś w tym trybie mogły pracować wyłącznie najlepsze karty graficzne, kosztujące fortunę, dzisiaj odpowiedni tandem można mieć za mniej więcej 550 zł. To tylko o 50 zł więcej niż górna granica założona przez nas dla kart z najniższego segmentu cenowego!

Zarówno ci, którzy od początku wierzyli w SLI, jak niedowiarki i malkontenci muszą się z nami zgodzić, że pozwala szybko i ekonomicznie zwiększyć wydajność podsystemu graficznego. Warunek jest jeden: na zysk można liczyć wyłącznie w grach.

Na razie z tego trybu w profesjonalnych aplikacjach 3D mogą korzystać jedynie posiadacze najlepszych kart dla grafików - z serii Quadro FX od 1400 do 4500. Początkowo SLI sprawiało sporo kłopotów - pisaliśmy o tym już w pierwszej recenzji płyty Asus A8N-SLI Deluxe, która przetarła szlak innym producentom. Obecnie rozwiązanie zostało dopracowane, czego dowodzi przeprowadzony przez nas test płyt głównych pozwalających na instalację dwóch kart jednocześnie. Tym, którzy nie wiedzą, o czym mowa, w skrócie wyjaśniamy podstawy technologii.

Jak działa SLI

Wydajność tanich SLI

Wydajność tanich SLI

Technologię opracowała NVIDIA, korzystając z doświadczeń inżynierów przejętej przez nią firmy 3DFX, niegdyś najpotężniejszego producenta procesorów 3D. Obecnie tylko karty graficzne tej firmy potrafią pracować i jednocześnie generować obraz. SLI działa na innych zasadach niż pamiętny 3DDFX, który także pozwalał na zwiększenie wydajności poprzez dodanie drugiego akceleratora 3D. Tym razem mamy do czynienia z połączeniem całkowicie cyfrowym, które eliminuje ewentualne rozsynchronizowanie sygnału wideo, które występowało w kartach sprzed kilku lat. Oczywiście w SLI chodzi o to, aby zwiększyć wydajność, na razie głównie w grach. Aby zbudować taką platformę, trzeba przede wszystkim kupić płytę główną z chipsetem NVIDIA nForce 4 SLI (wersje do procesorów AMD 64 i Intel z podstawką LGA775). Od rodzaju kart, które chcemy zamontować na płycie głównej, zależą wymagania co do wydajności zasilacza komputera. Dla kart o niższej wydajności rozsądnym minimum będzie solidny zasilacz o mocy 300-350 W, dla kart środka - około 450 W, a dla najszybszych modeli 600 W zasilacz będzie bezpiecznym zakupem. W trybie SLI pracują wyłącznie karty NVIDII i to wyposażone w interfejs PCI Express x16. Obecnie mogą to być modele: GeForce 6600LE, 6600, 6600 GT, 6800GT, 6800 Ultra, 7800 GT i 7800 GTX. W dalszej części artykułu powiemy, które kombinacje są najszybsze, a które najbardziej opłacalne.

Modele kart muszą być identyczne, pochodzić od tego samego producenta, a nawet mieć identyczne wersje BIOS-u. Dopiero wersja sterowników ForceWare 80 pozwoli na instalację dwóch kart tego samego typu, lecz pochodzących od innych producentów. Dozwolone będzie także niezależne ustalanie częstotliwości taktowania dla obu kart.

Ciekawostki

Parametry techniczne

Parametry techniczne

Tryb SLI dostępny jest także w nieco egzotycznych konfiguracjach, gdzie dwa procesory graficzne, pamięci, a nawet złącza monitorowe są zdublowane i zamontowane na jednej karcie. Takie karty obecnie także wymagają płyt SLI. Ich zaletą jest niższy koszt niż dwóch oddzielnie nabywanych kart oraz mniejsze wymagania w stosunku do zasilaczy (np. konieczność podłączenia tylko jednej 6-pinowej wtyczki PCI Express).

SLI działa tylko z określonymi wersjami sterowników NVIDII. Każda kolejna edycja sterowników pozwala na obsługę dwóch kart jednocześnie. Modele 6600LE i 6600 pracują w SLI od sterowników 77.72 wzwyż.

Aby gra działała szybciej dzięki SLI, musi znaleźć się w spisie obsługiwanych tytułów, które NVIDIA umieszcza w swoich sterownikach. SLI można uruchomić samodzielnie, nawet jeśli sterowniki nie obsługują danej gry, ale trzeba się wtedy liczyć z mniejszym zyskiem wydajności i ewentualnością niestabilnej pracy.

Karty GeForce 6600 LE i 6600 do pracy w trybie SLI nie potrzebują połączenia specjalnym mostkiem. Przepustowość interfejsu PCI Express jest na tyle duża, że mniej wydajne modele mogą osiągnąć wyraźne przyspieszenie wyświetlania grafiki 3D.

Dla kogo SLI?

Jak rośnie wydajność w SLI? Prezentujemy najciekawsze warianty pracy dwóch kart

Jak rośnie wydajność w SLI? Prezentujemy najciekawsze warianty pracy dwóch kart

SLI przeznaczone jest głównie dla tych, którzy grają w wysokiej rozdzielczości i korzystają z dodatkowych funkcji poprawiających jakość obrazu - wygładzania krawędzi i filtrowania tekstur, ale jak dowodzą wyniki naszych testów, dwie wolniejsze i tańsze karty, np. GeForce 6600 LE SLI, mogą pracować szybciej niż jedna kosztowniejsza. Przed wyborem modelu warto wziąć to pod uwagę.

SLI jest także doskonałym rozwiązaniem dla oszczędnych. Traktując swój komputer jako platformę rozwojową, warto zainwestować w płytę główną z dwoma gniazdami PCI Express x16 (zgodne pod względem mechanicznym, a w przypadku nowej wersji chipsetu - nForce4 SLI x16 także wydajnościowym). W wypadku starszych chipsetów zainstalowanie dwóch kart sprawia, że porty PCI Express pracują z prędkością x8. Nowy chipset ma zapewniać jeszcze lepszą wydajność. Zwiększenie przepustowości, zdaniem NVIDII, w przypadku najszybszych kart graficznych może zwiększyć wydajność o 2-5 procent. Kupując na przykład szybszy procesor i jedną kartę graficzną zyskujesz możliwość prostej rozbudowy podsystemu graficznego w przyszłości.

Talia kart

W tej części artykułu omówimy poszczególne konfiguracje kart mogących pracować w trybie SLI. Różnią się one dość istotnie zarówno wydajnością, jak i ceną.

GeForce 6600 GT

Przebój wśród kart pracujących w trybie SLI - pierwsza, która przy stosunkowo atrakcyjnej cenie zapewniała dobrą wydajność w wyższej rozdzielczości i umożliwiała rozbudowę zestawu graficznego w przyszłości. Obecnie, po obniżeniu cen kart tej serii w związku z premierą znakomitego Radeona X800 GT, modele te stają się jeszcze bardziej atrakcyjne. Jest standardowo wyposażona w 8-potokowy procesor ze 128-bitową szyną pamięci GDDR3. Jej taktowanie to 1000 MHz, natomiast procesor taktowany jest z częstotliwością 500 MHz. Są także wersje o bardziej wyśrubowanych parametrach, których procesory taktowane są z częstotliwością do 540 MHz, a pamięć - do 1100 MHz. Karty te wymagają połączenia mostkiem SLI. Podobnie jak w wypadku wersji 6600, nabyć można specjalne modele z dwoma procesorami i 256 MB pamięci (Gigabyte GV-3D1 kosztuje około 1300 zł). Gdy powstawał ten tekst, karty GeForce 6600 GT kosztowały przeciętnie około 800 zł, ale NVIDIA zapowiedziała już obniżkę do 620 zł.

Wydajność

Dwie karty GF 6600 GT w trybie SLI mogą dorównać wydajnością modelom GeForce 6800 GT, a nawet 6800 Ultra (słabną dopiero w rozdzielczości 1600x1200 pikseli oraz po uruchomieniu trybów filtrowania i wygładzania). Ich ogromną zaletą jest to, że nie wymagają wyjątkowo wydajnych zasilaczy, nie trzeba też podłączać do nich wtyczek 6-pinowych PCI Express, stosowanych tylko w nowszych zasilaczach. GeForce 6600 GT, naszym zdaniem, to najlepszy wybór wśród kart kompatybilnych z SLI. Samodzielnie nie jest to model najszybszy w swojej kategorii (Radeon X800 GT jest lepszy), ale jeśli planujesz kupno jednej karty, a po jakimś czasie połączenie jej z drugą taką samą, to nie masz wyboru - taki wariant obecnie oferuje tylko NVIDIA (na CrossFire ATI w wersji X800 wciąż czekamy).


Zobacz również