Tanio, jeszcze taniej...

Do naszego laboratorium trafiły szokująco tanie odtwarzacze DVD, najnowsze projektory i zestawy kolumn dla wymagających.

Do naszego laboratorium trafiły szokująco tanie odtwarzacze DVD, najnowsze projektory i zestawy kolumn dla wymagających.

DivX - ten kodek zawojował świat. Możliwość zakodowania materiału audio-wideo z zachowaniem dobrej jego jakości, przy jednoczesnym uzyskaniu małej objętości danych, spowodowała, że filmy rozprzestrzeniły się w Internecie w tempie błyskawicy. Oczywiście DivX jest kompromisem pomiędzy jakością i objętością danych. Audio i wideofile na filmy zakodowane w ten sposób patrzą z pogardą. Mają rację, bowiem do ideału jakościowego mocno skompresowanym plikom jeszcze daleko. Daleko nawet na płytach DVD, dlatego wciąż trwają prace nad nagrywarkami z błękitnym laserem i kolejną generacją nośników, które ten standard zastąpią. Zanim to jednak nastąpi, czeka nas kolejny dynamiczny rozwój DivX-ów (możliwość kodowania materiału wysokiej rozdzielczości HD) i rozprzestrzenienie się tego standardu nie tylko wśród komputerowców, lecz także użytkowników stacjonarnych odtwarzaczy DVD.

Uniwersalnych urządzeń radzących sobie z płytami DVD i DivX pojawia się coraz więcej na rynku. Przetestowaliśmy produkt mało znanej firmy Xoro, której model DivX-owy jest sprzedawany głównie w supermarketach. W celach porównawczych do testów odtwarzaczy DVD pozyskaliśmy urządzenia z najniższej półki cenowej. O ile obecność w tym gronie modeli Hyundaia nie dziwi, o tyle pojawienie się Sony i Denona już tak. Jak widać markowe odtwarzacze potaniały już na tyle, że coraz częściej stają się równie atrakcyjne cenowo, jak tanie produkty dalekowschodnich, egzotycznych producentów. Obok tanich produktów prezentujemy także zdecydowanie droższe urządzenia, jakimi z pewnością są projektory. Testowane modele 3M i Optomy, choć wykonane w odmiennych technologiach, dają gwarancję niezapomnianych seansów filmowych. Jak na projektory, są to modele niedrogie, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ich możliwościami.

W kategorii sprzętu audio tym razem skoncentrowaliśmy się na klasycznych zestawach kinowych, które są zbudowane wg zasady: dobre brzmienie w uniwersalnej, ponadczasowej formie.


Zobacz również