Targi CES 2006 - nadciąga Blu-ray

Z roku na rok targi elektroniki użytkowej CES w Las Vegas są coraz większe - przybywa wystawców i coraz liczniej są odwiedzane przez zwiedzających. W tym roku po raz kolejny pobito rekord - prezentowało się ponad 2,5 tys. firm, natomiast oglądających było ok. 150 tys. Na targach pokazano najciekawsze, przełomowe rozwiązania, które już wkrótce trafią do domów kinomanów na całym świecie.

Z roku na rok targi elektroniki użytkowej CES w Las Vegas są coraz większe - przybywa wystawców i coraz liczniej są odwiedzane przez zwiedzających. W tym roku po raz kolejny pobito rekord - prezentowało się ponad 2,5 tys. firm, natomiast oglądających było ok. 150 tys. Na targach pokazano najciekawsze, przełomowe rozwiązania, które już wkrótce trafią do domów kinomanów na całym świecie.

Na CES-ie zaprezentowano setki premierowych produktów, lecz podobnie jak to miało miejsce w przypadku berlińskich targów elektroniki użytkowej IFA 2005 (największa tego typu wystawa na świecie) pierwsze skrzypce grała telewizja wysokiej rozdzielczości (HDTV). Pokazano m.in. najnowsze, często jeszcze prototypowe telewizory wykonane w technologii OLED, a także SED. Wiele uwagi poświęcono również cyfrowemu i satelitarnemu radiu HD.

Znamienny jest fakt licznego udziału firm komputerowych w targach do niedawna będących miejscem prezentacji elektroniki użytkowej. Wystąpienia Billa Gatesa z Microsoftu, Michaela Della oraz Paula Otelliniego z Intela dowodzą, że targi CES stają się dla branży IT jedną z najważniejszych wystaw na świecie.

Spektakularne premiery dwurdzeniowych procesorów do notebooków czy innych produktów komputerowych przyćmiła prezentacja Blu-ray Disc (BD), nowego nośnika danych, który po latach oczekiwań wreszcie trafia do sprzedaży. Panasonic ujawnił ceny płyt Blu-ray, które mają się pojawić na rynku amerykańskim wiosną 2006 r. Mamy złą wiadomość - nie będą one, niestety, tanie... Za wersję jednowarstwową o pojemności 25 GB trzeba będzie zapłacić 17,99 USD (ok. 54 zł), za dwuwarstwową o pojemności 50 GB - 42,99 USD (ok. 125 zł), natomiast za dyski wielokrotnego zapisu: 25 GB i 50 GB odpowiednio 24,99 USD i 59,99 USD (ok. 75 zł i 180 zł). Jednak zdaniem analityków ceny płyt nie powinny utrzymać się zbyt długo na tak wysokim poziomie.

Na pierwszy kwartał tego roku Panasonic zapowiedział rynkową premierę komputerowej nagrywarki Blu-ray, natomiast stacjonarny odtwarzacz dysków BD będzie oferowany kilka miesięcy później. Ciekawie zapowiada się odtwarzacz Blu-ray Pioneera - BDP-HD1. Urządzenie jest przygotowane do odtwarzania obrazów o rozdzielczości do 1920 x 1080p, może też wyświetlać filmy HD, zdjęcia oraz obsługiwać pliki muzyczne pobierane z sieci komputerowej (Internetu lub z komputera z systemem operacyjnym Windows XP). Ponadto obsługuje nowe formaty dźwięku. Pioneer wbudował w odtwarzacz dekodery DTS-HD. Oczywiście nie zabrakło w nim dekoderów Dolby Digital, MP3, LPCM (DVD-Audio) oraz WMA. Urządzenie obsługuje nośniki: Blu-ray Disc (BD-RE, BD-R, BD-ROM), DVD-R/-RW, DVD +R/+RW. Model ten trafi do sklepów w USA w czerwcu br. a jego cena wyniesie 1800 USD (ok. 5400 zł).

Konkurent Blu-ray i HD-DVD

Konkurencyjne rozwiązanie w stosunku do nowych formatów DVD zaprezentowała firma InPhase. Są to nośniki holograficzne przeznaczone do domowego użytku. Przedstawiciele InPhase twierdzą, że mieszczące nawet 300 GB płyty mogą trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Nowe nośniki do odczytu danych wykorzystują czerwone lasery - takie same, które stosuje się w napędach CD/DVD. Ma to pozwolić producentom czytników i nagrywarek na obniżenie kosztów przy opracowywaniu urządzeń współpracujących z H-ROM-ami. Pod koniec tego roku na rynku mają się również pojawić profesjonalne nagrywarki InPhase przeznaczone specjalnie do pracy z nośnikami holograficznymi (produkowanymi przez Hitachi Maxell). Na H-ROM-ie o średnicy 13 cm ma się zmieścić nawet kilka filmów zapisanych w standardzie HDTV. Transfer z takiej płyty wyniesie 20 MB/s - to odpowiednik CD-ROM-u pracującego z szybkością x133.

Superplazma Pioneera

Japoński Pioneer zaprezentował pierwszą swoją plazmę o pełnej rozdzielczości 1080p (czyli 1920 x 1080 pikseli). Elite PureVision PRO-FHD1 zawiera wszystkie najnowsze rozwiązania technologiczne Pioneera - m.in. głęboką strukturę komórek panelu plazmowego (Deep Encased Cell Structure), konwerter rozdzielczości do 1080p, nowy procesor wideo PureDrive II oraz pierwszy warstwowy filtr kolorów redukujący odbicia światła i poprawiający reprodukcję barw. Ponadto możliwa jest profesjonalna kalibracja parametrów ekranu z korekcją współczynnika gamma.

Cena telewizora, który w sprzedaży będzie dostępny w USA od czerwca br., wyniesie 10 tys. USD (ok. 33 000 zł).

HD-DVD kontratakuje

Toshiba przygotowała odpowiedź dla konkurencji spod znaku Blu-ray. Firma poinformowała, że w marcu do amerykańskich sklepów trafią pierwsze stacjonarne odtwarzacze płyt HD-DVD. Planowane jest wprowadzenie dwóch modeli - podstawowego HD-A1 oraz bardziej zaawansowanego HD-XA1. Toshiba HD-A1 ma kosztować ok. 500 USD (ok. 1500 zł), a za HD-XA1 trzeba będzie zapłacić o 300 USD więcej (w sumie ok. 2400 zł). Ceny są pewnym zaskoczeniem dla ekspertów - do tej pory oczekiwano, że za najtańsze odtwarzacze HD-DVD trzeba będzie zapłacić ok. 1000 USD (ok. 3000 zł). Obydwa odtwarzacze oferują obraz w rozdzielczości 720p i 1080p, który przekazywany będzie do telewizora poprzez złącze HDMI. Urządzenia odtwarzają zarówno płyty HD-DVD, jak i zwykłe nośniki DVD.

DLP i LED

Texas Instruments, wynalazca i producent układów DLP instalowanych w projektorach i telewizorach tylnoprojekcyjnych, podczas targów CES zaprezentował procesory o wysokiej rozdzielczości (720p oraz 1080p). Wyposażono je w technologię BrilliantColor, która rozszerza paletę barw podstawowych z 3 do 6. W rezultacie liczba odcieni barw ma sięgać 200 mld, a dodatkową korzyścią będzie 50-proc. wzrost jasności obrazu.

Pierwszym projektorem w technologii LED wyposażonym w przetwornik obrazu DLP będzie model Samsunga. Podświetlenie LED ma wyraźnie poprawić reprodukcję barw. Przestrzeń barw ma być o 30% większa niż obejmuje standard NTSC. Diody LED pozwolą także na natychmiastowe włączanie i wyłączanie projektora bez konieczności długotrwałego oczekiwania na jego wystudzenie. Trwałość lamp ma sięgać 20 tys. godzin. Częstotliwość odświeżania barw ma być 48 razy wyższa niż w tradycyjnych odbiornikach TV. Projektory Samsunga pojawią się w sprzedaży w połowie roku.

Samsung zaskoczył zwiedzających nie tylko projektorem z lampami LED, lecz również największym na świecie telewizorem LCD z diodami LED oraz bardzo ciekawym telewizorem tylnoprojekcyjnym HL-S5679W, również wykorzystującym technologię LED, wyświetlającym obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (1080p). Zastosowanie trzech lamp LED w trzech podstawowych barwach RGB wyeliminuje problem powstawania tzw. efektu tęczy. HL-S5679W ma wbudowany tuner telewizji HDTV, dwa złącza HDMI oraz wejście na kartę płatnej telewizji kablowej. Urządzenie w USA ma się pojawić w sprzedaży pod koniec marca w cenie 3999 USD (ok. 12 tys. zł).

LG promuje LCoS

LG pokazało na wystawie 71-calowy telewizor wykonany w technologii LCoS, która łączy zalety technologii DLP i LCD. Niestety proces wytwarzania tego typu urządzeń jest wciąż bardzo skomplikowany i kosztowny. Model LG dysponuje pełną rozdzielczością HD, ma kontrast 3500:1 i wyposażony został we wbudowany tuner HDTV oraz czytnik kart telewizji kablowej. Głębokość obudowy urządzenia wynosi 50 cm.

Pilot do wszystkiego

Harman Kardon zaprezentował uniwersalny sterownik TC 30. Ciekawy stylistycznie pilot został wyposażony w kolorowy wyświetlacz LCD oraz wiele dobrze rozplanowanych klawiszy. TC 30 pozwala na grupowane wielu komend przeznaczonych dla różnych urządzeń i uruchamianie ich za pomocą jednego klawisza opisanego jako konkretne zadanie - np. oglądanie telewizji, słuchanie CD czy oglądanie DVD.

Sterownik jest w stanie obsługiwać 255 urządzeń. Konfiguracja odbywa się poprzez komputer PC za pośrednictwem interfejsu USB. Jeśli któraś z funkcji systemu kina domowego nie działa poprawnie, użytkownik może skorzystać z przycisku Help - wówczas pilot na podstawie udzielanych mu odpowiedzi (pytania prezentowane są na wyświetlaczu urządzenia) stara się samodzielnie przeprogramować. TC 30 w Polsce będzie dostępny już w marcu, a jego cena detaliczna została ustalona na 1399 zł.

Dolby w słuchawkach

JVC przygotowało specjalną przejściówkę do słuchawek, która sprzętowo przekształca dźwięk stereofoniczny do standardu Dolby Headphone emulującego obecność 6 kanałów audio.

SU-DH1 ma niewielkie rozmiary i jest zasilana dwiema bateriami AA. Można ją podłączyć do dowolnego odtwarzacza audio - notebooka, odtwarzacza MP3 czy konsoli gier. Adapter ma wejścia analogowe i cyfrowe (optyczne). Baterie wystarczają na 10 godzin ciągłej pracy. Cenę urządzenia ustalono na ok. 130 USD (ok. 400 zł).

<hr size=1 noshade>Filmy HD już gotowe

W czasie targów koncerny filmowe Twentieth Century Fox i Sony Pictures oficjalnie ogłosiły listę filmów, które w pierwszej kolejności zostaną wydane na nośnikach Blu-ray. W ofercie Twentieth Century Fox znajdą się: "Fantastyczna czwórka" oraz "Epoka lodowcowa". Natomiast Sony Pictures zamierza wydać w tym formacie "Piąty element", "Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta" i już wcześniej zapowiadane "Aniołki Charliego: Zawrotna prędkość". Ogółem wydawanie płyt w standardzie Blu-ray zadeklarowało pięć wytwórni: Sony Pictures, Twentieth Century Fox, Walt Disney Pictures, Lions Gate Home Entertainment oraz Universal Music Group. Wspieranie konkurencyjnego formatu - HD-DVD zapowiedziały zaś : New Line Cinema i Universal Pictures. Inny wariant wybrały Warner Home Video oraz Paramount Home Entertainment - zamierzają wydawać filmy zarówno na płytach Blu-ray, jak i HD-DVD. Paramount Pictures zapowiada na krążkach Blu-ray następujące pozycje: "Czterech braci", "Aeon Flux", "Sky Kapitan i świat jutra", "Tomb Raider", "Włoska robota", "Jeździec bez głowy", "Byliśmy żołnierzami", "Kandydat" oraz "U2: Rattle and Hum". W tym roku na Blu-ray ma się pojawić m.in. cała seria "Mission Impossible" z najnowszą, trzecią częścią włącznie.

Wszystkie filmy wydane na nowych typach krążków będą miały obraz w pełnej rozdzielczości HD 1080p (1920 x 1080 pikseli - bez przeplotu).


Zobacz również