Telefony multimedialne

Czym jest dziś telefon mutlimedialny? To z pewnością gadżet, który wyglądem niekiedy przypomina kamerę wideo czy odtwarzacz MP3, ale bardzo rzadko klasyczną komórkę.

Czym jest dziś telefon mutlimedialny? To z pewnością gadżet, który wyglądem niekiedy przypomina kamerę wideo czy odtwarzacz MP3, ale bardzo rzadko klasyczną komórkę.

Czym jest telefon multimedialny? Komórką łączącą w sobie najwięcej elementów znanych z takich urządzeń, jak aparat cyfrowy, odtwarzacz MP3 czy radio. Najlepiej gdyby wszystko zamknięte było w estetycznej i efektownej obudowie. Liczy się przecież również wygląd, który jest - według badań - jednym z najważniejszych elementów wpływających na decyzję podczas zakupu. Poza tym telefon multimedialny powinien prezentować się jak dobry gadżet.

Od roku trudno wskazać nowy telefon bez kolorowego wyświetlacza, obsługi MMS-ów czy ostatnio bez aparatu cyfrowego. Dobra multimedialna komórka musi się wyróżniać m.in. jakością wykonania czy parametrami aparatu cyfrowego. Powinna być również możliwa obróbka zdjęcia już w telefonie, np. nałożenie efektów graficznych czy zabawnych ramek. Nagrywanie klipów wideo to także cecha dobrego telefonu multimedialnego. Dzięki temu, aby upamiętnić pierwsze kroki dziecka czy zabawne wydarzenie, nie trzeba nosić ze sobą kamery wideo.

Odtwarzanie plików MP3 można pozostawić profesjonalnemu urządzeniu, ale po co, skoro doskonale się do tego nadaje telefon. Część telefonów, z którymi się spotkaliśmy, m.in. Nokia z systemem Symbian, odtwarza muzykę, ale jakość dźwięku nie jest dobra. Są natomiast takie perełki, jak Sony Ericsson S700i, które lepiej nadają się na odtwarzacz muzyczny niż wiele urządzeń do tego przeznaczonych.

Sama funkcja obsługi formatu MP3 to jednak nie wszystko, gdyż niewielka pamięć telefonu pomieści jeden utwór, ewentualnie dwa. Warto, żeby multimedialny telefon dysponował czytnikiem kart, co pozwoli pomieścić zarówno utwory, jak i zdjęcia czy filmy.

Nie wyobrażamy sobie też dobrego telefonu bez odpowiedniego ekranu, na którym wyświetlone zostaną fotografie czy klipy wideo. Musi być nie tylko kolorowy, ale i o wysokiej rozdzielczości. Takimi parametrami pochwalić się może Sony Ericsson S700i oraz K700i. Nokia 7610 ma z kolei duży ekran, również o ciekawych parametrach.

Z pewnością telefonami multimedialnymi są też modele zakwalifikowane przez nas jako biznesowe, ale dla wielu osób po prostu nieosiągalne ze względu na cenę. Poza tym nie ze wszystkich funkcji komórki biznesowej się korzysta.

Po co WLAN, możliwość podłączenia do VPN-u, skoro funkcje te pozostaną bezużyteczne? Telefony ściśle multimedialne są też mniejsze, poręczniejsze, a dzięki temu wygodniejsze.

Polifoniczny dźwięk w telefonach mamy już od ponad dwóch lat i stał się nieodłącznym elementem otoczenia. Zewsząd słychać najnowsze hity odgrywane jako dzwonki. Ich jakość w ostatnim czasie zdecydowanie się poprawiła, liderami pozostają Samsung i Sony Ericsson. W przypadku wyrobów tej drugiej firmy możliwe jest nawet odegranie utworu MP3 jako dzwonka. Jakość, wbrew pozorom, jest stosunkowo dobra. Słychać nawet niskie tony.

Dzwonkiem może stać się nawet twoja wypowiedź nagrana na dyktafon. Niezwykłe wrażenie robi piosenka Ring, ring, ring wydobywająca się z kieszeni, w której znajduje się telefon.

Niestety, choć telefon odbierze często audycje radiowe, to nie posłuchasz ich w trybie głośno mówiącym, gdyż słuchawki są niezbędne - pełnią funkcję anteny. Inaczej jest z plikami MP3, które można odtwarzać w tym trybie.

Czego więcej można chcieć od telefonu? Nagra i odtworzy film, nawet w formacie DivX. Jest to możliwe po wgraniu stosownego oprogramowania współpracującego z systemem Symbian. Telefon multimedialny zrobi też zdjęcia, dokona na nim małych zmian, odtworzy muzykę zapisaną w formacie MP3, odbierze stacje radiowe. W przyszłości za pomocą komórek multimedialnych będzie można odebrać sygnał telewizyjny, zrobić profesjonalne zdjęcie.

Kto wie, z czym w przyszłości producenci zintegrują telefon.

Najlepszy - Nokia 7610

Pierwszy na rynku telefon z aparatem cyfrowym wyposażonym w matrycę 1 Mp. Można nim robić zdjęcia zdecydowanie lepsze niż cyfrówkami oferowanymi do tej pory. Atutem Nokii 7610 jest też możliwość kręcenia filmu i zapisania go, tak jak i zdjęć, na niewielkiej karcie pamięci RS-MMC. Niestety, z powodu nietypowego wejścia telefon nie obsługuje pełnowymiarowych kart MMC, często używanych m.in. w aparatach cyfrowych. Opisywany model dysponuje systemem operacyjnym Symbian 7.0, co umożliwia zainstalowanie w nim wielu aplikacji zwiększających funkcjonalność komórki. Jednym z nich jest dołączany do telefonu program do montowania filmów. Pozwala łączyć klipy wideo, ciąć je, dzielić na części lub dodać do filmu własną ścieżkę dźwiękową. Duży ekran, dzięki wysokiej rozdzielczości i wyświetlaniu 65 tysięcy kolorów, dobrze się nadaje do oglądania zrobionych zdjęć, a nawet pełnometrażowych filmów. Dodatkowe oprogramowanie sprawi, że na Nokii 7610 można będzie zobaczyć aktualnie nadawany program telewizyjny (transmisja odbywa się przez GPRS) lub np. teledyski zapisane na serwerze. Takie bądź podobne usługi świadczą zarówno Era (EraOmnix), Idea (Świat Idei), jak i Plus GSM (serwis TVP).

Wbudowany moduł Bluetooth pozwala na bezprzewodową wymianę danych z palmtopem czy innym telefonem albo na przesłanie zdjęcia bezpośrednio do drukarki. Dziwi natomiast brak portu IrDA, który na razie pozostaje najpewniejszym sposobem połączenia komórki z drugim urządzeniem.

Informacje Nokia, http://www.nokia.com.pl

Cena ustala operator

Oryginalny - Sony Ericsson S700

Firma Sony Ericsson chce tak połączyć telefon i aparat fotograficzny, żeby trudno było poznać, który z nich trzyma się w ręku. Nowe telefony tego producenta podczas robienia zdjęć trzyma się poziomo i od strony obiektywu są wtedy niezwykle podobne do aparatów cyfrowych Cybershot firmy Sony. Pod względem wizualnym produkty Sony Ericssona najbardziej odpowiadają wyobrażeniom wielu użytkowników o wyglądzie komórek multimedialnych. W model S700i, oprócz aparatu 1,3 Mp, wbudowano doskonały ekran, wyświetlający aż 262 tysiące kolorów. Zdjęcia załączone do MMS-ów czy wykonane wbudowanym aparatem cyfrowym prezentują się znakomicie na takim ekranie. S700i umożliwia oglądanie filmów (również w wersji strumieniowej) zapisanych w formacie MPEG-4, jak i pozwala na nakręcenie własnego wideoklipu z użyciem wbudowanej lampy rozświetlającej pokój. Jak na prawdziwy telefon multimedialny przystało, po podłączeniu słuchawek do S700i posłuchasz muzyki zapisanej w formacie MP3 na kartach pamięci Memory Stick Duo. Jakość dźwięku jest bardzo dobra, w przeciwieństwie do przeciętnego brzmienia Nokii 7610. Do tego przyzwyczaiła nas już firma Sony Ericsson. S700i pochwalić się też może dzwonkami o fenomenalnej i nieosiągalnej dla innych jakości. Pewna przeszkoda to jednak przewidywana dość wysoka (nawet u operatorów) cena. Za jakość trzeba płacić. Wkrótce ma się również na rynku pojawić Motorola, która z powodu konstrukcji (obracana obudowa), wyglądem niezwykle przypomina S700i.

Informacje Sony Ericsson, http://www.sonyericsson.pl

Cena ustala operator

Tani - Alcatel 756

Przyjrzyj się temu telefonowi, jeżeli masz zamiar kupić komórkę niedrogą, ale niepozbawioną multimedialnych bajerów. Tu aparat cyfrowy z matrycą VGA stał się pierwszoplanowym elementem. Aby jakość zdjęć była jak najlepsza, można ręcznie podać typ oświetlenia w danym pomieszczeniu. Jeżeli jest to słońce, aparat ustawi część parametrów inaczej, niż gdy światło pada z lampy. Różnica jest zdecydowana. Ponadto fotografie można wzbogacać o ciekawe efekty, takie jak sepia czy negatyw, a rezultat końcowy widać jeszcze przed wykonaniem zdjęcia. Alcatel 756 nakręci też klipy wideo i również wzbogaci je o wymienione efekty. Wiele droższych komórek nie oferuje takich możliwości. Jeżeli chcesz się przekonać o jakości fotografii wykonanych Alcatelem i filmów przez niego zarejestrowanych, zajrzyj do numeru 9/2004 PC Worlda, gdzie zamieściliśmy je na płycie CD. Tym samym porównasz umieszczone tam zdjęcia z wykonanymi Sony Ericssonem czy Nokią.

Choć typowe dla Alcatela mało intuicyjne menu potrafi irytować, to cały telefon przygotowano po to, żeby bawił, i z tego zadania wywiązuje się doskonale. Dźwięki polifoniczne brzmią poprawnie, choć nie są tak czyste jak w Sony Ericssonach czy Samsungach. Brakuje też radia. Kolorowy ekran jest najlepszy, jaki widzieliśmy w telefonach Alcatela, co nie znaczy, że jest najdoskonalszy w swojej klasie. To pierwsza komórka Alcatela, która jest na prawdę dobrym telefonem. Inne były, co prawda, tanie, ale odbijało się to na jakości.

Informacje Alcatel, http://www.alcatel.pl

tel. (22) 5155000

Cena ustala operator

Opłacalny - Sony Ericsson K700i

Zacznijmy od stwierdzenia, że K700i jest urządzeniem multimedialnym. Może robić zdjęcia dzięki wbudowanemu aparatowi cyfrowemu, odtwarzać pliki MIDI i MP3 oraz nagrania wideo. Dodatkowo pozwala słuchać stacji radiowych - potrzebny jest tylko zewnętrzny zestaw słuchawkowy, którego kabel działa jak antena odbiorcza. Wyświetlacz tego modelu jest znakomity. Ma 176x220 pikseli i od poprzednich modeli z seri T6x0 znacznie się różni. Jest jasny, wyraźny, nasycony pełną paletą barw, aczkolwiek tylko przy 65 536 kolorach. Nie ma wady modelu T610 - w ostrym słońcu niewiele było w tamtym telefonie widać. K700i pokazuje wszystko wyraźnie i w słońcu, i w cieniu. Niestety, wymaga to zwiększonego poboru energii.

Dzwonki z K700 są głośne i wyraźne, ale nie jest ich specjalnie dużo. Można dograć więcej ze strony WAP Sony Ericssona lub przez podczerwień i Bluetooth. Wbudowany MusicDJ pozwala tworzyć własne melodie, jest także możliwość nagrania własnej notki dźwiękowej i stosowania jej jako sygnał dzwonka. Telefon posiada także opcję ustawienia plików MP3 jako dzwonki. K700i ma funkcję MediaPlayer, która służy do odtwarzania plików audio i wideo z wewnętrznej pamięci. Program wyposażono w niespotykane wcześniej funkcje, jak podbicie basów i sopranów. Podobnie jak w Windows, można zminimalizować MediaPlayer do ikony i wykorzystywać inne funkcje telefonu w tym samym czasie. Pliki MP3 są odtwarzane przez wewnętrzny głośnik w mono, ale tylko wbudowane 41 MB pamięci na wszystko to trochę za mało.

Informacje Sony Ericsson, http://www.sonyericsson.pl

Cena ustala operator


Zobacz również