Telewizor na monitorze

Minęły już bezpowrotnie czasy, gdy komputer wyświetlał jedynie prostą 16-kolorową grafikę. Przy obecnym zaawansowaniu technologicznym przestają kogokolwiek zaskakiwać urządzenia - tunery TV - dzięki którym na ekranach komputerów zobaczymy tradycyjny sygnał telewizyjny. Ich funkcjonalność i względnie niska cena spowodowały, że postanowiłem przyjrzeć się im bliżej.

Minęły już bezpowrotnie czasy, gdy komputer wyświetlał jedynie prostą 16-kolorową grafikę. Przy obecnym zaawansowaniu technologicznym przestają kogokolwiek zaskakiwać urządzenia - tunery TV - dzięki którym na ekranach komputerów zobaczymy tradycyjny sygnał telewizyjny. Ich funkcjonalność i względnie niska cena spowodowały, że postanowiłem przyjrzeć się im bliżej.

Do testu redakcja CYBER-a otrzymała dwa modele tunerów telewizyjnych AVer TV-Lite i AVer TV-Box, pracujące w systemie pełnoekranowym. Umożliwiają one odbiór sygnału antenowego w obu działających w Polsce systemach obsługi dźwięku (polski D/K i D/K + B/G), zarówno z anteny telewizyjnej, jak i - dzięki wbudowanej głowicy hiperbandowej - anteny telewizji kablowej. Dostępny jest także, poprzez wejścia Composite Video i Audio, odbiór dowolnego sygnału z magnetowidu, kamery wideo czy konsoli do gier. Dodatkowo do obu testowanych tunerów został dołączony pilot, sterujący kontrolą obrazu i dźwięku, zmieniając nasz monitor w odbiornik telewizyjny. Przekazywany przez tunery obraz był bardzo dobrej jakości, a wbudowany wzmacniacz (4W) zapewniał równie realistyczny dźwięk.

Tuner wewnętrzny

AVer TV-Lite jest tunerem wewnętrznym - kartą wkładaną w gniazdo ISA naszego komputera. Nie korzysta z karty graficznej i procesora, dlatego działa nawet na starszych komputerach PC klasy 386. Za zaletę karty można uznać bezproblemową instalację, która ogranicza się jedynie do umieszczenia jej w wolnym gnieździe i uruchomienia dołączonego oprogramowania dla systemów DOS, Windows 3.1 lub Windows 95. Jedyne uwagi, jakie mam do działania tunera, związane są z kiepskim oprogramowaniem pilota. Często zdarzało się, iż przy regulacji głośności tuner wyświetlał, że przełącza odbiór stacji na kanał #7, co po dwóch sekundach faktycznie robił. Na szczęście, błąd w oprogramowaniu można naprawić, aktualizując jego wersję, jednak - moim zdaniem - producent mógł to dopracować.

Tuner zewnętrzny

AVer TV-Box jest nieco odmienną konstrukcją od swego wewnętrznego odpowiednika. Umieszczono go bowiem w nieco większej od kasety wideo obudowie z zewnętrznym zasilaczem (220V). Proces instalacji jest jeszcze prostszy niż w przypadku modelu wewnętrznego. Ogranicza się wyłącznie do połączenia tunera z monitorem, kartą graficzną i głośnikami za pomocą dołączonych kabli. Do prawidłowego działania "odbiornika" niepotrzebne jest żadne dodatkowe oprogramowanie. Wszystkie funkcje obsługiwane są za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Tworzy się w ten sposób układ, w którym tuner telewizyjny po włączeniu przejmuje całkowitą kontrolę nad obrazem monitora, zmieniając go w telewizor. Teoretycznie nawet przy wyłączonym komputerze możliwy jest odbiór telewizji, jednak w monitorach nie mających systemu oszczędzania energii to rozwiązanie nie sprawdza się. Działanie urządzenia jest identyczne jak wersji wewnętrznej (AVer TV-Lite), jednak pozbawione błędów związanych z obsługą pilota.

Podsumowując działanie ww. tunerów TV - rozwiązań niewątpliwie wzbogacających nasz komputer o najpopularniejsze obecnie medium - trzeba zauważyć pewne niedociągnięcia w oprogramowaniu sterującym karty AVer TV-Lite. Jednak - pomijając te drobne w gruncie rzeczy błędy - należy rozważyć zakup dość taniego, "komputerowego telewizora".

Oba tunery dostarczyła firma:

Proabit Sp. z. o. o.

Ul.Mickiewicza 14

05-090 Raszyn k/Warszawy

tel. 720-20-32

fax. 756-08-91

WWW producenta: http://www.aver.com

AVer TV-Lite

cena: 300 zł + dopłaty:

50 zł - pilot

40 zł - głowica kablowa

AVer TV-BOX

cena: 450 zł + dopłata 40 zł za głowicę kablową


Zobacz również