The Longest Journey

Tym razem masz do uratowania aż dwa światy.

Tym razem masz do uratowania aż dwa światy.

Jak w kilku słowach streścić fabułę tej gry? Osiemnastoletnia April przekonuje się, że oprócz jej uniwersum - Ziemi z XXIII wieku - istnieje też Arkadia, świat magii. Nasz świat nosi nazwę Stark, a jego domeną jest technika. Równowaga między światami została zachwiana na skutek działań Awangardy, renegatów gnieżdżących się na Stark, których pierwotnym zadaniem była ochrona tejże Równowagi. April, przy wsparciu tajemniczego Corteza, wędruje między światami, by pokonać Awangardę, odnaleźć Strażnika, połączyć elementy Klucza i przywrócić Równowagę. Skomplikowane? Przecież to przygodówka. Na szczęście w grze wszystko się wyjaśnia.

The Longest Journey to miks przebojów. Znajdziesz tu elementy wielu znanych hitów kinowych. Arkadia obfituje w istoty i krajobrazy znane z Gwiezdnych Wojen, na Starku zobaczysz scenerie żywcem wyjęte z Blade Runnera czy Predatora II, rozpoznasz również sceny z Piątego elementu. Zwiedzisz nowoczesne kafejki i malownicze gospody. Znajdziesz smoki i policjantów. Ta różnorodność sprawia, że trudno się nudzić. Poza tym 150 lokacji to spore pole do... łażenia. Ledwo wciągniesz się w przygody w Stark, już akcja przenosi się do Arkadii.

Nie ma lekko

Arkadia pełna jest malowniczych krajobrazów i niezwykłych stworzeń.

Arkadia pełna jest malowniczych krajobrazów i niezwykłych stworzeń.

Jak we wszystkich przygodówkach, zbierasz przedmioty, których zastosowanie należy odkryć. Niemal każdy obiekt trzeba dokładnie obejrzeć, bo wiele z nich daje się podzielić na dwie części. Przedmioty często należy łączyć ze sobą, tworząc nowe narzędzia. Dla przykładu: aby zdobyć klucz leżący przy torach metra, trzeba iść do domu, otworzyć okno, wziąć sznur na bieliznę, nakruszyć chleba na dmuchaną kaczkę pływającą pod oknem, aby mewa ruszyła zabawkę z miejsca. Dalej - dogonić kaczkę, zdjąć z niej plaster, nadmuchać i połączyć kaczkę ze sznurem oraz zaciskiem, również zdobytym z trudem. Uff... Na szczęście do gry dołączono poradnik.

Stare, ale jare

W polskiej wersji April mówi głosem znanej aktorki Edyty Olszówki. Warto wsłuchać się w muzykę, która buduje wspaniały klimat gry. Niestety, gra obsługuje tylko rozdzielczość 640 x 480. Za to wszystkie postacie są trójwymiarowe, więc po premierze Syberii urok The Longest Journey zbladł, jednak nadal jest się czym zachwycać. I pomyśleć, że gra ma już cztery lata!

Od 16 lat

Mimo romantycznego, baśniowego charakteru głównych wątków i braku przemocy, w grze jest kilka elementów rodem z kina nocnego. Niektóre postacie często i serdecznie rzucają dosadnym mięsem. Do tego dochodzą wzmianki o jakże poprawnej politycznie miłości homoseksualnej. I tej zwykłej. I o narkotykach. Jeżeli troszczycie się o moralność młodszego rodzeństwa, zastanówcie się, czy warto zaprezentować im akurat tę grę.

Starszym gorąco ją polecam. Bardzo wciąga. Subiektywnie rzecz ujmując - drugie miejsce, tuż za Syberią!

Malwina Kalinowska

The Longest Journey

Gatunek: przygodówka

Wydawca: CD Projekt

Stopień trudności: 7

Cena: 29,99 zł

Język: polski

Liczba graczy: 1

Wymagania: CPU 200 MHz, 32 MB RAM


Zobacz również