Top 10 freeware

Po raz kolejny prezentujemy podwójne wydanie top 10 freeware, zawierające wyniki głosowania na najlepsze polskie i zagraniczne programy bezpłatne, a także 20 nowych propozycji.

Po raz kolejny prezentujemy podwójne wydanie top 10 freeware, zawierające wyniki głosowania na najlepsze polskie i zagraniczne programy bezpłatne, a także 20 nowych propozycji.

Zmiany wśród programów dostępnych bezpłatnie stają się coraz bardziej zauważalne. Obecnie jest wiele programów, które z powodu ograniczeń licencyjnych prawie nie mieszczą się w kategorii freeware. Powiększa się także grupa programów typu adware, czyli takich, które są dostępne za darmo, ale użytkownik zgadza się na oglądanie reklam, a czasem nawet na instalację modułów badających np. preferencje osób odwiedzających strony WWW . Pojawiają się także bezpłatne programy, które są swoistą zachętą do kupienia pełnej wersji - chociaż zwykle producenci nazywają tę pierwszą formę np. personal czy standard, a tę drugą, płatną, np. professional. Chwalebnym wyjątkiem od tej reguły są programiści tworzący oprogramowanie na licencji GNU GPL dostępne bezpłatnie wraz z kodem źródłowym.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie http://www.pcworld.com.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem pcwk@idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania - skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Uwaga! Ponieważ w wydaniu 1/2003 nie ukazało się notowanie top 10 freeware, tym razem powtarzamy wyniki z poprzedniego numeru (czyli z 2/2003).

IrfanView 3.80

Tego programu chyba nie trzeba przedstawiać: świetna przeglądarka plików graficznych, potrafiąca także odtwarzać pliki dźwiękowe i wideo, wyposażona w bogaty zestaw narzędzi do obróbki grafiki rastrowej.

W najnowszej wersji IrfanView ma kilka ważnych, nowych narzędzi. Użytkownicy mogą już edytować komentarze w plikach JPG, a szczęśliwi posiadacze Nero Burning ROM mogą korzystać z wtyczki, umożliwiającej łatwe wypalanie pokazów slajdów na CD-R/RW. Program potrafi odtwarzać kolejny format dźwiękowy (Ogg Vorbis), pojawiły się także nowe opcje dla wielbicieli uruchamiania Irfana z wiersza poleceń. Zmiany nie są rewolucyjne, ale stali użytkownicy IrfanView z pewnością dokonają aktualizacji oprogramowania. Jeśli ktoś nie korzystał jeszcze z tej aplikacji - naprawdę warto spróbować.

Informacje http://www.irfanview.com

Plik iview380.exe

TMPGenc 2.59

Ten program stanowi doskonałe uzupełnienie aplikacji VCDEasy 1.1.3, opisywanej w dalszej części artykułu. TMPGenc służy do kodowania filmów AVI na format MPEG-1 potrzebny do przygotowania krążków VCD. Program umożliwia dostosowanie parametrów konwersji, dzięki którym możemy uzyskać jakość obrazu dostosowaną do założonych rozmiarów finalnego pliku. Za pomocą TMPGenc 2.59 można również kodować filmy na format MPEG-2 potrzebny przy tworzeniu krążków SVCD, ale ta opcja TMPGenc nie ma już statusu freeware i może być używana jedynie przez 30 dni. TMPGenc 2.59 został zoptymalizowany do pracy z procesorem Pentium 4, w najnowszej wersji poprawiono także kilka uciążliwych błędów, pojawiła się rownież opcja umożliwiająca uzyskanie lepszej jakości dźwięku po zakodowaniu filmu.

Informacje http://www.tmpegenc.net

Plik TMPGEnc-2.59.47.155-Free.zip

NATATA eBook Compiler 2.0

Jest to bezpłatna wersja programu do tworzenia tzw. książek elektronicznych (e-book). Dzięki niemu można przygotować program (jako wykonywalny plik EXE), który będzie zawierał np. stronę WWW w wersji offline, publikację, dokumentację w HTML itd. Przygotowywanie takiej elektronicznej książki jest raczej proste - przypomina nieco przygotowywanie programu instalacyjnego - wskazujemy pliki, wpisujemy tytuły okien, wybieramy dokument startowy.

W wersji bezpłatnej program może być wykorzystywany do celów niekomercyjnych, a przygotowywane projekty mogą składać się maksymalnie z 50 plików. NATATA eBook Compiler 2.0 nie do końca spełnia więc wymagania programu klasy freeware, ale wydaje się nam na tyle interesujący, że umieszczamy go w naszych propozycjach.

Informacje http://www.natata.hn3.net

Plik natc11.exe

FreshDiagnose 5.40

Najnowsza, jeszcze ciepła wersja bezpłatnego programu mierzącego wydajność komputera i jego poszczególnych komponentów. FreshDiagnose 5.40 zawiera 7 benchmarków, za pomocą których można przetestować procesor, kartę graficzną, obsługę multimediów, pamięć, twardy dysk, napęd CD/DVD, a nawet połączenie sieciowe. Rezultaty testów wyświetlane są w postaci przejrzystych wykresów, na których łatwo porównać wyniki osiągnięte przez różne konfiguracje komputerów.

FreshDiagnose potrafi także, oprócz przeprowadzania testów, wyświetlać bardzo szczegółowe informacje o sprzętowych i programowych składnikach systemu. Warto skorzystać właśnie z FreshDiagnose, jeśli nie możemy znaleźć potrzebnych informacji w Panelu sterowania w Windows.

Informacje http://www.freshdevices.com

Plik diagnose.exe

Installer2Go 2.0

Tworzenie wygodnych i funkcjonalnych programów instalacyjnych to częsta zmora wielu domowych programistów. Program instalacyjny może przecież zadecydować o pierwszym wrażeniu użytkownika! Chociaż dostępnych jest wiele bezpłatnych aplikacji do tworzenia programów instalacyjnych, większość z nich ma poważne wady - generowane programy instalacyjne najczęściej mają po prostu za małe możliwości. Installer2Go 2.0 sprawia zupełnie inne wrażenie. Za pomocą wbudowanego kreatora możemy w ciągu kilku minut wygenerować prosty program instalacyjny. Installer2Go umożliwia także generowanie bardziej skomplikowanych instalacji. Możemy określić nie tylko pliki do zainstalowania w docelowym komputerze, ale także tworzone podczas instalacji skróty w menu Start i na Pulpicie, zapisy w Rejestrze, przyporządkowanie instalowanemu programowi typów plików. Można zmienić wygląd bitmap wyświetlanych w oknie instalacyjnym, a nawet użyć tak zaawansowanych opcji, jak dodawanie do systemu nowych usług (jeśli instalowany program to np. serwer FTP). Jedyną wadą Installer2Go jest ekran reklamowy pojawiający się po zakończeniu działania instalatora.

Informacje http://www.dev4pc.com

Plik i2g.exe


Zobacz również