Top 10 freeware

Zdarza się, że darmowe programy czy usługi odnoszą na rynku duży sukces, przysparzając ich autorom sławy i chwały. Niestety (dla użytkowników), bywa, że sukces ten jest przekuwany na żywą gotówkę, ku rozczarowaniu publiczności.

Zdarza się, że darmowe programy czy usługi odnoszą na rynku duży sukces, przysparzając ich autorom sławy i chwały. Niestety (dla użytkowników), bywa, że sukces ten jest przekuwany na żywą gotówkę, ku rozczarowaniu publiczności.

Sztandarowym przykładem była kiedyś wolta, jaką wykonali twórcy Babylon Translatora, przenosząc swój świetny program z kategorii adware do shareware. Podobnie stało się z norweskim słownikiem Pardon, który jeszcze w wersji 2.1 był rozpowszechniany za darmo, a teraz za wersję 3.0 trzeba zapłacić 15 USD - inna sprawa, że na stronie www.softbear.no pojawiło się wiele nowych słowników, zaś sam Pardon został zaopatrzony w narzędzie do tworzenia własnych słowników.

Programy zagraniczne - notowanie 28.

Programy zagraniczne - notowanie 28.

Skoro o językach mowa, kolejną niemiłą niespodzianką jest rezygnacja Internetii z prowadzenia doskonałych, spolszczonych serwisów językowych BBC, które cieszyły się dużą popularnością i uznaniem. No cóż, darowanemu koniowi trudno zaglądać w zęby, więc wypada podziękować za kilka lat istnienia serwisu, licząc jednak, że może kiedyś Internetia uraczy nas ponownie jakimś kursem - w końcu Internet jest wyjątkowo wdzięcznym miejscem do ich publikowania.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie www.pcworld.com.pl. Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem mailto:pcwk@idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Programy polskojęzyczne - notowanie 23.

Programy polskojęzyczne - notowanie 23.

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę.

O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Audacity 1.2

Rozwijający się powolutku, ale systematycznie edytor dźwięku Audacity doczekał się stabilnej wersji 1.2, i to od razu na trzech platformach - Windows, MacOS i Linux. Są to głównie poprawki usterek, natomiast ciekawostką jest wprowadzenie wielojęzyczności - w trakcie uruchamiania można wybrać polską powłokę, aczkolwiek na razie jest to raczej jej skromny zaczyn, czyli mikstura angielsko-polska z przewagą angielskich terminów.

Wielościeżkowy Audacity obsługuje pliki Wav, MP3 i OggVorbis oraz nagrywanie z wielu źródeł, jest szybki, zawiera sporo filtrów i akceptuje wtyczki w kilku formatach, w tym VST (Virtual Studio Technology, firmy Steinberg). Jest też w znacznym stopniu konfigurowalny. Jak na darmowy program, to bardzo dobre narzędzie, zaś jego otwarty charakter stwarza praktycznie nieograniczone możliwości filtrowania dźwięku.

Informacje: http://audacity.sourceforge.net

Rodzaj: edytor dźwięku

Apivision QTbar 1.3

Twórcy aplikacji postawili sobie za cel stworzenie centrum, w którym gromadzone są odwołania do często używanych narzędzi. QTbar (tłumaczenie Michała Śliwińskiego) jest widoczny zarówno w postaci ikony w zasobniku systemowym, jak i pływającego paska, który może się znajdować zawsze ponad innymi aplikacjami. W opcjach konfiguracyjnych można ustalić podstawowe parametry wyglądu i funkcjonowania paska, dodać aplikacje i skróty do stron internetowych, wstawić często używane adresy pocztowe. Wszystkie te zasoby są łatwo dostępne na pasku, który zajmuje na ekranie niewiele miejsca, a można też sięgnąć do zgromadzonych w jednym miejscu domyślnych folderów Windows i skorzystać z wyszukiwarki internetowej - jest nim znany serwis Mamma. Po odpowiednim skonfigurowaniu zasobów program może wydatnie przyspieszyć posługiwanie się rozmaitymi narzędziami.

Informacje: http://www.QTbar.com

Rodzaj: program narzędziowy

Process Info

Program Adiego Millera jest bazą danych o uruchomionych w danym momencie procesach w Windows (choć nie o wszystkich). Aplikacja opiera się na czterech źródłach danych, które są przywoływane po kliknięciu wybranego procesu - Microsoft Knowledge Base, Answers ThatWork, LIUtilities i Reger24. Aby uzyskać informację o procesie, trzeba mieć oczywiście połączenie z Internetem. Program może się przydać osobom, które mają wątpliwości co do uruchomionych w systemie programów, np. koni trojańskich, ale także procesów, które nie są niezbędne, jak programy śledzące aktualizacje jakichś aplikacji. Process Info pracuje w środowisku Windows NT/2000/XP.

Informacje: http://www.gomiller.com/downloads.html

Rodzaj: narzędzie systemowe

MovieSnapshot 0.4

Program Falka Petro jest narzędziem przydatnym dla osób opracowujących pliki wideo - niekiedy konieczne jest przechwycenie klatki wideo, a niewiele programów dostępnych w Internecie dysponuje taką funkcją. Program potrafi zapisać klatki z wideo w formacie AVI, ASF, WMV czy MPEG - obsługiwane są zainstalowane kodeki audio i wideo DirectShow. Może także wczytać plik MOV (QuickTime), ale próba zapisania klatki nie daje rezultatu. Plik wynikowy jest zapisywany w formacie JPEG. Jeśli znasz język niemiecki, przeczytaj zawartość pliku pomocy. Niestety, nie ma wersji anglojęzycznej pomocy, również na stronie autora. Program nie wymaga instalowania.

Informacje: http://www.cd2html.de

Rodzaj: opracowanie wideo

Image Enhance 3.2.3

Program Daniela Backstroema jest łatwym w obsłudze, ale rozbudowanym funkcjonalnie retuszerem plików graficznych - obsługuje formaty graficzne BMP i JPEG oraz potrafi pobierać obrazy ze skanera, cyfrowego aparatu fotograficznego czy kamery internetowej (poprzez interfejs TWAIN). Wszystkie operacje dostępne są w menu, natomiast w odrębnym oknie Retouch Control można wykonać wiele dodatkowych czynności retuszerskich. Słabą stroną programu jest ograniczenie cofania operacji do jednego poziomu. Image Enhance przyda się do prostej i szybkiej obróbki zdjęcia, która nie wymaga ładowania dużej aplikacji graficznej. Programu nie trzeba instalować.

Informacje: http://www.baxtrom.com

Rodzaj: program graficzny

nPad2 2.0.2.63

Program Nikoli Daczewa jest prostym edytorem i przeglądarką plików tekstowych, w tym także dokumentów HTML czy plików źródłowych w różnych językach. Program obsługuje pliki o objętości do 2 GB, a jego dodatkową zaletą jest szybkie ładowanie, dzięki czemu można go np. uczynić domyślną przeglądarką plików tekstowych w Total Commanderze, w miejsce wbudowanego w TC Listera. Wiele schematów kolorowania pozwala wyróżniać znaczniki typowe dla rozmaitych języków. nPad na razie nie zwraca uwagi na stronę kodową, wskutek czego poprawnie czytane są dokumenty kodowane w Windows-1250. Nie przeszkadza to oczywiście w przeglądaniu dokumentów.

Informacje: http://www.zeraha.org

Rodzaj: edytor plików tekstowych


Zobacz również