Top 10 freeware

Program antywirusowy i edytor grafiki wektorowej to najciekawsze nowe propozycje. Niewiele ustępuje im środowisko programistyczne polskiej produkcji, programy usprawniające korzystanie z klawiatury, przeglądarka kanałów RSS czy edytor wideo.

Program antywirusowy i edytor grafiki wektorowej to najciekawsze nowe propozycje. Niewiele ustępuje im środowisko programistyczne polskiej produkcji, programy usprawniające korzystanie z klawiatury, przeglądarka kanałów RSS czy edytor wideo.

Nietrudno zauważyć, że uwaga twórców programów klasy freeware krąży wokół wąskiej grupy problemów. W naszych zestawieniach top 10 dominują odtwarzacze multimedialne obsługujące, edytory HTML z kolorowaniem składni, proste terminarze i kalendarzyki oraz narzędzia do modyfikacji ukrytych ustawień Windows. Nic w tym dziwnego - takie projekty stanowią dobre ćwiczenie przed większymi wyzwaniami programistycznymi, a efekty pracy mogą przydać się w codziennej pracy z komputerem. Trudno jednak nie zauważyć, że ogromna liczba nowych programów rozpowszechnianych jako freeware nie przynosi nowych pomysłów. Owszem, zmienia się układ przycisków i kształt okien, pojawiają usprawnienia typu minimalizacja do ikony w zasobniku systemowym, jednak podstawowa funkcjonalność aplikacji jest z reguły bardzo prosta.

Są oczywiście liczne wyjątki od tej reguły, czy może raczej - tendencji. Programy antywirusowe - a i takie dostępne są jako freeware - z pewnością nie mogą być uznane za naiwne wprawki w programowaniu. Dociekliwy internauta (albo... czytelnik PC Worlda) ma także szansę wypróbować bezpłatne pakiety biurowe, programy do grafiki rastrowej, wektorowej i 3D, darmowe środowiska programistyczne, edytory wideo.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie http://www.pcworld.pl .

Wypełnioną ankietę wyślij pod adres mailto: pcwk@idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda. Twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu programu w poczekalni Top 10 freeware decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor zgadza się na bezpłatne rozpowszechnianie swojego dzieła i jego używanie na dowolnej liczbie komputerów.

ClamWin Antivirus 0.35

ClamWin Antivirus 0.35

ClamWin Antivirus 0.35

Pojawianie się bezpłatnych programów antywirusowych przestało już szokować, chociaż wielu użytkowników wciąż podchodzi do takiej idei nieufnie, wybierając sprawdzone, komercyjne produkty. ClamWin Antivirus to ciekawa produkcja nawet wśród darmowych antywirusów. Program jest wieloplatformowy i rozpowszechniany na licencji GNU GPL, a więc z pełnym kodem źródłowym. ClamWin Antivirus popularny zwłaszcza w środowiskach linuksowych jest często wykorzystywany do zabezpieczania komputerów z Windows, przyłączonych do Sieci przez serwer oparty na Linuksie. ClamWin Antivirus oferuje skaner "na żądanie", potrafi także automatycznie aktualizować bazę danych o wirusach przez Internet. Aplikacja integruje się z Microsoft Outlookiem, stąd też chroni również przed atakiem za pośrednictwem poczty elektronicznej. Niestety, ClamWin AntiVirus nie ma modułu monitora antywirusowego, sprawdzającego wszystkie otwierane i uruchamiane pliki.

Informacje http://www.clamav.net

Rodzaj program antywirusowy

FIBO IDE

FIBO IDE

FIBO IDE

FIBO IDE to jeszcze jeden ciekawy projekt Piotra Karwatki, autora słynnego edytora Zajączek. Jest to środowisko programistyczne, służące do tworzenia aplikacji do Windows w języku... FIBO właśnie. Jego składnia przypomina co nieco skrzyżowanie języków Visual Basic i Pascal i jest, trzeba przyznać, bardzo przejrzysta. Najprostsze programy w FIBO przygotujesz w ciągu kilku minut. Za jego pomocą nie zbudujesz, co prawda, pakietu biurowego czy systemu ERP, ale może to być świetne narzędzie do nauki programowania, korzystania z bibliotek, projektowania interfejsów. FIBO zawiera również narzędzia do wizualnego projektowania okien aplikacji, podobne do tych, które znajdziesz w środowiskach takich jak Delphi, C++ Builder czy Visual Studio! Co prawda, zestaw formatek ma tylko 8 pozycji, ale FIBO jest wciąż rozwijany i wkrótce ma szansę stać się świetnym narzędziem edukacyjnym.

Informacje http://www.amigo.pop.pl

Rodzaj środowisko programistyczne

Project Dogwaffle

Project Dogwaffle

Project Dogwaffle

Świetny program graficzny, przygotowany przede wszystkim z myślą o tworzeniu grafiki rastrowej. Dogwaffle zawiera także narzędzia przydatne w fotoretuszu fotografii, ale swoje prawdziwe możliwości ujawnia dopiero wtedy, gdy użyjesz go do tworzenia grafiki "od zera". Aplikacja udostępnia kilka naprawdę wygodnych narzędzi, doskonale pomyślane jest np. opracowanie nowych pędzli, które możesz utworzyć praktycznie ze wszystkiego. Program został wyposażony w pokaźny zestaw filtrów działających w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do wielu aplikacji, nie musisz domyślać się działania filtru na podstawie okna podglądu - wszystko widać w głównym oknie.

Informacje http://www.squirreldome.com

Rodzaj program graficzny

Abakt

Abakt

Abakt

Wśród programów rozpowszechnianych na licencji GNU rzadko można znaleźć aplikacje narzędziowe. Abakt służy do zautomatyzowanej archiwizacji danych. Tworzy kopie bezpieczeństwa danych wskazanych przez użytkownika, przy czym można nie tylko wprost wskazać pliki i foldery, ale też za pomocą specjalnych filtrów dostosować zadania archiwizacji, np. pomijając pliki o określonym rozszerzeniu (można w ten sposób wyłączyć pliki tymczasowe). Aplikacja umożliwia zapisywanie kopii archiwalnej jako pliku ZIP lub z użyciem kompresji 7-Zip. Pliki ZIP mogą być dodatkowo chronione hasłem, co powinno zniechęcić przypadkowych szperaczy.

Informacje http://www.xs4all.nl/~edienske

Rodzaj archiwizacja danych

Active Web Reader

Active Web Reader

Active Web Reader

Wiadomości w formacie RSS pozwalają na efektywne przeglądanie dużej ilości informacji. Zamiast przebijać się przez naładowane reklamami strony WWW, można przeczytać te same wiadomości w zwięzłej formie. Przeglądanie ich w formacie RSS wymaga odpowiedniego narzędzia, takiego jak Active Web Reader. Program nie jest skomplikowany, poprawnie wyświetla także polskojęzyczne zasoby RSS. Wszystkie kanały RSS podzielone są na kategorie i podkategorie ułatwiające wyszukiwanie informacji, program ma także wbudowaną przeglądarkę WWW, dlatego można przeglądać witryny związane z wiadomościami RSS bez uruchamiania dodatkowej aplikacji.

Informacje http://www.deskshare.com

Rodzaj przeglądarka kanałów RSS


Zobacz również