Top 10 freeware

Coś nowego stało się w Internecie. Statystyki, które do znudzenia (ad nauseam) wykazywały przygniatającą (ponad 90 procent) przewagę Internet Explorera na rynku przeglądarek internetowych, wreszcie drgnęły, i to... na korzyść konkurencji!

Coś nowego stało się w Internecie. Statystyki, które do znudzenia (ad nauseam) wykazywały przygniatającą (ponad 90 procent) przewagę Internet Explorera na rynku przeglądarek internetowych, wreszcie drgnęły, i to... na korzyść konkurencji!

Może to kara za zaśnięcie Microsoftu, który nie wykonał żadnego bardziej spektakularnego ruchu od chwili pojawienia się w 2001 roku Internet Explorera 6? W maju ubiegłego roku Brian Countryman, odpowiedzialny za Internet Explorer, oświadczył w czasie dyskusji internetowej, że program nie będzie już dystrybuowany oddzielnie, tylko razem z aktualizacjami systemu. Tyle tylko, że jakoś nie widać znaczących poprawek, jeśli chodzi o interpretację podstawowych języków webmasterskich, a stylów w szczególności. A może to kara za serię dziur, których wreszcie przestraszyli się nieco internauci?

Ale nie tylko negatywne czynniki mają wpływ na tę zauważalną zmianę statystyk. Mozilla i jej młodszy brat Firefox są uaktualniane z godną podziwu regularnością, a ich możliwości interpretacyjne budzą w tej chwili najwyższy respekt. Skutek jest taki, że serwisy ze statystykami pokazują ostatnio coraz częściej udział IE w granicach 80-90 procent, a w polskiej Wikipedii (obroty rzędu setek tysięcy odsłon dziennie) jeszcze mniejszy.

Przy okazji zapraszamy ponownie do Wikipedii - wolnej encyklopedii internetowej, która w tym roku rośnie jak na drożdżach - http://pl.wikipedia.org .

Aby zagłosować na najlepszy, Twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie http://www.pcworld.com.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adres pcwk@ idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi.

Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Skype 1.0

Skype 1.0

Skype 1.0

Choć Skype'owi poświęcamy w tym numerze wiele miejsca i uznajemy go, obok Wikipedii, za jedną z największych tegorocznych rewelacji światowego Internetu, trudno nie odnotować tej aplikacji także w naszym zestawieniu. Wreszcie dostępna jest wersja finalna, choć od dłuższego już czasu furorę robiły nie mniej funkcjonalne "bety". Doskonała jakość głosu (ale nie ukrywajmy, im lepsze łącze, tym bardziej komfortowa rozmowa) czynią Skype'a narzędziem, które może poważnie zagrozić interesom firm telekomunikacyjnych, nawet jeśli rozmowa PC-to-Phone pozostaje jednak w płatnej domenie - jednak po tak niskich kosztach (np. rozmowa z krajami europejskimi to zaledwie kilka eurocentów na minutę!), że trudno je porównywać z tradycyjną rozmową telefoniczną. Jeśli pierwsza wersja programu zawojowała świat, to aż trudno wyrokować, czym będą następne, zwłaszcza w miarę poszerzania się liczby stałych łączy.

Informacje http://www.skype.com

Rodzaj komunikator internetowy

AIS Web Accessibility Toolbar

AIS Web Accessibility Toolbar

AIS Web Accessibility Toolbar

Wtyczka do Internet Explorera - rewelacyjne narzędzie dla webmasterów, które pozwala ocenić wygląd tworzonych stron w przeglądarce internetowej, a także przyjrzeć się ciekawym technikaliom cudzych stron - zauważalny jest zresztą nacisk na zagadnienia związane z odbiorem stron przez osoby o rozmaitych dysfunkcjach.

Program pozwala wyświetlić stronę w zadanej wielkości, dokonać walidacji za pomocą jednego z kilku sieciowych parserów, włączyć lub wyłączyć style, JavaScript i ActiveX, wyświetlić zawartość stylów, schować lub wyświetlić grafiki (i ich oddzielną listę), zbadać użyte kolory, strukturę dokumentu za pomocą wyświetlonych tagów HTML, aktualność odsyłaczy, a nawet wykonać rozmaite symulacje, jak oglądanie strony w tekstowej przeglądarce Lynx. Wadą jest kolidowanie skrótów klawiaturowych programu z polskimi literami wpisywanymi w przeglądarce, np. w formularzach.

Informacje http://www.nils.org.au

Rodzaj narzędzie webmasterskie

ExplorerXP 1.04

ExplorerXP 1.04

ExplorerXP 1.04

Program Nikołaja Awrionowa to kolejna próba odświeżenia Eksploratora Windows. Jak łatwo się domyślić, podstawową zaletą programu jest możność wyświetlania dwóch paneli z plikami i przenoszenia między nimi plików - tej cechy Microsoft do tej pory nie uznał za stosowne wprowadzić w swoim zarządcy. ExplorerXP jest, oczywiście, zgodny z Eksploratorem, a więc zestaw poleceń w menu kontekstowym myszy jest identyczny. Z ciekawszych narzędzi warto wymienić zaawansowaną funkcję do zmieniania nazw plików, stosowanie wieloznaczników, dzielenie plików, obsługę Unikodu i urządzeń USB. Program jest bezpłatny do użytku niekomercyjnego.

Informacje http://www.explorerxp.com

Rodzaj zarządca plików

11view 2.0

11view 2.0

11view 2.0

Program Romana Pivovarova jest przeglądarką plików graficznych o rozbudowanych funkcjach, obsługującą najpopularniejsze formaty graficzne, takie jak JPEG, GIF, BMP, PNG, TIFF, Photoshop, a także starsze PCX i Targa. Obsługa TWAIN pozwala pobierać pliki z aparatów cyfrowych i skanerów. 11view zawiera elementarne funkcje edycyjne, możliwość wsadowej konwersji plików, kompilowanie animowanych GIF-ów z kilku grafik, dekompilowanie plików Photoshopa, tworzenie ikon i kursorów, opisywanie grafik. Można również skalibrować wyświetlanie, skojarzyć aplikację z wybranymi formatami. Ciekawostką jest lupa, za pomocą której można przybliżać fragmenty obrazu.

Informacje http://11view.stratopoint.com

Rodzaj przeglądarka grafik

EditPad Lite 5.4.0

EditPad Lite 5.4.0

EditPad Lite 5.4.0

Edytor Jana Govyaertsa jest jednym z najbardziej popularnych bezpłatnych edytorów plików tekstowych (także i HTML). "Młodszy brat" EditPad Pro jest także w pełni funkcjonalny dla polskiego użytkownika, choć wymaga przestawienia skryptu czcionki ekranowej na środkowoeuropejską. Zawiera zaawansowane funkcje wyszukiwania i zamiany, obsługę uniwersalnego kodowania Unicode, szyfrowanie ROT-13, numerowanie wierszy, dołączanie bloków tekstu do istniejących plików, możliwość otwierania plików poleceniem w menu kontekstowym myszy w Eksploratorze Windows. Najbardziej brakuje w nim bibliotek wstawek, które są w komercyjnej wersji programu.

Informacje http://www.EditPadLite.com

Rodzaj edytor tekstów

Piky Basket 2.0

Piky Basket 2.0

Piky Basket 2.0

Zadaniem tego sprytnie pomyślanego programu jest gromadzenie w jednym miejscu plików, a nawet folderów. Wybrane w Eksploratorze pliki lub katalogi wstawia się do Piky Basket (polecenie w menu kontekstowym myszy), a następnie kopiuje lub przenosi do innych miejsc - oczywiście kopiowanie może być wielokrotne, jeśli w konfiguracji nie ustalimy opcji opróżniania wirtualnego koszyka po kopiowaniu. Jednym z możliwych zastosowań jest gromadzenie w jednym miejscu plików przeznaczonych do późniejszego nagrania na płycie CD. Program może również wywołać dosowe okno wiersza poleceń w danym katalogu.

Informacje http://www.conceptworld.com

Rodzaj program narzędziowy


Zobacz również