Top 10 freeware

Tym razem nasze propozycje do listy zostały zdominowane przez programy graficzne: do edycji zdjęć, tworzenia pokazów slajdów, a nawet narzędzia typowo malarskie.

Tym razem nasze propozycje do listy zostały zdominowane przez programy graficzne: do edycji zdjęć, tworzenia pokazów slajdów, a nawet narzędzia typowo malarskie.

Freeware i ogólniej - darmowe oprogramowanie, podzielić można na dwie grupy: aplikacje absolutnie nowatorskie, niemające odpowiednika w programach shareware i wersjach "pudełkowych" oraz aplikacje będące bezpłatnymi odpowiednikami komercyjnych produktów. Często mniej znane firmy decydują się na darmowe udostępnienie swoich produktów po to tylko, aby wywalczyć w ten sposób miejsce na mocno zatłoczonym rynku oprogramowania. Czy nie z taką właśnie sytuacją mieliśmy do czynienia, gdy pojawiły się pierwsze bezpłatne, przeznaczone do domowego użytku zapory sieciowe i antywirusy? Również OpenOffice.org, zachowując szacunek dla pracy jego twórców, jest bezpłatnym odpowiednikiem komercyjnych pakietów biurowych z Microsoft Office na czele. Odpowiednikiem, zauważmy, pod pewnymi względami przewyższającym swoją "dużą" konkurencję, a pod innymi - wciąż jej ustępującym. Podobną sytuację można zauważyć np. wśród fotoalbumów czy drobnych programów narzędziowych. Jest też cała grupa oprogramowania skazana na freeware. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie przecież płacić za np. komunikator internetowy, skoro do dyspozycji ma przynajmniej tuzin świetnych bezpłatnych aplikacji. Wiedzą o tym twórcy komunikatorów, szukający innych źródeł finansowania swojej pracy, umieszczający w nowych wersjach programów coraz to nowe paski reklamowe. Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie http://www.pcworld.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem mailto:pcwk@idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda. Twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu programu w poczekalni Top 10 freeware decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor zgadza się na bezpłatne rozpowszechnianie dzieła i jużywanie na dowolnej liczbie komputerów.

Triscape FxFoto 2.0.043

Triscape FxFoto 2.0.043

Triscape FxFoto 2.0.043

Zaskakująco porządny fotoalbum, pod niektórymi względami dorównujący komercyjnym produktom. Pierwsze uruchomienie trwa dość długo - program przeszukuje twardy dysk i tworzy bazę danych o znajdujących się tam plikach graficznych. Na szczęście etap ten można pominąć, klikając przycisk Cancel. Możesz przeglądać i wyszukiwać zdjęcia dostępne na dysku i pobierać je z urządzeń zewnętrznych (np. aparatu cyfrowego), dodawać do grafiki pola tekstowe i ramki, poprawiać jakość fotografii za pomocą narzędzi fotoretuszerskich. Tych ostatnich jest w FxFoto dość dużo, można znaleźć nawet opcję klonowania, dostępną przeważnie tylko w "dużych" programach graficznych. Bezpłatna wersja FxFoto jest okrojona w stosunku do komercyjnej edycji programu. Natomiast pełna wzbogacona jest m.in. o narzędzia tworzenia pokazów slajdów, łącznie z nagrywaniem takich prezentacji na CD oraz opcje służące do automatycznego tworzenia internetowych galerii fotografii.

Informacje http://www.fxfoto.com

Rodzaj fotoalbum

Babya Photo Workshop Professional 6.5

Babya Photo Workshop Professional 6.5

Babya Photo Workshop Professional 6.5

Słowo "Professional" w nazwie programu jest trochę mylące: Babya Photo Workshop to dość prosty program graficzny. Oprócz klasycznych narzędzi malarskich aplikacja zawiera zestaw filtrów i efektów graficznych, a także wiele dodatkowych narzędzi, nawet fotoalbum. W programie nie znajdziesz zaawansowanych narzędzi, takich jak rysowanie krzywych Beziera, retusz za pomocą klonowania czy edycja poziomów, ale do domowych zastosowań może okazać się w zupełności wystarczający. Babya Photo Workshop Professional 6.5 został starannie przygotowany, chociaż niektóre rozwiązania interfejsu są raczej niestandardowe - opanowanie aplikacji wymaga nieco czasu. Szkoda, że pomoc dołączona do programu jest niekompletna, nie dopracowano również kilku opcji, np. pokaz slajdów kończy się wyświetleniem komunikatu o błędzie i zakończeniem programu.

Informacje http://babyasystem.portal.dk3.com

Rodzaj program graficzny

DeskPins

DeskPins

DeskPins

Za pomocą DeskPins możesz umieścić dowolne okno aplikacji na Pulpicie tak, że cały czas będzie widoczne. Wystarczy włączyć tryb "przypinania" (domyślnie za pomocą skrótu [Ctrl F11]) i kliknąć okna, które chcesz widzieć. Przypięte w ten sposób obiekty oznaczone są symbolem szpilki. DeskPins umożliwia też automatyczne umieszczanie okien na podstawie ich nazwy. Możesz używać symboli ? i *, działających tak, jak przy zaznaczaniu i wyszukiwaniu plików. Reguły, dzięki którym wybrane okna przypinane są automatycznie, tworzone są częściowo interaktywnie - możesz wskazać otwarte okno aplikacji, a do reguły zostanie dodana odpowiednia nazwa.

Informacje http://users.forthnet.gr/pat/efotinis

Rodzaj modyfikacje Windows

Web2Pic

Web2Pic

Web2Pic

Programy służące do łapania ekranów, okien aplikacji itd. i zapisywania ich w postaci plików graficznych nie wzbudzają już wielkich emocji. Działanie Web2Pic jest dość nietypowe, gdyż służy do ściągania... całych stron WWW . Typowa strona WWW z reguły wygląda jak długi, wąski pasek grafiki i tekstu, którego pewna część wyświetlana jest w oknie przeglądarki. Aplikacja umożliwia zapisanie jako pliku BMP lub JPG obrazu całej witryny WWW - właśnie takiego długiego paska. Program okazuje się przydatny częściej, niż można się spodziewać. Za jego pomocą możesz przygotować np. materiały reklamowe promujące twoją witrynę.

Informacje http://www.anloer.com

Rodzaj łapacz ekranów

IEasy Cleaner 1.5

IEasy Cleaner 1.5

IEasy Cleaner 1.5

Program porządkuje system po internetowych podróżach. Internet Explorer zapisuje na dysku użytkownika ogromną liczbę plików tymczasowych, zachowywane są także ciasteczka i historia odwiedzonych adresów WWW . IEasy Cleaner to bardzo prosta aplikacja: wszystkie opcje zmieściły w jednym, niewielkim oknie. Możesz wybrać usunięcie ciasteczek, wpisów w historii odwiedzonych witryn, listy ostatnio podanych adresów WWW i tymczasowych plików internetowych. Program tak prosty, jak IEasy Cleaner nie zadowoli być może najbardziej wybrednych użytkowników, tym bardziej, że niektóre narzędzia znajdziesz nawet w samym Internet Explorerze.

Informacje http://www.amplusnet.com/products

Rodzaj program narzędziowy

aMy Internet Files 1.12b

aMy Internet Files 1.12b

aMy Internet Files 1.12b

Aplikacja będzie odpowiednia zarówno do anonimowego przeszukiwania zasobów serwerów FTP, jak i do uaktualniania zawartości stron WWW przechowywanych na zdalnym serwerze. W tym ostatnim przypadku konieczne jest wcześniejsze ustawienie parametrów połączenia, w tym nazwy i hasła użytkownika. Wady programu to brak poprawnej obsługi skrótów do katalogów, które często używane są w sytuacjach, gdy np. jedno konto służy do prowadzenia kilku stron internetowych, a użytkownik korzysta z kilku subdomen itd. Dość kłopotliwa jest także zmiana atrybutów plików i folderów na zdalnym serwerze.

Informacje http://www.simdata.com.au

Rodzaj klient FTP


Zobacz również