Top 10 freeware

Wersje beta nowych programów freeware służą nie tylko do testów, ale są próbą wydłużenia czasu życia aplikacji i jej obecności w portalach informacyjnych. Z wielu tych wersji można z powodzeniem korzystać, bez obawy o niestabilną pracę programu.

Wersje beta nowych programów freeware służą nie tylko do testów, ale są próbą wydłużenia czasu życia aplikacji i jej obecności w portalach informacyjnych. Z wielu tych wersji można z powodzeniem korzystać, bez obawy o niestabilną pracę programu.

Szaleństwo wersji beta ogarnęło Internet. Już nie tylko projekty open source, ale praktycznie wszystkie bezpłatne programy, zanim zostaną opublikowane w wersji finalnej, udostępniane są jako beta. Wydaje się, że w wielu wypadkach to zabieg czysto marketingowy, mający podsycić zainteresowanie aplikacją, a przede wszystkim sprawić, by redaktorzy portali informacyjnych napisali o produkcie nie raz, lecz przynajmniej kilka razy. Publikowanie wersji beta ma też swoje dobre strony: łatwo zmusić autorów oprogramowania do poprawienia wykrytych błędów. Coraz częściej wśród programów freeware można obserwować wersje beta, które przez wiele miesięcy funkcjonują jako pełnoprawne, stabilne wersje aplikacji. Takich przedłużonych wersji beta nikt już nie testuje, tylko używa w codziennej pracy.

MediaMonkey 2.5.1

Utrzymanie porządku w zbiorach MP3, OGG i innych plikach z muzyką nie jest trudne, jeśli zawierają kilkadziesiąt pozycji. Dzisiejsze domowe komputery to jednak często miejsce przechowywania setek plików dźwiękowych. Jak zapanować nad taką armią? Można użyć programu MediaMonkey 2.5.1, jednego z wielu organizerów muzyki, wyróżniającego się dobrą komunikacją z przenośnymi odtwarzaczami MP3 i narzędziami do wypalania CD. Program najlepiej sprawdza się, gdy dysponujesz stałym połączeniem z Internetem. Aplikacja potrafi pobierać brakujące informacje o utworach z bazy Freedb, wyposażona jest również w ripper CD oraz narzędzie do nagrywania płyt. Znajdziesz tu także narzędzia do edycji list odtwarzania, automatyczne wyrównanie głośności kolejnych utworów, a nawet wyświetlanie wizualizacji... Winampa.

Bardzo przydatną funkcją jest szybka synchronizacja zbiorów z przenośnym odtwarzaczem MP3, nie tylko z iPodem, ale też urządzeniami firm Creative, iRiver czy każdym innym widocznym po podłączeniu przez port USB jako samodzielny napęd. Sposób komunikacji można ustawić, klikając strzałkę obok przycisku Synchronize to portable/Audio Device.

http://www.mediamonkey.com

Rodzaj organizer multimediów

BitsCast 0.7.1 beta

Nareszcie ktoś zdecydował się na połączenie czytnika RSS i programu do pobierania podcastów. BitsCast ciągle pozostaje w wersji beta, ale już teraz to jedna z najciekawszych aplikacji w grupie czytników RSS. Instalowany jest z pokaźnym zestawem kanałów RSS, własne można dodać za pomocą opcji File | New | New Subscription. Jeśli kanał RSS związany jest z publikowaniem podcastów, to udostępniany plik MP3 można nie tylko ściągnąć, ale też odtworzyć bezpośrednio w programie. Aplikacja pozwala na łatwe porządkowanie listy kanałów RSS i podcastów, która może być podzielona na grupy i foldery. Użytkownik może także wskazać folder, w którym zapisywane będą pobierane z podcastów pliki MP3. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz wgrać pobrane pliki od razu do przenośnego odtwarzacza MP3. BitsCast pozwala przeglądać i pobierać także wideocasty, czyli publikowane przez kanały RSS filmy.

Jako ikona w zasobniku systemowym program automatycznie aktualizuje subskrybowane kanały. Można to zmienić w Edit | Preferences na karcie General. Warto ustawić nie tylko częstotliwość aktualizacji, ale także uruchamianie aplikacji przy starcie systemu (program domyślnie nie uruchamia się razem z Windows).

http://www.bitscast.com

Rodzaj czytnik RSS i podcastów

Topaz DeJPG

Topaz DeJPG to wtyczka do Adobe Photoshop umożliwiająca automatyczne poprawienie wyglądu obrazów zapisanych w zbyt mocno skompresowanych plikach JPG. Domyślne ustawienia nie zawsze okażą się skuteczne, ale wystarczy chwilę poeksperymentować z wygładzaniem czy ostrością krawędzi, aby uzyskać naprawdę niezwykłe rezultaty. Dobranie parametrów zależy od rodzaju zdjęcia, niekiedy ważniejsze jest usunięcie charakterystycznych dla JPG kwadracików, a czasami - wyostrzenie rozmytych krawędzi. Topaz DeJPG doskonale sprawdza się przy skalowaniu obrazów w plikach JPG. Na powiększonym zdjęciu graficzne śmieci są bardzo widoczne. Program potrafi, jeśli nie usunąć, to przynajmniej skutecznie zamaskować takie wady grafiki. Uwaga: Topaz DeJPG może współpracować z dowolną aplikacją obsługującą wtyczki do Photoshopa.

http://www.topazlabs.com

Rodzaj usuwanie efektów kompresji JPG

WYSIWYG Web Builder 2.7.2

Ten edytor stron WWW przeznaczony jest przede wszystkim dla osób nieznających języka HTML. Aplikacja umożliwia łatwe przygotowanie projektu strony, ułożenie pól z tekstem i ilustracji w dowolnych miejscach, a następnie szybkie przeniesienie plików na serwer FTP. Aplikacja wykorzystuje nie tylko czysty HTML, ale też arkusze CSS, można również umieszczać na projektowanej stronie np. obiekty Flash (przygotowane wcześniej), ponadto program proponuje kilka gotowych, efektownych komponentów, opartych na JavaScripcie. Do stron przygotowanych za pomocą aplikacji dołączany jest krótki napis "made with WYSIWYG Web Builder 2.7.2", trzeba też liczyć się z wyświetlaniem co pewien czas reklam. Program nie sprawdzi się w profesjonalnych zastosowaniach, ale może być doskonałym narzędziem, gdy trzeba szybko przygotować pojedynczą stronę WWW.

http://www.pablosoftwaresolutions.com

Rodzaj edytor HTML

Reaper 0.44

Jest to program do nagrywania, edycji i miksowania dźwięku, może też z powodzeniem służyć jako wirtualny stół mikserski. Aplikacja jest wyposażona w wiele zaawansowanych narzędzi, a przy tym niewielka. Praca z Reaper 0.43 nie powinna sprawić problemów nikomu, kto choć raz używał programów do składania muzyki z sampli. Każdy projekt składa się z kilku ścieżek, na których rozmieszczać można nagrania i sample importowane z plików WAV, MP3 lub OGG. Do każdej ścieżki można dodać odrębną dynamikę dźwięku, a także użyć efektów specjalnych (DirectX lub Jesusonic). Gotowy projekt eksportuje się do pliku WAV. Do programu nie dołączono pliku pomocy, dlatego wszystkie funkcje i możliwości Reaper 0.43 trzeba odkrywać metodą prób i błędów. Na szczęście aplikacja jest intuicyjna, np. zmiana długości sampla lub jego położenia wymaga jedynie kliknięcia i przeciągnięcia myszą.

http://www.cockos.com/reaper

Rodzaj program muzyczny

SmartFTP 2.0.993.9

SmartFTP to sprawny, wygodny klient FTP, który przyda się zwłaszcza webmasterom regularnie przenoszącym pliki na serwer WWW . Program obsługuje SSL i pozwala na jednoczesne połączenie z wieloma serwerami FTP. Większość operacji można wykonać za pomocą prostego przeciągania, należy tylko zwrócić uwagę, czy wszystkie elementy interfejsu są widoczne. Rozmiar okna z poleceniami FTP, okna ze stanem transferu plików czy okna służącego do operacji na plikach można dowolnie zmieniać i czasem zdarza się, że któreś jest po prostu niewidoczne. SmartFTP nie powinien sprawić kłopotu nawet początkującym, a zaawansowani użytkownicy będą mogli wykorzystać dodatkowe funkcje programu, np. FXP, który służy do transferu plików pomiędzy dwoma serwerami FTP, co z reguły odbywa się znacznie szybciej niż pobieranie pliku na własny komputer i przesyłanie na serwer.

http://www.smartftp.com

Rodzaj klient FTP

Pixia 3.3.a

Pixia to wygodny, a przy tym wszechstronny program graficzny, przeznaczony przede wszystkim do retuszu zdjęć. Aplikacja umożliwia pracę na warstwach i używanie masek - zupełnie jak zaawansowane programy graficzne w stylu Corel Paint Shop Pro czy Ulead PhotoImpact. Dobrze zostały opracowane narzędzia do rysowania - można dowolnie definiować kształt pędzli, opierając się na zewnętrznych plikach graficznych. Pixia udostępnia różne rodzaje narzędzi malarskich, służących nie tylko do malowania zwykłymi pociągnięciami pędzla, ale także do rozcierania obrazu, rozmywania tła itd. Wśród filtrów ukrywa się również narzędzie do wstawiania pól tekstowych. Na początku pracy razić mogą niektóre elementy interfejsu, przypominające czasy Windows 3.1. To jedna z niewielu wad programu. Pixia jest również dostępna w polskiej wersji językowej, ale wyłącznie 2.8f.

http://park18.wakwak.com/~pixia

Rodzaj program graficzny

IrfanView 3.98

Trudno znaleźć drugą tak szybką przeglądarkę plików graficznych, chociaż konkurencja nie śpi i już wkrótce IrfanView może zostać zdetronizowany. Program potrafi już poprawnie wyświetlać pliki PS i EPS, a także PDF - o ile zostanie połączony odpowiednią wtyczką z Ghostscript. Niezwykle przydatna w praktyce okazuje się opcja ustalania lewego górnego rogu kadrowania przy przetwarzaniu wsadowym. Wyobraźmy sobie, że cała seria zdjęć np. przedmiotów w ofercie sklepu, jest źle skadrowana i większość grafiki zajmuje tło. Odpowiednie ustawienie pozwoli poprawić ogromną liczbę zdjęć w ciągu kilku minut. Aplikacja została również wzbogacona o kilka nowych efektów specjalnych, w tym przekształcenie kolorystyki na sepię i efekt kropel wody. IrfanView powinien jednak wkrótce przejść gruntowny lifting, gdyż coraz bardziej przypomina stare aplikacje do Windows 95.

http://www.irfanview.com

Rodzaj przeglądarka grafiki

All-in-One Secretmaker 4.2.5

All-in-One Secretmaker 4.2.5 to program łączący filtr antyspamowy, blokowanie wyskakujących okien reklamowych, ochronę poufnych danych osobowych, usuwanie wpisów z historii odwiedzanych stron WWW i otwieranych dokumentów. Aplikacja może także pomóc w zabezpieczeniu komputera przed szpiegami, a nawet potrafi blokować działanie robaków sieciowych, dzięki czemu twój komputer nie stanie się źródłem zakażenia dla innych. Dodatkowo potrafi wykrywać i usuwać tzw. tracking cookies, czyli pliki służące do badania internetowych podróży użytkownika. Wszystko to w ramach jednej, darmowej aplikacji. Jeszcze do niedawna jej wadą był nietypowy i przeładowany interfejs. W wersji 4.2.5 obsługa programu jest znacznie prostsza, należy tylko przyzwyczaić się do uruchamiania kolejnych narzędzi z menu podręcznego ikony w zasobniku systemowym.

http://www.secretmaker.com

Rodzaj bezpieczeństwo

BitComet 0.61

Jest to jeden z najciekawszych klientów P2P, w pełni zgodny z protokołem BitTorrent. Aplikacja ma polską wersję językową, a nawet więcej: nie tylko interfejs BitComet został przetłumaczony na język polski, program zawiera również listę najlepszych polskich witryn o BitTorrent. Zaletą jest jego konfigurowalność: można ustawić limit prędkości pobierania i wysyłania plików, aplikacja potrafi nawet wyświetlać podgląd częściowo pobranych plików wideo. BitComet automatycznie optymalizuje pobieranie plików, potrafi także blokować połączenia z wybranymi adresami IP. Odrobina uwagi wymagana jest przy używaniu programu w systemach z zainstalowanym programem SpyBot Search&Destroy lub ZoneAlarm 5.0. Pierwszy wykrywa nieistniejące oprogramowanie szpiegowskie w aplikacji, a zapora sieciowa z Zone Labs w ogóle nie pozwala BitComet na działanie.

http://www.bitcomet.com

Rodzaj klient bittorrent

Nowe wersje

CubicExplorer 0.73

http://www.cubicreality.com

Menedżer plików z edytorem tekstu oraz opcją przeglądania katalogów w zakładkach.

ZSoft Uninstaller 2.3

http://www.zsoft.dk

Pożyteczne narzędzie wspomagające usuwanie zbędnych programów z systemu operacyjnego.

K-Lite Mega Codec Pack 1.48

http://www.codec-guide.com

Potężna kolekcja najpopularniejszych kodeków audio, wideo i narzędzi pomocniczych.

Rename Master 2.7.2

http://www.joejoesoft.com/rm.php

Program do szybkiej i jednoczesnej zmiany nazw większej grupy plików.

MapleXp 0.7.9 Beta

http://maplexp.veex.net

Aplikacja umożliwiająca kontrolę czasu pracy nad różnymi zadaniami i projektami.

VideoInspector 1.8.2.98

http://www.kcsoftwares.com

Narzędzie do diagnostyki plików wideo i rozwiązywania problemów z odtwarzaniem.

Allway Sync 3.2.8

http://www.allwaysync.com

Synchronizator danych między komputerami, notebookami oraz przenośnymi pamięciami.

Fresh View 5.80

http://www.freshdevices.com

Przeglądarka oraz rozbudowany organizer plików multimedialnych (audio, wideo i grafika).

Bart's PE Builder 3.1.9

http://www.nu2.nu/pebuilder

Narzędzie do tworzenia automatycznie uruchamianych płyt CD i DVD z systemem Windows.

SpeeDefrag 3.0

http://www.vcsoftwares.com

Niewielki program do defragmentacji twardych dysków. Korzysta z systemowego polecenia defrag.exe.

PDF Explorer 1.5

http://homepage.oniduo.pt/pdfe

Menedżer dokumentów w formacie PDF z funkcją katalogowania oraz wyszukiwania.

YamiPod 0.90

http://www.yamipod.com

Aplikacja do zarządzania biblioteką plików audio znajdujących się w przenośnym odtwarzaczu iPod.


Zobacz również