Top 20 freeware

Prezentujemy najnowsze, najciekawsze programy freeware: komunikator internetowy, programy narzędziowe, wymiana plików P2P, nagrywanie dźwięku, porządkowanie twardego dysku, fotoalbum i wiele innych.

Prezentujemy najnowsze, najciekawsze programy freeware: komunikator internetowy, programy narzędziowe, wymiana plików P2P, nagrywanie dźwięku, porządkowanie twardego dysku, fotoalbum i wiele innych.

Top 20 freeware

Top 20 freeware

Polskie programy freeware, a także polskie tłumaczenia programów zagranicznych, to ciągle niewielki odsetek wszystkich bezpłatnych aplikacji. W niektórych kategoriach polskie programy freeware zdecydowanie wygrywają z zagraniczną konkurencją. Znanych na całym świecie komunikatorów internetowych polscy użytkownicy Sieci praktycznie nie wykorzystują, może poza najsłynniejszym ICQ. Do oglądania filmów na monitorze komputera używamy ALLPlayera lub SubEdit. Doskonale przygotowane są także polskie edytory HTML i PHP dostępne jako freeware. Wśród programów narzędziowych sytuacja nie wygląda już tak różowo. Są to przeważnie aplikacje do porządkowania systemu, usuwania plików tymczasowych itd. Nieskromnie wierzymy, że redakcja PC Word Komputer przyczyniła się do popularności tego tematu, publikując warsztaty programistyczne poświęcone właśnie wyszukiwaniu śmieci na twardym dysku. Największa grupa rodzimych programów freeware to jednak niewielkie organizery, kalendarze, przypominacze i inne proste aplikacje, funkcjonalne i przydatne, ale po trosze traktowane też jako wprawki w programowaniu.

W tym wydaniu zmieniamy nieco formułę naszej zabawy. Wszystkie programy: polskie i zagraniczne notowane będą na jednej liście 20 najlepszych programów, tworzonej - tak jak dotąd - na podstawie głosowania czytelników. W przypadku, gdy pojawi się nowa wersja programu, automatycznie zastępuje poprzednią. W naszych propozycjach unikać będziemy bezpłatnych aplikacji dostępnych z kodem źródłowym, opisując je w nowym dziale Open Source. Oczywiście programy open source mogą pojawiać się na liście top 20 freeware - wszystko zależy od głosowania czytelników.

Wiele świetnych programów, które trafiały na polską listę top 10 freeware to produkty zagraniczne, tyle że wyposażone w polską wersję interfejsu, zazwyczaj przygotowaną przez pasjonatów-entuzjastów. Bardzo często przygotowanie polskiego interfejsu aplikacji nie wymaga żadnych umiejętności programistycznych, potrzebna jest jedynie znajomość języka angielskiego i nieco wolnego czasu. Twórcy oprogramowania często umieszczają wszystkie napisy występujące w programie w odrębnym pliku tekstowym - wystarczy wtedy przygotować własną, polską wersję pliku. Czasem też twórca programu udostępnia kod źródłowy biblioteki DLL zawierającej wszystkie teksty pojawiające się w aplikacji. Napisy takie należy przetłumaczyć, a samą bibliotekę ponownie skompilować i zbudować. Z tym ostatnim rozwiązaniem mamy do czynienia np. w przypadku słynnego IrfanView.

W polskim Internecie znajdziemy całe serwisy poświęcone tłumaczeniu oprogramowania (nie tylko bezpłatnego!). Przykładem może być świetna witryna www.lomsel.com.pl, skąd można pobrać polskie wersje interfejsu do takich programów, jak Ad-Aware SE, LeechGet czy EMS Free Surfer mk. Należy pamiętać, że chociaż twórcy z reguły zezwalają, a nawet często zachęcają do tworzenia nowych wersji językowych, w niektórych przypadkach taka ingerencja może być niezgodna z licencją. W wątpliwych sytuacjach najlepiej skontaktować się z twórcą oryginalnej aplikacji.

Dla osób, które zechcą wziąć udział w głosowaniu na listę przebojów bezpłatnego oprogramowania, przeznaczamy joypady, głośniki oraz książki.

Triscape FxFoto Standard 3.0.053

W świecie fotoalbumów i programów do fotoretuszu zdjęć trudno o przełomowe odkrycia i nowatorskie rozwiązania. Programów z tej grupy jest tak dużo, że każdy kolejny zmuszony jest powielać istniejące pomysły. Triscape FxFoto wyróżnia się oryginalnym interfejsem, zawiera wszystkie niezbędne narzędzia: poprawianie jasności i kontrastu, filtry graficzne, usuwanie efektu czerwonych oczu i drobnych wad zdjęcia. Ciekawie przygotowano korekcję balansu bieli: użytkownik zaznacza obszar zdjęcia, który powinien być biały, a całe zdjęcie zostaje odpowiednio dopasowane. Aplikacja nie jest pozbawiona usterek, np. wczytywanie zdjęcia czy grupy zdjęć z pliku można zdecydowanie uprościć. Kilka opcji w programie jest nieaktywnych, dostępne są wyłącznie w płatnej wersji Professional. Wersja Standard będzie jednak w zupełności wystarczająca do domowych zastosowań.

Informacje http://www.fxfoto.com

Rodzaj grafika rastrowa

Free Audio Recorder

Program Free Audio Recorder służy do nagrywania dowolnych dźwięków odtwarzanych za pomocą komputera. Niby nic wielkiego, ale zastanówmy się przez chwilę: aplikacja nagrywa dowolne dźwięki, a więc także np. audycje w radiu internetowym, strumieniowy przekaz muzyki, odgłosy z gier... Program jest banalnie prosty w obsłudze. Na początku należy wybrać jakość nagrania (próbkowanie od 11 kHz do 44,1 kHz, dźwięk mono lub stereo, 8- lub 16-bitowy) i podać nazwę pliku. Aplikacja nie ma zaawansowanych ustawień i dodatkowych narzędzi, ale warto mieć Free Audio Recorder pod ręką, gdyż okazuje się niezwykle przydatny zwłaszcza do nagrywania strumieniowej transmisji audio, jest też znacznie wygodniejszy od standardowego narzędzia dostępnego w Windows. Uwaga: program wymaga środowiska .NET.

Informacje http://www.deepcom.com

Rodzaj nagrywanie dźwięku

SwissKnife 3.09

Narzędzia dyskowe to wśród programów freeware grupa bardzo nieliczna. Tym bardziej warto wypróbować możliwości SwissKnife 3.09. Ten dość prosty program może okazać się bardzo przydatny, gdy trzeba zmienić ustawienia partycji dyskowych, usunąć niepotrzebne, utworzyć nowe. Program udostępnia też szczegółowe informacje o wszystkich napędach zainstalowanych w systemie oraz widocznych na nich partycjach. SwissKnife 3.09 obsługuje praktycznie FAT16, FAT32 i NTFS. Co ważne, program radzi sobie z edycją partycji na dyskach podłączonych do komputera na wszelkie sposoby: IDE, SCSI, SCSI, FireWire, USB, czy nawet przez port drukarki lub kartę PCMCIA. Uwaga: z programu należy korzystać z rozwagą. Jak każdym scyzorykiem, tak i SwissKnife 3.09 można się pokaleczyć, przypadkowo usuwając potrzebne partycje z twardego dysku.

Informacje http://www.compuapps.com

Rodzaj narzędzia dyskowe

Thingamablog 1.0b5

Blogi już dawno temu przestały być internetowym dziwactwem, a stały się intrygującym zjawiskiem społecznym. Tworzenie jest bardzo proste, wystarczy zarejestrować się w jednym z kilku serwisów internetowych, udostępniających proste narzędzia do edycji sieciowych pamiętników. Jeśli wolisz tworzyć blog samodzielnie i umieścić go na własnej stronie WWW, możesz użyć Thingamablog 1.0b5. Program ułatwia edycję blogów na podstawie szablonów, przejmuje też pieczę nad przenoszeniem zaktualizowanego blogu na serwer FTP (login i hasło dostępu do serwera wystarczy podać raz, przy pierwszym uruchomieniu aplikacji). Thingamablog 1.0b5 to nie tylko edytor blogów. Program może też służyć jako czytnik wiadomości z kanałów RSS. Co więcej, umożliwia eksport blogu do kanału RSS, a dokładniej: jako odpowiednio przygotowany plik XML.

Informacje http://thingamablog.sourceforge.net

Rodzaj tworzenie blogów


Zobacz również