Top 20 freeware

Nauka języków nigdy nie była tak łatwa, jak w dobie komputerów i Internetu. Darmowego i płatnego oprogramowania jest multum, tylko w nim przebierać. To nie słabe narzędzia stoją dziś na przeszkodzie, lecz brak motywacji lub zwykłe lenistwo.

Nauka języków nigdy nie była tak łatwa, jak w dobie komputerów i Internetu. Darmowego i płatnego oprogramowania jest multum, tylko w nim przebierać. To nie słabe narzędzia stoją dziś na przeszkodzie, lecz brak motywacji lub zwykłe lenistwo.

Jakoś uszło uwadze mediów, że w maju status freeware uzyskał polski program SuperMemo 98 dla Windows - wprawdzie jest to wersja metrykalnie dość już antyczna i nie oferująca wszystkich możliwości, jakie pojawiły się na przykład w Multimedialnym SuperMemo (to ono właśnie "napędza" publikowane w ostatnich latach bazy językowe SuperMemo World), ale oczywiście zawiera ten sam, renomowany mechanizm powtórek, uważany dość powszechnie za najskuteczniejsze narzędzie w swojej klasie. SuperMemo World regularnie przenosi do kategorii freeware swoje starsze programy - tak było m.in. z ogromnie popularną wersją dosową, której kolejne odsłony uwalniano sukcesywnie w miarę rozwoju programu.

Top 20 freeware

Top 20 freeware

Edukacja językowa czerpie pełnymi garściami z multimedialnych możliwości komputerów i z powszechnej dostępności Internetu. Wiadomo, że kluczem do skutecznej nauki są dźwiękowe nagrania, bo nauka "na sucho" to trochę jak ćwiczenie jazdy na rowerze na podstawie książkowego opisu. W tej chwili w Sieci można znaleźć znacznie więcej nagrań przeznaczonych specjalnie dla uczących się języków niż kiedykolwiek wydano na płytach i kasetach. Są dostępne zazwyczaj w formatach MP3, Windows Media Audio lub RealMedia, można je pobierać na swój dysk lub słuchać bezpośrednio w Internecie, zwłaszcza gdy dysponuje się stałym łączem.

Z najlepszych materiałów tego rodzaju można wymienić m.in. Penguin Dossiers (www.penguindossiers.com), gdzie co miesiąc publikowane są nagrania wraz z tekstami, Angielski z BBC ( http://www.bbc.co.uk/polish/learningenglish/ ), gdzie jest mnóstwo materiałów przygotowanych specjalnie dla Polaków, BBC World Service ( http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/multimedia/index.shtml ), Voice of America Special English ( http://www.voanews.com/specialenglish/ ) czy Living on Earth (www.loe.org). To niezliczone godziny nagrań, które po ściągnięciu można w dowolny sposób przerobić, np. pociąć na zdania i sporządzić bazy w SuperMemo, wykorzystując gotowe transkrypcje tekstów, a dopisując jedynie polskie tłumaczenia. Wszystko gratis, trzeba tylko włożyć trochę pracy.

Przy okazji warto wspomnieć, czym będą zainteresowani szczególnie słuchacze multimediów strumieniowych - w RealAudio nadaje przede wszystkim brytyjska BBC - że opensource'owy edytor dźwięku Audacity potrafi zgrabnie przechwytywać dźwięk, i to nie przez mikrofon, a z karty dźwiękowej. Wystarczy uruchomić nagrywanie z wybraną opcją Stereo Mix (opuszczana lista wyboru na pasku narzędzi), w czasie gdy odtwarzany jest dźwięk w RealPlayerze. Potem wystarczy już zapisać to nagranie jako Wave lub MP3. Działa, i to dobrze.

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania, skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Interlex 2.5.0.3

Interlex, autorstwa Andrew Quilleya, to program słownikowy, który służy przede wszystkim do ćwiczenia słownictwa, choć oczywiście może też być bazą do sprawdzania znaczeń wyrazów czy fraz.

Na stronie autora można znaleźć wiele gotowych, ogólnych i tematycznych baz do różnych języków, jednak ich użyteczność dla polskiego użytkownika jest raczej niewielka. Znacznie lepiej jest tworzyć własne bazy i dzielić się nimi z innymi użytkownikami - służy do tego m.in. repozytorium w witrynie programu.

Hasła można samodzielnie edytować, jak również dodawać własne. Każdy rekord zawiera hasło główne, pole opisu gramatycznego, pole notatek oraz tłumaczenie - oczywiście w typowej sytuacji wystarczy pierwsze i ostatnie pole. Wygodną techniką uzupełniania zasobów jest import haseł z innych baz Interleksu lub tekstowych plików delimitowanych (comma delimited lub tab delimited), dzięki czemu można przenieść bazy z innych programów językowych. Ciekawostką jest możliwość wydrukowania bazy w postaci dwuszpaltowej, co daje elegancki wydruk książkowy.

Najważniejszą funkcją programu są testy. Ponieważ każde hasło składa się z hasła głównego i jego tłumaczenia, a są one rozdzielone, możliwe jest przeprowadzanie testów w obie strony - np. z angielskiego na polski i na odwrót. Konieczne jest wybranie w menu kolejności wyświetlania haseł. Program oferuje też dwa tryby testowania - wpisywanie odpowiedzi lub wybieranie jednej z kilku wyświetlonych odpowiedzi. W ten sposób na podstawie jednej bazy można ćwiczyć na kilka sposobów. Statystyka bazy pokazuje postęp i proporcje poprawnych odpowiedzi do liczby pytań - statystykę można w dowolnym momencie usunąć. Możliwy jest też eksport danych jako delimitowany dokument tekstowy, strona WWW (z kodowaniem UTF-8) czy wreszcie dokument RTF odczytywany przez większość edytorów.

Informacje http://www.vocab.co.uk

Rodzaj edukacja

Video DVD Maker Free

Program firmy Video DVD Maker jest narzędziem do tworzenia filmów na DVD, które można odtwarzać zarówno w komputerze, jak i w odbiorniku telewizyjnym połączonym ze stacjonarnym odtwarzaczem DVD. Jest to uproszczona wersja shareware'owego programu Video DVD Maker PRO.

Program przechwytuje wszelkie możliwe źródła wideo, jak kamera internetowa, cyfrowa kamera wideo, tuner telewizyjny, a dodatkowo może importować pliki wideo w typowych formatach, jak AVI, DivX, XviD, MP4, MPG, WMV, ASF, MOV.

Zawarty w programie kreator zawiera przechwytywanie materiału filmowego, rendering struktury katalogów, w której znajdują się AUDIO_TS i VIDEO_TS (a w nich plik .VOB i towarzyszące mu inne pliki), wreszcie wypalanie płyty.

W pierwszym etapie wybierane jest źródło wideo i uruchamiane pobieranie fragmentów nagrania - jeśli robimy przerwy, kolejny fragment jest zapisywany jako osobny plik. Na drugim etapie ustawiamy kolejność przechwyconych fragmentów, a także możemy dołączyć z dysku istniejące już pliki - polecenie Render timeline uruchamia tworzenie struktury folderów na dysku (jest to własny podkatalog Video DVD Makera w katalogu Moje wideo). Na trzecim etapie wskazujemy położenie katalogu VIDEO_TS oraz nagrywarkę, po czym poleceniem Burn uruchamiamy nagrywanie. Program przyjmuje domyślnie standard DVD PAL typowy dla Europy - można to sprawdzić w opcjach (Setup) oraz domyślne techniki kompresji audio i wideo.

Na tym kończy się funkcjonalność programu - powstaje jednolity plik filmowy, który jest wyświetlany bez żadnej dodatkowej oprawy. Większe możliwości ma wersja shareware programu, która pozwala tworzyć projekty, menu, pokazy fotografii, zawiera także narzędzia do projektowania i drukowania obwolut na płyty. Niemniej i darmowa wersja, przy odrobinie wprawy, przyda się wielu osobom.

Informacje http://www.videodvdmaker.com

Rodzaj nagrywanie filmów

Optimal Desktop 5.0.187

Program firmy Optimal Access (Standard Edition) jest zarządcą folderów i plików (pracującym lokalnie i z dostępem do miejsc sieciowych), pozwalającym użytkownikowi definiować wirtualne pulpity. Możliwe jest w nich zdefiniowanie katalogów, konkretnych plików i adresów internetowych. Podstawowym pojemnikiem dla informacji jest pulpit (Desktop), w nim szafka (Cabinet) - w wersji darmowej tylko jedna, w płatnej do 128. W ramach szafki tworzone są szuflady (Drawer), a w nich sekcje (Section). Możliwe jest użycie filtrów selekcjonujących zakres widocznych plików (np. Word, Excel czy PDF). Tego rodzaju hierarchiczny układ pozwala utworzyć szybko dostępne układy danych, dostosowane do konkretnych potrzeb, np. praca z dokumentami Office'a czy multimediami. W program wbudowany jest zarządca i czytnik kanałów informacyjnych RSS.

Informacje http://www.optimalaccess.com

Rodzaj zarządca plików

OpenOffice Simple Viewer 1.1

Jest to chyba jedna z najbardziej oczekiwanych wtyczek do menedżera plików Total Commander. Wtyczka jest przeznaczona wprawdzie wyłącznie dla posiadaczy TC, ale to i tak znacząca "populacja" użytkowników OO. OOSV jest wtyczką z kategorii Lister - po zainstalowaniu pozwala wczytać pliki Office'a za pomocą klawisza [F3] (działa także podgląd w panelu uruchamiany za pomocą skrótu klawiaturowego [Ctrl q]). Obsługuje zarówno pliki w starszym formacie wersji 1.1, jak i nowy format OpenDocument zastosowany w wersji 2.0. Nazwa Simple Viewer bierze się stąd, że obsługa dotyczy wyłącznie tekstowych elementów plików edytora, arkusza kalkulacyjnego czy prezentacji. Pliku bazy danych nie udało się wczytać. Jak widać, jest to narzędzie uproszczone, ale bez wątpienia bardzo przydatne - miejmy nadzieję, że będzie sukcesywnie ulepszane.

Informacje http://www.totalcmd.net/plugring/OOSimpleViewer.html

Rodzaj wtyczka do Total Commandera

ROO Toolbar

ROO Toolbar to wtyczka do przeglądarki Internet Explorer, która daje dostęp do kanałów ROO TV, czyli serwisu z wiadomościami w formie wideo. Dostępnych jest 14 kategorii (wiadomości, biznes, muzyka, nauka i technika, moda, sport itd.) podzielonych na kilkadziesiąt podkategorii - przy każdorazowym starcie przeglądarki wczytywana jest aktualna lista wiadomości, które można wybierać z rozwijanej listy. Informacje są wyświetlane w formacie Windows Media Video - interfejs jest podobny do naszego rodzimego IDG TV dostępnego w portalu IDG. Wtyczka ma jeszcze kilka innych możliwości - blokuje okna pop-up, wyświetla różne strefy czasowe, daje dostęp do wyszukiwarki plików wideo w Internecie, ma też możliwość skonfigurowania sposobu wyświetlania informacji. Na pasku wtyczki widoczne są też przesuwające się tytuły aktualnych wiadomości.

Informacje http://toolbar.roo.com

Rodzaj wtyczka do Internet Explorera


Zobacz również