Total Club Manager 2005

Rządy Championship Managera skończone. To zaskakujące zwycięstwo EA

Rządy Championship Managera skończone. To zaskakujące zwycięstwo EA

Statystyk jest bez liku. Tu - najlepsza 11-tka kolejki

Statystyk jest bez liku. Tu - najlepsza 11-tka kolejki

W roku 2003 programiści z EA dali Championshipowi pierwszy sygnał ostrzegawczy. Total Club Manager 2003 był całkiem niezły, jednak do mistrza wyraźnie mu brakowało. TCM intensywnie trenował w pojedynku - rok później zwycięstwo starego mistrza było naprawdę minimalne. Teraz Total Club Manager 2005 zamierza sięgnąć po mistrzostwo. I na tle rywali w formie sprzed roku wygląda imponująco (Footbal Manager dopiero wchodzi na rynek, a nowego Championship Managera 5 przesunięto dopiero na przyszły rok).

Wróćmy jednak do walki toczącej się na boisku: O ile w CM-ie byłeś bardziej trenerem niż menedżerem, tak w grze EA lista stołków do objęcia jest dużo szersza. Od charyzmatycznego trenera, po managera stadionowego. Zresztą sam ustalasz zakres twych obowiązków.

Gra na faul

Trójwymiarowy mecz korzysta z uproszczonego silnika FIFA 2005

Trójwymiarowy mecz korzysta z uproszczonego silnika FIFA 2005

Liczba opcji taktycznych może przyprawić o zawrót głowy nawet najwytrawniejszych menedżerów. Do tego wiele elementów jest ze sobą ściśle powiązanych. Dla przykładu, samo ustawienie, aby twoi piłkarze grali długimi podaniami, nic nie da. Najpierw trzeba takie zagrania dokładnie przećwiczyć na treningach. Ważne, aby ustawić, gdzie twoi piłkarze mają znaleźć się w danej sytuacji boiskowej. Nowicjusze mogą oczywiście zdać się na predefiniowane ustawienia, które sprawują się nie najgorzej.

Spotkania obserwujesz w trybie tekstowym lub z trójwymiarowym podglądem boiska. Co ciekawe, każda wersja daje inne możliwości wpływania na wydarzenia toczące się na boisku. Przy trybie tekstowym wykrzykujesz w kierunku graczy swe uwagi i podpowiedzi. Nie zawsze są one uwzględniane, ale pozwalają poczuć się odpowiedzialnym za kluczowe sytuacje meczu. Z kolei w spotkaniach obserwowanych w 3D na bieżąco modyfikujesz taktykę zespołu, decydując kiedy stosować presing, kontratak czy grę na faul.

Trzy polskie kluby mają prawdziwe logo: Wisła, Legia i Polonia

Trzy polskie kluby mają prawdziwe logo: Wisła, Legia i Polonia

Tak jak w poprzedniej odsłonie TCM jest też opcja Football Fusion pozwalająca samodzielnie rozegrać spotkanie w FIFA 2005. Akcja przenosi się na boisko z FIFY, o ile oczywiście posiadasz wymienioną grę.

Total Club Manager pozwala zżyć się ze swoją drużyną jak żaden inny. Każdy zawodnik ma niepowtarzalny charakter, co prowadzi do różnych dziwnych, ale jakże życiowych sytuacji. W przerwie jednego z meczów rozmawiałem z moimi piłkarzami. Skrytykowałem Pirlo, bo akurat grał słabiutko. W tym momencie Kaka włączył się do dyskusji, oskarżając Andree, że się nie wraca. Od tego momentu piłkarze byli pokłóceni przez parę miesięcy, aż wreszcie któregoś dnia postanowili sobie wyjaśnić wszystkie sprawy i zostali przyjaciółmi.

Trenerski notes

90 x 80 x 70 czyli Andriej Szewczenko

90 x 80 x 70 czyli Andriej Szewczenko

Fajną rzeczą są wywiady, których można udzielać, przed, po i w przerwie meczu. Od odpowiedzi, jakiej udzielisz, zależy między innymi popularność wśród fanów, czy morale piłkarzy. Po każdym rozegranym spotkaniu przeglądasz piłkarską gazetę, w której obok opisu meczów, znajdziesz analizy ekspertów, wywiady z piłkarzami, ankiety, plotki.

Interface gry uległ istotnym zmianom. Przechodzenie pomiędzy poszczególnymi sekcjami futbolowego imperium jest teraz prostsze. Wiele ważnych tabel dostępnych jest w szybkim podglądzie, zarówno w oknie menedżera, jak i podczas meczu. Przy tym, na przykład, pozycja klubu w lidze aktualizowana jest na bieżąco.

Umarł król, niech żyje król!

Właściwie to nie umarł, a został zdetronizowany. Total Club Manager 2005 bije starego Championship Managera niemal pod każdym względem. Co pokaże Sports Interactive, w swym nowym, starym Football Managerze? Jej betatesterzy (w tym nasz redakcyjny kolega Siwy) pieją z zachwytu. Szykuje się zatem wielki mecz na szczycie.

Kontra redakcyjna

Delanov: nowy TCM zmienił się na minus. Mecze wypadają słabiutko. Komentarze tekstowe są zbyt ubogie, a tryb 3D ma fatalną obsługę i daje za małą kontrolę nad zespołem.

Siwy: z każdym TCM jest tak samo. Gdy wychodzi, wszyscy pieją z zachytu. Chwilę potem wychodzi gra Sports Interactive i TCM chowa się pod stołem. Football Manager rządzi!

Leviathan: całkiem ładny ten nowy Excel, ale ja wolę football amerykański (Madden NFL).


Zobacz również