Trend Micro PC-cillin Internet Security 12

Zapoznaj się ze znakomitym pakietem do zabezpieczenia komputera osobistego - z nim niestraszne są wirusy, robaki i trojany. Aplikacja chroni nawet sieci bezprzewodowe i filtruje spam. Ciesz się pełną wersją programu przez pół roku!

Zapoznaj się ze znakomitym pakietem do zabezpieczenia komputera osobistego - z nim niestraszne są wirusy, robaki i trojany. Aplikacja chroni nawet sieci bezprzewodowe i filtruje spam. Ciesz się pełną wersją programu przez pół roku!

PC-cillin Internet Security to połączenie kilku aplikacji w jednym pakiecie. Dzięki temu nie musisz się troszczyć o zgodność programu antywirusowego z zaporą sieciową lub narzędziami do zabezpieczania sieci bezprzewodowych. Wystarczy włączyć domyślne ustawienia poszczególnych modułów i skonfigurować zadania, aby bez obaw korzystać z Internetu. Może zabrzmi to banalnie, ale użytkownicy Windows powinni być szczególnie ostrożni w korzystaniu z tego nośnika, bo właśnie "okna" są najczęściej atakowane przez różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie. Efekty widać niemal natychmiast - komputer działa wolniej, są problemy z otwieraniem stron internetowych, na pulpicie pojawiają się paski narzędzi i ikony niewiadomego pochodzenia. To tylko część długiej listy szkód - jeżeli będziesz miał pecha, to wirus nie tylko skasuje zawartość dysku, ale wyzeruje BIOS i bez wizyty w serwisie nie uruchomisz komputera. Oczywiście i to nie jest najgorsze, bo pozostaje jeszcze przechwycenie przez nieznane osoby numerów kont bankowych, kart kredytowych, haseł dostępu i cennych lub poufnych danych.

Firma Trend Micro zapowiedziała nową wersję PC-cillin Internet Security 14, która będzie dodatkowo chroniła komputery przed pharmingiem. Jest to podobny do phishingu typ ataku, tyle że przekierowanie na sfałszowaną stronę, np. banku, następuje nie z poziomu poczty elektronicznej, ale przeglądarki internetowej. Efekt jest ten sam - kradzież haseł i loginów. Program zaopatrzono w kreator zabezpieczeń Anti-Fraud Wizard, pozwalający na ustawienie reguł blokowania stron-oszustów. Dodatkowy pasek narzędzi umożliwia weryfikację autentyczności strony podczas jej przeglądania. Poza tym usprawniono system zarządzania bezpieczeństwem pecetów w sieci domowej: PC-cillin IS 14 pozwala na filtrowanie treści dostępnych przez Internet oraz blokowanie dostępu do określonych stron WWW . Funkcja ta przydaje się rodzicom, którzy chcą nadzorować dostęp do Internetu swoich dzieci. Wszystkie pozostałe funkcje znane z wersji 12. pozostają bez zmian.

Podstawowe i zaawansowane narzędzia

W oknie głównym programu można uruchomić skanowanie antywirusowe, uaktualnić komponenty i skorzystać z pomocy.

W oknie głównym programu można uruchomić skanowanie antywirusowe, uaktualnić komponenty i skorzystać z pomocy.

Eksperci zajmujący się na co dzień zwalczaniem wirusów radzą, aby zainstalować program antywirusowy, zaporę sieciową i koniecznie sprawdzić aktualizacje systemowe. Bez tych podstawowych aplikacji wystawiasz się na atak. W skład PC-cillin wchodzą: funkcjonalny antywirus, monitor rezydentny, zapora sieciowa, program antyszpiegowski, filtr niechcianej poczty, moduł kontroli rodzicielskiej oraz specjalny wykrywacz sieci bezprzewodowych, który jednocześnie uniemożliwia niepowołanym osobom korzystanie z twojego łącza internetowego. Są również bardziej wyrafinowane elementy, takie jak kontrola danych osobistych, zabezpieczeniami przed phishingiem lub moduły zarządzające zabezpieczeniami amatorskich sieci domowych, składających się np. z komputera stacjonarnego i laptopa. Poprawne skonfigurowanie takich połączeń uniemożliwi jednemu komputerowi zainfekowanie drugiego.

Oczywiście nie sposób w jednym akapicie omówić szczegółowo wszystkie funkcje, jakie oferuje aplikacja, ale warto jeszcze wspomnieć o skanowaniu systemu operacyjnego pod kątem krytycznych luk wykrytych lub zgłoszonych do Microsoftu. Listę możliwości zamykają ustawienia aktualizacji baz wirusów i programu oraz system wczesnego ostrzegania przed nieznanymi dotąd niebezpieczeństwami.

Wygoda, ale po angielsku

Dla tych, którzy niezbyt dobrze znają język Szekspira, mamy złą wiadomość - program nie ma polskiej wersji. To wielka szkoda, bo konkurencja już od lat oferuje aplikacje całkowicie przetłumaczone. Na szczęście wszystkie funkcje są oznaczone w miarę czytelnie i nawet początkujący anglista skojarzy, że "Antyvirus Status" oznacza stan programu do zwalczania wirusów. Dodatkowo sprawę ułatwiają intuicyjne ikony symbolizujące poszczególne zadania. Bardzo pożyteczną funkcją jest możliwość samoczynnego wyłączenia komputera po zakończeniu skanowania.

Zagrożenie z eteru

Coraz większą popularnością cieszą się sieci bezprzewodowe - nie wymagają układania kabli, umożliwiają przemieszczanie się z komputerem po budynku, oferują zadowalającą wydajność do zastosowań domowych, a coraz niższe ceny urządzeń sprawiają, że każdy może sobie pozwolić na "radiówkę". Niestety, wiele osób ignoruje problem bezpieczeństwa. Może się okazać, że gdy uruchomisz punkt dostępowy, twoi zaradni sąsiedzi będą mieli darmowy Internet! Sytuacja staje się poważniejsza, jeżeli w grę wchodzi możliwość utraty lub wycieku bardzo ważnych i poufnych danych. Karta Wi-Fi Detection umożliwia wykrycie intruza i zamknięcie mu dostępu do ruchu sieciowego.

Zabezpieczenie komputera osobistego jest skomplikowane, ale w dalszej części postaramy się przedstawić na przykładzie PC-cillin, jak to zrobić.

1 Po zainstalowaniu programu należy go niezwłocznie zarejestrować. Do tego niezbędne będzie podłączenie do Internetu i trochę wolnego czasu. Należy wybrać w głównym oknie programu ikonę Updates and Registration, a następnie kliknąć Registration. Na stronie podajesz swoje dane, m.in. imię i nazwisko, kraj, adres e-mail. To umożliwi zaktualizowanie bazy sygnatur wirusów oraz zainstalowanie ewentualnych poprawek. Jeżeli nie zmienisz ustawień, to komputer będzie pobierał wszystkie łaty automatycznie, nawet po kilka razy dziennie. Ustawienia (Update Settings) pozwalają zaplanować częstotliwość sprawdzania aktualizacji (np. co 3 godziny), wybrać składniki pakietu, które mają być pobierane oraz skonfigurować połączenie internetowe przez serwer proxy.

2 Uruchom program i w głównym oknie kliknij Summary | Security Status. Tutaj wyświetlone są ważne informacje dotyczące wykorzystania łącza oraz ustawienia zabezpieczeń. URL Filter umożliwia blokowanie dostępu do stron o określonej tematyce - pornografia, przemoc, hazard itp. - z poziomu przeglądarki internetowej. Private Data Protection odpowiada za ochronę antyphishingową - specjalną opieką otoczone zostaną hasła użytkownika, loginy itp. Anti-spam blokuje niechciane wiadomości pocztowe w zależności od zdefiniowanego poziomu filtrowania (niski, średni i wysoki). Wi-Fi Detection wykrywa i zabezpiecza sieci bezprzewodowe, a zapora sieciowa (Personal Firewall) chroni przed atakami z Sieci. Bardzo przydatny jest przycisk blokujący ruch między komputerem a światem zewnętrznym.

3 Wybierając przycisk Antivirus Status, otrzymujesz podstawowe informacje na temat ostatniego skanowania, znalezionego wirusa i zainfekowanego pliku. Opcje w sekcji Update and scan settings oznaczone na czerwono są wyłączone (Disabled), a na niebiesko - aktywne (Enabled). Warto włączyć wszystko - planowanie aktualizacji, monitor rezydentny oraz sprawdzanie poczty. Poszczególne narzędzia znajdują się w różnych miejscach, dlatego zmieniając ustawienia ochrony klienta pocztowego, program automatycznie zmieni główną kategorię na Email. Zapisuje również w dzienniku zdarzenia związane z aktywnością wirusów, wykryciem ataków itd. Szczegółowe statystyki i opis problemu pozwalają na szybką diagnozę i przeciwdziałanie.

4 Kliknięcie ikony Manual Scan na karcie System powoduje wyświetlenie okna, w którym można włączyć skaner antywirusowy. Taką operację należy przeprowadzić dopiero po aktualizacji sygnatur wirusów - bez tego najnowsze robaki pozostaną na dysku! Aby pobrać najnowsze komponenty, wystarczy nacisnąć niebieski przycisk Update Components u góry ekranu. Następnie należy wybrać formę skanowania - wszystko, dysk C, wybrane katalogi z programami lub używane do przechowywania plików internetowych - albo samodzielnie wskazać dyski i katalogi. Należy pamiętać, że im więcej jest do sprawdzenia, tym dłużej antywirus pracuje. Na koniec należy nacisnąć przycisk Scan. Warto jeszcze włączyć opcje zamknięcia okna dialogowego lub wyłączenia komputera po zakończeniu, jeśli żaden wirus nie zostanie znaleziony.

5 Komputer pracuje cały czas i nigdy nie wiadomo, kiedy złośliwa aplikacja zaatakuje system, dlatego należy dobrze skonfigurować skaner działający w tle. Po kliknięciu ikony Scan Settings można ustawić opcje skanowania antywirusowego, monitora rezydentnego oraz modułu antyszpiegowskiego. Właściwie wszystko sprowadza się do wydajności komputera - jeżeli jest szybki i ma dużą pamięć operacyjną, to sprawdzanie wszystkich typów plików, zagrożeń, archiwów nie będzie stanowiło problemu. Natomiast komputery wolniejsze lub wykorzystywane do zarządzania plikami zareagują na dodatkowe obciążenie. Warto zaznaczyć wszystkie opcje na karcie Spyware - każdy typ programów szpiegowskich lub reklamowych będzie blokowany.

6 Spyware to rodzaj złośliwej aplikacji (są jeszcze m.in. adware, dialery, niebezpieczne cookies), która zbiera informacje o użytkowniku komputera, jego aktywności w Internecie, zapisuje naciśnięte klawisze, robi zrzuty ekranu itp. Internauci denerwują się często, że zmieniono bez ich wiedzy stronę startową, wyświetlany jest jakiś pasek z reklamami, połączenie przez modem nawiązywane jest przez zagraniczny numer itp. To wszystko jest efektem złego zabezpieczenia przeglądarki (zwłaszcza IE jest podatny na infekcje), instalowania programów niewiadomego pochodzenia lub przeglądania niebezpiecznych stron WWW . Warto raz na tydzień włączyć ręcznie skaner antyszpiegowski, który usunie z dysku lub (po zaznaczeniu Use Quick Scan) rejestru systemowego pozostałości po wspomnianych "gościach".

7 Wirusy najczęściej przesyłane są w e-mailach. Oprócz stosowania żelaznej zasady - nie wiesz, od kogo list, to go nie otwieraj ani nie klikaj podanego w nim łącza - koniecznie sprawdzaj skanerem zarówno skrzynkę odbiorczą, jak i nadawczą. Specjalna karta Email umożliwia zaprogramowanie działań antywirusa (pasywny, usuwanie lub blokowanie poczty). Panel konfiguracyjny zawiera ustawienia skanowania plików przesyłanych jako załączniki oraz akcje podejmowane w razie znalezienia niebezpiecznej zawartości w otrzymanej korespondencji. Aby nie obniżać wydajności, można zażądać, żeby skaner nie sprawdzał załączników większych niż 2 MB. Podobnie należy skonfigurować skanowanie poczty wychodzącej - odbiorcy nie będą narażeni na ataki wirusów nieświadomie wysłanych z twojego komputera.


Zobacz również