Trendy 2006

Od nowej, całkowicie zmienionej wersji Windows, przez rozbudowane usługi WWW po DVD wysokiej rozdzielczości - w tym roku wydarzy się naprawdę wiele.

Od nowej, całkowicie zmienionej wersji Windows, przez rozbudowane usługi WWW po DVD wysokiej rozdzielczości - w tym roku wydarzy się naprawdę wiele.

Zamiennik Eksploratora Windows w Viście oferuje podgląd graficzny zawartości folderów i plików.

Zamiennik Eksploratora Windows w Viście oferuje podgląd graficzny zawartości folderów i plików.

Rok 2006 zapowiada się bardzo obiecująco pod względem zmian technologii używanej do pracy i rozrywki. Wśród ekscytujących nowości znajdziemy zaawansowane aplikacje i narzędzia internetowe, które jeszcze bardziej rozmyją granicę między biurkiem a Siecią, następną generację DVD umożliwiającą nagrywanie materiałów o wysokiej rozdzielczości, szerokoekranowe monitory LCD o niższych cenach oraz jakości ulepszonej w niesłychanym stopniu dzięki nowym technologiom, a Microsoft wreszcie wprowadzi długo oczekiwany system operacyjny Windows Vista.

Jednakże droga do tych nowości niepozbawiona jest dziur i wybojów. Między zwolennikami DVD następnej generacji trwa wojna standardów, Vista do prawidłowej pracy będzie wymagała dość mocnego komputera, a cena większości nowych modeli monitorów (przynajmniej początkowo) przekroczy wyobrażenia przeciętnego użytkownika. Potraktuj ten artykuł jako przydatny przewodnik po najciekawszych technologiach, który pomoże ci zaplanować zakupy.

Vista wio!

Następna wersja systemu operacyjnego Microsoftu wygląda zupełnie inaczej niż okna, z którymi miałeś do czynienia do tej pory. Ale ważniejsze wydaje się to, czego nie widać.

Minęło niewiele ponad 10 lat od hucznej premiery Windows 95 (z wykorzystaniem piosenki Start Me Up z repertuaru The Rolling Stones). Teraz Microsoft przygotowuje się do wprowadzenia kolejnego systemu operacyjnego - jego debiut planowany jest na koniec 2006 roku - a odpowiednim motywem przewodnim mógłby być utwór Security bluesowej piosenkarki Etty James.

Zdaniem Laury DiDio, analityka w firmie The Yankee Group, kluczowymi kwestiami w Viście będą: bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo. Microsoft wkłada wiele wysiłku w ochronę użytkowników przed zastępami wirusów, robaków i innymi zagrożeniami, które stały się tak poważnym problemem w ciągu ostatniej dekady.

Ale zabezpieczenia to nie jedyny obszar zmian w Windows Vista. W systemie pojawią się dodatkowe opcje dla graczy, wydajniejsze narzędzie wyszukiwania, całkowicie zmieniony interfejs graficzny, zgodność z telewizją wysokiej rozdzielczości i inne dodatki multimedialne. Co więcej, Vista będzie pierwszym systemem operacyjnym powszechnego użytku obsługującym aplikacje 64-bitowe. Nowe okna w połączeniu z najnowszymi procesorami powinny usprawnić granie, podwyższyć wydajność systemu i poziom zabezpieczeń.

Oczywiście dokładny spis zmian nie jest jeszcze znany. Wśród plotek niepotwierdzonych przez Microsoft pojawiła się i taka, że Vista będzie oferowana aż w siedmiu wersjach: od maksymalnie odchudzonej, przeznaczonej do krajów trzeciego świata, po najbardziej rozbudowaną, zawierającą wszystkie elementy multimedialne i korporacyjne. Nie wszyscy uważają ten pomysł za udany, bo gdy na rynku znajdzie się siedem różnych edycji tego samego produktu, powstanie niemałe zamieszanie.

Już teraz Microsoft nie cieszy się sympatią użytkowników, głównie dlatego, że Windows jest ulubionym celem twórców złośliwych programów. Vista ma się opierać atakom, wykorzystując wiele oryginalnych metod. Jedna z nich polega na łatwiejszym tworzeniu kont użytkowników o ograniczonych uprawnieniach, którym można zezwolić na przykład na dokonywanie tylko podstawowych zmian w systemie (powiedzmy, na pobranie sterownika karty graficznej, ale nie na instalację aplikacji). W poprzednich wersjach Windows kontrolę nad tym mieli jedynie administratorzy sieci.

Innym sposobem jest domyślne szyfrowanie wszystkich danych na twardym dysku przez system operacyjny - ten poziom zabezpieczeń Microsoft zaoferował po raz pierwszy. Vista będzie też izolować różne aplikacje i składniki, więc jeśli wirus przeniknie dzięki Internet Explorerowi, skala potencjalnych szkód w systemie będzie ograniczona. Laura DiDio uważa, że to w znacznym stopniu, jeśli nie całkowicie, wyeliminuje zagrożenia pochodzące z IE, a na pewno okiełzna najpoważniejsze źródło luk w systemie.

Jednym z obszarów, na których Microsoft wciąż sobie nie radzi, jest wyszukiwanie danych w systemie. Google z łatwością pokonał drużynę z Redmond aplikacją Google Desktop. Ponieważ narzędzie do wyszukiwania od lat stanowi zmorę Windows, w Viście pojawi się jego zdecydowanie ulepszona wersja - łącznie z nowym (i lepszym) interfejsem znajdowania plików.

Jeśli Windows Vista zrealizuje większość obietnic Microsoftu, elementów znajdujących się już w wersji beta i przypuszczeń pojawiających się w plotkach, bez wątpienia będzie to wielki krok naprzód. Na podstawie dotychczasowej wiedzy obraz Visty jawi się bardzo obiecująco.

Blu-Ray kontra HD-DVD

Zapisywalne płyty Blu-ray i HD-DVD pomieszczą godziny wideo w wysokiej rozdzielczości.

Zapisywalne płyty Blu-ray i HD-DVD pomieszczą godziny wideo w wysokiej rozdzielczości.

Przygotuj się na następcę DVD. Niestety, paskudna wojna formatów mocno utrudni zakup nowego odtwarzacza.

Gdy już wydawało się, że sytuacja z DVD jest zbyt piękna, aby była prawdziwa - odtwarzacze za 100 zł, płyty za 10 albo za darmo w pismach - branża postanowiła wszystko zmienić. Nie dziw się, przemysł muzyczny zrobił praktycznie to samo, wprowadzając CD w 1981 roku. Ale czy naprawdę chciałbyś teraz słuchać muzyki z kaset? Zapewne nie, a za rok prawdopodobnie zaczniesz tak samo myśleć o swej kolekcji DVD.

Po co ta zmiana? Następne wcielenie technologii DVD pojawi się na rynku w roku 2006, aby sprostać wymaganiom telewizji o wysokiej rozdzielczości (stąd początkowo oferowana będzie w krajach mających bazę HDTV, czyli głównie w Azji i USA). Dwa nowe formaty DVD - Blu-ray i High-Density DVD (HD-DVD) - zaoferują niespotykaną dotąd czystość obrazu w nagraniach domowych, ponieważ są przeznaczone do rejestrowania programów telewizji HDTV bez utraty jakości. Co więcej, pozwolą na przechowywanie znacznie większej ilości danych niż na dzisiejszych krążkach DVD. Dyski Blu-ray pomieszczą 25 lub 50 GB danych, zależnie od tego, czy są jedno- czy dwuwarstwowe. HD-DVD będą mieć 15 lub 30 GB. Na płycie 25 GB można nagrać 2 godziny programów HDTV albo 13 godzin standardowej telewizji. Nowe nośniki pozwolą też wytwórniom filmowym umieścić więcej dodatków do filmu.

Ale jak to zwykle bywa z wieloma nowymi technologiami, są pewne problemy. Pierwszym i najważniejszym jest wzajemna niezgodność formatów pretendujących do miana następcy DVD. Jeśli należysz do "gadżeciarzy", którzy pierwsi kupują nowinki, możesz mieć kłopoty. Przede wszystkim największe studia filmowe i producenci elektroniki użytkowej podzielili się, popierając jeden z formatów. Jeśli więc kupisz odtwarzacz Blu-ray, będziesz mógł oglądać takie filmy, jak Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica, i Stara Szafa z Walt Disney Studios, ale nie Krucjatę Bourne'a czy Kroniki Riddicka, które są własnością Universal Studios - firmy związanej z HD-DVD.

Wielu obserwatorów przyznaje pewną wyższość formatowi Blu-ray z powodu większej pojemności nośnika, imponującej listy zwolenników i planów intensywnego marketingu. HD-DVD miał zadebiutować pod koniec 2005 roku, ale datę premiery przesunięto na początek 2006 roku, dlatego format traci główny atut: wcześniejsze pojawienie się na rynku. Plusem HD-DVD jest natomiast identyczny rozmiar nośnika, jak w dzisiejszych DVD (dyski Blu-ray są nieco cieńsze), toteż wyprodukowanie czystych płyt i odtwarzaczy będzie łatwiejsze i tańsze, a to z kolei może przekonać producentów do technologii.

Nie ma jednak sensu z góry przejmować się wojną formatów. Niewiele wytwórni podpisało wyłączne umowy z jednym obozem. A jeśli któryś zacznie uzyskiwać przewagę, większość studiów filmowych z pewnością zacznie oferować tytuły w tym standardzie.

I jeszcze jedna rzecz warta uwagi: choć i Blu-ray, i HD-DVD zawierać będą zabezpieczenie przed kopiowaniem AACS, ich podejście może różnić się w elemencie AACS zwanym "kopia dozwolona", który pozwala użytkownikowi wykonać ograniczoną liczbę kopii płyt na własny użytek. Oba formaty obsługują kopię dozwoloną, lecz w chwili powstawania niniejszego tekstu obóz HD-DVD postanowił obowiązkowo stosować kopię dozwoloną w swych płytach, podczas gdy drużyna Blu-ray - dopiero w przyszłości.

Żaden producent nie chciał ujawnić cen pierwszych odtwarzaczy nowych formatów, ale analitycy przewidują, że będzie to mniej więcej 1000 dolarów. Cena ta powinna znacznie spaść do końca 2006 roku, zwłaszcza gdy pojawi się Sony PlayStation 3. Ta konsola do gier, wykorzystująca technologię Blu-ray, ma być sprzedawana za mniej niż 500 dolarów. Jej poprzedniczka, PlayStation 2, dzięki funkcjonalności DVD spowodowała zdecydowaną obniżkę cen odtwarzaczy DVD, więc PS3 może wywołać podobny efekt.

<hr size=1 noshade>Pecet do Visty

Faktyczne wymagania systemowe Visty wciąż są nieznane, ale jeśli wybierzesz komputer o poniższych parametrach, w dniu premiery nowych okien będziesz mógł spać spokojnie.

  1. 2 GB RAM
  2. 64-bitowe CPU
  3. karta graficzna PCI Express ze 128 MB RAM
  4. twardy dysk SATA z NCQ
  5. monitor zgodny ze standardem zabezpieczeń przed kopiowaniem HDCP, wymaganym do odtwarzania materiałów w wysokiej rozdzielczości

<hr size=1 noshade>


Zobacz również