Twarde dyski

Gdy będziesz czytał ten tekst, rynek twardych dysków wzbogaci się o kilka nowych produktów. Jednak król napędów raczej nie zostanie zdetronizowany.

Gdy będziesz czytał ten tekst, rynek twardych dysków wzbogaci się o kilka nowych produktów. Jednak król napędów raczej nie zostanie zdetronizowany.

Pod względem wydajności WD Raptor jest wciąż niepokonany, uzyskując rekordowe wyniki niemal we wszystkich naszych testach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to produkt o specyficznym przeznaczeniu, a nie napęd dla każdego. Zresztą wysoka cena i mała pojemność Raptora skutecznie odstraszają przeciętnych zjadaczy chleba. Dysk WD zawdzięcza swoją siłę wysokiej szybkości obrotowej i dużemu buforowi - najważniejszym czynnikom wpływającym na wydajność napędu. Poza Raptorem w segmencie dysków ATA/SATA nie ma innego urządzenia 10000 obr./min (standard to 7200 obr./min), ale bufor 8 MB można znaleźć we wszystkich dyskach Serial ATA i niektórych z równoległym ATA. Maxtor podbija jednak stawkę: nowe linie DiamondMax 10 i MaXLine III mają pamięć podręczną 16 MB. Zwiększony bufor powinien oczywiście wpłynąć na wzrost wydajności.

Wysokie obroty i duży bufor to dziś nie jedyne cechy wydajnego dysku. Najnowsze napędy takie, jak Seagate Barracuda 7200.7 ST3160827AS czy wspomniane dwie serie Maxtora oferują ulepszony interfejs Serial ATA/150 z nową technologią rdzennego kolejkowania poleceń (NCQ). To rozwiązanie przyspiesza operacje dyskowe dzięki buforowaniu poleceń, analizowaniu ich i dynamicznemu ustawianiu w kolejności umożliwiającej najbardziej efektywną pracę dysku w danym momencie, uwzględniając opóźnienia wynikające z pozycjonowania głowicy. Niestety, NCQ wymaga nie tylko odpowiedniego dysku, ale i kontrolera, chociaż nasze testy wykazały wyższą wydajność napędu Seagate'a z NCQ nawet na platformie bez obsługi kolejkowania.

Najlepszy - Western Digital Raptor WD740GD

Western Digital wciąż jest osamotnionym graczem w tym segmencie rynku - nikt inny nie oferuje "dziesięciotysięcznika" z interfejsem SATA/150 dla masowego odbiorcy. Może nie do końca masowego, bo cena napędu pozostaje wysoka przy niedużej pojemności, toteż trudno nie krzywić się na najwyższy koszt 1 GB danych, wynoszący aż 12,26 zł. Jednak omawiany model jest po prostu esencją najwyższej wydajności. Jego przeznaczeniem są tanie serwery i wydajne stacje robocze, ale także w zastosowaniach domowych stanowi niedościgniony wzór.

Raptor, dzięki dziesięciu tysiącom obrotów na minutę, zwycięża konkurentów w testach praktycznie pod każdym względem. Na 17 wyników tylko cztery nie były rekordowe, a nawet one nie ustępowały najlepszym o więcej niż kilka procent. Wszędzie tam, gdzie mierzony był czas dostępu, Raptor stanowił klasę dla samego siebie, pokonując rywali ze sporym zapasem. Podobnie było z testami transferu podczas odczytu lub zapisu. Jedynie w benchmarku aplikacyjnym WinBench 99 (wyniki WinMark 99) i w testach rzeczywistego użytkowania kilka innych modeli było w stanie równać się z liderem, lecz czas wykonywania makra Photoshopa 8.0 znów potwierdził doskonałe parametry dysku WD.

Tak rewelacyjne osiągi przekładają się na ogólną ocenę wydajności, bliską maksimum, co rzadko zdarza się w testach. Dzięki niej oraz wysokiej nocie za jakość (za sprawą 5-letniej gwarancji) WD Raptor WD740GD może się poszczycić oceną końcową dającą mu wyraźną przewagę nad innymi. Wydaje się że nawet technologia NCQ zastosowana u konkurentów nie zagrozi Raptorowi - tym bardziej, że łatwiej wyposażyć ten napęd w kolejkowanie poleceń niż przyspieszyć rywali do 10000 obrotów.

Informacje Sirius, http://www.sirius.pl

tel. (33) 8235211

Cena 849 zł

Opłacalny - Hitachi Deskstar 7K250 HDS722516VLSA80

W naszym listopadowym rankingu twardzieli dysk firmy Hitachi zajął czwarte miejsce. Cechuje się nie tylko jednym z najniższych kosztów 1 GB (z przetestowanych przez nas napędów tańszy jest jedynie Maxtor DiamondMax Plus 9 200 GB oraz Samsung SpinPoint P80 160 GB), ale i bardzo dobrą wydajnością - najlepszą wśród napędów 7200 obr./min. Dzięki tym cechom uzyskał najwyższą notę opłacalności, a więc może być doskonałą alternatywą Raptora w sytuacji, gdy chcesz mieć szybki dysk w atrakcyjnej cenie. Wyniki testów Deskstara 7K250 164,7 GB są imponujące: spośród modeli o tej samej szybkości obrotowej Hitachi poszczycić się może aż 5 rekordowymi rezultatami. Jego mniejszy brat o pojemności 123,5 GB uzyskał natomiast 4 maksymalne wyniki. Jak widać, napędy z tej serii to urodzeni zwycięzcy, chociaż Barracuda 7200.7 160 GB z NCQ dosłownie depcze im po piętach, mimo że ma na koncie tylko dwa najlepsze rezultaty. Skoro opisywany Deskstar jest tak fantastyczny - szybki, a do tego tani - czemu nie znalazł się na wyższej pozycji naszego rankingu? Czemu Barracuda 7200.7 160 GB z NCQ, która nie dorównuje wydajnością Deskstarowi, wyprzedziła go w tabeli? Odpowiedź leży w wyższej ocenie jakości dysku Seagate'a, a konkretnie w znacznie dłuższej gwarancji. Oferowane przez Hitachi 3 lata opieki serwisowej to dla większości użytkowników bardzo satysfakcjonująca propozycja, niemniej dodatkowe 2 lata spokoju, jakie zapewnia zakup którejkolwiek Barracudy, nie mogą pozostać niezauważone.

Informacje Sirius, http://www.sirius.pl

tel. (33) 8235211

Cena 448 zł

Oryginalny - Seagate Barracuda 7200.7 ST3160827AS

Najnowszy model najpopularniejszej obecnie rodziny Seagate'a jest pierwszym urządzeniem, w którym zastosowano rdzenne kolejkowanie poleceń (NCQ). Poza tą drobnostką napęd nie różni się niczym od modelu ST3160823AS - chociaż materiały producenta informują o zastosowaniu talerzy 100 GB, konfiguracja głowic wskazuje na technologię 80 GB, a więc taką samą, jak u bliźniaka bez NCQ. Biorąc pod uwagę wyniki wyłącznie modeli 7200 obr./min, Barracuda 7200.7 160 GB z NCQ może się pochwalić dwoma rekordowymi rezultatami. Jest wyraźnie szybsza od wersji bez NCQ, choć podczas testów nie była podłączona do kontrolera obsługującego kolejkowanie poleceń (zresztą nawet Barracuda 7200.7 Plus 160 GB w wersji z równoległym ATA okazuje się nieco wydajniejsza od szeregowego odpowiednika). Do Barracudy z NCQ pod względem szybkości najbardziej zbliża się model ST3200822AS wyposażony w dwa talerze 100 GB (oferuje m.in. najlepszy średni transfer odczytu wśród napędów 7200 obr./min zmierzony programem HD Tach). Nowa Barracuda 7200.7 jest bardzo atrakcyjną propozycją, tym bardziej, że cenowo nie różni się od modelu bez NCQ, a ponadto objęta jest 5-letnią gwarancją. Jednak dyski SATA Seagate'a wciąż są dużo droższe od wersji z równoległym ATA, jak również droższe od rywali o tej samej pojemności. W przeliczeniu na 1 GB wyższe koszty dysku cechują tylko napędy Hitachi (model 123,5 GB), Samsung (80 GB) i WD Caviar SE (250 GB). Lecz Seagate ST3160827AS zdecydowanie wart jest swej ceny.

Informacje Seagate, http://www.seagate.com

Cena 499 zł


Zobacz również