Ucz się ucz, bo wiedza to do szczęścia klucz

Powtarzały nam to niejednokrotnie nasze babki oraz matki, a my z miną cierpiętnika wracaliśmy do książek wkuwać kolejne ''bzdury'' - lecz czy tak musi być zawsze? Chyba nie! Dziś, w dobie systemów multimedialnych oraz globalnych Sieci informacyjnych istnieją inne, o wiele przyjemniejsze i częstokroć efektywniejsze sposoby nauki. Jednym z nich jest tzw. distance learning, czyli nauczanie na odległość.

Powtarzały nam to niejednokrotnie nasze babki oraz matki, a my z miną cierpiętnika wracaliśmy do książek wkuwać kolejne ''bzdury'' - lecz czy tak musi być zawsze? Chyba nie! Dziś, w dobie systemów multimedialnych oraz globalnych Sieci informacyjnych istnieją inne, o wiele przyjemniejsze i częstokroć efektywniejsze sposoby nauki. Jednym z nich jest tzw. distance learning, czyli nauczanie na odległość.

Istnieje wiele szkół preferujących tę formę nauki (w Polsce najbardziej znana jest szkoła języków obcych - ESKK), ale nie tylko. Ten sposób nauki idealnie pasuje do Sieci - mamy tam możliwość pisania, czytania, jak i również przesyłania dźwięku oraz grafiki - czyli tego wszystkiego, co może dopomóc nam w nauce - nie dziwne więc jest, że powstało tutaj wiele szkół oraz programów nauczania. Część z nich postaram się Wam zaprezentować.

Zacznijmy może od programu enigmatycznie nazwanego K-12. Pod tą nazwą kryje się ogólnosieciowy system nauczania. Obejmuje on swoim zasięgiem Internet oraz takie sieci jak FidoNet (najstarsza i najbardziej rozległa sieć amatorska, działająca w oparciu o modemy), FrEdMail (Free Educational Electronic Mail), K12Net. Program K-12 składa się z podprogramów o nazwach od K-1 do K-12 reprezentujących poszczególne stopnie zaawansowania. Przewidziany jest on do nauczania takich przedmiotów jak matematyka, historia, geografia - co sytuuje go na poziomie naszego liceum ogólnokształcącego. Należy jednak dodać, iż kursy prowadzone są przez wybitnych wykładowców z najlepszych uczelni na świecie.

Pod adresem http://chs.cusd.claremont.edu/www/people/rmuir/rfc1578.html znaleźć możemy tzw. plik FAQ (czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania) dotyczący programu K-12. Adres http://www.yahoo.com/Education/K_12/ da nam mnóstwo odnośników pod którymi znajdziemy więcej informacji na temat K-12. A pod adresem http://teams.lacoe.edu/documentation/news/policies.html znajdziemy ogólne zasady i założenia programu.

http://www.calcampus.com to adres prywatnego, międzynarodowego centrum nauczania na odległość bazującego na wspólnocie uczelni. Oferuje kursy poprzez Internet. adresowane do uczniów ostatnich klas liceów. Program proponowany przez tę uczelnię obejmuje: biznes, programowanie komputerowe, komputerowe aplikacje oraz technologie, język angielski, matematykę, nauki ścisłe, nauki społeczne, języki obce oraz testy z powyższych zagadnień.

Pod adresem http://www.slf.ruhr-uni-bochum.de/email/infpl.html znajdują się niezbędne materiały na temat nauczania tandemowego. Program ten przystosowany jest do nauki języków obcych. Polega on na znalezieniu dwóch osób pochodzących z różnych krajów, które nawzajem nauczają się swojego ojczystego języka. Ciekawostką jest to, że program ten (chyba jako jedyny) obejmuje oficjalnie Polskę, a w akcję aktywnie włączył się Uniwersytet Jagielloński, dzięki któremu jesteśmy w stanie otrzymać większość informacji w naszym ojczystym języku. Co prawda jak na razie jedyne działające podsystemy obejmujące język polski to polsko-angielski i polsko-niemiecki, ale nic nie stoi na przeszkodzie utworzenia innego, np. polsko-japońskiego, czy polsko-włoskiego.

Natomiast udając się pod adres http://www.dalby.edu odnajdziemy kolejną szkołę. Jedną z jej propozycji jest nauka języka angielskiego jako języka obcego (Learn English As a Foreign Language), gdzie możemy wybrać pomiędzy Business English, angielskim dla młodzieży oraz ćwiczeniami pisania w tym języku.

Adres htttp://www.usdla.org należy do organizacji o nazwie United States Distance Learning Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Nauczania Na Odległość). Jest to chyba najstarsza, niedochodowa szkoła nauczania na odległość założona w 1987 roku. Jej głównym celem jest promowanie technik oraz aplikacji służących do tego typu nauki. Zapewnia wyższe wykształcenie, kontynuację nauki, szkolenia dla firm, wojska oraz rządu.

Jeżeli jednak ktoś z naszych Drogich Czytelników, znudzi się nauką "zwykłych" przedmiotów zajrzeć może pod adres http://www.medina.co.uk/pi/preview.html oraz http://www.medina.co.uk/pi/private_eye.html gdzie tajemniczym spojrzeniem powita Was sylwetka Sherlocka Holmesa reprezentująca "The Medina School Of Private Investigation". W dalszej części dowiedzieć możemy się czy mamy jakiekolwiek predyspozycje od zawodu tajniaka, oraz nauczyć się czarnej roboty.

Adres http://www.wvu.edu/~womensu/ zainteresuje z pewnością piękniejszą część naszych czytelników, gdyż właśnie pod nim znajduje się międzynarodowy uniwersytet dla kobiet. Jak twierdzą założyciele - służyć ma on kobietom, które z różnych powodów (np. małe dzieci, praca) nie są w stanie opuszczać domu, by się dokształcać. Oprócz nauki uniwersytet ten służyć ma promocji kobiet we współczesnym świecie. Kursy obejmują: obsługę komputerów i technologie pokrewne, ochronę zdrowia, rolnictwo, biznes, medycynę oraz politykę, teologię, literaturę, języki czy komunikację. Część z tych kursów jest bezpłatna. Jako uczennice preferowane są kobiety, które ukończyły 18 rok życia, jednakże nie jest to warunkiem przyjęcia.

A może by tak zrobić coś dla zdrowia i nauczyć się przyrządzać dietetyczne posiłki? Nic prostszego - wystarczy zajrzeć pod adres http://www.hrrm.psu.edu/dpde/dt.htm gdzie nauczą nas jak zrobić niskokaloryczną, ale i smaczną strawę, której nie oprze się nawet najbardziej wysublimowane podniebienie.

Oprócz różnorakich szkół oferujących nauczanie na odległość w kraju i na świecie odbywają się także szkolenia dotyczące tego specyficznego rodzaju przekazywania wiedzy. Na przykład pod adresem http://www.uni.torun.pl możemy zdobyć informacje na temat konferencji naukowej "Multimedia i nauczanie na odległość" odbywającej się w Toruniu. Dodatkowe informacje uzyskać możemy pisząc list na adres wiecz@vm.cc.uni.torun.pl.

Na temat nauczania możemy dowiedzieć się nie tylko ze stron WWW, ale także z grupy usenetowej o nazwie alt.education.distance.

Podczas penetrowania stron internetowych doszedłem do wniosku, że przez Sieć jesteśmy w stanie nauczyć się prawie wszystkiego. Bez problemu zaspokoimy ciekawość nawet najbardziej dociekliwych oraz chłonnych wiedzy umysłów. Wybór jest tak duży, że aż ciężko zdecydować się na jakąś konkretniejszą propozycję.


Zobacz również