VIA P4X266 – pierwszy test w Polsce !!!

Nareszcie na rynek trafił długo oczekiwany chipset VIA, przeznaczony do obsługi procesorów Intel Pentium 4.

Nareszcie na rynek trafił długo oczekiwany chipset VIA, przeznaczony do obsługi procesorów Intel Pentium 4.

Dlaczego długo oczekiwany? Bo ma szansę sprawić, że ceny płyt głównych dla tego procesora spadną nawet o połowę. Druga przyczyna, nie potrzeba już kupować drogich pamięci RDRAM, których wymagały urządzenia wyposażone w chipset i850. Teraz, aby stać się posiadaczem komputera z flagowym modelem procesora Intela, wystarczy zaopatrzyć się w tanie i szybkie pamięci DDR SDRAM lub wolniejsze PC133 SDRAM, które kosztują 50-70% mniej niż RDRAM. Są to niezaprzeczalne zalety, a jak z wydajnością? Jest okazja, by się o tym przekonać już teraz, prosto z Tajwanu bowiem dotarła do nas referencyjna płyta główna i jako pierwsi w Polsce mieliśmy okazję sprawdzić, jak się sprawuje, gdy zmusimy ją do maksymalnego wysiłku.

O co tyle szumu

Chipset VIA rodził się w dużych bólach. Jego historia wejścia na rynek nie była usłana różami. Gotowy produkt mieliśmy okazję zobaczyć podczas tajwańskich, czerwcowych targów komputerowych Computex 2001. Tam, na specjalnej konferencji prasowej, odbył się pokaz pracującego prototypu płyty głównej, wyposażonej w układ P4X266. Dziennikarze mieli okazję obejrzenia, jak nowy produkt radzi sobie w znanym benchmarku 3DMark 2001. Sklecony naprędce konkurent w postaci zestawu z chipsetem Intel 850 zaprezentował zbliżone wyniki wydajności. Świadczyło to bardzo dobrze o wydajności produktu VIA, należy bowiem wziąć pod uwagę, iż chipset Intela to produkt skierowany na rynek wymagających użytkowników, którzy decydują się na bezkompromisową konfigurację komputera z pamięciami RDRAM. VIA z kolei dała użytkownikom domowym nadzieję, że Pentium 4 trafi pod strzechy.

Niestety, na wprowadzenie chipsetu do oferty musieliśmy poczekać kolejnych kilka miesięcy. Powodem były spory (nie zakończone zresztą do dziś) między Intelem a VIA w sprawie opłat licencyjnych, jakich żąda Intel za możliwość sprzedawania przez Tajwańczyków produktu współpracującego z procesorem Pentium 4. Intel chciałby, aby VIA, podobnie jak to czynią ALi i SiS, płaciła mu ok. 5 USD od każdego wyprodukowanego chipsetu. Zamierzał w ten sposób uniknąć niewygodnej konkurencji, która może niekorzystnie wpłynąć na powodzenie rynkowe firmowego rozwiązania - i845. Z tego samego powodu firma naciska na największych producentów płyt głównych (Asus, MSI), aby nie wprowadzali do oferty urządzeń wyposażonych w chipset VIA.

VIA długo wahała się z premierą rynkową P4X266, jednak nie przestraszyła się gróźb Intela i wprowadziła swój produkt wbrew woli giganta rynku procesorów. Tajwańczycy powołują się na umowy cosslicencyjne firmy S3 (wykupionej przez VIA) z Intelem, które - zdaniem firmy - zwalniają ją z obowiązku dodatkowych opłat.

Czy działanie wbrew Intelowi było krokiem słusznym, czas pokaże. Można się spodziewać, że w obliczu zaistniałej sytuacji Intel zdecyduje się na powzięcie kroków prawnych, co doprowadzi obie firmy przed oblicze sądu.

Nokaut cenowy

Porównując ceny konfiguracji obu konkurencyjnych zestawów, napotkamy ogromne różnice. Po pierwsze, płyty z i850 wciąż kosztują ok. 900-1000 zł. Modele z P4X266 mają być sprzedawane co najmniej o ok. 400–500 zł taniej. Druga, nie mniej istotna różnica to ceny pamięci – 256 MB RDRAM ok. 800 zł vs 256 MB PC266 DDR SDRAM ok. 250 zł. Ostatnia różnica to cena obudowy. Płyty główne z chipsetem i850 wymagają specjalnych, drogich obudów wyposażonych w dodatkowe wyjścia zasilacza – tzw. ATX +12V i AUX. W przypadku płyt z chipsetem VIA nie ma takich wymagań - wystarczy standardowa obudowa ATX z dobrym zasilaczem.

Z czego to się składa

Płyta referencyjna, którą mieliśmy okazję testować.

Płyta referencyjna, którą mieliśmy okazję testować.

Na konstrukcję P4X266 składają się 2 mostki: północny VT8753 oraz południowy VT8233 lub VT8233C.

Mostek północny

Pracuje z szyną V-Link, której przepustowość osiąga maksymalnie 266 MB/s. Prędkość szyny systemowej (FSB) wynosi 400 MHz. Układ wspiera ponadto obsługę do 4 GB pamięci nie tylko DDR SDRAM, lecz także PC100/PC133 SDRAM. Mostek pozwala na współpracę z dwoma rodzajami procesorów P4 – z rdzeniami Willamette i Northwood, wyposażonymi w gniazda standardu Socket423 i Socket478. Ponadto chipset może być stosowany w płytach dwuprocesorowych. Obsługa portu graficznego AGP odbywa się w trybach 2x i 4x.

Mostki południowe

Rysunek przedstawia konstrukcję i funkcje obsługiwane przez oba mostki.

Rysunek przedstawia konstrukcję i funkcje obsługiwane przez oba mostki.

Występują 2 rodzaje mostków południowych, które różnią się jedynie zastosowaną zintegrowaną kartą sieciową: w standardzie - „sieć” VIA, w wersji VT8233C - produkt firmy 3Com.

Mostek południowy 233 jest standardowym mostkiem VIA, wspierającym standard DDR/V-Link, oraz następujące gniazda i kontrolery: 5 x PCI, ACR, 6 x USB 1.1, ATA100, 10/100 LAN oraz LPC (które zastępuje ISA). Z układem zintegrowano wersję 2,2 firmowego układu muzycznego AC’97 i modem. W przyszłości nowy mostek zostanie prawdopodobnie wyposażony we wsparcie interfejsu FireWire 2 lub USB 2,0.

Wersja graficzna na gwiazdkę

Chipset P4X266 w pełnej krasie.

Chipset P4X266 w pełnej krasie.

VIA zapowiedziała, że w grudniu tego roku pojawi się kolejna wersja chipsetu – P4M266, który zostanie doposażony w zintegrowany układ graficzny. Oprócz zintegrowanej grafiki konstrukcja chipsetów będzie całkowicie zbieżna. Układ graficzny to kontroler znany z obecnie oferowanych chipsetów VIA PM133 i KM133. Przedstawiciele firmy twierdzą jednak, że dzięki większej przepustowości pamięci DDR prędkość obróbki grafiki powinna zostać przyspieszona o ok. 40% (w stosunku do obecnych zintegrowanych chipsetów). Niewykluczone także że VIA zrezygnuje z implementacji „wysłużonego” układu graficznego i zdecyduje się na zainstalowanie w P4M266 nowego, opracowywanego przez S3 rozwiązania o nazwie UltraSavage.

Konfiguracja testowa

Do testów użyliśmy procesora Intel Pentium 4 1,4 GHz. Współpracował on z 256 MB pamięci Micron DDR266/PC2100 RAM (ustawienie CL2). Dysk twardy to 30GB IBM 307030, pracujący w standardzie ATA 100. Jako karta graficzna posłużył produkt wyposażony w procesor NVidia GeForce 2 Pro (wersja sterownika 12.40). System operacyjny - MS Windows 98 SE.

Do testowania płyty użyliśmy następujących programów: Quake III Arena, Sysmark 2000 (wersji 2001 z powodu niestabilności systemu nie udało się ukończyć), SPECviewperf 6.1.2. Vertical synch off.

Uzyskane wyniki porównaliśmy z otrzymanymi podczas wcześniejszych testów płyt głównych Asus P4T oraz Gigabyte 8TX, wyposażonych w chipset i850. W tamtym przypadku był używany szybszy procesor P4 1,7 GHz i pamięci RDRAM 800 (2 x 128 MB). Pozostałe wyposażenie pozostało bez zmian.


Zobacz również