Virtual Skipper 2

Żeglarstwo to jedna z tych dyscyplin sportu, które można uprawiać niemal w każdym wieku. Każdy, kto choć raz go spróbuje, będzie chciał wrócić na morze.

Żeglarstwo to jedna z tych dyscyplin sportu, które można uprawiać niemal w każdym wieku. Każdy, kto choć raz go spróbuje, będzie chciał wrócić na morze.

Virtual Skipper 2 jest trójwymiarowym symulatorem regat żeglarskich, który pozwala ci wcielić się w sternika wirtualnych jachtów wyczynowych. Podczas rozgrywki masz okazję przejąć stery czterech klas jednostek biorących udział w rzeczywistych regatach, takich jak Melagas 24, Offshore Racer, ACC (America's Cup Class) oraz Trimaran Open 60, który jest jedną z najszybszych łodzi regatowych na świecie. W grze są dostępne trzy opcje rozgrywek w trybie jednoosobowym: Wyścig, Pojedynczy wyścig i Mistrzostwa oraz trzy opcje gry w trybie wieloosobowym: przez sieć lokalną i Internet (maksymalnie ośmiu graczy jednocześnie) oraz współzawodnictwo na podzielonym ekranie - przeznaczone dla dwóch graczy. Regaty odbywają się w pięciu realistycznie i ładnie odwzorowanych akwenach: w zatoce San Francisco (USA), Huraki Gulf (Nowa Zelandia), Quiberon (Francja), The Needls (Anglia) i Porto Cervo (Włochy).

Żeglarski szlif

Współzawodnictwo jachtów klasy Offshore Racer - widok z perspektywy pokładu.

Współzawodnictwo jachtów klasy Offshore Racer - widok z perspektywy pokładu.

Zanim przystąpisz do mistrzostw, powinieneś nieco potrenować sterowanie i nawigację łodzią. Oczywiście, łatwiej będzie wyczuć interfejs osobom, które żeglują w rzeczywistości - jednak nawet laicy nie powinni mieć kłopotu z opanowaniem sterowania. Interfejs jest przejrzysty, a poszczególne opcje (poziom efektywności, ustawienie kadłuba względem wiatru) i wszędobylska strzałka, wskazująca kierunek wiatru i zmieniająca kolor (w zależności od tego, czy łódź jest dobrze ustawiona do wiatru czy nie), pozwolą szybko opanować arkana wirtualnej żeglugi.

Możesz trenować w trybie Wyścig i Wyścig pojedynczy. W obu przypadkach bierzesz udział w pojedynczych regatach, tyle tylko że w pierwszym przypadku warunki atmosferyczne, lokalizację i łodzie wybiera losowo komputer, w drugim - wszystkie dostępne opcje regulujesz sam. Dodatkowo w drugim trybie możesz wybrać pomiędzy regatami flot (walczysz z kilkoma przeciwnikami) a pojedynkiem (tylko jeden przeciwnik).

W trybie Mistrzostw uzyskujesz kolejne stopnie wtajemniczenia, pokonując przeciwników w regatach łodzi poszczególnych klas. Na początku pływasz jachtami klasy Melagas 24, następnie Offshore Racer, by w końcu przejść do regat jachtów klasy ACC i Trimaranów Open 60. Dostępne w grze regaty są rozgrywane zgodnie z zasadami ISAF.

Niemal jak w rzeczywistości!

Niestety, nie ma na naszym rynku żadnego symulatora żeglarskiego, który można by porównać z Virtual Skipper 2. Mimo braku konkurencji, oczywiście z wyjątkiem poprzedniej części gry, Skipper prezentuje się znakomicie. W porównaniu z poprzednią odsłoną zdecydowanie poprawiono grafikę oraz fizykę zachowania łodzi. Jachty reagują na ruchy sterem, niemal tak jak w rzeczywistości. Kiedy idziesz ostrym bajdewindem, łódź będzie ostrzyć, a jeśli rozwiniesz spinaker, płynąc pod wiatr, niemal stanie w miejscu. Dla zaawansowanych żeglarzy polecam wyłączenie opcji automatycznego wybierania żagli. To dopiero prawdziwa zabawa!

Choć rozgrywka w trybie gry pojedynczej przyniesie zarówno wytrawnym żeglarzom, jak i laikom dużo zabawy i radości, prawdziwy dreszcz emocji można przeżyć podczas rozgrywek w Internecie, gdzie współzawodniczysz z entuzjastami żeglarstwa z całego świata. Pierwsza część Skippera przyciągnęła do rozgrywek sieciowych aż 120 000 graczy. Przyznam, że i ja kilkanaście razy ścierałem się z twardymi wilkami morskimi, choć z różnym skutkiem. Do zobaczenia na wirtualnych akwenach!

Jarosław Rokicki

Virtual Skipper 2

Gatunek: symulator

Wydawca: LEM

Stopień trudności: 6

Cena: 99 zł

Język: polski

Liczba graczy: 8

Wymagania: CPU 800 MHz, 62 MB RAM, 120 MB na twardym dysku, karta 3D 32 MB, modem 56k


Zobacz również