W co się bawić

Miniony rok był bardzo ciekawy dla graczy. Ci wszyscy którzy jeszcze rok temu narzekali na dystans jaki dzieli PC-ta od konsol obecnie mogą spać spokojnie. Na dzień dzisiejszy nasz poczciwy ''blaszak'' może skutecznie konkurować z wszystkimi konsolami i to nie tylko jeżeli chodzi o gry strategiczne. Stało się tak ze względu na szybkie upowszechnienie się akceleratorów 3D.

Miniony rok był bardzo ciekawy dla graczy. Ci wszyscy którzy jeszcze rok temu narzekali na dystans jaki dzieli PC-ta od konsol obecnie mogą spać spokojnie. Na dzień dzisiejszy nasz poczciwy ''blaszak'' może skutecznie konkurować z wszystkimi konsolami i to nie tylko jeżeli chodzi o gry strategiczne. Stało się tak ze względu na szybkie upowszechnienie się akceleratorów 3D.

Nie można także pominąć wprowadzonej przez Intela technologii MMX, ale Voodoo 3Dfx stał się priorytetowym zakupem większości graczy. Zamożniejsi i bardziej wymagający odkładają pieniądze aby do swojego Pentium II dołożyć VooDoo 2 w wersji AGP, przeciętnym zjadaczom chleba będzie musiała niestety wystarczyć prostsza karta 3D. Dużo wolniej upowszechnia się standard DVD, ale może wreszcie doczekamy się gier wydanych na tym nowym nośniku.

Hej przygodo!

Tymczasem zapraszam do przeglądu tytułów, które z różnych względów nie ukazały się przed świętami. Na wstępie chciałbym Wam zarekomendować grę Fallout - mojego kandydata na grę RGP roku. Na zachodzie tytuł ten leży na półkach od gwiazdki, u nas dopiero w tej chwili powinien pojawić się w sklepach. Oczekiwanie to zostało jednak zrekompensowane jakością gry. Znany z Diablo widok izometryczny i wspaniała fabuła to główne atuty tego tytułu. Niestety zabrakło trybu multiplayer, a autorzy zdecydowali się na turowy system rozgrywki. Tym, którzy preferują rozgrywkę z żywymi przeciwnikami polecam grę Ultima On-line. Jeżeli miałeś już przyjemność się z nią zetknąć, a dalsza gra on-line nie jest już możliwa z powodu odciętego, za niezapłacone rachunki, telefonu możesz zainstalować sobie specjalną wersję gry: Ultima Off-Line. Będzie ona dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników Ultimy i umożliwi zabawę bez przestojów i gigantycznych rachunków telefonicznych. Na pewno z ulgą odetchną wszyscy miłośnicy Diablo ponieważ na drugą połowę 1998 roku zapowiedziany został sequel tego wspaniałego produktu. Po niezbyt ciekawym dodatku - Helfire, Blizzard obiecał, że Diablo 2 będzie oferowała zupełnie nową jakość. Kolejną grą tejże firmy, która nieco szybciej pojawi się w sklepach będzie Warcraft Adventures: Lord of the Clans. W tej przygodówce wcielimy się w małego Orca Thralla, który podróżował będzie po siedmiu regionach krainy Azeroth. W grze ma być ponad 60 lokacji i tyleż samo postaci oraz w sumie ponad 40000 klatek animacji. Na uwagę zasługuje także fakt, że gra będzie w pełni zlokalizowana.

Gry, a filmy

Świat gier komputerowych coraz częściej przenika się ze światem filmu. Scenariusze filmowe bardzo często były pierwowzorem wielu gier, w ostatnim czasie nowością stały się filmy oparte na grach. W ślady twórców Mortal Kombat i Street Fighter poszedł Orgin, który odsprzedał firmie Digital Anvil prawa do nakręcenia filmu na podstawie znanej wszystkim graczom sagi Wing Commander. Z kolei hity filmowe Fifth Element oraz Men in Black w najbliższym czasie powinny pojawić się w postaci gier. Pierwszy tytuł ma być produktem podobnym trochę do Tomb Raidera. Firma Kalisto, jej producent, twierdzi, że przedarcie się przez 15 poziomów będzie nam utrudniało 16 znanych z filmu przeciwników. Będziemy mogli wcielić się w rolę Korbena Dallasa lub Leeloo i udać się na poszukiwanie czterech elementów. Jeżeli wierzyć zapowiedziom to będzie to superprodukcja na miarę kasowego filmu. Scenariusz "Facetów w czerni" stał się motywem gry 3D, ale tym razem będzie to strzelanina.

Na motywach Quake'a...

Jeszcze przed oficjalną premierą drugiego Quake'a wiele firm wykupiło prawa do wykorzystania jego engine'u. Nic w tym dziwnego wszakże samo zastosowanie "quakowej" technologii może gwarantować dobrej jakości produkcję. Firma Ritual Entertainment znana z obu pakietów dodatkowych misji do Quake'a pracuje właśnie nad grą Sin. Jej głównymi atrybutami mają być: 16-bitowy kolor, dynamicznie generowane światła i niesamowita ponoć inteligencja i różnorodność zachowań przeciwników. Wszystkie poziomy będą oczywiście dopięte na ostatni guzik. Realizację tego przedsięwzięcia powierzono autorowi plansz w grze Duke Nukem 3D. Apropos Duke'a to 3D Realms również pracuje nad jego nowym wcieleniem - Duke Nukem Forever. Tym razem porzucono ideę engine'u opartego na sprite'ach i czwarty Duke (dwie pierwsze gry były platformówkami) ma być w pełni trójwymiarowy. Idąc za ciosem chłopaki z 3D Realms zamierzają wprowadzić na rynek kolejne gry 3D - Prey i Max Payne. Grając w Prey'a możemy wcielić się w postać krzepkiego amerykańskiego Indianina - "Odważnego Pazura" (Talon Brave), który będzie musiał stawić czoła nie byle jakim przeciwnikom. Nie zabraknie elementów RPG (nasz bohater w miarę upływu czasu będzie zdobywał różne punkty doświadczenia). W grze ma być zastosowany engine nowej generacji pod nazwą "Portal Technology". Świat w Prey'u ma być dynamiczny, wibrujący i straszny. W gronie najnowszych gier 3D nie mogłoby oczywiście zabraknąć Unreala, który miał być alternatywą dla Quake'a 2. Niestety GT Interactive opóźnił się z premierą i nie mogliśmy go jeszcze dostać od Świętego Mikołaja. Epic Megagames twierdzi, że jego produkt bez problemu działa w trybie HighColor w wysokiej rozdzielczości. Ciekawe, że w Unrealu nie ma podziału na poziomy, zaś podczas gry w sieci, podczas przechodzenia przez portal, łączymy się z różnymi serwerami.

Cudze chwalicie...

Coraz ciekawszy staje się również polski rynek gier komputerowych. Coraz więcej pojawia się produkcji stojących na coraz wyższym poziomie (wspomnę tu tylko takie tytuły jak Clash, Katharsis czy Książe i Tchórz), zapowiadane są także kolejne obiecujące tytuły. Matropolis House pracuje na Wiedźminem - grą 3D, podobną do Tomb Raidera, opartą na powieściach fantasy Andrzeja Sapkowskiego.

Sensacją zeszłego roku było wkroczenie na polski rynek gier niemieckiej firmy Top Ware. Jako pierwsza oferowała ona gry po zaskakująco niskich cenach. Wydała ona między innymi przygodówkę Jack Orlando oraz strategię Earth 2140 obie w cenie 39,95zł. Długo nie trzeba było czekać na odzew konkurencji. Obecnie wiadomo, że Optimus będzie sprzedawał Zagadki Lwa Leona po tej samej cenie. Czyżby rozpoczęła się wojna cenowa wśród dystrybutorów?? Ja w każdym razie nie protestuję!!


Zobacz również