W okolicach gigaherca

To zadziwiające, jak wiele potrafią komputery, które trafiły do naszego testu. Żaden z nich nie kosztuje więcej niż sześć tysięcy złotych, a niektóre "zaledwie" cztery tysiące.

To zadziwiające, jak wiele potrafią komputery, które trafiły do naszego testu. Żaden z nich nie kosztuje więcej niż sześć tysięcy złotych, a niektóre "zaledwie" cztery tysiące.

W numerze 2/2001 PCWK opublikowaliśmy test komputerów, których cena nie przekraczała 4000 zł. W tym miesiącu kontynuujemy przegląd oferty producentów komputerów, przy czym za górną granicę cenową przyjęliśmy 6000 zł (cena nie obejmuje monitora). Jak się okazało, w tym przedziale mieszczą się bardzo szybkie, doskonale wyposażone maszyny.

Parametry i ocena wybranych komputerów

Parametry i ocena wybranych komputerów

Komputery, które zajęły miejsca od pierwszego do dziewiątego, spełnią oczekiwania niemal wszystkich użytkowników - i nałogowych graczy, i osób oczekujących wysokiej wydajności w zastosowaniach biurowych. Po rozbudowie pamięci doskonale nadawałyby się również do obróbki grafiki czy przetwarzania dużych baz danych. Komputery, które znalazły się dalej w klasyfikacji, nie do końca zadowolą wymagających graczy, ale większość zadań biurowych nie będzie dla nich najmniejszym problemem.

Co pod maską?

Już nawet pobieżna lektura tabeli z parametrami poszczególnych komputerów ukazuje kilka ważnych tendencji. Przede wszystkim procesory - zdecydowana większość mieści się w przedziale 700 MHz - 1 GHz. Wyjątki są nieliczne. Dominuje Intel, zaledwie trzy komputery wykorzystują procesory firmy AMD, ale - co ważne - wszystkie trzy znalazły się w czołówce testu.

Jeśli chodzi o karty graficzne, pa-nuje absolutna hegemonia NVIDII. W przyjętym przedziale cenowym bez trudu mieściły się komputery wykorzystujące karty graficzne z układami GeForce2 MX. Takie właśnie karty wykorzystano w ośmiu z dziesięciu najlepszych komputerów. Jeśli chodzi o wyjątki, w jednym modelu zastosowano kartę starszej generacji (TNT2 M64), a w drugim ATI Radeon 32 MB DDR. Decyzja o zastosowaniu karty ATI okazała się niezwykle trafna - komputer, w którym ją wykorzystano, zajął pierwsze miejsce w teście wydajności.

Podobny monopol panuje wśród producentów kart dźwiękowych. Warianty są praktycznie dwa - albo producent komputera decyduje się wykorzystać możliwości dźwiękowe wbudowane w chipset płyty głównej, albo instaluje kartę firmy Creative - zwykle SB Live! 1024 lub rzadziej SB 128.

Opłacalność i wydajność

Opłacalność i wydajność

W przypadku twardych dysków minimalne pojemności, których powinniśmy spodziewać się w tej klasie komputerów, oscylują wokół 20 GB. Jedynie Compaq i HP dostarczyły komputery z dyskami o mniejszej pojemności. W przypadku komputerów, których cena przekracza 5000 zł, standardem stają się już dyski 30 GB, zaś rekordzista trafił do nas z dyskiem 46 GB!

Łatwo też zauważyć, że czas napędów CD-ROM powoli dobiega końca - aż trzynaście komputerów wyposażono w napędy DVD-ROM, przy czym większość z nich należy do klasy 12x, a nieliczne - do 16x.

Ostatnia tendencja, o której warto wspomnieć, to pamięć - mało kto decyduje się dzisiaj zainstalować mniej niż 128 MB. Pewnym curiosum jest model Brio firmy HP, który standardowo ma zaledwie 64 MB pamięci, a producent nie przewiduje jej rozszerzenia do 128 MB.

Istotne drobiazgi

Jeśli chodzi o wybór konfiguracji, wystarczającą pomocą powinny być opisy poszczególnych modeli i tabela zestawiająca parametry i osiągi. Kupując komputer, warto jednak pamiętać o kilku drobiazgach, które mogą mieć znaczenie dla komfortu naszej pracy z urządzeniem.

Trzeba sprawdzić warunki gwarancji. Przede wszystkim powinna być jak najdłuższa, najlepiej dwuletnia lub dłuższa. Istotne są również warunki serwisu, zwłaszcza czas naprawy. Zdarza się, że wynosi on aż dwa tygodnie, co w wielu wypadkach jest nie do przyjęcia.

Wiele czasu zaoszczędzimy, jeśli obudowa komputera nie będzie zaplombowana. Plomba skazuje nas prędzej czy później na wycieczkę do serwisu. W przeciwnym razie, próbując samodzielnie dokonać modyfikacji we wnętrzu komputera, narazimy się na utratę gwarancji.

Praktyka pokazuje, że dobrze jest przed zakupem komputer... uruchomić. Niektóre tanie modele wykorzystują niskiej jakości obudowy z bardzo hałaśliwymi wiatrakami. Ten, z pozoru mało istotny, drobiazg na dłuższą metę może stać się niezwykle dokuczliwy.

Warto również upewnić się, czy w zestawie znalazła się instrukcja do płyty głównej. Zaoszczędzi to nam mało interesujących zgadywanek na temat przeznaczenia poszczególnych przełączników i ustawień w BIOS-ie.

MSD PC Bird Nomad

Pierwsze miejsce w naszych testach, minimalnie wygrywając z najbliższymi konkurentami, zajął droższy z dwóch komputerów dostarczonych przez firmę MSD. Wysokie oceny zawdzięcza przede wszystkim bardzo dobrze zrównoważonej konfiguracji - wszystkie komponenty są do siebie doskonale dopasowane pod względem wydajności, żaden z nich nie tworzy wąskiego gardła dla pozostałych.

Sercem komputera jest procesor Pentium III 866 MHz, działający na płycie Biostar M6TSL, zbudowanej na podstawie chipsetu Intel 815E. W systemie zainstalowano również 128 MB pamięci SDRAM PC-133. Za przechowywanie danych odpowiedzialny jest dysk IBM Deskstar 307030 o pojemności 30 GB, pracujący w standardzie UltraATA/100.

W teście PC WorldBench 2000 testowany komputer osiągnął jeden z najwyższych wyników wśród komputerów z procesorami firmy Intel, jednak okazał się o kilka procent wolniejszy od niektórych konkurentów wyposażonych w procesory firmy AMD z serii Thunderbird. W testach z wykorzystaniem programów 3DMark2000 i Quake III Arena dobre wyniki gwarantuje karta graficzna oparta na układzie GeForce2 MX. W Q3A udało nam się osiągnąć 116 klatek/s przy ustawieniach Normal, a 32 klatki/s przy rozdzielczości 1280x1024x32. Rezultat 3DMark-2000 wynoszący 4750 punktów również gwarantuje miejsce w czołówce. Pod względem wydajności komputer MSD zajął trzecie miejsce w łącznej klasyfikacji.


Zobacz również