W rozmiarze 10 x 15

Przenośne drukarki fotograficzne pozwalają na szybkie wykonywanie odbitek bez konieczności korzystania z komputera. Czy taka wygoda jednak się opłaca?

Przenośne drukarki fotograficzne pozwalają na szybkie wykonywanie odbitek bez konieczności korzystania z komputera. Czy taka wygoda jednak się opłaca?

Atutem przenośnych drukarek fotograficznych jest ich mała waga i niewielkie gabaryty.

Atutem przenośnych drukarek fotograficznych jest ich mała waga i niewielkie gabaryty.

Jeżeli dużo fotografujemy i nie chcemy przechowywać zdjęć tylko na twardych dyskach komputerów, to rozwiązaniem pozostaje wykonanie odbitki w laboratorium lub wydrukowanie. Zamawianie zdjęć przez Internet jest czasochłonne. Trzeba czasem czekać na nie ponad 3 dni. Gdy zależy nam na czasie lub po prostu nie mamy ochoty oddawać naszych prac w ręce laboranta, to wówczas zamiast naświetlania zdjęć w fotolabach wybieramy opcję domową - drukowanie. Większość używa do tego celu drukarek atramentowych i nie ma w tym nic dziwnego. Zarówno jakość wydruku, jak i koszty eksploatacji są znośne, a uzyskane efekty często zadowalające, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie zaakceptować występujący na zdjęciach raster, czyli drobne, widoczne z bliska kropeczki tworzące obraz. Atramentówki są w pewnym sensie urządzeniami wielofunkcyjnymi. Z jednej strony pozwalają na wydrukowanie zdjęć, z drugiej tekstu. Gdy jednak od wydruku fotografii wymagamy czegoś więcej niż jest nam w stanie zapewnić drukarka atramentowa, warto zainteresować się technologią termosublimacyjną. Ma ona sporo zalet. Uzyskane w ten sposób wydruki mają bardzo dobrą jakość i są trwałe (dzięki specjalnej powłoce ochronnej).

Ponadto druk termosublimacyjny arkusza 10 x 15 cm trwa najczęściej nie dłużej niż 120 s. Minusem drukowania termosublimacyjnego jest jego cena. Wydrukowanie zdjęcia 10 x 15 cm jest zwykle o 50-100% droższe od naświetlenia go w fotolabie.

Czym jest termosublimacja?

Taśma termotransferowa drukarki. Widać 3 podstawowe barwniki i przezroczystą część z laminatem.

Taśma termotransferowa drukarki. Widać 3 podstawowe barwniki i przezroczystą część z laminatem.

Działanie drukarek termosublimacyjnych jest proste. Barwniki zmagazynowane są nie w pojemniczkach (jak w przypadku druku atramentowego), a na specjalnej taśmie. Przechowuje ona trzy podstawowe kolory barwnika: żółty, niebieski i purpurowy (nie ma czarnego - jest on komponowany z pozostałych) oraz specjalny laminat, który nakładany jest na wydruk jako ostatni i ma zabezpieczyć nasze zdjęcie przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem słonecznym.

Sam proces drukowania jest widowiskowy. Taśma z barwnikiem przesuwana jest między głowicą drukarki a papierem. Głowica rozgrzewając się nanosi punktowo pigment na specjalny papier (odporny na temperaturę). Barwniki nanoszone są w kolejności jeden po drugim. Obserwując proces widzimy, że najpierw nasze zdjęcie jest koloru żółtego, po czym przeciągane jest ponownie przez drukarkę i nakładana jest na nie warstwa niebieska, potem purpurowa i laminat. Ponieważ barwnika na taśmie można użyć tylko raz, to opakowanie taśmy jest przeznaczone na określoną liczbę kartek papieru i zazwyczaj sprzedawane w komplecie z nimi. Nie ma znaczenia, czy porcję barwnika przeznaczoną na jeden wydruk zużyjemy w 100% czy w 1%, i tak taśmy z barwnikiem nie możemy już wykorzystać ponownie. Drukarki termosublimacyjne lepiej oddają kolory niż "plujki". Uzyskane za ich pomocą zdjęcia są ostre, a co najważniejsze nie widać na nich rastra.

Z aparatu, kart pamięci i komórki

Największą zaletą drukarek przenośnych jest ich kompatybilność z innymi urządzeniami oraz fakt, że można z nich korzystać bez pośrednictwa komputera. Jeżeli więc wybieramy się na kilkudniowy wyjazd i oprócz cyfrowych plików chcemy przywieźć również odbitki, to mała gabarytowo drukarka okaże się niezbędna. Można z niej korzystać na wiele sposobów. Zgodność ze standardem PictBridge sprawia, że jesteśmy w stanie wydrukować odbitki z każdego aparatu zgodnego z tym standardem. Przykładowo, zdjęcia wykonane Canonem możemy drukować za pośrednictwem drukarki Kodaka. Za pomocą wbudowanych gniazd pamięci możemy przenieść fotografię na papier wprost z karty pamięci. Wreszcie, dzięki zazwyczaj opcjonalnemu Bluetooth oraz technologii IrDA, możemy drukować zdjęcia bezprzewodowo na przykład z telefonu komórkowego.

Kodak EasyShare plus

Stacja drukująca Kodak EasyShare plus jest bardzo łatwa w obsłudze. Umieszczone na jej górnej ściance przyciski pozwalają na wybór formatu drukowanego zdjęcia i nawigację. Lampki kontrolne sygnalizują, czy w podajniku papieru są jeszcze czyste arkusze i czy taśma z folią barwnikową zawiera wkład umożliwiający wydrukowanie kolejnej fotografii. Z poziomu drukarki za pomocą przycisku Auto Enhance można poprawić pliki tuż przed wydrukiem. Dzięki wyjściu A/V możliwy jest podgląd obrazów na ekranie telewizora. Adapter Bluetooth i port podczerwieni pozwalają na druk bezprzewodowy.

Jakość wydruku

Uzyskiwane za pomocą Kodaka zdjęcia cechują się poprawnym nasyceniem barw. Dobrze odwzorowany jest kolor skóry. Zastrzeżenia pojawiają się w przypadku barw zielonej i niebieskiej. Zdarza się, że zieleń ma wyraźną dominantę niebieskiego. Najgorzej drukarka Kodaka radzi sobie z ostrymi przejściami tonalnymi. W miejscach, gdzie na zdjęciu mamy gwałtowny przeskok między partiami jasnymi a ciemnymi, na wydruku pojawiają się ostre obwódki. W przypadku zdjęć makro przejściom z obszarów nieostrych w ostre brakuje naturalności.

Najkorzystniej wyglądają wydrukowane za pomocą stacji fotografie z dużą głębią ostrości i zdjęcia portretowe.

Dane techniczne

System druku termosublimacyjny

Rozdzielczość druku 300 dpi

Porty USB (PictBridge), A/V, gniazdo kart SD, MMC, podczerwień - IrDA, opcjonalnie Bluetooth

Wymiary 134 x 118 x 83 mm

Szybkość drukowania 60 s, pierwsze zdjęcie 75 s

Cena wydruku arkusza papieru10 x 15 2,25 zł, 1,73 (opakowanie ekonomiczne)

Rozmiar drukowanego zdjęcia 10 x 15 cm, 54 x 85 mm, 51 x 76 mm, 34 x 51 mm

Cena 899 zł

Sony DPP - FP50

Urządzenie Sony pozwala na druk fotografii w formacie 10 x 15 cm z marginesami lub bez. Pliki możemy przesyłać z aparatu dzięki standardowi PictBridge, za pomocą wbudowanych gniazd kart pamięci CF, MS i SD, a także czytnika kart pamięci podłączonego przez port USB. Niestety, drukarka Sony nie komunikuje się bezprzewodowo z telefonami czy palmtopami. Przed wyborem konkretnych plików najwygodniej jest skorzystać z możliwości wydrukowania indeksu. Na jednym arkuszu papieru mamy wówczas 48 miniaturek wraz z numerami. Dzięki wyjściu A/V można wybierać zdjęcia przeznaczone do wydruku na ekranie telewizora lub kamery wideo. Urządzenie można obsługiwać za pomocą przycisków znajdujących się na górnej ściance lub poprzez dołączonego do zestawu pilota.

Jakość wydruku

Jakość otrzymywanych zdjęć jest bardzo dobra. Kolory są żywe i mocno nasycone. Dodatkowo możemy "podbić" wybrane pasma RGB poprzez ustawienia menu. Na wydrukach zauważalna jest dominanta żółtej barwy, co jest nieco drażniące w zdjęciach portretowych. Dobrze odwzorowane są przejścia tonalne między partiami jasnymi i ciemnymi fotografii, również wydruki zdjęć w trybie makro przekonują do siebie nienaganną ostrością.

Dane techniczne

System druku termosublimacyjny

Rozdzielczość druku 300 dpi

Porty USB (PictBridge), A/V, gniazdo kart CF, MS, SD

Wymiary 182 x 66,5 x 210 mm

Szybkość drukowania 60 s

Cena wydruku arkusza papieru10 x 15 1,99 zł

Rozmiar drukowanego zdjęcia 10 x 15 cm

Cena 999 zł


Zobacz również