WEBskie narzędzia

Dostępne na rynku programy do edycji HTML różnią się znacznie możliwościami i łatwością obsługi - dzięki temu każdy powinien znaleźć produkt odpowiedni do swoich potrzeb, umiejętności oraz zasobności portfela.

Dostępne na rynku programy do edycji HTML różnią się znacznie możliwościami i łatwością obsługi - dzięki temu każdy powinien znaleźć produkt odpowiedni do swoich potrzeb, umiejętności oraz zasobności portfela.

Narzędzia webmasterskie szybko ewoluują w stronę potężnych pakietów, integrujących wiele funkcji związanych bezpośrednio nie tylko z edycją dokumentów HTML, ale i wspomagających obsługę grafiki czy analizę i zarządzanie dużymi witrynami. Jednocześnie na rynku są znacznie prostsze aplikacje, oferujące podstawowe funkcje edycyjne za znacznie niższą cenę. Takie zróżnicowanie jest nieuniknione, tak jak różne są serwisy w Internecie i co za tym idzie, potrzeby (i umiejętności) webmasterów. Dlatego zdecydowaliśmy się podzielić testowane narzędzia na trzy grupy, przeznaczone dla odbiorców o różnym stopniu zaawansowania. Głównym kryterium kwalifikującym programy do tych grup jest oferowany przez nie stopień kontroli nad projektem - od najwyższego w przypadku edytorów dla profesjonalistów do stosunkowo niskiego, charakteryzującego narzędzia "amatorskie" (mamy na myśli potrzeby użytkowników, a nie jakość wykonania produktu). Z reguły programy z pierwszej grupy oferują więcej zaawansowanych funkcji, wymagając od użytkownika dużej wiedzy i doświadczenia w posługiwaniu się językami takimi jak HTML czy podstaw programowania.

Kryteria wyboru

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort pracy oraz efektywność tworzenia i edycji witryn internetowych jest ergonomiczny interfejs użytkownika. Testując wybrane narzędzie (jest to najskuteczniejszy i - co ważne - bezpłatny sposób na poznanie wad i zalet produktu), zwróć uwagę na wygodę korzystania z najważniejszych opcji i poleceń. Ważne, aby były pod ręką, dostępne na pasku narzędzi i poprzez skróty klawiaturowe.

W większości profesjonalnych pakietów można zdefiniować własne paski narzędzi oraz dostosować skróty do swoich potrzeb. Taka opcja nie jest zbędnym luksusem i warto się upewnić, że program jest w nią wyposażony. Dobrej organizacji pracy sprzyja również obecność pływających palet - dzięki nim użytkownik może na bieżąco kontrolować na przykład strukturę serwisu, wykorzystywane pliki graficzne czy definicje stylów. Jednak zbytnie przeładowanie interfejsu graficznego zwykle zmniejsza stabilność działania programu i opóźnia reakcje na akcje użytkownika - dlatego rzetelne testy pozwolą Ci w przyszłości zaoszczędzić dużo czasu i zszarganych nerwów.

Nawet jeśli nie znasz HTML-u, wybierz narzędzie, które umożliwia "ręczną" edycję lub chociaż podgląd kodu źródłowego - często jest to bowiem najprostszy (i najszybszy) sposób na osiągnięcie pożądanego rezultatu lub ustalenie przyczyny problemów i błędów. Bardzo ważny, lecz często niedoceniany element, stanowiący integralną część narzędzia, to wyczerpujący i przystępnie napisany (to szczególnie ważne, jeśli nie jesteś internetowym guru) system pomocy. Dobrym nawykiem w przypadku pakietów do edycji stron WWW jest dołączanie przez producenta dokumentacji HTML-u wraz z podstawowymi radami z zakresu projektowania witryn.

Dla opornych

Jeśli jesteś początkującym webmasterem lub nie interesuje Cię opanowanie tajników języka HTML, nie mówiąc już o bardziej egzotycznych technologiach, poszukaj odpowiedniego dla siebie narzędzia wśród prostych, mało wyrafinowanych edytorów. Dodatkową zaletą tego wyboru jest stosunkowo niewielki wydatek, jaki poniesiesz (spora część naprawdę dobrych narzędzi z tej kategorii rozprowadzana jest jako freeware).

Z reguły podstawowym składnikiem tego typu narzędzi jest zestaw kreatorów, automatyzujących tworzenie tabel, ramek czy nagłówków witryny. Często taki zestaw (stanowiący funkcjonalny trzon aplikacji) uzupełnia kolekcja szablonów gotowych do wykorzystania we własnym projekcie. Istotną funkcją jest podgląd strony - oprócz prezentowania na bieżąco rezultatu pracy w oknie edytora program powinien oferować funkcje uruchomienia edytowanego dokumentu w obu najpopularniejszych przeglądarkach internetowych (jeśli są zainstalowane w systemie). Swoje strony będziesz edytował z pewnością głównie w trybie WYSIWYG ("What You See Is What You Get"), czyli wizualnym - upewnij się zatem, że program bez problemów radzi sobie z modyfikacją tabel (jest to zwyczajowo najsłabszy punkt wielu skądinąd dobrych narzędzi) i formatowaniem bloków tekstu.

Nie zapomnij także o absolutnie niezbędnej funkcji konwersji sposobu kodowania strony (przypominamy, że najlepszym sposobem prezentacji polskich znaków jest strona kodowa ISO-8859-2) - program może to robić automatycznie, bez wiedzy i ingerencji użytkownika, ważne, żeby wygenerowane pliki miały poprawny standard polskich znaków wraz z odpowiednim znacznikiem <META>, deklarującym wykorzystana stronę kodową.

Pajączek 3.0 Light

Co nowego Obsługa protokołu FTP

Zalety Prostota obsługi, polski interfejs użytkownika, darmowa dystrybucja

Wady Małe możliwości edycji tworzonych stron

WWW dla opornych, czyli Pajączek Light.

WWW dla opornych, czyli Pajączek Light.

Autorzy większości tego typu aplikacji za główny cel stawiają sobie prostotę i szybkość tworzenia stron internetowych - czasem odbywa się to poważnym kosztem funkcjonalności. Tak zapewne było w przypadku odchudzonej wersji Pajączka. Do jego zalet można z pewnością zaliczyć polskojęzyczny interfejs, prostotę obsługi oraz to że oferowany jest bezpłatnie. Główną jego wadą jest jednak właśnie prostota - pozwala na tworzenie tylko naprawdę nieskomplikowanych stron. Bardziej zaawansowani twórcy mogą, co prawda, ręcznie edytować kod dokumentu, ale oni nie będą prawdopodobnie zainteresowani Pajączkiem. Miłym akcentem jest prosty, lecz skuteczny klient FTP wbudowany w program, umożliwiający publikację utworzonej witryny w docelowym serwerze HTTP. Mimo to polecamy Pajączka tylko początkującym webmasterom, którzy za wszelką cenę unikają kontaktu z kodem HTML i boją się sięgnąć po nieco bardziej profesjonalne narzędzia.

Ace HTML 4 Free

Co nowego Kolorowanie składni języków XML i WML

Zalety Obsługa XML i WML oraz języków skryptowych; bezpłatny

Wady Brak trybu edycji wizualnej, ograniczone możliwości zarządzania projektem

Duże możliwości ACE HTML-u idą w parze z prostotą obsługi.

Duże możliwości ACE HTML-u idą w parze z prostotą obsługi.

Program należy do grupy edytorów tekstowych - wspomaga i ułatwia tworzenie kodu HTML oraz umożliwia kontrolowanie efektów pracy dzięki funkcji podglądu. Główne jego zalety to łatwa edycja kodu dokumentu oraz wiele kreatorów usprawniających proces powstawiania obiektów, takich jak tabele czy zestaw ramek. Przejrzyste okna edycyjne ułatwiają określenie podstawowych atrybutów oraz zachowania elementów składowych dokumentu. Dostęp do tych informacji można uzyskać również już po utworzeniu znacznika: kombinacja klawiszy [Alt Enter] pozwala na szybką edycję własności danego elementu. Wśród licznych opcji wspomagających wprowadzanie kodu HTML (oraz innych standardów, takich jak XML, WML czy CSS) znajdziesz kolorowanie składni, sprawdzanie poprawności składniowej (walidacji) dokumentu oraz rozbudowane możliwości zamiany ciągu znaków. Jeśli dodamy, że produkt zawiera wyczerpującą dokumentację zarówno samego narzędzia edycyjnego, jak i standardu HTML, to Ace HTML 4 Free okaże się dobrym, wysoko wydajnym narzędziem (biorąc pod uwagę bezpłatną dystrybucję) dla osób, które znają język HTML i do pracy nie potrzebują wodotrysków.


Zobacz również