WLAN: dziel i rządź

Chciałbyś mieć w domu sieć komputerową? Zniechęca cię perspektywa układania kabli? Możesz zbudować sieć bezprzewodową zgodną z najnowszym standardem 802.11g. W ciągu godziny połączysz wszystkie maszyny bez kupowania metrów kabli, zaciskania końcówek czy troszczenia się o plątaninę przewodów za komputerem!

Chciałbyś mieć w domu sieć komputerową? Zniechęca cię perspektywa układania kabli? Możesz zbudować sieć bezprzewodową zgodną z najnowszym standardem 802.11g. W ciągu godziny połączysz wszystkie maszyny bez kupowania metrów kabli, zaciskania końcówek czy troszczenia się o plątaninę przewodów za komputerem!

Wiemy już, że sieć bezprzewodowa nosi oznaczenie Wi-Fi, ale co oznacza, że korzystamy z urządzeń 802.11g? Czy prawdziwe są oświadczenia producentów, że uzyskamy możliwość transferu danych z szybkością nawet 54 Mb/s na dystansie nawet stu metrów? Tak, jeśli mieszkamy w hali magazynowej albo hangarze. W zwykłym budynku (dom, mieszkanie) sygnał dużo wcześniej ulegnie znacznemu wytłumieniu. Ma zadowalającą jakość po przejściu najwyżej przez dwa stropy lub 4-6 ścian wewnętrznych (wszystko zależy od ich grubości, materiału izolacyjnego, pokrycia itp.). Jednakże w piętrowym domu o powierzchni kondygnacji do 400 metrów kwadratowych do uzyskania zasięgu na całym obszarze wystarczy jeden punkt dostępowy.

Tworzenie projektu

Przykład rozlokowania komputerów w piętrowym domu.

Przykład rozlokowania komputerów w piętrowym domu.

Zanim zaczniemy wydawać ciężko zarobione pieniądze, warto opracować szczegółowy plan przedsięwzięcia i rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie musimy kreślić rozkładu mebli z dokładnością do ułamków centymetra, wystarczą przybliżone wartości. Warto jednak uwzględnić wszystkie przeszkody, w tym bujany fotel babci (z babcią) czy duże donice z kwiatami.

Z przedstawionego na rysunku planu łatwo wywnioskować, że punkt dostępowy powinien być na piętrze domu, gdzie znajdują się dwa komputery stacjonarne i laptop. Kusić może znajdujące się na parterze gniazdo telewizji kablowej, która jest dostawcą usług internetowych do projektowanej sieci. Warto jednak przebić strop i doprowadzić łącze internetowe na piętro. Najpierw przeciągamy kabel antenowy, a potem dopiero w sąsiedztwie punktu dostępowego instalujemy modem kablowy.

Aby równouprawnienie zostało zachowane, punkt dostępowy instalujemy w geometrycznym środku domu. Punkt dostępowy i modem kablowy warto obudować płytą gipsową, pamiętając przy tym o niezasłanianiu anteny.

Zakup podzespołów

Bezprzewodowy router DI-524 firmy D-Link.

Bezprzewodowy router DI-524 firmy D-Link.

Do realizacji zaprojektowanej sieci bezprzewodowej niezbędny będzie router bezprzewodowy, pełniący funkcję punktu dostępowego do sieci i jednocześnie współdzielący łącze internetowe.

Oferta punktów dostępowych do sieci bezprzewodowych 802.11g jest bardzo szeroka. Wybór powinien być podyktowany potrzebami. Jeżeli będziesz współdzielił łącze internetowe, wybór zawęża się do bezprzewodowych routerów. Jeżeli sieć bezprzewodowa powstaje w wyniku modernizacji sieci kablowej, nie musisz wymieniać kart ethernetowych na bezprzewodowe, wystarczy, że router bezprzewodowy będzie miał wbudowany przełącznik sieci Ethernet. Dzięki takiemu rozwiązaniu zasoby sieci bezprzewodowej będą dostępne w sieci przewodowej - i vice versa - a z każdego komputera będzie można łączyć się z Internetem.

Klienty sieci należy wyposażyć w odpowiednie adaptery, przy czym do komputerów stacjonarnych zalecane są karty PCI, a nie karty PCMCIA z wiadomego powodu - brak złącza. Natomiast do laptopów bardziej praktyczny jest adapter USB, zdecydowanie mniejszy od karty PCMCIA, a w związku z tym zajmujący mniej miejsca w teczce. Jedyną przeszkodą może być to, że systemy uniksowe (np. Linux) nie obsługują wielu kart USB, ale to nie powinno przeszkadzać używającym tylko Windows.

Wejście pilnie strzeżone - podaj hasło, aby uzyskać dostęp do ustawień routera.

Wejście pilnie strzeżone - podaj hasło, aby uzyskać dostęp do ustawień routera.

Sprzęt można kupić w sklepie, na giełdzie komputerowej lub aukcji internetowej, aby wszystkie urządzenia były zgodne z tym samym standardem. Jeżeli chcemy mieć sieć bezprzewodową korzystającą z Super G lub SpeedBooster, należy dopilnować, aby wszystkie elementy składowe obsługiwały wybraną technologię.

Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest moc promieniowania. Na aukcjach internetowych bardzo często pojawiają się urządzenia przeznaczone na rynek amerykański, gdzie dopuszcza się ich moc nadawczą do 1 W, podczas gdy prawo europejskie ogranicza ją do 100 mW. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest obsługiwanie tylko 11 kanałów radiowych - urządzenia przeznaczone na rynek europejski obsługują 13 kanałów.

Zakup czterech adapterów i punktu dostępowego to wydatek rzędu tysiąca złotych w wypadku zgodności ze standardem 802.11g. Sprzęt wykorzystujący technologię Super G lub SpeedBooster będzie droższy o 20-30 procent.

Uruchamianie sieci bezprzewodowej

Najpierw wyświetla się okno kreatora konfiguracji.

Najpierw wyświetla się okno kreatora konfiguracji.

Na początek uruchomimy sieć bezprzewodową, aby sprawdzić, czy w ogóle zadziała w naszym mieszkaniu. W dalszej części artykułu zostanie omówiona konfiguracja punktu dostępowego.

W przykładowym projekcie został wykorzystany router bezprzewodowy DI-524 firmy D-Link z wbudowanym 4-portowym przełącznikiem sieci Ethernet. Dlatego jeżeli wcześniej komputery stacjonarne połączone były przewodami nie trzeba tego zmieniać.

Po rozpakowaniu pudełka wykonujemy poniższe czynności.

 • Podłączamy zasilacz sieciowy do routera (router się uruchomi, co zostanie zasygnalizowane zaświeceniem diody Power na przednim panelu).

 • Podłączamy modem kablowy do portu WAN (jeśli połączenie jest poprawne, dioda WAN powinna świecić, gdy modem jest uruchomiony). Uwaga! Może być potrzebne zresetowanie modemu!

 • Podłączamy router do komputera przez LAN Port 1, wykorzystując znajdujący się w zestawie przewód ethernetowy. Połączenie to jest niezbędne do konfiguracji, potem można z niego zrezygnować.

  Konfiguracja podstawowa

  Tak wyglądają domyślne ustawienia segmentu bezprzewodowego
routera DI-524.

  Tak wyglądają domyślne ustawienia segmentu bezprzewodowego

  routera DI-524.

  Po podłączeniu wszystkich przewodów uruchamiamy komputer, na którym przeprowadzimy konfigurację (podłączony do LAN Port 1 w routerze). W przeglądarce internetowej (zalecany Internet Explorer v.6 lub inny obsługujący aplety ActiveX) wpisujemy adres IP urządzenia (dla urządzeń D-Link - http://192.168.0.1).

  Pojawi się monit o podanie nazwy użytkownika i hasła. Aby przeprowadzić konfigurację, należy zalogować się na konto administratora. W tym celu jako nazwę użytkownika wpisz admin, pole Hasło pozostaw puste i kliknij OK.

  Możesz uruchomić kreator, który poprowadzi cię przez proces konfiguracji, składający się z pięciu etapów:

  Etap 1. Ustawienie nowego hasła dla konta administratora.

  Etap 2. Ustawienie daty i czasu.

  Etap 3. Ustawienie połączenia internetowego.

  Etap 4. Ustawienie sieci bezprzewodowej.

  Etap 5. Restart urządzenia.

  Ten kluczyk USB to karta Wi-Fi, pozwalająca na pracę każdego komputera w sieci 802.11b.

  Ten kluczyk USB to karta Wi-Fi, pozwalająca na pracę każdego komputera w sieci 802.11b.

  Jednak w celu uruchomienia sieci bezprzewodowej wystarczy zdefiniowanie kilku parametrów na karcie Wireless Settings. Aby do niej przejść, kliknij przycisk WLAN.

  Fabryczne ustawienia sieci są następujące:

 • Identyfikator SSID (Set Service ID) ma wartość default.

 • Transmisja radiowa realizowana jest na szóstym kanale.

 • Włączone jest rozgłaszanie identyfikatora SSID.

 • Wyłączone są opcje bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej: Security: None.

 • Punkt dostępowy pracuje bez uwierzytelniania użytkowników: Authentication: Open System.

  Router bezprzewodowy D-Lonk DI-524

  Pudełko zawiera:

 • router bezprzewodowy Di-524 AirPlus G zgodny ze standardem 802.11g,

 • CD-ROM z instrukcją obsługi,

 • kabel Ethernet kat. 5,

 • zasilacz 5-woltowy,

 • drukowaną instrukcję obsługi i gwarancję.

  Na płycie CD nie ma żadnych sterowników ani aplikacji narzędziowych. Całe oprogramowanie zapisane jest w pamięci urządzenia.


 • Zobacz również