WLAN party

Nie masz ochoty ciągnąć kabli, potykać się o nie i szukać tego jednego miejsca, w którym wtyk był źle przykręcony? Zdobądź się na odwagę i zorganizuj coś innego - WLAN party!

Nie masz ochoty ciągnąć kabli, potykać się o nie i szukać tego jednego miejsca, w którym wtyk był źle przykręcony? Zdobądź się na odwagę i zorganizuj coś innego - WLAN party!

LAN party to gry planszowe ery informatyki. LAN party to nic innego, jak spotkanie pewnej liczy osób, które łączą swoje komputery w sieć i grają. Niezwykle popularna swego czasu gra Doom zapoczątkowała zwiększone zainteresowanie grami.

Dziś organizowane są LAN party wszelkiej wielkości, od spotkań kilkorga przyjaciół do profesjonalnych imprez z tysiącami uczestników. Wszystkie mają jedną cechę wspólną - wymagają połączenia sprzętu, a więc prowadzenia dziesiątek metrów albo kilometrów kabli. A przecież można dużo prościej - przez WLAN.

Właściwa wielkość

Impreza może mieć taką wielkość, jaką chcesz albo jesteś w stanie zorganizować. Oczywiście, skala problemów technicznych rośnie wraz ze wzrostem liczby uczestników, niezależnie od zastosowanej technologii.

W przypadku WLAN party uczestnicy muszą dzielić się dostępnym pasmem przepustowości sieci. Aby je zwiększyć, trzeba połączyć kilka routerów (roaming), co z reguły jest dość trudne i pracochłonne.

Z drugiej strony, imprezy, w których bierze udział mniej niż czterech graczy, nie są specjalnie atrakcyjne. Dlatego w naszym przykładzie zajmiemy się przygotowaniem party dla sześciu uczestników.

Rozsądny czas trwania

Co do zasady, nie ma ograniczenia czasu trwania WLAN party. W realu musisz jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami, dlatego więcej takich imprez nie trwa dłużej, niż trzy dni - z reguły od piątku do niedzieli. Jest rzeczą oczywistą, że najłatwiej zorganizować imprezę jednodniową.

Dlatego właśnie proponujemy zacząć od takiej imprezy. Jeżeli dopuszczasz możliwość przedłużenia, pamiętaj, że nawet najwięksi twardziele po 24 godzinach nieustannych zmagań będą musieli się gdzieś przespać.

Najlepsze miejsce

Dobra podstawa - router WLAN będzie z całą pewnością potrzebny. Wcześniej skontroluj oprogramowanie. Można też użyć punktu dostępowego z interfejsem Bluetooth (DBT-900AP).

Dobra podstawa - router WLAN będzie z całą pewnością potrzebny. Wcześniej skontroluj oprogramowanie. Można też użyć punktu dostępowego z interfejsem Bluetooth (DBT-900AP).

Jeden z największych problemów to wybór miejsca. Wielkość miejsca musi być dostosowana do liczby oczekiwanych uczestników i będących do dyspozycji hubów WLAN. Idealne pomieszczenie nie powinno mieć ścian działowych, które tłumią sygnał.

Jeżeli raz podjąłeś decyzję, nie zmieniaj później liczby uczestników. W naszym przykładzie z sześcioma uczestnikami wystarczy pomieszczenie o powierzchni +/- 25 metrów kwadratowych. Musisz zadbać o potrzebną liczbę stołów, krzeseł i gniazd zasilających.

Elektryzująca impreza

Nie zapominaj, że taka liczba komputerów potrzebuje sporo prądu i wydziela duże ilości ciepła. Sprawdź wcześniej, czy instalacja wytrzyma takie obciążenie. Przepalone bezpieczniki, lub jeszcze gorzej kable, to nic przyjemnego.

Ze względu na ciepło latem pomyśl o wentylatorach lub przenośnym klimatyzatorze.

Wyposażenie sieciowe

To z pewnością najważniejszy punkt przygotowań. Sporządź dokładną listę wszystkich potrzebnych komponentów. W naszym przykładzie lista mogłaby wyglądać tak:

  1. Sześć komputerów PC lub notebooków z wbudowaną kartą sieciową WLAN lub adapterem dołączanym przez złącze USB. Gracze z reguły przynoszą własny sprzęt. Upewnij się, czy wszystkie maszyny pracują w tym samym standardzie WLAN - z reguły 802.11b.

  2. Postaraj się o jeden czy dwa dodatkowe adaptery - któryś może ulec awarii, ktoś może zapomnieć zabrać ze sobą. Najlepsze wyjście to adapter USB - jego podłączenie jest w każdym przypadku najłatwiejsze.

  3. Stacja bazowa WLAN. Teoretycznie i praktycznie można zbudować sieć z użyciem jednego z komputerów w roli stacji bazowej (zob. artykuł "Połączenia ad hoc" na str. 79), ale nie jest to warte polecenia. Tak "wyróżniony" komputer byłby poważnie obciążony, a gracz miałby mniejsze szanse. W ostateczności zastosuj dodatkowy komputer. Ważne: pamietaj o zgodności standardów.
Serwer gier

Dla zachowania równych szans oddzielny komputer powinien pełnić rolę serwera gier. Jeżeli nie ma innej możliwości, niech będzie nim najsilniejszy komputer jednego z graczy.

Sieć

Taki zestaw produktów będzie odpowiedni na każdą okazję: karta do komputerów stacjonarnych, karta PC do notebooków i adapter USB (DBT-320) dla tych, którzy nie lubią zabawy ze śrubokrętem.

Taki zestaw produktów będzie odpowiedni na każdą okazję: karta do komputerów stacjonarnych, karta PC do notebooków i adapter USB (DBT-320) dla tych, którzy nie lubią zabawy ze śrubokrętem.

Jeżeli instalowałeś już kiedyś sieć bezprzewodową, nie powinieneś mieć trudności z uruchomieniem sieci z wykorzystaniem komputerów gości. Dla ułatwienia można wyłączyć na czas trwania party szyfrowanie WEP i kontrolę adresów MAC kart sieciowych. Oczywiście tylko wtedy, gdy darzysz zaufaniem wszystkich uczestników.

Celowe może również być nadanie stacji bazowej prostego identyfikatora SSID i równie prostego hasła. Unikniesz problemów z konfiguracją sieci na skutek błędnego wprowadzenia danych. Aby utrudnić dostęp nieproszonym gościom, ogranicz zasięg sieci do jednego pomieszczenia (zob. artykuł "Zabezpieczanie sieci bezprzewodowych" na str. 74).

Oprogramowanie

Każdy uczestnik party musi mieć oczywiście pełną wersję gry, którą najczęściej przynosi ze sobą. Jest wskazane, aby każdy miał również płytę instalacyjną systemu operacyjnego i płytę ze sterownikami - na wszelki wypadek. Upewnij się, że łącze internetowe działa poprawnie. To na wypadek, gdyby któryś z uczestników musiał pobrać nowszą wersję sterownika lub łatę, której akurat nikt nie ma na płycie. Idealnym rozwiązaniem jest przygotowanie i przetestowanie całej instalacji dzień wcześniej.

Lista kontrolna dla gości

Goście przybędą na party obciążeni siłą rzeczy dużym bagażem. Możesz jednak niemal na pewno założyć, że ktoś czegoś zapomni. Dlatego najlepiej z wyprzedzeniem przekaż każdemu listę rzeczy, których zapomnieć nie wolno. Oto ona:

  1. Komputer z kartą WLAN, monitorem, myszą, klawiaturą, dżojstikiem, kablami zasilającymi itd.

  2. Listwa ochronna z wieloma gniazdami i ew. przedłużacz.

  3. Słuchawki

  4. Oprogramowanie (gry, system operacyjny, sterowniki itp.).
Usuwanie początkowych problemów

Niemal na pewno u kogoś nie będzie działała sieć. Na początek zastosuj rutynową kontrolę. Czy karta WLAN albo adapter WLAN są prawidłowo włożone w gniazda? Czy wybrano prawidłowy protokół komunikacyjny i wprowadzono właściwe ustawienia sieci? Czy wprowadzona nazwa sieci jest poprawna? Często powodem jest źle zamocowana karta WLAN lub uszkodzony kabel. Najlepiej jest, gdy wszystkie maszyny mają ten sam system operacyjny. Wówczas najłatwiej przeprowadzić taką kontrolę.

To właściwie wszystko - można zaczynać! No tak, nie zapomnij jeszcze o napojach i przekąskach - głodni i spragnieni gracze mogą popaść w zły humor...

Proponowane gry na WLAN party

Bardzo niewiele gier pojawia się dzisiaj bez opcji wielu graczy ("multiplayer"). Dotyczy to w równej mierze prostych gier zręcznościowych i strzelanek, jak i "Massively Multiplayer Online Roleplaying Games" - w skrócie MMORPGs, których sercem jest znajdujący się gdzieś w Internecie serwer. Poniżej wybór popularnych gier.

Age of Mythology - strategia czasu rzeczywistego

Battlefield 1942 - gra taktyczna 3D

Dark Age of Camelot - MMORPG

Dungeon Siege - Legends of Aranna - gra akcji RPG

Everquest - MMORPGFIFA

Football 2004 - gra sportowa

Final Fantasy XI - MMORPG

NHL 2004 - gra sportowa

UT 2003 - strzelanka 3D

War Craft III - strategia czasu rzeczywistego

Worms 3D - gra zręcznościowa dla złośliwych


Zobacz również