Walka z robakami

Narzędzia do ochrony przed robakami internetowymi, monitorowanie poczty i komunikatorów internetowych - to wszystko znajdziesz w Norton AntiVirus 2005.

Narzędzia do ochrony przed robakami internetowymi, monitorowanie poczty i komunikatorów internetowych - to wszystko znajdziesz w Norton AntiVirus 2005.

Norton AntiVirus to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych w naszym kraju programów antywirusowych. Aplikacja firmy Symantec przez lata wyznaczała standard dla konkurencyjnych rozwiązań antywirusowych. Obecnie ścisła czołówka to produkty o bardzo podobnych możliwościach, zbliżonej dokładności skanowania, a nawet prawie identycznych interfejsach. Czym więc Norton AntiVirus 2005 wyróżnia się z tłumu?

Klasyczne wirusy już dawno przestały być najważniejszym zagrożeniem. Ich miejsce zajęły najpierw makrowirusy gnieżdżące się w dokumentach pakietu Office. Obecnie najbardziej niebezpieczne są robaki internetowe, do niedawna rozprzestrzeniające się za pomocą poczty elektronicznej, a teraz skutecznie wykorzystujące także sieci wymiany plików P2P. Norton AntiVirus podąża za tymi wszystkimi zmianami, a wersja 2005 oferuje narzędzia chroniące przed nowymi rodzajami zagrożeń.

Do najważniejszych nowości należy przede wszystkim funkcja Internet Worm Protection, chroniąca przed wspomnianymi wyżej robakami internetowymi. Narzędzie sprawdza kilka różnych aspektów pracy systemu i połączenia z Internetem. Przede wszystkim monitorowane są porty, które mogą być wykorzystane przez znane konie trojańskie. Internet Worm Protection potrafi również blokować połączenia z adresem IP, który był źródłem ataku. Dodatkowo stosowany jest cały zestaw reguł, które określają bezpieczne i podejrzane działania związane z połączeniami internetowymi. Użytkownik może samodzielnie dostosować te ustawienia, co bywa niezbędne np. przy korzystaniu ze specyficznego typu oprogramowania. Modyfikowanie reguł bezpieczeństwa to jednak zadanie dla zaawansowanych, doświadczonych użytkowników.

Norton AntiVirus 2005 alarmuje, jeśli ochrona systemu nie jest w stu procentach szczelna. W tym przypadku informuje o konieczności aktualizacji bazy wirusów.

Norton AntiVirus 2005 alarmuje, jeśli ochrona systemu nie jest w stu procentach szczelna. W tym przypadku informuje o konieczności aktualizacji bazy wirusów.

Opisane wyżej metody ochrony przed atakami robaków internetowych wielu osobom mogą kojarzyć się z działaniem... zapory sieciowej. Norton AntiVirus 2005 nie oferuje jeszcze wbudowanego firewalla, ale pod pewnymi względami coraz bardziej go przypomina - zwróćmy uwagę chociażby na monitorowanie i blokowanie portów. W tym miejscu należy wspomnieć, że tandem antywirus i firewall jest dostępny w pakiecie Norton Internet Security 2005, w skład którego wchodzą Norton AntiVirus 2005 i Norton Personal Firewall 2005.

Norton AntiVirus od dawna wyposażony jest w moduł ochrony poczty elektronicznej, współpracujący z większością znanych klientów e-mail. Co ważne, monitorowane są zarówno listy przychodzące, jak i wysyłane z komputera użytkownika. Program chroni także przed wirusami przekazywanymi jako załączniki do wiadomości przesyłanych za pomocą komunikatorów internetowych. Dla polskiego użytkownika ta opcja nie jest specjalnie przydatna: Norton nie słyszał jeszcze o Gadu-Gadu... Aplikacja została także wyposażona w funkcję QuickScan, która sprawdza stan systemu po każdym uaktualnieniu bazy wirusów, poszukując zagrożeń, które zostały opisane w aktualizacji.

Opcje ochrony przed robakami sieciowymi to nowość w Norton AntiVirus 2005. Modyfikowanie reguł bezpieczeństwa to zadanie dla zaawansowanych użytkowników.

Opcje ochrony przed robakami sieciowymi to nowość w Norton AntiVirus 2005. Modyfikowanie reguł bezpieczeństwa to zadanie dla zaawansowanych użytkowników.

Norton AntiVirus 2005 zawiera oczywiście pełny zestaw klasycznych narzędzi ochrony antywirusowej. Program oferuje skaner na żądanie, za pomocą którego sprawdzisz bezpieczeństwo systemu i wykryjesz potencjalne zagrożenia. Stale nadzoruje pracę systemu, sprawdzając uruchamiane i zapisywane pliki, dane pobierane z nośników wymiennych i Internetu. Program monitoruje także operacje wykonywane w systemie operacyjnym, alarmując o podejrzanych działaniach aplikacji lub skryptów. Kluczowe znaczenie dla skuteczności ma uaktualnianie bazy danych o zagrożeniach, które wykonywane jest całkowicie automatycznie za pomocą funkcji LiveUpdate. Program potrafi wykrywać także nieznane dotąd wirusy, analizując strukturę i sposób działania plików wykonywalnych. Tę technologię, znaną powszechnie w świecie antywirusów pod nazwą analizy heurystycznej, twórcy Norton AntiVirus 2005 nazwali Bloodhound.

Norton AntiVirus 2005 dostępny jest po polsku. Polscy użytkownicy nie musieli długo czekać na zlokalizowanie programu, polska wersja pojawiła się prawie równocześnie ze światową premierą produktu.

Informacje Symantec

http://www.symantec.com.pl

Cena ok. 370 zł


Zobacz również