Wi-Fi do peceta i notebooka

Niezależnie czy potrzebujesz karty: PCI do peceta, PCMCIA do notebooka lub Compact Flash do PDA, na pewno znajdziesz dla siebie odpowiedni model w naszym przeglądzie oferty rynkowej.

Niezależnie czy potrzebujesz karty: PCI do peceta, PCMCIA do notebooka lub Compact Flash do PDA, na pewno znajdziesz dla siebie odpowiedni model w naszym przeglądzie oferty rynkowej.

Wirtualne i rzeczywiste regały sklepowe już wkrótce będą uginać się pod produktami WLAN. Poniższe wskazówki i opisy produktów na kolejnych stronach powinny pomóc ci poruszać się w tym gąszczu i wybrać najlepsze komponenty do sieci w domu lub biurze. Ważne, abyś przed czy podczas zakupów wiedział dokładnie, do czego twoja sieć radiowa ma służyć (wtedy będzie ci łatwiej wybrać odpowiednie produkty.

Co z czym połączyć

Planujesz podłączyć do sieci bezprzewodowej komputer stacjonarny.

Zestaw do komputerów desktop PC: PC, karta PCI, router Belkin.

Zestaw do komputerów desktop PC: PC, karta PCI, router Belkin.

Do pecetów dobrym wyborem są karty montowane wewnątrz obudowy w gnieździe PCI. Żeby zamocować taką kartę, potrzebujesz nieco technicznej zręczności - musisz otworzyć obudowę. Jeśli jest to dla ciebie zbyt kłopotliwe, np. masz komputer na gwarancji i nie możesz sam, bez utraty gwarancji, otworzyć obudowy, wybierz zewnętrzny model podłączany do komputera przez interfejs USB. Jego instalacja jest nie tylko bardzo prosta, ma również inną zaletę: takie urządzenie możesz podłączyć również do notebooka i w razie potrzeby używać na zmianę w pececie i komputerze przenośnym. Jeśli wybierzesz USB-Stick, powinieneś pamiętać, że takie niewielkie urządzenie ma dużo mniejszy zasięg. Ważne: przed rozpoczęciem zakupów sprawdź, którą wersję interfejsu USB obsługuje twój komputer: 1.0 czy 2.0. Szczegóły na ten temat znajdziesz w dokumentacji płyty głównej.

Planujesz podłączyć do sieci bezprzewodowej notebooka.

Zestaw do notebooków: notebook, karta PCMCIA, punkt dostępowy Asus.

Zestaw do notebooków: notebook, karta PCMCIA, punkt dostępowy Asus.

Specjalnie do notebooka możesz kupić kartę PCMCIA, którą wsuwasz z boku notebooka w specjalne gniazdo kart. Instalacja oprogramowania nie jest skomplikowana. Do kart PCMCIA niektórzy producenci oferują specjalny adapter, umożliwiający w razie potrzeby ich łatwe podłączenie do komputera stacjonarnego. Także najmniejszy z komputerów można podłączyć do sieci bezprzewodowej. Moduły Compact Flash o wielkości znaczka pocztowego umożliwiają komunikację z siecią Wi-Fi.

Poprzez WLAN chcesz rozszerzyć istniejącą sieć kablową.

Jeśli chciałbyś poprzez WLAN zintegrować notebooka z tradycyjną siecią kablową, wystarczy do tego celu urządzenie zgodne ze standardem 802.11b oferujące maksymalną przepustowość 11 Mbit/s.

Chcesz przesyłać przez WLAN duże ilości danych.

Chciałbyś uruchomić w pełni bezprzewodową sieć z odpowiednio wysoką przepustowością, powinieneś więc swój wybór ograniczyć do urządzeń pracujących w standardzie 802.11g. Wtedy w sprzyjającym otoczeniu możesz uzyskać transfer na poziomie nawet 54 Mb/s, czyli mniej więcej połowę przepustowości sieci kablowej. Jeśli zależy ci na najwyższej przepustowości, powinieneś rozejrzeć się za kombinacją urządzeń oferującą najwyższy transfer. Przykładowo, dwuzakresowy Access Point z obsługą standardów 802.11a/b/g i pasującą do niego kartą sieciową, najlepiej tego samego producenta. Albo wybierz urządzenia zgodne z szybkim standardem 802.11g. Takie kombinacje dają teoretycznie możliwą do osiągnięcia przepustowość na poziomie 100 Mb/s.

Chciałbyś korzystać z sieci WLAN w małym pomieszczeniu.

Zestaw do palmtopów (PDA): palmtop z kartą, karta Bluetooth (CF), punkt dostępowy 3COM.

Zestaw do palmtopów (PDA): palmtop z kartą, karta Bluetooth (CF), punkt dostępowy 3COM.

Jeśli potrzebujesz kompletnego rozwiązania WLAN, ale tylko w jednym pomieszczeniu, np. domowym gabinecie, z reguły bezproblemowo kupisz po korzystnej cenie potrzebne, standardowe komponenty - np. kartę PCMCIA lub USB-Stick.

Musisz pokryć zasięgiem duży obszar.

Jeśli chcesz korzystać z komputerów oddalonych od siebie, przykładowo rozmieszczonych na kilku piętrach, musisz uważnie postępować przy wyborze komponentów klienckich. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są karty PCI z zewnętrzną, najlepiej wymienną, anteną.

Jak powinna wyglądać twoja sieć WLAN, przedstawiamy na kolejnych stronach. Dla każdej z wymienionych kombinacji wybraliśmy i omawiamy kilka interesujących produktów.

Sprytna antena

W porównaniu do innych kart PCMCIA służących do łączenia z siecią bezprzewodową, produkt 3Com wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo drogi. Jednak karta oferuje za tę cenę wiele technik i innowacji. Obsługuje trzy standardy IEEE: 802.11a, 802.11b i 802.11g, i dzięki temu umożliwia podłączenie do praktycznie każdego punktu dostępowego lub hot spota przy maksymalnym transferze danych od 11 Mb/s do 54 Mb/s. W połączeniu z odpowiednim routerem/punktem dostępowym, jak 3Com AP 8500 lub 8700, możliwe jest korzystanie z trybu rozszerzonego z maksymalną przepustowością 108 Mb/s. Udostępnia szyfrowanie WEP i WPA. Jednak największą zaletą tego produktu 3Com jest innowacyjna konstrukcja anteny o nazwie X-Jack. Za tym kryje się antena teleskopowa umożliwiająca stworzenie optymalnych warunków do odbioru sygnału, a jeśli nie jest używana, można ją w całości wsunąć do obudowy karty. Czynność ta jednocześnie przełącza kartę w tryb oszczędzania energii.

Desktop z Super G

DWL-AG530 obsługuje standard IEEE 802.11a/g 54 Mb/s i przeznaczona jest przede wszystkim do zastosowań profesjonalnych. Przy wykorzystaniu trybu Super G (w paśmie 2,4 GHz) umożliwia transmisję z szybkością do 108 Mb/s. Komputer stacjonarny wyposażony w DWL-AG530 staje się elastycznym i wydajnym elementem sieci bezprzewodowej. Karta obsługuje uwierzytelnienie użytkownika zgodnie ze standardem 802.1x i WPA, jak również dynamiczne szyfrowanie danych kluczem WEP 64-/128-/152-bitowym, co zapewnia wysoką ochronę przed nieuautoryzowanym dostępem. Karta pracuje zarówno w trybie ad-hoc, jak i infrastructure.

Z miejscem na kartę SIM

Karta PCMCIA D211 firmy Nokia jest urządzeniem wielozadaniowym. Podczas pracy w sieci bezprzewodowej obsługuje standard 802.11b, zapewniający maksymalny transfer 11 Mb/s oraz oferuje szyfrowanie WEP. Szczególna cecha karty Nokii kryje się z boku jej obudowy - tam znajduje się gniazdo umożliwiające umieszczenie karty SIM z twojego telefonu komórkowego. Po włożeniu takiej karty chipowej D211 umożliwia przesyłanie danych w sieciach telefonii komórkowej. Obsługuje wtedy dwa standardy transmisji: HSCSD (High Speed Circuit Switched Data) oferujący przepustowość 43,2 Kb/s oraz GPRS (General Packet Radio Service) z prędkością 40,2 Kb/s. Wybór najlepszej dostępnej sieci następuje automatycznie. Jeśli twój notebook znajduje się w zasięgu hot spota, karta Nokii aktywuje tryb 802.11b. Kartę D211 możesz kupić oddzielnie lub taniej w zestawie z telefonem komórkowym.

WLAN w komputerach stacjonarnych

Niedrogi adapter bezprzewodowy DWL-510 umożliwia komputerowi stacjonarnemu nawiązanie kontaktu z punktem dostępowym lub routerem. Karta ma kompaktową konstrukcję i dysponuje zewnętrzną anteną emitującą sygnał na częstotliwości 2,4 GHz. D-Link Air DWL-510 jest zgodny ze standardem 802.11b, który pozwala na przesyłanie danych z prędkością 11 Mb/s. Podobnie jak większość urządzeń WLAN, również produkt D-Linka obsługuje szyfrowanie WEP (Wired Equivalent Privacy).

W przypadku modeli z serii Air Plus firma D-Link przygotowała karty z obsługą "podkręconego" standardu 802.11b. Podczas działania z innymi urządzeniami z tej serii lub punktem dostępowym, obsługującym standard 802.11b+, możliwe jest, dzięki grupowaniu kanałów, osiągnięcie maksymalnego transferu danych na poziomie 22 Mb/s, a po dokonaniu bezpłatnego upgrade'u wartość ta dochodzi do 44 Mb/s. Poza tym producent zapewnia, że zasięg tych urządzeń jest o 70% wyższy niż standardowych kart.


Zobacz również