Wiadomości z Sieci

Z Polski

Z Polski

Ubezpieczenia przez kabel

Towarzystwo Ubezpieczeniowe Hestia - jako pierwsza w Polsce firma ubezpieczeniowa - zdecydowało się sprzedawać swoje usługi za pomocą Internetu. Na stronie WWW - http://www.hestia.pl oferuje ono możliwość ubezpieczania mieszkań, odpowiedzialności cywilnej oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. Wkrótce Hestia rozszerzy usługi internetowe o opcję wyliczania składki ubezpieczeń komunikacyjnych: autocasco, OC krajowego i zagranicznego oraz symulację przebiegu procesu ubezpieczeń na życie. Opłaty za polisę internauci muszą wnosić za pomocą kart kredytowych. Po wypełnieniu wniosku na stronie, klient otrzymuje pocztą jego kopię wraz z polisą.

LOT TicketsOnLine

20 października 1997 r. ruszyła najnowsza usługa świadczona przez Polskie Linie Lotnicze LOT - zakup biletów za pomocą Internetu. System LOT TicketsOnLine dostępny jest na oficjalnej stronie LOT-u - http://www.lot.com i przeznaczony dla mieszkańców Polski i Stanów Zjednoczonych. Trasę podróży określamy poprzez zestawianie kolejne segmenty: miasto wylotu, miasto przylotu oraz daty kolejnych etapów podróży. System LOT TicketsOnLine wyświetla wszystkie loty dostępne w danym dniu, najniższą cenę biletu oraz godziny przylotu i wylotu każdego rejsu. Należność za bilety zakupione przez Internet opłacana jest przy użyciu karty kredytowej w chwili dokonania transakcji. Bilety dostarczane są bez dodatkowej opłaty następnego dnia za pośrednictwem poczty kurierskiej (Masterlink w Polsce i FedEx w Stanach Zjednoczonych). Ciekawostką jest to, że pierwszą osobą, która kupiła bilet w Polsce, był pracownik Centrum Badań Kosmicznych - czyżby LOT latał aż tak wysoko?

Ze świata

Internet z gniazdka

Nortel i Norweb Communications zaproponowały nowe rozwiązanie, umożliwiające uzyskanie szybkiego dostępu do Internetu za pomocą istniejącej w każdym budynku sieci energetycznej. Technologia ta wymaga dodatkowego wyposażenia - po stronie użytkownika małego odbiornika (karta do komputera PC), podłączonego z dodatkowym urządzeniem umieszczonym między komputerem a licznikiem prądu, oraz instalacji w lokalnych podstacjach energetycznych, obsługujących 250 mieszkań, specjalnych modułów łączących sieć energetyczną z Internetem. Rozwiązanie oferujące prędkość transmisji rzędu kilkuset Kb/s znajduje się obecnie w fazie testów.

System operacyjny z przeglądarką WWW

Firma Billa Gatesa zastosuje w Windows 98 pełną integrację systemu operacyjnego z przeglądarką WWW. Internet Explorer w Windows 98 będzie w całości zintegrowany z desktopem, funkcją przenieś i upuść (drag and drop) oprócz obsługi foldera Ulubione zostanie rozszerzona na menu Programy i Start. Nowy Windows ma wspierać technologię Multilink Channel Aggregation (dwa kanały ISDN na dwóch modemach), protokołu Point-to-Point Tunneling (niezbędnego w Virtual Private Network - wydzielonych sieciach komunikujących się przez Internet z szyfrowaniem). System operacyjny zostanie wyposażony w serwer dial-up, umożliwiający klientom dostęp do zasobów lokalnych lub sieci opartych na protokołach IPX/SPX i NetBEUI.

Tym razem jednak użytkownicy nie zostaną zmuszeni do szybkiej nowelizacji (upgrade'u). Ci, którzy już korzystają z wersji OSR Windows 95, Internet Explorera 4.0 PL oraz DirectX 5.0, mają już większą część zapowiadanych Windows 98.

Nowy format multimedialny

Microsoft, Intel, Adobe Systems, Vivo Software i Progressive Networks opracowały nowy format ASF (Advanced Streaming Format), ułatwiający przesyłanie w czasie rzeczywistym multimedialnych danych, obrazu, dźwięku i wideo przez Internet. ASF obsługuje wiele ścieżek w jednym pliku multimedialnym i umożliwia synchronizację transmisji takich danych, jak animacje, zdarzenia zapisane w skryptach oraz wyświetlanie stron HTML z odpowiednią ścieżką dźwiękową. Nowy standard pozwala na integrację różnego rodzaju danych w jednym pliku, optymalizuje przesyłanie danych w sieciach oraz obsługuje wiele pasm przenoszenia o różnej szerokości dla pojedynczego pliku multimedialnego.

Internet Explorer na płytach CD

W myśl umowy podpisanej przez Microsoft z firmą Sony jeden z największych koncernów fonograficznych rozpocznie dostarczanie przeglądarki WWW - Internet Explorer 4.0 na tradycyjnych dyskach kompaktowych z muzyką (CD).

Nigdy więcej czekania

World Wide Web Consortium (WC3) - stowarzyszenie zajmujące się rozwijaniem podstawowych protokołów internetowych - znalazło nową metodę zwiększenia prędkości dostępu do WWW od 20 do 400 % oraz zmniejszenia o 50% "korków" w Sieci. WC3 zamierza wprowadzić ulepszenia w podstawowym protokole pajęczyny - HTTP (HyperText Transfer Protocol). Pierwsza wersja HTTP wymagała, by każdy link (odsyłacz) na stronie WWW rozpoczynał nowe żądanie połączenia się z serwerem ze strony klienta. Nowsza wersja ma posługiwać się "stałymi połączeniami", które pozwalają serwerowi utrzymywać otwarte łącze. Stowarzyszenie zajmuje się także nowym językiem formatowania obrazów Portable Network Graphics (PNG), który ma znacznie przyspieszyć wgrywanie grafiki. Obrazy PNG szybciej pojawiają się na ekranie i oferują lepszą jakość.

Terminale internetowe od telekomunikacji

Po 1 stycznia 1998 r., kiedy wejdą w życie nowe przepisy, europejskie firmy telekomunikacyjne rozpoczną sprzedaż komputerów PC jako terminali internetowych. France Telecom planuje zastąpić popularne Minitele tanimi modelami komputerów PC. W Niemczech Deutsche Telekom rozpocznie sprzedaż - już za 686 USD - specjalnych komputerów Compaq Presario z wbudowanymi terminalami ISDN.

Kto ma rację?

Firmy prowadzące badania dotyczące udziałów firm Netascpe i Microsoft w światowym rynku przeglądarek WWW podają znacznie różniące się wyniki.

Udział w rynku

Kiedy kwiecień '97r. lipiec '97 r. wrzesień '97 r. październik '97 r.

Netscape 81% 71% 62% 58%

Microsoft 12% 14% 36% 33%

Udział w rynku konkretnych wersji przeglądarek WWW

Wersja Udział w rynku w procentach

Navigator 1.X 0,1

Navigator 2.X 2,7

Navigator 3.X 17,4

Navigator 4.X 38,9

Internet Explorer 2.X 0,6

Internet Explorer 3.X 8,8

Internet Explorer 4.X 24,1

zródło: BrowserWatch/ICONOCAST październik 1997 r.

Młodzież w Sieci

9,4 mln dzieci i młodzieży, aby uzyskać dostęp do Internetu, korzysta z komputerów rodziców - to wynik badań przeprowadzonych w 2 tys. gospodarstw domowych.

Porównanie liczby użytkowników Internetu w kategorii wieku

Małoletni użytkownicy łączą się z Siecią średnio trzy razy w tygodniu, 32% z nich w wieku od 16-17 lat spędza 5 lub więcej godzin on-line na tydzień. 36% rodziców pragnie, by ich pociechy używały Internetu, aby zwiększyć szansę na znalezienie pracy, 37% opiekunów woli, by dzieci korzystały z WWW zamiast telewizji. Według przewidywań analityków rynku, do 2002 roku ponad 45 mln dzieci i młodzieży będzie korzystać z Internetu.

Microsoft wycofuje aplety

Administratorzy serwera koncernu http://www.microsoft.com zapowiedzieli usunięcie z niego wszystkich apletów Javy. Oficjalnym powodem jest "ich wolne działanie, trudności w administrowaniu, skomplikowane przygotowanie, tak by działały poprawnie z różnymi przeglądarkami". Aplety Javy będą stopniowo wycofywane. Obecnie jest ich 500-600 na ok. 300 tys. stron internetowej witryny Microsoftu.


Zobacz również