Wiadomości z Sieci

Polska

Polska

Spór o województwa

Ostatnio, nawet dla obywateli Sieci, "gorącym tematem" stał się nowy podział administracyjny Polski. W miejsce starych województw mają powstać nowe, większe co oczywiście spowoduje zlikwidowanie wielu już od lat istniejących. Bydgoski TopNet (http://www.top.pl) stworzył serwer WWW, (http://www.wojewodztwa.top.pl) poświęcony wyłącznie temu projektowi. Za jego pomocą można wyrazić własną opinię na temat nowego podziału administracyjnego. Autor najciekawszej wypowiedzi zostanie uhonorowany nagrodą w wysokości 1 tys. zł.

NASK - rejestracja domen po nowemu

Od 4 lutego obowiązuje nowy regulamin rejestracji domen znacznie przyspieszający i ułatwiający tę procedurę. Jedynym wymaganiem jest złożenie formalnego wniosku i terminowe uregulowanie opłaty rejestracyjnej. NASK poważnie rozważa wprowadzenie abonamentowych opłat rocznych za utrzymanie domen. Zniesiono natomiast ograniczenia w ich nazewnictwie, obecnie dotyczą one jedynie nazw ogólnie uznawanych za obraźliwe.

Billing przez WWW

Jeśli Telekomunikacja Polska SA zdecyduje się na wykorzystanie modułów TytanWeb krakowskiej firmy ComArch, w niektórych regionach Polski (na początek w woj. olsztyńskim i warszawskim) jej klienci będą mogli za pośrednictwem przeglądarki na bieżąco sprawdzać stan rachunku. Abonent otrzymywałby również pełną informację, dotyczącą np. wykazu czasu poszczególnych rozmów i numerów, pod które dzwonił.

Telekomunikacja Polska z K56Flex

Telekomunikacja Polska S.A. Centrum Systemów Teleinformatycznych (http://www.tpsa.pl) od 10 lutego br. wprowadziła w Warszawie komutowany dostęp do Internetu przez łącza telefoniczne realizowany za pomocą numeru 0202122 z prędkością 56 Kbps. Urządzenia dostępowe TPSA wspierają platformę K56Flex stworzoną przez Lucent Technologies i Rockwell International. Obecne rozwiązanie jest jedynie zaawansowaną próbą techniczną mającą na celu weryfikację przydatności nowej technologii w warunkach polskich. W momencie oficjalnego wprowadzenia standardu V.90 ITU 56K Telekomunikacja Polska S.A. dostosuje swoje modemy do nowej specyfikacji.

Sieciowa sprzedaż Daewoo

Informatycy Daewoo Motor Poland, jako medium do komunikacji z dilerami, zamierzają wybrać Internet. Ich zdaniem, zadecydowała o tym ogólna dostępność Sieci i możliwość wykorzystania uniwersalnych narzędzi. Nowy system pozwoli dilerom na bieżąco kontrolować sytuację w magazynach producenta samochodów i na tej podstawie przekazywać zamówienia do ośrodków regionalnych Daewoo. W przyszłości planowane jest umożliwienie składania szczegółowych zamówień, dotyczących danego egzemplarza auta, jednak obecny, dość długi proces produkcji pojazdów nie daje takich możliwości.

Kupowanie w mediach

Internetowy Dom Mediowy to inicjatywa firmy Supermedia (http://www.supermedia.pl), jednego z polskich dostawców usług internetowych. IDM zajmuje się pośrednictwem w zakupie powierzchni reklamowych w Internecie (w postaci tzw. bannerów) i umieszczaniem informacji o stronach WWW w internetowych szperaczach (serwisach typu AltaVista).

Pomorski pierwszy w Internecie

Pomorski Bank Kredytowy - Grupa Pekao SA (http://www.pbks.pl/) będzie prawdopodobnie pierwszym polskim bankiem, który udostępni klientom usługi typu homebanking w Internecie. Jeśli projekt się powiedzie, zostanie rozszerzony na pozostałe banki, wchodzące w skład Grupy (Pekao SA, Powszechny Bank Gospodarczy i Bank Depozytowo-Kredytowy). Usługi udostępnione przez szczeciński bank będą zbliżone do tych, które oferuje klientom większość banków zachodnioeuropejskich - sprawdzanie stanu konta, składanie zleceń i dokonywanie przelewów.

Komórkowa Idea

Na początku marca bieżącego roku rozpoczęła swą działalność nowa sieć telefonii komórkowej - Idea Centertel. Jest to sieć typowo miejska, działająca w systemie GSM1800 znanym także pod nazwą DCS. Do końca roku operator zamierza objąć swym zasięgiem 10 największych polskich aglomeracji. Zgodnie z zapowiedzią jest to sieć "dla wszystkich" - opłaty są tutaj średnio 3-krotnie mniejsze niż w pozostałych sieciach GSM, dodatkowo mamy w abonamencie 50 lub 150 minut (zależnie od typu abonamentu) rozmów za darmo. Po bliższe informacje zapraszamy na stronę http://www.idea.centertel.pl

Internetowy sklep Plus GSM

Pod koniec bieżącego miesiąca operator sieci Plus GSM - firma Polkomtel zamierza otworzyć swój internetowy sklep. Po złożeniu zamówienia na aparaty telefoniczne oraz abonamenty całość dostarczana będzie przez firmowego gońca, który to na miejscu dopełni wszystkich formalności.

Internetowa giełda pracy

Firma ARW ABIT uruchomiła serwis informacyjny "Giełda Pracy" (http://www.praca.info.pl). Klientami serwisu, zamieszczającymi swe oferty w Sieci mogą być zarówno pracodawcy jak i osoby poszukujące pracy. Publikowanie ogłoszeń oraz ich utrzymywanie w bazie danych przez 30 dni jest bezpłatne. Każdemu użytkownikowi zostaje nadany kod, za pomocą którego może odnaleźć skierowane do niego oferty. Oczywiście zasoby systemu można dowolnie przeszukiwać pod względem zadanych kryteriów.

Bezpłatne podliczanie

Firma ITnet (http://www.itnet.com.pl/) uruchomiła serwis "Count" (http://count.itnet.com.pl), umożliwiający bezpłatny dostęp do narzędzi, pozwalających na umieszczenie na swojej stronie internetowej licznika, a także prowadzenie statystyki odwiedzin.

Ze świata

Narzędzia dla multimediów

Koncern RealNetworks zamierza wykupić Vivo Software, producenta narzędzi do strumieniowego przesyłania obrazu w Internecie (m.in. aplikacji VivoActive). Transakcja ma być sfinalizowana w ciągu 60 dni, a jej wartość szacowana jest na 17 mln USD. RealNetworks jest twórcą takich programów, jak RealAudio i RealVideo, umożliwiających dystrybuowanie przez Sieć audycji radiowych i filmów. Co ciekawsze udziałowcem RealNetworks jest Microsoft, twórca programu NetShow trzeciego konkurenta na rynku oprogramowania do strumieniowego trybu przekazu obrazu wideo w Internecie.

Standaryzacja modemów 56K

International Telecommunication Union (Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna Narodów Zjednoczonych) ciało ustawodawcze odpowiedzialne za ustalanie standardów telekomunikacyjnych ogłosiła oficjalną specyfikację techniczną modemów PCM (tzw. modemów 56K). Nowa specyfikacja V.90 (dawniej V.pcm) wykorzystywana będzie w modemach pracujących z prędkością 56 000 bps używanych w takich mediach jak Internet i serwisy on-line. V.90 uzgadnia dwie konkurencyjne technologie zgłoszone w ubiegłym roku przez US Robotics oraz Lucent Technologies i Rockwella. Klienci którzy już nabyli modemy 56kbps oparte na takich rozwiązaniach uzyskają specjalne oprogramowanie umożliwiające przystosowanie posiadanego przez nich sprzętu do nowej specyfikacji. Więcej informacji na stronie http://www.itu.int/newsroom/press/releases/1998/98-04.html

Otwarty standard

Netscape Communications stworzył nowy serwer internetowy (http://www.mozilla.org/), z którego będzie można bezpłatnie ściągnąć kody źródłowe Communicatora. Niezależni producenci oprogramowania za pomocą tych stron będą mogli wymieniać doświadczenia i otrzymywać informacje od producenta. Firma ma nadzieję, że dzięki tej inicjatywie zwiększy liczbę dodatkowych narzędzi i funkcji w swojej przeglądarce.

Kredyt Yahoo!

By zwiększyć popularność marki, Yahoo! (http://www.yahoo.com) podpisał umowę z amerykańskim bankiem First USA, który będzie wydawał platynową kartę VISA, sygnowaną jego nazwą. Każdy zakup dokonany za jej pomocą w tradycyjny sposób lub za pośrednictwem Internetu ma być premiowany punktami, które będą wymienione na produkty, znajdujące się w ofercie takich serwerów, jak Amazon.com, CDnow, Cyberian Outpost, Garden Escape, Mother Nature's General Store, The Sharper Image, Toys.com i VideoServe.com.

10 lat rozwoju

Według firmy analitycznej Jupiter Communications, musi minąć co najmniej 10 lat, by Internet stał się powszechnie wykorzystywanym medium, jakim chcą go traktować jego propagatorzy. Liczba jego użytkowników powinna co najmniej podwoić się w stosunku do obecnych 50 mln, a stosowane obecnie rozwiązania technologiczne - stać się częścią codziennego życia, także w domu. Na razie Internet jest zbyt wolny i to zniechęca potencjalnych użytkowników. Ponadto jest zbyt zdominowany przez firmy i usługodawców ze Stanów Zjednoczonych i język angielski.

W oczekiwaniu na stronę

Serwer http://www.1001themes.com oferuje użytkownikom Internetu, którzy często nudzą się czekając na ściągnięcie interesującej ich strony WWW, rozrywkę w darmowych 1001 wygaszaczach ekranu.

ShockRave

Makromedia zaprezentowała nowy serwis ShockRave (http://shockrave.macromedia.com/), który proponuje m.in. interaktywne gry, krótkie filmy animowane i kilka muzycznych kanałów. Jak zapewniają autorzy tych stron WWW, dzięki zastosowanym technologiom i małej objętości poszczególnych elementów stron, znacznie szybciej ściągają się one na nasz komputer.

Ponad 65 mln

Według statystyk Cyber Dialogue, 41,5 mln dorosłych Amerykanów w ciągu ostatnich 30 dni korzystało z Sieci. Z tego 37,1 mln stosowało co najmniej jedną inną aplikację internetową niż poczta elektroniczna lub serwis on-line. Aż 90% użytkowników miało do czynienia z WWW. Zgodnie z wcześniejszymi statystykami International Data Corp., poza USA z Internetu korzysta 24 mln osób, z czego ponad 6,3 mln to gospodarstwa domowe mające podłączenie do Sieci w Europie Zachodniej (źródło Datamonitor). Ogółem jest 65 mln internautów. W ciągu tego roku ich liczba ma osiągnąć 100 mln.

Problem z domeną

W marcu br. kończy się kontrakt Network Solutions na wyłączność dotyczącą przyznawania nazw domen i ich rejestrację. Ira Magaziner, doradca w rządzie amerykańskim ds. Internetu, stwierdza, że administracja powinna ograniczyć swoją rolę w tym względzie, choć nie proponuje alternatywnego rozwiązania. Staje się ono jednak koniecznością, gdyż coraz więcej osób i firm rezerwuje adresy, które następnie odsprzedaje. Najwięcej jak dotąd, bo 150 tys. USD, zapłaciła firma idNames za adres "business.com". Ponadto powstają nowe rodzaje rozszerzeń adresów, takie jak .firm, .shop., web., .arts.

Projektowanie WWW

Przy tworzeniu stron WWW bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich słów-kluczy i ich opisów. Znacznie ułatwia to odszukiwanie serwerów za pośrednictwem zwykłych serwisów przeszukujących. Ma w tym pomóc dystrybuowany bezpłatnie META Tag Generator (http://www.websitegarage.com/turbocharge/metatag/?news)

Jak zdobyć nagrodę?

Wiele popularnych serwisów on-line, zwłaszcza zajmujących się wyszukiwaniem miejsc w Internecie, przyznaje interesującym serwerom WWW nagrody. By mieć szansę na zdobycie jednej z nich, należy spełnić trzy warunki. Pierwszy to przyciągnięcie uwagi internauty poprzez atrakcyjny wygląd stron. Drugi związany jest z wartością merytoryczną ich zawartości. Ostatni zaś to szybkość ich ładowania się na komputer. Czas ten można sprawdzić za pomocą narzędzi znajdujących się pod adresem http://www.websitegarage.com/news. By mieć szansę na zdobycie nagrody, należy jednak zarejestrować swój serwis. Jednym z lepszych do tego miejsc jest http://www.websitegarage.com/turbocharge/metatag/?news.

Nauka WWW

Internetowy kurs projektowania stron WWW uruchomił ZD University (http://www.zdu.com/?websitegarage), oferujący szkolenia dla administratorów serwerów internetowych, profesjonalnych projektantów i każdego, kto zamierza uatrakcyjnić wygląd swoich stron. W ubiegłym miesiącu kursy dotyczyły np. dynamicznego języka HTML, tworzenia skryptów, Photoshopa, FrontPage'a 97 czy reklamy internetowej.

Straty na WWW

Działalność większości dużych serwisów WWW przyniosła w 1997 r. straty. Według danych firmy Editor&Publisher Interactive (http://www.mediainfo.com/ephome/), informacyjny serwis WWW prowadzony przez Knight-Ridder zanotował 16 mln USD straty, zaś w przypadku gazety Tribune - aż 30 mln USD. New York Times na zaangażowaniu w Internet stracił ok. 14 mln USD.

Standard elektronicznego biznesu

Nad opracowaniem wspólnego standardu, potrzebnego do budowy obiektowych aplikacji wykorzystywanych w handlu elektronicznym, pracują firmy zrzeszone w grupie Object Management Group (http://www.omg.org/). Celem jest opracowanie jednolitego sposobu wykorzystywania protokołu Internet Inter-ORB - zabezpieczania komunikacji obiektów - zaimplementowanego na bazie Secure Sockets Layer (wykorzystywanego do bezpiecznego przesyłania danych w środowisku WWW). W pracach uczestniczą m.in. IBM, Sun, Oracle, Netscape i Borland.

Trzeci po Microsofcie

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę Netcraft (http://www.netcraft.com/), wśród wszystkich serwerów WWW dominują bezpłatne rozwiązania oparte na produktach Apache (45% udział w rynku) i Microsoftu. Druga z nich dołącza bezpłatnie Internet Information Server do serwera Windows NT (21%). Na trzecim miejscu znalazł się Netscape (10%).

Graficzny Explorer

Microsoft zapowiada na koniec br. premierę nowej wersji przeglądarki Internet Explorera. Ma ona wykorzystywać grafikę wektorową, która zastąpi stosowane obecnie mapy bitowe. Dzięki temu twórcy stron WWW nie będą musieli martwić się o rozdzielczość grafiki wyświetlanej przez użytkownika na jego ekranie. Microsoft wykorzysta technologie trójwymiarowe firmy Dimension X.

Altavista tłumaczem

Jeśli chcecie coś przetłumaczyć wystarczy na stronie http://babelfish.altavista.digital.com/cgi-bin/translate wpisać tekst lub wkleić dokument, a nawet stronę WWW a Altavista poda nam odpowiednik w jednym z wybranych języków (francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, portugalski).


Zobacz również