Wielkie podzielenie

Wielu z nas, planując kino domowe, rozgląda się za zintegrowanym systemem combo. Są również tacy, którzy każdy z elementów najchętniej kupiliby osobno. Jednak zestaw AMC powinien zadowolić nawet bardzo wymagających.

Wielu z nas, planując kino domowe, rozgląda się za zintegrowanym systemem combo. Są również tacy, którzy każdy z elementów najchętniej kupiliby osobno, bo tylko to jest gwarancją uzyskania jak najlepszej jakości dźwięku i obrazu.

Zestaw AMC składa się z czterech samodzielnych części, które mogą być wyposażeniem niejednego high-endowego systemu kina domowego. W reklamach firma używa hasła "brytyjski konserwatyzm, amerykańska fantazja", co ma przełożenie na bardzo tradycyjne wzornictwo. Czarne obudowy wyglądają spartańsko na tle konkurencji. Jest to jednak świadome działanie, chodzi bowiem o nadanie urządzeniom AMC cech właściwych sprzętowi profesjonalnemu. W skład zestawu wchodzą dwie bardzo silne końcówki mocy: trzykanałowa, która ma za zadanie obsługę kanałów przednich (prawego, centralnego i lewego) oraz dwukanałowa, wzmacniająca sygnał podawany na głośniki tylne. Na te końcówki sygnał analogowy 5.0 podawany jest z wysokiej klasy procesora dźwięku, który zawiera dekodery AC-3 i Dolby Pro Logic. Bardzo ciekawy jest układ kalibracji urządzenia oparty nie tylko na elementach regulacji, ale również wzbogacony pomiarowym mikrofonem, badającym akustykę pomieszczenia. Ostatnim elementem toru jest odtwarzacz DVD, który traktowany jest tylko jako źródło obrazu oraz wielokanałowego dźwięku w postaci cyfrowej. Jedynym dekoderem, w jaki wyposażono odtwarzacz, jest układ PCM wysyłający analogowy sygnał stereofoniczny.

Po pierwsze: moc

Wzmacniacz AMC
2N100-2/2N100-3

Cena: 2 450 zł/3 700 zł

Pasmo przenoszenia: 4 Hz-75 000 Hz+0-3dB

Moc znamionowa: 150 W dla 8 Om

Moc muzyczna: 255 W dla 8 Om

W dwóch obudowach o identycznym wyglądzie zamontowano układy końcówek mocy, obsługujących system kina domowego Wszystkie pięć monofonicznych wzmacniaczy wyróżnia się mocą sinusoidalną 110 W. Zbudowane są na takich samych 30 A tranzystorach, pracujących w klasie AB. Układ taki potrzebuje bardzo dobrego zasilania toteż przez górną płytę obu urządzeń można dostrzec potężny transformator toroidalny. To właśnie on decyduje w dużej mierze o znacznej wadze całej konstrukcji. Wejścia poszczególnych wzmacniaczy zrealizowane są na gniazdach cinch, a wyjścia, do których podłącza się głośniki, zostały pomyślane w oparciu o bardzo solidne gniazda, umożliwiające podłączenie zarówno kabli zaopatrzonych we wtyki widełkowe i bananowe, jak i gołych odizolowanych przewodów. Obok nich zamontowano regulatory, pozwalające na zmianę mocy sygnału wchodzącego na układy wzmacniające. Dzięki nim możemy tak zestroić pracę końcówek, żeby nawet przy bardzo wysokich poziomach dźwięku nie następowało przesterowanie wejścia wzmacniaczy i nie powstawały bardzo szkodliwe dla głośników zniekształcenia. Na czarnej płycie czołowej zamontowano tylko włącznik sieciowy i zieloną diodę, informującą o pracy urządzenia.

Po drugie: przestrzeń

Procesor AV81HTc-DD

Cena: 4 980 zł

Dekodery: DPL i AC-3

Wejścia cyfrowe: spdif i optolink

Wejście MC

Procesor połączony z przedwzmacniaczem firmy AMC to jedno z najciekawszych urządzeń, jakie miałem przyjemność testować do tej pory. Procesor cyfrowych sygnałów AC-3, zbudowany na układzie scalonym ZR385000 firmy Zoran, nie zawiera żadnego stałego programu DSP. Nie oznacza to jednak niemożności skorygowania akustyki pomieszczenia i ustawienia sprzętu zgodnie z własnymi preferencjami. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że jest to jeden z najlepiej wyposażonych w systemy regulacji procesor Dolby Digital. Układy te dzielą się na dwie niezależne grupy. Pierwsza z nich to regulatory, z ich pomocą jednorazowo dostrajamy procesor do danego systemu kina domowego. Są one zainstalowane z tyłu procesora. Należy do nich oddzielna regulacja głośności (poziomu sygnału) niezależna dla każdego z 5 kanałów. Dodatkowo ustawia się czas opóźnienia dla głośnika centralnego, aby zsynchronizować dialogi z dźwiękiem z kolumn przednich - prawej i tylnej. W systemach, w których z jakichś przyczyn niemożliwe jest zastosowanie głośnika centralnego, istnieje możliwość skierowania sygnału dialogowego do kolumn przednich z zachowaniem nastawionego czasu opóźnień. Ta sama możliwość kierowania sygnałem dotyczy kanału basowego. Oba przełączniki znajdują się na tylnej ściance procesora. Tam również znajdują się gniazda, które łączą przedwzmacniacz z resztą urządzeń.


Zobacz również