WinDVD Recorder

WinDVD Recorder to nie tylko doskonały odtwarzacz DVD, ale również oprogramowanie tunera TV.

WinDVD Recorder to nie tylko doskonały odtwarzacz DVD, ale również oprogramowanie tunera TV.

Odtwarzacz WinDVD to od wielu lat czołówka programów komputerowych do oglądania filmów. Teraz aplikacja pojawiła się w najbardziej rozwiniętej formie opatrzona dopiskiem Platinum. Opisywany program zawiera nie tylko tę właśnie wersję aplikacji, lecz także moduł do nagrywania materiału wideo z tunera telewizyjnego oraz innych zewnętrznych źródeł wideo (np. kamery cyfrowej).

Na początek zajmijmy się opisem ciekawszych funkcji programowego odtwarzacza DVD. Nowinkami wersji Platinum są: obsługa standardu dźwięku zapisanego w formacie 24-bitowym/96 kHz i odtwarzanie plików DivX. Niestety te ostatnie nie mogą być prezentowane wraz z napisami, co znacznie ogranicza funkcjonalność programu. Większość polskich widzów lubi bowiem oglądać filmy z tłumaczeniem w postaci napisów w jęz. polskim. Podstawową funkcją WinDVD jest jednak odtwarzanie filmów DVD. InterVideo, producent programu, zadbał o to, aby aplikacja wyróżniała się na tle konkurencji.

Unikalną funkcją jest z pewnością Pal TruSpeed. Jej uaktywnienie powoduje kompensację różnic czasowych występujących między czasem trwania płyt DVD nagranych w systemie PAL a zapisanych w NTSC. Różnice wynikają z tego, że w NTSC obraz jest zapisywany z 30 klatkami na sekundę, a w PAL - 25. Oznacza to, że w momencie gdy materiał z NTSC jest poddawany konwersji na PAL, korzysta się z trybu zwanego 3/2 pull down, który odtwarza nagranie o 4% szybciej i generuje 24 klatki na sekundę. Różnica jest nie tyle widoczna, ile słyszalna, gdyż ścieżka dźwiękowa zostaje nieco nienaturalnie przyspieszona, a charakter dźwięku przesuwa się w stronę wyższych rejestrów. Funkcja TruSpeed wprowadza korekcję tego zjawiska.

Funkcje - moduły programu obejmują obsługę tunera TV i pozwalają m.in. na przekształcenie peceta w magnetowid cyfrowy. Za pośrednictwem WinRecordera można też przegrać film z kamery cyfrowej na dysk. Obsługę programu ułatwia całkowicie spolonizowany interfejs użytkownika.

Informacje

Typ programowy odtwarzacz DVD z funkcją tunera TV

Cena 120 USD (ok. 500 zł)

Dystrybutor InterVideo, http://www.intervideo.com

Funkcje dekodowanie DD 5.1, DPL II, DTS, 24-bitowy/96 kHz, odtwarzanie DivX, Pal TruSpeed, rozbudowane regulacje obrazu i dźwięku, symulacja dźwięku przestrzennego w słuchawkach (Dolby Headphone)


Zobacz również