Wizyta w studio TVN

Dzięki uprzejmości pracowników telewizji TVN, miałem możliwość zwiedzenia cyfrowego studia telewizyjnego. To, co w nim zobaczyłem, przeszło wszelkie moje najśmielsze oczekiwania. Całość, jak zapewniają pracownicy, została zorganizowana w sposób zapewniający niezawodność, szybkość obsługi oraz nowoczesność. Po obejrzeniu zainstalowanych tam urządzeń, muszę stwierdzić, że mimo iż nie wszystko jeszcze dopięto na ostatni guzik, mają oni całkowitą rację.

Dzięki uprzejmości pracowników telewizji TVN, miałem możliwość zwiedzenia cyfrowego studia telewizyjnego. To, co w nim zobaczyłem, przeszło wszelkie moje najśmielsze oczekiwania. Całość, jak zapewniają pracownicy, została zorganizowana w sposób zapewniający niezawodność, szybkość obsługi oraz nowoczesność. Po obejrzeniu zainstalowanych tam urządzeń, muszę stwierdzić, że mimo iż nie wszystko jeszcze dopięto na ostatni guzik, mają oni całkowitą rację.

Cały proces produkcyjny - poczynając od zbierania, poprzez obróbkę, aż do emisji zmontowanego materiału - jest w TVN w pełni zautomatyzowany. Kontrolę nad prawidłową pracą sprawują dwa główne systemy, z których jeden odpowiedzialny jest za obraz, drugi - za dźwięk. Studio telewizyjne mieści się w jednym, średniej wielkości gmachu, korzysta z najnowocześniejszych technologii. Dwa główne programy służące do informacji tekstowych oraz obróbki wideo, Newstar i wprowadzany Editstar, którymi posługują się redaktorzy TVN, napisała firma Tektronix. Natomiast sprzęt to komputery klasy Pentium 133 oraz 10-, a czasami 100-megabitowa sieć LAN, oparta na novellowym systemie NDS (Network Domain Server). Całość łączy urządzenie o nazwie Compex 7000. Jako serwery zaprzęgnięto do pracy 12 maszyn firmy Hewlett-Packard, czyli komputery NetServer LH Pro, każdy z procesorem Pentium Pro na pokładzie. Sprzęt ten zaopatrzony jest średnio w około 96 MB RAM oraz 12 GB pamięci dyskowej. Do bardziej złożonych zadań wykorzystywane są specjalnie do tego celu przeznaczone systemy komputerowe. Ponieważ telewizja TVN dopiero rozwija się, nie wszystkie możliwości cyfrowej obróbki są do końca wykorzystywane. Widzowie nie dostrzegli jeszcze pełni możliwości, jakie można uzyskać dzięki cyfrowej obróbce wideo. W planach jest np. zestawienie łączności z drugą siedzibą TVN - budynkiem ITI za pomocą... wiązki lasera.

Praca...

Redaktorzy programów informacyjnych, takich jak "Fakty" czy "Kropka nad i" do zdobywania informacji używają programu o nazwie "Newstar". Pozwala on śledzić na bieżąco serwisy informacyjne, np. PAP czy WTN (World Television News Productions) - wszystko za pomocą Internetu - oraz umożliwia późniejszą obróbkę zebranych tekstów. Drugim programem używanym w pracy jest Editstar, który służy do obróbki obrazu wideo. Za pomocą tego programu redaktor może przeprowadzić wstępny montaż programu lub "na szybko" zmontować film obrazujący aktualne wydarzenie, mający pojawić się na wizji. Ponadto dzięki NewStarowi można wyświetlić gotowe, już opracowane informacje bezpośrednio na teleprompterze (urządzenie, z którego prezenter czyta wiadomości - kartki są już przeżytkiem, a prezenterzy używają ich tylko po to, by stwarzać pozory).

Studia telewizyjne w TVN, choć "na pierwszy rzut oka" nie różnią się niczym od innych, wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt audio-wizualny. I tak np. jedno z nich posiada automatyczny system obsługi kamer. Urządzenia te obsługiwane są nie jak w zwykłym studiu, przez kilku do nawet kilkunastu kamerzystów, a przez jedną osobę wprost z reżyserki, która to za pomocą ekranu dotykowego może ustawiać poszczególne kamery bądź zaplanować ich pozycję, ruch, pokazując to po prostu palcem na ekranie.

W obecnym stanie rozwoju telewizja może przyjąć do 8 zsynchronizowanych przekazów wizyjnych naraz (obsługiwane jest do ośmiu przetworników D/A jednocześnie).

Kolejną ciekawostką są wozy transmisyjne. TVN posiada samochód, który jest w stanie przekazywać informacje z dowolnego miejsca w Europie bezpośrednio przez satelitę. Co to daje? Wyobraźmy sobie sytuację: gdzieś w Europie rozgrywają się ważne wydarzenia (np. wybuchł konflikt zbrojny). Wtedy na miejsce zostaje wysłany ten samochód, z którego na bieżąco filmowane są wydarzenia. Wewnątrz wozu odbywa się obróbka materiału (samochód na ma zainstalowane wszelkie, potrzebne do tego urządzenia), dodawany jest komentarz, dźwięk, robione są wszystkie efekty - w takiej formie, za pomocą specjalnie wykupionego pasma na transponderze satelitarnym, informacje przesyłane są do studia lub emitowane wprost w eter.

Emisja...

Jak zapewne część z Was wie, każdy program, czy to radiowy, czy telewizyjny, czy nawet gazeta (nasza też!) nie może obejść się bez planu emisji, fachowo zwanego szpiglem (z niem. spiegel). To właśnie w nim umieszczana jest wiadomość, jaki program i kiedy ukaże się. Dotychczas całość szpigla robiona była ręcznie, a wszelkie zmiany czasowe były i trudne do wprowadzenia, i czasochłonne. W TVN sytuacja wygląda inaczej. Każdy program ma, podczas montażu, na bieżąco obliczaną długość, która to natychmiast automatycznie wpisywana jest do szpigla, na wybraną przez redaktora porę, pozostałym zaś programom są automatycznie przesuwane czasy nadawania. Później, z tego spisu korzysta program obsługujący emisję, który na jego podstawie wybiera odpowiednią taśmę (umieszczoną wcześniej w odpowiednim miejscu) i automatycznie puszcza ją na antenę. Prawidłowe przygotowanie szpigla jest jedną z najważniejszych działań programu. W przeciwnym razie może okazać się, że po obejrzeniu przez widzów nagłówka wiadomości, zobaczą oni nie oczekiwane informacje, a np. 57 odcinek znienawidzonej przez nich "opery mydlanej", która to powinna ukazać się po wiadomościach.

Na zakończenie pragnąłbym złożyć osobiste podziękowania panu Leszkowi Koziczowi, pracownikowi informatycznemu TVN, za oprowadzenie po całej stacji oraz dostarczenie wszelkich informacji dotyczących jej działania.

Strona WWW nowej telewizji TVN znajduje się w Internecie pod adresem: http://www.tvn.com.pl


Zobacz również