Wojna przeglądarek

Wkrótce dostępne będą na rynku nowe wersje najpopularniejszych przeglądarek WWW ? Internet Explorer 4.0 i Netscape Communicator.

Wkrótce dostępne będą na rynku nowe wersje najpopularniejszych przeglądarek WWW ? Internet Explorer 4.0 i Netscape Communicator.

Czasy gdy przeglądarki miały kilkaset kilobajtów lub niewiele ponad 1 MB już dawno minęły. Dziś pełna wersja instalacyjna ma już około 20 MB, a zainstalowana na dysku zajmuje znacznie większą powierzchnię. Dzieje się tak dlatego, że każdy z producentów wzbogaca każdą kolejną wersję przeglądarki o szereg nowych funkcji. Podobnie jest w przypadku Internet Explorera 4.0 firmy Microsoft i Netscape Communicatora, następcy Netscape Navigatora produkowanego przez Netscape.

Obecnie wraz z przeglądarką użytkownik otrzymuje całą masę innych programów, które w mniej lub większym stopniu przydają mu się w komunikacji z siecią Inernet.

Netscape Communicator

Najnowsza wersja pakietu internetowego firmy Netscape posiada nową nazwę i odmieniony interfejs użytkownika. Poszczególne aplikacje wchodzące w skład pakietu są ze sobą w większym stopniu niż dotychczas zintegrowane oraz oferują szereg nowych funkcji. Przykładowo, oprócz przeglądarki WWW, klienta poczty elektronicznej oraz edytora stron WWW, użytkownik otrzymuje także nowy moduł Conference pozwalający użytkownikom prowadzić komputerowe rozmowy telefoniczne przez Internet, a także wspólnie (!!!) nurkować w Internecie (jeden z użytkowników wybiera stronę, która pojawi się na ekranach obu komputerów).

Bardziej zaawansowana wersja Professional Communicatora zawierać będzie także wbudowany terminarz, w którym wszyscy zainteresowani, np. pracownicy jednej firmy, wprowadzać będą mogli wspólne i prywatne terminy spotkań.

Internet Explorer 4.0

Także Microsoft nie próżnuje i opracowuje coraz to nowsze i ciekawsze funkcje dla swojej przeglądarki WWW. Sama przeglądarka uległa niewielkim zmianom. Pod względem interfejsu graficznego praktycznie nie różni się ona od wersji 3.x. W przeglądarce pojawiły się zmiany wyłącznie kosmetyczne, np. potrafi ona automatycznie dodawać końcówki wprowadzanych adresów serwerów WWW (przykładowo: po napisaniu www.microsoft program automatycznie dołączy - .com). Przydatne to jest w szczególności w przypadku wpisywania długich adresów, które kiedyś wcześniej już były wprowadzane.

Większość zmian znajduje się poza Explorerem. Użytkownicy otrzymają nowy pakiet pocztowy Outlook Express (odchudzoną wersję Outlooka z Office 97) i nowy edytor stron WWW FrontPad. Poza tym standardowo w pakiecie znajdzie się Microsoft Chat oraz oprogramowanie konferencyjne NetMeeting, a także wsparcie klienckie dla techniki NetShow umożliwiającej realizację internetowych wideokonferencji.

Pchanie na biurko

Najciekawszą nową cechą obu pakietów nie będą jednak nowe, rozszerzone funkcje przeglądarek ale implementacja w tych pakietach tzw. technologii Push umożliwiającej "odbieranie" Internetu tak jak stacji radiowych, czy telewizyjnych ? użytkownik ustawiać będzie odpowiednie kanały, a informacje wyświetlać się będą wprost na Pulpicie jego systemu operacyjnego.

Obaj producenci stosują tu różne rozwiązania ale w pełni kompatybilne ze sobą, a więc użytkownicy nie muszą się obawiać tego, że jacyś internetowi ?nadawcy" będą kazali stosować Communicatora lub IE 4.0 w zależności od tego jakiego producenta wspierają.

Rozwiązanie firmy Netscape nosi nazwę Netcaster i bazuje na technologii Castanet firmy Marimba. Microsoft oferuje za to w pełni własny produkt określany jako Active Desktop. Po obejrzeniu wersji beta obu produktów muszę stwierdzić (zupełnie subiektywnie), że bardziej podoba mi się rozwiązanie Microsoftu. Dlaczego? Active Desktop pozwala nie tylko wyświetlać informacje na Pulpicie użytkownika w Windows 95 i Windows NT ale także w pełni modyfikuje powłokę systemową. Dzięki temu każdy folder na dysku traktowany jest jako oddzielny podkatalog serwera WWW jakim staje się użytkowany komputer. Do każdego z folderów dodać można stronę informacyjną z opisem jego zawartości i uwagami dla osób, którym ten folder udostępnimy.

Funkcjonalności tej nie oferuje pakiet firmy Netscape ale ma on jedną istotną zaletę? dostępny będzie, w przeciwieństwie do rozwiązania Microsoftu, na kilkunastu platformach systemowych. Użytkownicy systemów unixowych chcący posiadać dobrą przeglądarkę nie mają po prostu żadnej przyzwoitej alternatywy dla produktu Netscape.


Zobacz również