Wydajne średniaki

Odświeżone Centrino spowodowało nie lada zamęt w świecie laptopów. Ceny komputerów wyposażonych w pierwszą odmianę tej mobilnej platformy spadły poniżej 4000 zł, natomiast notebooki z nowym zestawem układów Intela można kupić już za niecałe 5000 zł.

Odświeżone Centrino spowodowało nie lada zamęt w świecie laptopów. Ceny komputerów wyposażonych w pierwszą odmianę tej mobilnej platformy spadły poniżej 4000 zł, natomiast notebooki z nowym zestawem układów Intela można kupić już za niecałe 5000 zł.

Wydajność

Wydajność

Potencjalni nabywcy, zwłaszcza ci, którzy dotychczas nie mieli do czynienia z intelowską technologią mobilną, mogą się pogubić w gąszczu tajemniczo brzmiących nazw rozwiązań, którymi naszpikowane są dzisiejsze laptopy. Czym różni się Pentium M 725 od Pentium 730, skoro częstotliwość ich taktowania - 1,6 GHz - jest taka sama? Dlaczego w ogóle procesory Pentium M pracują z tak niską częstotliwością taktowania, skoro można użyć mobilnej odmiany Pentium 4 o częstotliwości znacznie wyższej?

Bez odpowiedzi na powyższe pytania, a więc bez poznania podstaw technologii wykorzystywanej w notebookach, wybór właściwego modelu jest bardzo trudny. Przy okazji testu urządzeń ze średniego przedziału cenowego (4 do 7 tys. zł) postanowiliśmy podsumować to, co należy wiedzieć o komputerach przenośnych. Dzięki poniższemu miniprzewodnikowi powinieneś szybko zorientować się w świecie notebooków i podjąć właściwą decyzję.

Sprawa jest o tyle prosta, że w gruncie rzeczy laptopy nieznacznie różnią się od stacjonarnych pecetów. Składają się przecież z tych samych komponentów - procesora, pamięci, chipsetu, twardego dysku, karty graficznej itd. - opracowanych jednak z myślą o znacznie mniejszych, lżejszych i o wiele bardziej energooszczędnych konstrukcjach. Także technologie są te same - spotkasz tu znajome skróty i nazwy. Co więc w notebookach piszczy?

Procesor i chipset

Opłacalność

Opłacalność

W komputerach przenośnych znajdziesz procesory znane ze stacjonarnych pecetów, ale pierwsze skrzypce grają układy stricte mobilne, przystosowane do małej obudowy i zmniejszonego poboru mocy: procesory z rodziny Pentium M i Celeron M firmy Intel. Co prawda, są także mobilne wersje Pentium 4, a także produktów AMD - Athlona 64 oraz Semprona - jednak to właśnie Pentium M i jego tańszy odpowiednik, Celeron M, rządzą dziś laptopami. Ta wywodząca się z poczciwego Pentium III konstrukcja okazała się prawdziwym hitem przenośnych komputerów, ponieważ oferuje rewelacyjną wydajność przy wyjątkowo niewielkim poborze energii.

W wypadku Pentium M i Celerona M bardzo istotnym szczegółem, który wprowadza sporo zamieszania wśród osób znających tylko rozwiązania z biurkowych pecetów, jest częstotliwość taktowania. Wprowadzając układy z serii M, Intel musiał dużo się napracować, przekonując klientów, że CPU taktowane z częstotliwością o połowę niższą niż w klasycznym Pentium 4 może być równie wydajne, a czasem nawet szybsze. Podobne problemy miało AMD z marketingiem Athlonów, które z powodu zupełnie innej architektury niż w produktach Intela uzyskiwały bardzo wysoką wydajność mimo niższych gigaherców. Sensownym wyjściem okazało się sprytne nazewnictwo układów, sugerujące szybkość porównywalną z procesorami rywala. Ostatnio podobnie postąpił Intel, zastępując dotychczasowe święte gigaherce oznaczeniami liczbowymi modeli CPU, które lepiej oddają faktyczną wydajność układów i pozwalają porównać produkty z różnych rodzin.

Mimo to od stycznia sytuację komplikuje nieco nowa seria procesorów Pentium M, wprowadzona razem z nowym chipsetem. Pierwsze Pentium M współpracujące z chipsetem i855 cechowały się magistralą systemową FSB o częstotliwości 400 MHz, a dziś są oznaczane liczbami 7x5 (od 715 do 765 czyli 1,5 do 2,1 GHz). Obecna seria Pentium M i chipset i915 oferują FSB 533 MHz, więc dla odróżnienia tych CPU od starszych modeli wprowadzono oznaczenia 7x0 (od 730 do 770 - 1,6 do 2,13 GHz). Na notebookach znajdziesz zazwyczaj zarówno numer procesora, jak i - dla łatwiejszej identyfikacji - częstotliwość FSB. Producenci podają też wielkość pamięci podręcznej L2 układu: rok temu Intel ulepszył Pentium M, zwiększając rozmiar cache'u z 1 do 2 MB. Dziś jednak na rynku są wyłącznie Pentium M z pamięcią 2 MB, więc ten parametr nie ma już właściwie znaczenia; wciąż natomiast jest istotny w Celeronach M, które współpracują z magistralą FSB 400 MHz, ale występują w wersjach z pamięcią cache L2 0,5 MB (modele 310-340) i 1 MB (350-370).

W naszej tabeli procesory z nowej serii oznaczamy literą S - od kryptonimu Sonoma, jaki roboczo Intel nadał odświeżonej platformie Centrino, w której skład wchodzą m.in. procesory 7x0 oraz chipset i915.

Które CPU wybrać? Pentium M lub Celeron M - te układy gwarantują długą pracę na baterii oraz niewielkie wymiary i wagę urządzenia. Notebooki z Athlonem 64, Pentium 4 czy Sempronem są zwykle większe, cięższe, wyraźnie szybciej zużywają energię, a ponadto zazwyczaj głośniej pracują i wydzielają więcej ciepła.

Jeśli chodzi o szybkość, to do większości zastosowań wystarczy Pentium M taktowane z częstotliwością 1,7 czy nawet 1,6 GHz. Procesory powyżej 2 GHz są, oczywiście, najbardziej wydajne, ale przydadzą się jedynie wówczas, gdy korzystasz z naprawdę wymagających aplikacji albo używasz wielu programów jednocześnie i nie lubisz najmniejszej nawet zwłoki w działaniu systemu.

Pamięć

Do czasu pojawienia się ulepszonego Centrino notebooki z Pentium M wykorzystywały pamięci DDR 333 (PC2700). Teraz dzięki chipsetowi i915 możliwe jest również stosowanie pamięci DDR2 (400 lub 533 MHz) - znacznie szybszych od jednokanałowych, choć nieproporcjonalnie droższych w porównaniu do przyrostu wydajności w typowych zastosowaniach. Dlatego w niektórych laptopach z chipsetem i915 nadal umieszcza się tańsze, jednokanałowe moduły DDR 333.

Ile pamięci? Absolutne minimum to 256 MB, przy 512 MB system zwykle nie będzie się dławił, a 1 GB RAM zapewni ci święty spokój na długo.

Karta graficzna i twardy dysk

Nie tylko procesor i pamięć zyskały na wprowadzeniu chipsetu i915 - dzięki obsłudze magistrali PCI Express i interfejsu Serial ATA w notebookach znaleźć teraz można najnowsze mobilne układy graficzne ATI (rodziny X600 i X700) i nVidii (GeForce Go 6600), jak również twardziele z SATA.

Czy te nowinki są ci potrzebne? Jeśli nie grasz w nowe gry ani nie używasz programów intensywnie przetwarzających grafikę, możesz pozostać przy rozwiązaniach zintegrowanych (korzystających z systemowej RAM). Warto jednak zauważyć, że układ Intel GMA 900 z chipsetu i915 jest szybszy od Extreme Graphics 2 z i855, zwłaszcza w grafice wykorzystującej DirectX 9.

W wypadku twardego dysku interfejs Serial ATA raczej nie zwiększy wydajności. Ważne natomiast, żeby był to napęd 5400 obr./min - wzrost szybkości w stosunku do modeli 4800 obr./min jest bowiem dość wyraźny. Pamiętaj też o dobraniu odpowiedniej pojemności - dzisiejszy standard to 60 GB, ale jeśli nie kolekcjonujesz zbyt wielu plików audio czy wideo, nawet 40 GB wystarczy.

Napęd optyczny i interfejsy

Nagrywarka DVD to już żaden luksus, choć wciąż można znaleźć laptopy wyposażone w zwykłe combo (nagrywarkę CD z odtwarzaczem DVD). Napędy różnią się tylko szybkością pracy, obsługą formatów DVD (np. zapis płyt DVD-RAM) oraz możliwością wyjęcia modułu urządzenia w czasie działania systemu (tzw. wymiana na gorąco).

Istotną cechą laptopów są ich opcje komunikacyjne, a więc zestaw gniazd i interfejsów. Oprócz standardowych portów USB 2.0 czy FireWire znajdziesz łącza bezprzewodowe (przede wszystkim WiFi b/g lub a/b/g, a coraz częściej również Bluetooth, wypierający port podczerwieni), czytniki kart pamięci i gniazda modułów rozszerzeń PC Card (niektóre komputery przenośne wyposażono już w następcę tego standardu - szybsze złącze ExpressCard do kart w wersjach o szerokości 34 lub 54 mm).

LG Xnote LS70 Express LS70-3HJY

Najdroższy laptop w naszym rankingu jest jak najbardziej wart swej ceny, choć na pewno nie jest dla każdego.

Rzuć na niego okiem, a od razu stwierdzisz, że to komputer z klasą. Wyglądem sugeruje moc i niezawodność, nie mówiąc już o dobrym guście swego właściciela. Ale przecież uroda notebooka nie jest najważniejsza - liczy się bogactwo wnętrza. Na szczęście również pod tym względem zwycięska maszyna nie sprawia zawodu, oferując praktycznie wszystko, czego można oczekiwać po nowoczesnym laptopie. W modelu LS70 Express znajdziesz walory wynikające z zastosowania platformy Sonoma: nie tylko procesor Pentium M 740 (1,73 GHz), pamięć DDR2 400, układ graficzny ATI MR X600 czy twardy dysk SATA/150 (60 GB, 5400 obr./min), lecz również taką drobnostkę, jak pełnowymiarowe (54 mm) gniazdo ExpressCard. Zabrakło natomiast modułu WiFi a/b/g, choć nie ma to większego znaczenia - niewiele sieci pracuje w standardzie 802.11a, więc karta b/g w zupełności wystarcza.

W czołówce

Pod względem wydajności notebook LG plasuje się na trzecim miejscu, ustępując komputerom Aristo Smart 330 i ICom PrestigeBook 8300. I nie jest to żadna ujma dla honoru, bo rywale wyposażeni są w dużo szybsze procesory i pamięć DDR2 533, tymczasem Xnote uzyskał w testach niewiele gorsze wyniki, a w MobileMark2002 - nawet lepsze od konkurenta z CPU 2 GHz. Szkoda tylko, że czas pracy na baterii nie dorównuje notebookom Aristo czy MSI, chociaż wynik ponad 3 godziny to niemało. Laptop LG mógłby też uzyskać lepsze rezultaty w testach grafiki - układowi X600 ewidentnie przydałoby się 128 zamiast 64 MB pamięci.

Informacje LG, tel. (22) 6061450

http://www.lge.pl

Cena 6999 zł

Benchmarki

PCMark04 (pkt)

System 3889

Procesor 3897

Pamięć 2848

Grafika 1850

HDD 2953

MobileMark2002

Wydajność (pkt) 214

Czas reakcji (s) 0,92

Czas pracy baterii - duże obciążenie (min) 218

Czas pracy baterii - małe obciążenie (min) 209

3DMark03 (pkt) 2805


Zobacz również