Wzorowe zachowanie

Tak, tak! Piszę to do Was. Do was, eleganccy panowie i panie, zawsze porządni, zadbani, perfekcyjni, zachowujący się jak należy. Kiedy jednak zasiądziecie do komputera, wychodzi z was wrodzony diabeł i zaczynacie zachowywać się w Sieci jak banda maniaków i nieokrzesanych dzieci.

Tak, tak! Piszę to do Was. Do was, eleganccy panowie i panie, zawsze porządni, zadbani, perfekcyjni, zachowujący się jak należy. Kiedy jednak zasiądziecie do komputera, wychodzi z was wrodzony diabeł i zaczynacie zachowywać się w Sieci jak banda maniaków i nieokrzesanych dzieci.

Wiem, wiem, ja też to przechodziłem (i chyba nadal przechodzę) - Internet, jego otwartość, swoboda, wolność słowa, powodują nawrót pierwotnych instynktów i wszyscy stajemy się mimowolnie "sieciowymi dresiarzami". Dla tych, którzy chcą jednak sprawiać dobre wrażenie, przygotowaliśmy jedyny w swoim rodzaju kurs sieciowej etykiety zwanej potocznie "netykietą".

Kultura, panowie, kultura!

Pierwsza i najważniejsza zasada, która powinna pomóc Wam w utrzymaniu odpowiedniego poziomu kultury w Internecie, to - zachowujcie się dokładnie tak samo, jak spotykając daną osobę twarzą w twarz. Poza tym warto pamiętać o zasadzie "nie rób drugiemu, co tobie niemiłe".

Najgorszą wadą Sieci i ogólnie komunikacji za pośrednictwem tekstu jest to, że słowo pisane można interpretować na wiele sposobów. W bezpośredniej konwersacji odbieramy ponadto gesty, mimikę, wszystkie reakcje rozmówcy widać jak na dłoni, wszelkie nieporozumienia można więc od razu wyjaśnić. Jeśli korzystamy z poczty elektronicznej, nie jest to, niestety, możliwe. Dlatego też nie należy się czasem dziwić, że po przeczytaniu waszego pozornie "nieszkodliwego" listu, na liście dyskusyjnej rozpęta się burza. W przekazywaniu treści ironicznych, sarkastycznych itp. pomagają emotikony i skróty, o których mogliście przeczytać w jesiennym wydaniu CYBER-a. Jednak zawsze należy zastanowić się, czy to co napisaliście, nie może być błędnie zinterpretowane, i w razie czego powinniście zabezpieczyć się, wyjaśniając szerzej kontrowersyjne kwestie.

Nerwy na wodzy

Następna "złota zasada" to powstrzymywanie się od emocjonalnych reakcji, szczególnie w miejscach publicznych (czyli na listach czy grupach dyskusyjnych). Każdego czasem może zdenerwować czyjaś głupota czy bezczelność, ale odpowiadanie tym samym, w ramach zasady "oko za oko, ząb za ząb", powoduje, że zostaniecie potraktowani tak, jak osoba, na której list odpowiadaliście. Oczywiście, można czasem pozwolić sobie na odrobinę ostrego sarkazmu czy ironii (tzw. flame - ostry list krytykujący czyjeś zachowanie bądź opinie), ale nie należy rozpoczynać ani angażować się w tzw. flame-wars, czyli otwarte walki słowne, wzajemne wyzywanie czy obrażanie.

W Sieci nie należy KRZYCZEĆ, czyli pisać z wykorzystaniem jedynie wielkich liter (jakby zaciął nam się klawisz Caps Lock). Warto też wspomnieć o stosowaniu "brzydkich słów". Oczywiście przez większość użytkowników nie jest to zbyt mile widziane, stosuje się zatem metody polegające na zastąpieniu kilku liter (co najmniej samogłosek) brzydkiego wyrazu znaczkiem "*". Można też skorzystać z wspomnianych już emotikonów lub skrótów, jak NFWM, TARFU, SNAFU itp.

Szanuj łącze bliźniego swego

Wysyłając cokolwiek w "sieciowy eter", pamiętajcie - osoby, które będą odbierały Wasz przekaz, mogą pracować na łączu komutowanym z modemem 2400 bps! Nic więc dziwnego, że dostaną szału, otrzymując np. dołączony do listu z grupy dyskusyjnej obrazek rozebranej pani. Należy pamiętać - prawie wszystkie grupy i listy dyskusyjne są medium czysto tekstowym - to oznacza, że nie należy wysyłać dołączonych do listu plików binarnych.

Inną popularną metodą zapychania łączy jest nadmierne cytowanie czy też stosowanie zbyt dużych podpisów. Czy nie denerwuje Was, kiedy czytacie odpowiedź, gdzie respondent cytuje 5 KB oryginalnego tekstu, dopisując na dole jedną linijkę w stylu "zgadzam się z tym zdaniem"? Niektóre osoby, szczególnie zakompleksione, mają zwyczaj stosowania ogromnych podpisów, w których podają tony niepotrzebnych informacji (aż do tak absurdalnych, jak swój numer buta) i popisują się zdolnościami artystycznymi w formie tzw. ASCII-art (termin ten tłumaczymy w artykule o korzeniach hakerstwa w poprzednim numerze). Najlepiej stosować się więc do następujących zasad: podpis w poczcie elektronicznej teoretycznie nie powinien przekraczać 4 linijek, zaś cytat - 40% listu.

Jesteś lamerem

Z pewnością wcześniej czy później zostaniecie nazwani przez kogoś w Sieci "lamerem". Ten uroczo brzmiący anglojęzyczny termin, trudny do przetłumaczenia na nasz rodzimy język, stosowany jest do osób wykazujących się brakiem wiedzy, ogłady czy też po prostu głupotą. Świetnym przykładem lamera jest osoba po raz pierwszy uruchamiająca program do korzystania z grup dyskusyjnych Usenetu, logująca się do grupy PL.SOC.SEKS i pisząca krótki, acz treściwy list "Cześć! Mam 16 lat i szukam dziewczyny - czy są tu jakieś fajne laski?". Podobnie oceniona mogłaby być osoba, pytająca na łamach listy dyskusyjnej użytkowników komputerów Macintosh, co to jest "Apple". Pamiętajcie więc - zwracajcie baczną uwagę na to, do kogo piszecie i co piszecie - szczególnie jeśli podłączacie się do list czy grup dyskusyjnych - wasz głupi list może przeczytać tysiąc albo i więcej osób.

Warto również pamiętać, że praktycznie każda lista dyskusyjna czy też grupa usenetowa ma - publikowane raz na jakiś czas przez wyznaczoną osobę lub też dostępne do pobrania z listserwera - zasady zachowania się na jej łamach. Zanim więc zaczniemy aktywnie korzystać z jakiegokolwiek medium komunikacji grupowej, należy zapoznać się z "instrukcją obsługi". W przeciwnym razie otrzymamy od kilku osób komentarz z tajemniczym skrótem RTFM (Read The F***** Manual).

Niemile widzianym przewinieniem, znanym jako SPAM (Stupid Persons Advertisement - ogłoszenie głupola), jest reklamowanie swoich usług czy np. stron WWW na listach dyskusyjnych, puszczanie takiej samej wiadomości do stu grup usenetowych jednocześnie, "bawienie" się w łańcuszki św. Antoniego itp. Aby dowiedzieć się więcej na temat SPAM-u i tego, jak się przed nim uchronić, zapraszamy jednak do przeczytania odrębnego artykułu.

Nie jest aż tak źle...

Można jednak stwierdzić, że lamerstwo nie jest aż tak wielkim sieciowym przewinieniem. Każdy przecież kiedyś podłączał się do Sieci pierwszy raz i trzeba wykazać choć odrobinę tolerancji. Z drugiej jednak strony, zanim popełnisz jakąś gafę, najpierw poczytaj i dowiedz się wszystkiego. Jednakże publiczne wyzywanie na liście dyskusyjnej za lamerski list jest równie, a nawet bardziej nie na miejscu niż zadawanie głupich pytań.

Najgorszymi jednak przewinieniami łamiącymi sieciową etykietę są przewinienia świadome - celowe, publiczne obrażanie innych użytkowników Sieci, zasypywanie bezsensownymi listami, złośliwość wobec użytkowników innego systemu operacyjnego (w Usenecie specjalizuje się w tym niejaki "Znik"), mail-bombing (czytaj w jesiennym CYBER-ze). Na takie zachowanie nie ma już jednak rady - pozostaje jedynie ignorować osoby, które najczęściej podejmują złośliwe działania właśnie po to, żeby kogoś zdenerwować. Każda więc negatywna reakcja jest dla nich zachętą do dalszych niemiłych zachowań, zaś zignorowani szybko się nudzą i idą się bawić na inne podwórko.

http://free.polbox.pl/netyk.html

http://friko.onet.pl/nety.htm

http://www.albion.com/netiquette/index.html

http://www.claris.com/products/claris/emailer/eguide/index.html

http://www.ermine.com/~courtesy

http://www.jalyle.com/pofaq/creature.html

http://www.clari.net/brad/emily.html

http://www.fau.edu/rinaldi/netiquette.html


Zobacz również