XP 64

Zapowiedzi nowych procesorów, prezentacja układów sieciowych i 64-bitowych Windows to najważniejsze wydarzenia Intel Developer Forum.

Zapowiedzi nowych procesorów, prezentacja układów sieciowych i 64-bitowych Windows to najważniejsze wydarzenia Intel Developer Forum.

Na konferencji IDF (Intel Developer Forum) Intel zapowiedział udostępnienie nowych procesorów dla komputerów przenośnych i premiery nowych, niskonapięciowych modeli Pentium III 700 MHz, wykorzystujących technologię SpeedStep. Firma szczyciła się przekroczeniem dwóch barier w konstrukcji procesorów dla urządzeń przenośnych. Z jednej strony, częstotliwości 1 GHz w przypadku najwydajniejszych wersji układów (prototyp Pentium III), z drugiej, obniżeniem niezbędnego napięcia zasilania poniżej 1 V w układach ULV. Intel po raz pierwszy zaprezentował również notebook, wyposażony w procesor Tualatin. Nie ujawnił jednak szczegółów dotyczących jego parametrów.

Firma przedstawiła również nowe układy sieciowe, umożliwiające znaczące zwiększenie przepustowości transmisji wykorzystujących je urządzeń, i ulepszone wersje procesorów Xscale. Wspólnie ze swoim partnerem, firmą Microsoft, zademonstrowała prace nad 64-bitową wersją Windows na procesorze o roboczej nazwie McKinley (następcy Itanium).

Więcej niż gigaherc, mniej niż wolt

Nowy wygląd pulpitu, uproszczone menu Start i narzedzia dobierane kontekstowo do typu plików.

Nowy wygląd pulpitu, uproszczone menu Start i narzedzia dobierane kontekstowo do typu plików.

Tualatin to układ nowej generacji, który ma się pojawić na rynku w II połowie br. - najpierw w wersji dla komputerów przenośnych, później dla stacjonarnych. Będzie to pierwszy procesor Intela, produkowany w technologii 0,13 µm, ale ważniejsze jest to, że będzie wyposażony w rdzeń o nowej architekturze. Tualatin nie będzie wersją Pentium 4 dla komputerów przenośnych, choć - podobnie jak wszystkie nowe modele - wykorzystuje technologię NetBurst. Pentium 4 Mobile pojawi się na rynku prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.

Wcześniej na rynek zostaną wprowadzone nowe wersje Pentium III i Celeron dla notebooków i komputerów naręcznych. Oprócz premiery Pentium III Mobile 700 MHz, Intel zaprezentował prototyp układu 1 GHz. Początkowo Pentium III 1 GHz (oraz wersja 900 MHz) będzie instalowany w notebookach najwyższej klasy. Intel przewiduje, że uruchomienie jego masowej produkcji nastąpi dopiero pod koniec tego roku.

Z kolei Pentium III 700 MHz jest procesorem przeznaczonym do instalacji w subnotebookach, podobnie jak wprowadzone w styczniu br. układy ULV (Ultra Low Voltage) Pentium III 500 MHz. Ma on nieco większą wydajność i średni pobór mocy nie przekraczający 1 W (dotyczy to oszczędnego trybu pracy z częstotliwością 500 MHz). Układy ULV wymagają mocy zasilania mniejszej niż 0,5 W (przy pracy z częstotliwością 300 MHz).

Nowe procesory są poważnym wyzwaniem dla konkurentów Intela, przede wszystkim dla firm AMD i Transmeta, które na najbliższe miesiące zapowiadają premiery układów dla komputerów przenośnych. AMD walczy z Intelem w segmencie procesorów o wysokiej wydajności, a Transmeta optymalizuje swoje układy pod kątem niskiego poboru mocy. Intel udowadnia, że może konkurować na obu polach jednocześnie.

Światłowodowe usprawnienia

Intel zaprezentował jednoukładowy kontroler Gigabit Ethernet - i82544EI. Układ obsługuje miedziane lub optyczne łącza sieciowe o szybkości transmisji 10, 100 lub 1000 Mb/s i może być instalowany bezpośrednio na płytach głównych. i82544EI współpracuje też z szynami danych PCI-X, systemami operacyjnymi Windows NT, 2000 i XP, NetWare, Solaris oraz Unix. Według Intela, zużywa o 50 procent mniej mocy od kontrolerów poprzedniej generacji i jest od nich o połowę mniejszy.

Firma zapowiedziała wprowadzenie na rynek dwóch nowych komponentów, przeznaczonych dla dostawców rozwiązań światłowodowych. Układy IXF30005 i IXF30007 to podzespoły typu "digital wrapper", odpowiadające za przygotowanie danych do przesłania światłowodami. Wyposażone zostały w nową technologię korekcji błędów transmisji nazwaną Forward Error Correction (FEC), dzięki której możliwe jest czterokrotne zwiększenie odległości, na jaką mogą być realizowane transmisje światłowodowe bez konieczności stosowania repeaterów sygnału. Układy te obsługują transmisje o przepustowości do 10 Gb/s (interfejsy do OC-192).

Oszczędniejszy XScale

Procesory XScale (znane wcześniej jako Strong-ARM), przeznaczone do instalacji w komputerach naręcznych itp., wyposażono w dodatkowy tryb pracy "stand-by", który umożliwia przechowywanie danych w pamięci wewnętrznej układu przy poborze mocy ograniczonym do zaledwie ok. 0,1 mW. Jednocześnie Intel ujawnił, że przygotowuje kolejne modyfikacje rdzenia tych procesorów, które pozwolą na zmianę napięcia zasilania i częstotliwości w czasie pracy i dopasowanie mocy obliczeniowej do bieżących wymagań systemu. Ma to umożliwić istotne obniżenie średniej mocy zasilania przy utrzymaniu poziomu wydajności. Ponadto w II połowie tego roku mają się pojawić modele tych układów, produkowane przy wykorzystaniu technologii 0,13 µm.

Blisko, coraz bliżej

Microsoft twierdzi, że Windows XP będzie najważniejszym systemem operacyjnym firmy od czasów Windows 95. Co prawda, zdanie takie pojawiło się już podczas premiery Windows 2000, ale nowy system faktycznie stanowi przełom w historii Microsoftu.

Windows XP - dotychczas znany pod kodową nazwą Whistler - jest połączeniem dwóch odrębnych linii Windows: 9x/Me do zastosowań domowych, opartej na architekturze wywodzącej się jeszcze z czasów DOS-u oraz NT/2000 do użytku biurowego, którą zbudowano na zupełnie innej technologii wzorowanej na systemach Unix. W założeniach Windows XP ma zawierać najlepsze cechy obu rodzin systemów, a więc uniwersalność i prostotę obsługi domowego Windows 9x ze stabilnością i zabezpieczeniami NT. Aby ułatwić płynne przejście na technologię Windows XP, począwszy od Windows 98 i 2000 stosowano jednolity model sterowników sprzętu, a Windows Me w znacznej mierze oparto na rozwiązaniach, które znalazły się w W2K. W ten sposób przygotowano dla przyszłego systemu solidny fundament zgodności sprzętu i oprogramowania.

Nowe oblicze, nowe funkcje

Od listopada zeszłego roku trwa program testów Windows XP. Pierwsza beta nowego systemu wywarła na nas bardzo dobre wrażenie (patrz PCWK 2/2001, str. 120), choć w graficznym interfejsie użytkownika (GUI) nie dokonano jeszcze rewolucji - nowy GUI będzie można ocenić w drugiej wersji beta, którą Microsoft pierwotnie planował przedstawić pod koniec lutego, lecz ostatecznie przesunął termin na koniec marca. Wrażenia z testów bety 2 postaramy się zatem przekazać w następnym numerze.

Sposób wyświetlania menu wyraźnie się zmienił w porównaniu do Office'a 2000.

Sposób wyświetlania menu wyraźnie się zmienił w porównaniu do Office'a 2000.

Nowy interfejs o kryptonimie Luna można było zobaczyć podczas pierwszego publicznego pokazu Windows XP w Seattle. Projektując powłokę, położono nacisk nie tylko na wygląd, lecz przede wszystkim na ułatwienie pracy z systemem: Windows XP zawiera wiele asystentów pomagających użytkownikom w wykonywaniu zadań, co zademonstrowano na przykładzie zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym i wczytanych do systemu. Windows oferuje wówczas automatycznie kilka opcji, takich jak wysłanie pocztą, zmniejszenie rozdzielczości, wydrukowanie lub przekazanie przez Internet do laboratorium fotograficznego w celu zrobienia odbitek.


Zobacz również