Yoono

Dzięki Yoono twoja przeglądarka spełni rolę notesu internetowego, komunikatora, programu pocztowego, a nawet radia.

Yoono

Informacje: http://www.yoono.com Cena: bezpłatny Ocena: 7/10

Dla wielu internautów przeglądarka jest jednym z podstawowych narzędzi pracy i rozrywki. Skoro tak, to warto ją rozbudować, aby jej funkcje nie sprowadzały się wyłącznie do otwierania stron i wyświetlania zawartych tam treści. Rozbudowa jest możliwa na dwa sposoby: albo instalujemy oddzielną wtyczkę do każdego zadania - ale wtedy przeglądarka uruchamia się dużo wolniej i musimy się liczyć z niewygodną nawigacją, albo instalujemy jedną wtyczkę, która pełni wiele różnych funkcji. Taką wtyczką jest właśnie Yoono, dostępna - niespodzianka! - zarówno dla Firefoksa, jak i Internet Explorera.

Po instalacji Yoono integruje się z przeglądarką, dodając do niej boczny panel (widoczny po lewej), który można częściowo ukryć - wówczas widoczne pozostają jedynie ikonki reprezentujące poszczególne funkcje.

Po instalacji Yoono integruje się z przeglądarką, dodając do niej boczny panel (widoczny po lewej), który można częściowo ukryć - wówczas widoczne pozostają jedynie ikonki reprezentujące poszczególne funkcje.

Wtyczka składa się z silnika, który uruchamia i kontroluje widżety w oknie przeglądarki, oraz z samych widżetów. Aktualnie jest ich dziewięć, w przyszłości będzie zapewne więcej. Zanim jednak zaczniesz z nich na dobre korzystać, załóż konto na serwerze producenta, ponieważ będą na nim gromadzone niektóre informacje mające istotne znaczenie dla prawidłowego działania poszczególnych funkcji.

Zobacz również:

Pora na krótką prezentację widżetów. Discover doskonale sprawdza się podczas serfowania po Sieci - podsuwa adresy stron o tematyce zbliżonej do tego, co masz aktualnie w oknie przeglądarki. Ponadto oferuje system zarządzania profilami, który pozwala dodawać wybrane strony do odkryć (Discoveries) lub do ulubionych. Dzięki temu dowiadujesz się kto z zarejestrowanych użytkowników Yoono ma podobne zainteresowania jak ty i możesz nawiązać tą drogą nowe kontakty.

W analogiczny sposób działają dwa kolejne widżety: Video i Photos. Proponują, odpowiednio, filmy i obrazy nawiązujące tematyką do witryn, które przeglądasz.

Okno dodawania (uaktywniania) widżetów wchodzących w skład Yoono.

Okno dodawania (uaktywniania) widżetów wchodzących w skład Yoono.

Widżet Web Notes umożliwia dzielenie się własnymi sieciowymi odkryciami ze znajomymi: przechwytujesz z odwiedzanych stron teksty, obrazy, pliki wideo i tworzysz z nich archiwum, podzielone na kategorie i podkategorie.

Widżet Friends skupia w jednym miejscu kontakty z portali społecznościowych i komunikatorów. Znajdziesz tu m.in. takie serwisy, jak Facebook, MySpace czy Flickr, oraz komunikatory: Google Talk, AIM, Yahoo! Messenger i ICQ.

Kolejne dwa widżety to agregator kanałów RSS (News) oraz powiadamiacz pocztowy (Mail) z opcją podglądu treści wiadomości. Ten ostatni obsługuje, jak na razie, tylko konta Google (Gmail) i Yahoo!. Widżet Music to nic innego jak radio internetowe, które odtwarza transmisje strumieniowe z serwisów SeeqPod i Last.fm (niestety bez możliwości logowania do własnego profilu) i pozwala na proste spersonalizowanie odtwarzanej muzyki w oparciu o wybór gatunków muzycznych (np. Jazz, Rock, Pop itd.). Ostatni widżet, Shopping, podpowiada w których sklepach internetowych można nabyć interesujące nas towary w atrakcyjnej cenie, jednak dotyczy tylko rynku amerykańskiego.

Plusy:

  • wtyczka bezpłatna
  • współpracuje z IE i FF
  • otwarta architektura pozwala na dodawanie nowych funkcjonalności (widżetów)

Minusy:

  • funkcjonalność dostosowana do rynku amerykańskiego

Podsumowanie: ciekawa, wielofunkcyjna wtyczka dla IE i FF, z unikalnym systemem podpowiedzi kontekstowych (dla tekstów, obrazów i filmów).


Zobacz również