Za dotknięciem pędzla

Czasami nie potrzebujesz skomplikowanych narzędzi, żeby obejrzeć i poprawić wakacyjne zdjęcia. Wystarczy do tego prosty program z intuicyjną obsługą i niezbędnymi funkcjami. Przykładem może być Snap Touch 2.22.

Czasami nie potrzebujesz skomplikowanych narzędzi, żeby obejrzeć i poprawić wakacyjne zdjęcia. Wystarczy do tego prosty program z intuicyjną obsługą i niezbędnymi funkcjami. Przykładem może być Snap Touch 2.22.

Na rynku jest wiele rozbudowanych aplikacji do przeglądania i edycji zdjęć. Jeśli jednak nie masz cierpliwości przebijać się przez gąszcz ich funkcji, a chcesz prostego, szybkiego i skutecznego rozwiązania, powinieneś skorzystać z programu Snap Touch. Pozwoli zarządzać zdjęciami i organizować je w kolekcje. Każdą fotografię będziesz mógł obejrzeć w trybie pełnoekranowym, wykadrować, usunąć efekt czerwonych oczu, zmienić rozdzielczość, wyregulować kontrast i jasność, a także dołączyć dodatkowe dane.

Skromnie, ale czytelnie

W głównym oknie Snap Touch bez niespodzianek. Szybko znajdziesz wszystkie niezbędne narzędzia.

W głównym oknie Snap Touch bez niespodzianek. Szybko znajdziesz wszystkie niezbędne narzędzia.

Dla użytkownika, który już wcześniej zetknął się z prostymi przeglądarkami zdjęć, główne okno Snap Touch nie będzie miało tajemnic. Po prawej stronie na samej górze znajduje się drzewo katalogów, a poniżej podgląd zawartości w formie miniatur (mogą to być również ikony o różnej wielkości). Resztę głównego okna programu zajmuje podgląd wybranego zdjęcia, a nad nim znajduje się pasek z najczęściej wykorzystywanymi poleceniami. Naszą przygodę zaczynamy od pobrania zdjęć z aparatu cyfrowego lub czytnika kart pamięci. Użyj polecenia Download photo z menu File lub ikony z aparatem na górnym pasku. Następnie wybierz zdjęcia do pobrania i przyciśnij Download. W oknie Download options ustalasz miejsce docelowe zdjęć i możesz też od razu zmienić ich nazwy według wybranego schematu. Jeśli zaznaczysz opcję Auto rotate photo, program będzie automatycznie obracał zdjęcia z orientacji pionowej (ang. portrait) do poziomej (ang. landscape). Snap Touch pobiera informacje o aktualnej orientacji obrazu z metadanych EXIF znajdujących się w pliku zdjęcia.

Teraz możemy się zabrać za przeglądanie zdjęć i podstawowe operacje edycyjne. Domyślnie podgląd zdjęcia prezentuje jego naturalną wielkość. Możesz je jednak dopasować do wielkości okna podglądu za pomocą przycisku Shrink Image to Fit na górnym pasku. Jeśli chcesz zobaczyć dokładniej wybrany fragment, skorzystaj z przycisków do powiększania. Możesz oglądać zdjęcia w trybie pełnoekranowym (klawisz [Enter]). Między plikami w tym trybie przemieszczasz się, używając klawiszy [Page Up] oraz [Page Down]. Podczas edycji zdjęcia bardzo przydaje się okno Preview, które prezentuje w pomniejszeniu, jak będzie wyglądała fotografia po korekcie parametrów. Do dyspozycji masz w sumie 10 przycisków do modyfikowania ustawień obrazu: Rotate (obracanie), Crop (kadrowanie), Mirror (lustrzane odbicie), Sharpen (wyostrzanie i wygładzanie), Enhance (jasność, kontrast, ekspozycja), Red eye removal (usuwanie efektu czerwonych oczu), Resize (zmiana rozdzielczości), Stamp (data i czas wykonania zdjęcia), Comment (dodatkowe komentarze) oraz Rename (zmiana nazwy). Uruchomienie któregokolwiek narzędzia edycyjnego wywołuje dodatkowy pasek na dole ekranu, zawierający dokładniejsze ustawienia.

Siła drobiazgów

Edytujemy zdjęcie w Snap Touch. W lewym górnym rogu okno podglądu pliku po obróbce.

Edytujemy zdjęcie w Snap Touch. W lewym górnym rogu okno podglądu pliku po obróbce.

W aplikacji nie brakuje drobiazgów, które czynią pracę z programem przyjemniejszą i szybszą. Zatwierdzenie korekcji zdjęcia następuje dopiero po wybraniu przycisku Apply. Obok znajdziesz natomiast trzy pożyteczne opcje, które mogą zaoszczędzić trochę pracy: This image (korekcja jedynie wybranego zdjęcia), Selected images (automatyczna korekcja wszystkich wybranych uprzednio plików), a także Whole collection (jeśli zdecydujesz się organizować zdjęcia w kolekcje, wybranie tej opcji spowoduje zmianę parametrów wszystkich znajdujących się w niej plików). Karta do zarządzania kolekcjami (Collections) znajduje się tuż obok drzewa katalogów (Folders). Dodawanie do kolekcji wymaga jedynie wskazania miniatury pliku i wybrania polecenia Add Picture to Collection z menu kontekstowego za pomocą prawego przycisku myszy. Panel z metadanymi EXIF możesz wywołać, klikając prawym przyciskiem myszy duży podgląd zdjęcia. Zajrzyj też do panelu Preferences (menu Edit), w którym ustawisz jakość kompresji zapisywanych plików JPEG, wybierzesz skórkę dla programu, a także skonfigurujesz poszczególne tryby podglądu zdjęć.

Informacje AccentSoft, http://www.snaptouch.com Cena 24,95 USD


Zobacz również