Zabezpiecz się

Kamery internetowe mają różne zastosowania. Wiele zależy od oprogramowania, a w wypadku niektórych modeli jest ono bardzo ubogie. Warto wówczas skorzystać z alternatywnego, które możemy znaleźć w Internecie.

Kamery internetowe mają różne zastosowania. Wiele zależy od oprogramowania, a w wypadku niektórych modeli jest ono bardzo ubogie. Warto wówczas skorzystać z alternatywnego, które możemy znaleźć w Internecie.

Programów jest bardzo dużo. W zależności od tego, czego oczekujemy od kamery, możemy się zaopatrzyć w oprogramowanie do wideokonferencji, udostępniania rejestrowanego obrazu szerszemu gronu użytkowników (webcams) czy do monitorowania pomieszczeń (oprogramowanie do detekcji ruchu).

Webcams

W Internecie aż roi się od miejsc, w których można zobaczyć obrazy rejestrowane z kamer na całym świecie. Nie wychodząc z domu, sprawdzisz, jakie warunki panują na stoku narciarskim lub poznasz życie zwierząt. Również ty możesz udostępnić obraz rejestrowany swoją kamerą - wystarczy odpowiednie oprogramowanie do przechwytywania obrazu i umieszczania go na wskazanej stronie internetowej, np. przy użyciu protokołu FTP.

Detektory ruchu

Ogólna zasada działania wszystkich programów alarmujących jest bardzo podobna - analizują i porównują kolejne klatki obrazu przekazywane przez kamerę. Jeżeli znajdą jakieś istotne zmiany, włącza się procedura alarmowa.

Wybierając program nadzorujący, warto sprawdzić, jakie opcje oferuje. Przede wszystkim musi rejestrować moment zdarzenia, aby można go było potem odtworzyć. Powinien mieć kilka opcji wszczęcia alarmu - od uruchomienia sygnału dźwiękowego po wysyłanie listu elektronicznego wraz ze sfilmowanym zajściem. Istotną cechą programu nadzorującego jest opcja jego zdalnej obsługi. Użytkownik powinien mieć możliwość przejęcia kontroli nad systemem przez telefon lub Internet. Istotna jest też funkcja dostosowania poziomu zabezpieczenia - im wyższy, tym mniejsza zmiana obrazu powoduje uruchomienie alarmu. Dzięki temu można nakazać programowi na przykład ignorowanie obecności zwierząt w domu. Program powinien też pozwalać na określenie, w jakich godzinach strażnik automatycznie się uruchomi, oraz na zabezpieczenie hasłem, tak, aby osoby trzecie nie mogły zmieniać jego ustawień.

Cerberus 1.7

Program przeznaczony głównie do monitorowania pomieszczeń - zaawansowana detekcja ruchów. Przydaje się także podczas udostępniania rejestrowanego obrazu na stronie internetowej, bo przesyła co określony czas zapisywane zdjęcia na serwer. Obsługuje do 10 urządzeń jednocześnie. Każdą z kamer można dowolnie konfigurować, ustawiając czułość wykrywania ruchu, godziny, w których oprogramowanie monitorujące ma się włączyć i wyłączyć. Można określić, w jakich odstępach czasu zdjęcia będą wysyłane na serwer. Program obsługuje protokoły Telnet oraz FTP.

Licencja bezpłatny

Informacje http://www.paulalanfreshney.com/cerberus/

Rodzaj monitoring

HomeGuard 1.3.1 PL

Jeden z nielicznych programów rodzimej produkcji służy do monitorowania pomieszczeń za pomocą kamer USB podłączonych do komputera. Umożliwia umieszczenie generowanego obrazu na stronie internetowej. W niezarejestrowanej wersji pozwala podłączyć tylko trzy urządzenia, po wykupieniu licencji - 127. Po wykryciu ruchu może - zależnie od konfiguracji: zapisać utrwalone zdarzenie, wygenerować sygnał dźwiękowy, wysłać wiadomość elektroniczną pod wskazany adres lub uruchomić jeszcze zewnętrzny program.

Licencja shareware

Informacje http://homeguard.com.pl

Rodzaj monitoring

Active WebCam 6.5

Zaawansowane narzędzie do przechwytywania obrazu praktycznie z każdego urządzenia wideo podłączonego do komputera i sieciowych kamer wykorzystujących protokół IP. Rejestrowany obraz można udostępniać na żywo przez Internet lub przesyłać na serwer FTP w formie zdjęć. Program pozwala na strumieniowe przesyłanie obrazu, monitorowanie pomieszczeń i nagrywanie sekwencji wideo. Aplikacja oferuje najpotrzebniejsze narzędzia, które w szybki i prosty sposób można dowolnie wykorzystywać.

Licencja shareware

Informacje http://www.pysoft.com

Rodzaj oprogramowanie

MMD CamExplorer 3.2

Aplikacja całkowicie odmienna od dotychczas omawianych, wyszukiwarka dostępnych w Sieci obrazów i strumieni wideo z różnych kamer internetowych. Umożliwia odbiór i monitorowanie obrazu z ponad dwustu takich urządzeń. Poszczególne kamery w zależności od emitowanego obrazu posegregowano na: kamery domowe, miejskie, pogodowe. Aplikacja wyposażona jest w moduł aktualizujący dostępne kamery i umożliwiający uwzględnienie własnej na serwerach producenta.

Licencja freeware

Informacje http://www.mmdfactory.com

Rodzaj wyszukiwarka

Capture Me 1.9.8p

Przydatny program w polskiej wersji językowej do nagrywania obrazu rejestrowanego przez kamerę, dodatkowo zawierający moduł monitorujący pomieszczenie - detektor ruchu - i opcję wysyłania rejestrowanych ujęć na serwer FTP. Pozwala zapisać obraz w postaci pliku BMP lub filmu AVI o określonym interwale czasowym. Zapis można dowolnie konfigurować, wybierając stopień kompresji i rozmiar rejestrowanego obrazu. Aplikacja wyposażona jest w organizer, w którym można zaplanować czynności, które kamera będzie wykonywała.

Licencja freeware

Informacje http://www.tucows.com

Rodzaj monitoring, nagrywanie

CoffeeCup WebCam 3.5

Za pomocą tej aplikacji możesz automatycznie przesyłać obrazy ze swojej kamery z dowolną częstotliwością do każdego miejsca (a nawet do kilku). WebCam 3.5 potrafi współpracować z kilkoma kamerami jednocześnie. Bardzo czytelny interfejs i duża swoboda konfiguracji ułatwia pracę z programem nawet mniej zaawansowanym użytkownikom komputerów. Moduł cyfrowego strażnika powiadomi cię o wykryciu ruchu w monitorowanym pomieszczeniu, automatycznie wysyłając wiadomość pod wskazany adres i odtwarzając dźwięk.

Licencja shareware

Informacje http://www.coffeecup.com/

Rodzaj monitoring, nagrywanie

VirtualDub 1.6.5

Nie jest to program stricte do kamer internetowych, ale ponieważ współpracuje z kamerami internetowymi - doskonale nadaje się do rejestrowania generowanego przez nie obrazu. VirtualDub to potężne narzędzie przystosowane do przechwytywania obrazu wideo, jego konwersji oraz edycji.

Aplikacja oferuje zmianę stopnia kompresji pliku wideo, dodawanie dźwięku, łączenie plików wideo, dzielenie oraz wycinanie fragmentów. Dzięki zastosowaniu funkcji batch processing można poddawać obróbce i konwersji większą liczbę plików.

Licencja GPL

Informacje http://www.virtualdub.org/

Rodzaj nagrywanie, edycja wideo

IrfanView 3.97

Aplikacja dla użytkowników kamer internetowych, do których nie dołączono albumu foto czy wideo. Obsługuje większość najpopularniejszych formatów multimedialnych: JPG/JPEG, GIF, BMP, DIB, RLE, PCX, PNG, TIFF, TGA, RAS/SUN, ICO, AVI, WAV, RMI, WMF, EMF, PBM, PGM, PPM, IFF/LBM, PSD, CPT, MPG/MPEG, MOV i Photo-CD. Możemy prezentować zdjęcia w postaci pokazu slajdów i konwertować pliki graficzne na inne formaty. Program oferuje kilkanaście efektów specjalnych do manipulowania obrazem oraz moduł przechwytywania ekranu.

Licencja freeware

Informacje http://irfanview.tuwien.ac.at/

Rodzaj przeglądarka graficzna


Zobacz również