Zanim kupisz kamerę internetową

Liczba modeli jest ogromna i chociaż kamery internetowe to proste urządzenia, różnice jakości generowanego obrazu i funkcjonalności są znaczne.

Liczba modeli jest ogromna i chociaż kamery internetowe to proste urządzenia, różnice jakości generowanego obrazu i funkcjonalności są znaczne.

Zanim zdecydujesz się na określony model, sprawdź, czy spełni twoje oczekiwania. Zwróć uwagę na wiele elementów, od konstrukcji podstawki po rodzaj zamontowanej matrycy i dołączone oprogramowanie. Już podczas zakupów na podstawie parametrów technicznych oraz budowy samej kamery można wiele wywnioskować.

Wydajność

Podawana w klatkach na sekundę (fps), określa jak często w ciągu sekundy kamera przekazuje obraz do komputera. Ludzkie oko może zarejestrować płynny obraz przy prędkości powyżej 25 klatek/s. Należy sprawdzić, czy producent podaje rozdzielczość, w jakiej ta wielkość została zmierzona, zdarza się, że określona przez producenta szybkość pracy kamery uzyskiwana jest tylko w niższych trybach, co może wprowadzić w błąd. Z reguły najszybsze są modele z wydajnym interfejsem USB 2.0, chociaż nie jest to regułą i koreluje w dużym stopniu z rozdzielczością zgrywanej sekwencji wideo. Chcąc bez problemu zapisywać sekwencje wideo w rozdzielczości 640x480 pikseli z prędkością 30 klatek/s, trzeba wybrać model z interfejsem USB 2.0, bo urządzenia z USB 1.1 często pracują wolniej, choć zdarzają się wyjątki. Dobre kamery komunikujące się z komputerem w trybie HighSpeed USB 1.1oferują prędkość 30 klatek/s w rozdzielczości 320x240 pikseli, co z uwagi na przepustowość łączy w Polsce i tak jest wartością bardzo dużą.

Gdy ważna jest jakość obrazu

Pierścień regulacji ostrości to istotny element każdej kamery i warto zwrócić na niego uwagę.

Pierścień regulacji ostrości to istotny element każdej kamery i warto zwrócić na niego uwagę.

Jeżeli zależy ci na jakości obrazu, kup model z matrycą CCD. Większość droższych kamer, kosztujących powyżej 200 zł, właśnie w takie jest wyposażona.

Równie istotny jest rozmiar matrycy, od którego zależy liczba rejestrowanych szczegółów - w dobrej kamerze wynosi on 640x480 pikseli. Sprawdź, czy podana na pudełku rozdzielczość nie jest większa niż fizyczny rozmiar matrycy. Jeżeli tak, to informuje o maksymalnym rozmiarze rejestrowanych zdjęć.

Rozdzielczość określa liczba punktów (pikseli), z których składa się obraz (w matrycy CCD liczba elementów światłoczułych). Wartość tę, podawaną w megapikselach, wylicza się, mnożąc szerokość przez wysokość obrazu, np. kamery z matrycą 0,3-megapiksela umożliwiają robienie zdjęć w sprzętowej rozdzielczości 640x480; a z matrycą 0,8- megapikselową - 1024x768. Nawet lepiej skonstruowana matryca CCD nie może konkurować jakością generowanego obrazu z matrycą CMOS o większej rozdzielczości (większych rozmiarach).

Wielki Brat patrzy... Funkcjonalne oprogramowanie znacznie uprości korzystanie z kamery Creative WebCam Center.

Wielki Brat patrzy... Funkcjonalne oprogramowanie znacznie uprości korzystanie z kamery Creative WebCam Center.

Producenci przeważnie wymieniają dwie wielkości: maksymalną rozdzielczość wideo i maksymalną rozdzielczość zdjęć. Pierwsza określa jakość obrazu, gdy kamera przekazuje go płynnie w postaci filmu, natomiast druga informuje o jakości wykonywanych zdjęć. Niekiedy podawany rozmiar zdjęć jest większy niż fizyczne możliwości matrycy. Mówimy wówczas o rozdzielczości interpolowanej. Chodzi o programowo powiększone (rozciągnięte) za pomocą prostych algorytmów zdjęcie wykonane w najwyższej rozdzielczości matrycy. Wiąże się to jednak ze znacznym pogorszeniem jakości obrazu.

Gdy ważne są możliwości

Możliwości kamery w znacznym stopniu zależą od dołączonego oprogramowania. Najgorzej pod tym względem prezentują się najtańsze konstrukcje, których oprogramowanie pozwala jedynie na rejestrowanie zdjęć i filmów. Z droższymi modelami otrzymamy aplikacje do edycji zdjęć, plików wideo, detektory ruchu, oprogramowanie do wideokonferencji czy prezentowania rejestrowanego obrazu w Internecie (webcams). Bardzo wygodne są centra sterowania, które pozwalają na szybkie uruchomienie określonej funkcji, np. nagrywania sekwencji wideo, monitorowania pomieszczeń czy też albumu multimedialnego. W razie braku dodatkowego oprogramowania możemy zdecydować się na zastosowanie komercyjnych lub darmowych rozwiązań dostępnych w Internecie.

Istotne drobiazgi

Nie chcesz się ujawniać? W Logitech QuickCam PRO 5000 może zastąpić cię wirtualny odpowiednik, który będzie starał się naśladować twoją mimikę.

Nie chcesz się ujawniać? W Logitech QuickCam PRO 5000 może zastąpić cię wirtualny odpowiednik, który będzie starał się naśladować twoją mimikę.

Warto zwrócić uwagę na te elementy kamery, które w znacznej mierze poprawiają jej funkcjonalność: wbudowany mikrofon, wyzwalacz do zdjęć na obudowie (dużo łatwiej robić nim zdjęcia niż klikać przyciski w programie), automatyczne ustawianie ostrości. Jeżeli zdecydujesz się na model z ręcznym ustawieniem ostrości, sprawdź, czy pierścień kamery łatwo się obraca i nie ślizga w palcach, co podczas ustawiania ostrości może być przyczyną ciągłej irytacji. Sprawdź również długość kabla - minimum to 1 m, ale większość modeli oferuje ponadpółtorametrowe. Jeśli przewód jest za krótki, zaopatrz się w odpowiedni przedłużacz.

Podstawka

Podstawka kamery nie zawsze jest na tyle uniwersalna, aby umożliwić stabilny montaż kamery na monitorze CRT i LCD. Sprawdź, czy dany model będzie można zamocować do twojego monitora. Bardzo dobrze rozwiązano mocowanie kamery w modelach Creative Live!, Logitech QuickCam PRO 5000, które pasują do obu typów monitorów i zapewniają odpowiednią stabilizację kamery.

Matryca obrazu

W modelu Philipsa SPC 600NC podstawka pełni również funkcję gniazda USB.

W modelu Philipsa SPC 600NC podstawka pełni również funkcję gniazda USB.

Sercem każdej kamery internetowej jest matryca obrazu. To ona głównie decyduje o jakości zdjęć. Obecnie stosowane są dwa rodzaje matryc: CCD i CMOS.

Creative WebCam Live! Ultra pasuje do obu typów monitorów i zapewnia odpowiednią stabilizację kamery. Na ostatnim zdjęciu - podstawka Manhattan Fun!Cam - wąski zacisk uniemożliwia montaż kamery na monitorze LCD.

Creative WebCam Live! Ultra pasuje do obu typów monitorów i zapewnia odpowiednią stabilizację kamery. Na ostatnim zdjęciu - podstawka Manhattan Fun!Cam - wąski zacisk uniemożliwia montaż kamery na monitorze LCD.

Matryca CCD (Charge-Coupled Device) składa się z płytki, na której gęsto rozmieszczono minidetektory odczytujące informacje o obrazie (diody światłoczułe wraz z filtrami). Każda z diod zamienia padające na nią światło (fotony) na impulsy elektryczne (elektrony). Im większe natężenie światła, tym więcej elektronów. Oczywiście nie pozwala to na określenie barwy padającego światła, a tylko jego natężenia, dlatego każdy detektor przykryty jest jednym z filtrów RGB (czerwonym, zielonym lub niebieskim). Dzięki temu reaguje na tę barwę światła, którą rejestruje. System wylicza ostateczny kolor każdego punktu (piksela) z osobna, biorąc pod uwagę natężenie jego barwy (liczbę ładunków, które się zebrały na światłoczułej diodzie po filtrowaniu), natężenie barwy sąsiadujących z nim punktów oraz ogólne natężenie światła. Gdy każdy punkt obrazu ma już wyliczony kolor, mikroprocesor układu uśrednia barwy sąsiadujących pikseli, aby uniknąć efektu szachownicy. Działa przy tym zgodnie z algorytmem demozaikującym (demosaicing algorithm). Technologię CCD, stosowaną również w skanerach, opracowano już w latach siedemdziesiątych w laboratoriach firmy Bell.

Matryca CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) pobiera nawet do kilkudziesięciu razy mniej prądu niż CCD, ale jednocześnie generuje gorszy obraz, ponieważ elementy światłoczułe nie są tak gęsto rozmieszczone, jak w konkurencyjnym rozwiązaniu. Przy każdej diodzie umieszcza się kilka transformatorów, do pomiaru zbierającego się na niej ładunku. Ponieważ zajmują trochę więcej miejsca, elementy światłoczułe nie wychwytują wszystkich fotonów (światło pada również na transformatory), co pogarsza rozdzielczość, a zatem i jakość obrazu. Natomiast płytka matrycy CCD ma o wiele więcej elementów światłoczułych, gdyż transformatory umieszczone są poza rejestratorem fotonów, co pozwala wyłapać ich znacznie więcej. Niewątpliwym plusem matryc CMOS jest niższa cena, związana z prostszą produkcją.


Zobacz również