Zdrowa konkurencja

Aby pecet służył jako centrum domowej rozrywki, nie trzeba mieć drogiego komputera z preinstalowanym Windows XP Media Center Edition 2005. Często lepszy okaże się program Media Portal 0.1.3.0.

Aby pecet służył jako centrum domowej rozrywki, nie trzeba mieć drogiego komputera z preinstalowanym Windows XP Media Center Edition 2005. Często lepszy okaże się program Media Portal 0.1.3.0.

Media Portal wymaga do działania komputera z Windows XP SP2 i zainstalowanym pakietem .Net 1.1. Jeśli tego pakietu brak, program instalacyjny automatycznie łączy się z odpowiednią stroną w Internecie i umożliwia pobranie go. Po instalacji sugeruje również pobranie najnowszych poprawek zwiększających bezpieczeństwo.

Przed rozpoczęciem instalacji Media Portal należy sprawdzić, czy wszystkie urządzenia multimedialne, w które wyposażony jest pecet, są poprawnie zainstalowane w systemie Windows XP. Można się o tym przekonać, uruchamiając Menedżer urządzeń - na liście w kategorii Kontrolery dźwięku, wideo i gier przy żadnej pozycji nie powinno być wykrzyknika ani znaku zapytania.

Na wstępie

Mimo wybrania interfejsu w języku polskim nazwy opcji konfiguracyjnych wyświetlane są po angielsku.

Mimo wybrania interfejsu w języku polskim nazwy opcji konfiguracyjnych wyświetlane są po angielsku.

Przed rozpoczęciem korzystania z programu należy go skonfigurować stosownie do własnych potrzeb. Można skorzystać z Media Portal Setup Wizard, który pozwala na określenie głównych ustawień, w tym języka, w którym wyświetlane są komunikaty. Można także wybrać skórkę, nazywaną w programie karnacją. Domyślnie są cztery, w tym jedna bardzo przypominająca Windows XP MCE 2005. Opis skórek przechowywany jest w plikach XML i każdy może zmodyfikować je oraz dopasować do własnych upodobań.

Następnie można zlecić automatyczne wyszukanie nagrań muzycznych, zdjęć oraz plików wideo, które znajdują się na komputerze. Program pozwala na dodanie katalogów, w których odnajdzie tego rodzaju pliki multimedialne, do list szybkiego dostępu, pojawiających się w oknie głównym po wybraniu danej kategorii.

Warto określić, w jakim języku mają być elektroniczne przewodniki po programach telewizyjnych (Electronic Program Guide). Możliwe jest również zaprogramowanie automatycznego pobierania EPG o określonej porze i z odpowiednią częstotliwością. Służy do tego aplet Zaplanowane zadania Panelu sterowania systemu Windows, dlatego można zmieniać parametry wybrane w czasie konfiguracji programu.

Wyszukiwanie plików multimedialnych w komputerze odbywa się automatycznie. Brak opcji ograniczenia liczby przeglądanych katalogów, ale można zablokować niektóre hasłem.

Wyszukiwanie plików multimedialnych w komputerze odbywa się automatycznie. Brak opcji ograniczenia liczby przeglądanych katalogów, ale można zablokować niektóre hasłem.

Przed ukończeniem instalacji określasz jeszcze, z którego pilota zdalnego sterowania będziesz korzystać. Do wyboru są trzy: Microsoft MCE, Hauppage oraz DireDTV. Każdy oferuje inne możliwości, więc i konfiguracja, niezbyt rozbudowana, odbywa się w odmienny sposób. Po podaniu nazwy miasta, dla którego program ma sprawdzać pogodę, oraz po określeniu jednostek, w jakich mają być wyświetlane temperatura oraz siła wiatru, wstępna konfiguracja programu jest skończona. Ale to jeszcze nie wszystko.

Przed użyciem wstrząsnąć

Wprawdzie można już korzystać z programu Media Portal, warto go jednak uzupełnić go o kilka dodatków. Jeden z nich to możliwość wyświetlania elektronicznego przewodnika po programach.

Oprócz tego należy skonfigurować zainstalowany w systemie tuner TV i zaprogramować kanały telewizyjne, które mają być wyświetlane w Media Portal. W tym celu należy uruchomić właściwy program konfigurujący - Media Portal Setup.

Zawiera on listę kategorii ustawień związanych z DVD, filmami, muzyką, obrazami, odbiornikami radiowym i telewizyjnym, pilotem zdalnego sterowania, filtrami dźwiękowymi, pogodą i wtyczkami. Ustawienia związane z odbiornikiem telewizyjnym pozwalają skonfigurować kodeki obrazu i dźwięku, a także metody generowania obrazu i usuwania przeplotu.

Na liście wybierz Capture Cards i naciśnij Add, co spowoduje wyświetlenie okna właściwości odbiornika TV. Po wybraniu właściwej karty odbiornika TV oraz karty dźwiękowej, kliknij przycisk Autotune. Jeśli karta tunera TV nie zawiera odbiornika radiowego, wówczas nie należy naciskać Autotune Radio, bo spowoduje to nagłe zamknięcie programu, a czasem nawet restart komputera.

Poloneza czas zacząć

Prognoza pogody z własnego komputera to nie problem. Media Portal wyświetla przewidywania na cztery kolejne dni.

Prognoza pogody z własnego komputera to nie problem. Media Portal wyświetla przewidywania na cztery kolejne dni.

Po uruchomieniu program wypełnia cały ekran, a tekstowe menu zapewnia dostęp do prawie wszystkich funkcji Media Portal. Menu zawiera następujące opcje: Filmy, Pogoda, Pluginy, Muzyka, Obrazy, Radio, Ustawienia, Tetris, Telewizja. Każdą nazwę można zmienić, np. aby zastąpić Pluginy słowem Wtyczki, należy poddać edycji plik strings.xml umieszczony w katalogu C:\Program Files\Team MediaPortal\MediaPortal\language\Polish. Zmiany można przeprowadzić nawet w systemowym Notatniku i warto chwilę nad tym popracować, bo w opisach jest trochę błędów. Poprawiony plik strings.xml zamieszczamy na naszej płycie CD.

Menu Filmy zapewnia dostęp do filmów zgromadzonych na dysku i dołączonych do bazy programu Media Portal w czasie instalacji lub później przez program konfigurujący. Jest wiele sposobów wyszukiwania filmu, łącznie z wprowadzeniem jego nazwy. Możesz skorzystać z wyświetlanej "klawiatury" obsługiwanej myszą, ale to znacznie dłużej trwa i jest mniej wygodne. Filmy można także grupować na listach ulubionych oraz konwertować je na różne standardy.

Menu Pogoda łączy się z serwerem internetowym udostępniającym prognozę pogody dla wybranego przez użytkownika miasta. Szkoda jedynie, że sprawdzenie pogody w innym mieście, np. do którego się wybieramy, nie jest proste. Oprócz informacji o aktualnej sytuacji meteorologicznej, którą można skonfrontować z widokiem zza okna, program wyświetla również prognozę pogody na cztery kolejne dni. Niekiedy część napisów nakłada się na siebie.

Menu Pluginy pozwala na zarządzanie dodanymi przez użytkownika rozszerzeniami programu Media Portal. Na stronie http://mediaportal.sourceforge.net/plugins.html znajduje się przykład, w jaki sposób przygotowywać własne, ale brak listy gotowych do pobrania wtyczek.

Niech gra muzyka

Aby w pełni skorzystać z możliwości Media Portal, należy zainstalować filtry FFDShow oraz do obsługi napisów VOBSUB.

Aby w pełni skorzystać z możliwości Media Portal, należy zainstalować filtry FFDShow oraz do obsługi napisów VOBSUB.

Menu Muzyka zapewnia dostęp do zbiorów muzycznych w komputerze i pozwala nimi zarządzać. Media Portal potrafi pobrać okładkę dla płyt CD z Internetu i wyświetlić ją automatycznie po włożeniu krążka z nagraniami do czytnika. Miniatury tych okładek zastępują standardowe ikony utworów muzycznych z danego albumu i ułatwiają wybranie poszukiwanego. Jeśli Media Portal odnajdzie właściwą okładkę i dane o nagraniach, wówczas wyświetli dodatkowe informacje o stylu muzycznym i krótki komentarz do nagrania. Ponadto oferuje dostęp do informacji o tytułach innych nagrań znajdujących się na danej płycie. Szkoda jedynie, że zakończenie wyświetlania tych informacji wymaga posłużenia się klawiaturą.

Po wybraniu menu Muzyka program wyświetla zawartość katalogu ostatnio odtwarzanych utworów, przy czym można korzystać z widoków: Lista, Ikony, Duże ikony lub Przezrocze. Jest wiele sposobów sortowania ułatwiających dotarcie do właściwych informacji. Najczęściej wykorzystywane będą zapewne Album, Tytuł oraz Plik, choć możliwe jest również ustawienie kolejności wyświetlania w zależności od przyznanej przez użytkownika oceny, daty rejestracji, czasu trwania nagrania, rozmiaru plików czy jego położenia.

Innym sposobem wyszukiwania albumu jest włączenie widoku listy utworów według rodzaju muzyki, oceny w rankingu Top 100, roku nagrania lub innych parametrów. Jeśli utworów na dysku jest dużo, przyda się wyszukiwanie tekstowe z użyciem klawiatury.

Program obsługuje nie tylko pliki MP3 i WMA, ale i płyty CD. Po włożeniu płyty do czytnika wyświetlana jest informacja o gotowości do odtwarzania.

Program obsługuje nie tylko pliki MP3 i WMA, ale i płyty CD. Po włożeniu płyty do czytnika wyświetlana jest informacja o gotowości do odtwarzania.

Media Portal umożliwia także organizowanie list utworów ulubionych. Zarządzanie to nie jest zbyt intuicyjne, ale pozwala na włączenie trybu odtwarzania Imprezka. W połączeniu z niektórymi skórkami zamienia on komputer w centrum pokazu audio/wideo.

Program Media Portal może korzystać z innych aplikacji do odtwarzania muzyki. W domyślnej konfiguracji posługuje się Windows Media Player 9 i można używać np. dostępnych w tym programie baz danych o utworach. Jednak w czasie działania, np. podczas pobierania informacji z Internetu, program czasem "gubi się" i nie pokazuje pobranych informacji ani okładek. Należy go wówczas zrestartować.

TV w komputerze

Bez wątpienia największe możliwości programu Media Portal oferuje menu Telewizja. Pierwsza z funkcji pozwala na zapoznanie się z ofertą zaprogramowanych stacji. Elektroniczny przewodnik wyświetla listę programów wraz z czasem ich trwania. Dzięki czytelnej wizualizacji użytkownik od razu widzi, które z interesujących go pozycji są emitowane równolegle i trzeba je nagrać. Dodatkowo, jeśli nazwa programu nie jest jednoznaczna, można przeczytać jego skrócony opis, wyświetlany pod listą programów.

Wyszukiwanie interesujących programów jest bardzo uproszczone, m.in. dzięki możliwości wyświetlania ich w kolejności alfabetycznej.

Wyszukiwanie interesujących programów jest bardzo uproszczone, m.in. dzięki możliwości wyświetlania ich w kolejności alfabetycznej.

Dużą zaletą EPG jest możliwość zlecenia nagrania danego programu bądź wszystkich powtarzanych cyklicznie o tej samej porze. Wskazanie jakiejś pozycji w programie telewizyjnym umożliwia przełączenie tunera na dany kanał, wyświetlenie powiadomienia o rozpoczęciu się programu, nagrania go raz lub wielokrotnie na danym lub na wszystkich kanałach. Ponadto jest funkcja nagrywania raz w tygodniu o tej samej porze, każdego dnia o tej porze lub tylko w dni robocze.

EPG pobiera również dane o programach na trzy dni naprzód, dzięki czemu można zaplanować nagrywanie programów. Kanały telewizyjne dzielone są na grupy, ale nie można zmienić tego przypisania. Jedyny podział następuje według źródła sygnału, tj. w zależności od tego, czy tuner jest analogowy czy cyfrowy.

Kolejną funkcją jest planowanie nagrań z możliwością przypisywania priorytetów. Narzędzie do zarządzania terminarzem nagrań pozwala sortować listę zadań według typu programu, nazwy, daty emisji oraz statusu. Dodatkowo można ustawić jakość każdego nagrania, wybierając: domyślną, przenośną, niską, średnią lub wysoką.

Zarejestrowane programy można nie tylko sortować i zmieniać tryb ich wyświetlania, ale także kompresować do formatu MPEG-2, DivX lub WMV. Ponadto dostępna jest funkcja zmiany jakości kompresji, ale brak szczegółowych informacji o wielkości plików wynikowych.

W przeciwieństwie do Windows XP MCE 2005 Media Portal zapewnia obsługę wszystkich tunerów TV zainstalowanych w systemie, pozwala na jednoczesne korzystanie nawet z pięciu kart TV. Dodatkowym jego atutem jest możliwość zabezpieczenia dostępu do poszczególnych kanałów - można z nich wtedy korzystać dopiero po wprowadzeniu nazwy użytkownika i hasła.

Pokazy slajdów

Menu Obrazy zawiera jedynie podstawowe narzędzia. Zdjęcia należy edytować w programach zewnętrznych, a Media Portal ładnie je wyświetli.

Menu Obrazy zawiera jedynie podstawowe narzędzia. Zdjęcia należy edytować w programach zewnętrznych, a Media Portal ładnie je wyświetli.

Jednym z zadań, do których multimedialne centra rozrywki będą wykorzystywane, jest tworzenie pokazów zdjęć zarejestrowanych aparatami cyfrowymi lub tradycyjnymi i przechowywanych na twardym dysku komputera. Opcje zarządzania zdjęciami w Media Portal są jednak dość ubogie - można zdefiniować rozszerzenia nazw plików, określić katalog przechowujący zdjęcia i zabezpieczyć dostęp do niego. Mało jest efektów przejść między kolejnymi zdjęciami, a użytkownik ma niewielki wpływ na to, które będą wykorzystane, a które nie. Może jedynie określić szybkość działania danego efektu.

W czasie pokazu slajdów możliwe jest obrócenie zdjęcia o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wyświetlenie informacji o danym zdjęciu i - jeśli są zapisane - o czasie otwarcia migawki oraz użytej przesłonie. Z operacji na plikach możliwe są: zmiana nazwy, założenie nowego katalogu oraz usunięcie pliku.

Do poprawy

Niewątpliwie Media Portal jest dobrym programem, który użytkownikom domowych pecetów pozwala na cieszenie się multimediami, ale obecnie wymaga dopracowania. Oprócz wielu literówek w opisach są też inne mankamenty mogące zniechęcić do korzystania z programu: duże opóźnienia w działaniu menu, niestabilna praca, brak opcji zmiany wielkości liter i nakładanie się niektórych napisów. Brakuje również narzędzi do zarządzania hasłami dostępu do poszczególnych katalogów. Brak odwołania do płatnych serwisów oferujących zakup filmów przez Internet (funkcja dostępna w Windows XP Media Center Edition 2005), ale to stosunkowo mało uciążliwa wada, bo obecnie łącza internetowe w Polsce są jeszcze za wolne, aby podobna usługa stała się popularna.

<hr size=1 noshade>EPG dla Polski

Media Portal w wersji 0.1.3.0 nie oferuje informacji o częstotliwości kanałów telewizyjnych w Polsce ani opcji korzystania z EPG. Można temu zaradzić, korzystając z zewnętrznego programu TVXB.

Program można pobrać ze strony www.tvxb.com. Po rozpakowaniu go pobierz pliki INI z definicjami częstotliwości kanałów telewizyjnych dla Polski ze strony http://www.tvxb.com/country.htm , zapisz je w folderze c:\Program Files\TXWB\ini\ i poddaj edycji. Należy zmienić ścieżkę w wierszu xmltvguideoutput= na c:\program files\team mediaportal\ mediaportal\xmltv\xmltv.xml, uruchomić \bin\tvxb.exe i poczekać. Jeśli korzystasz z listy przygotowanej przez portal http://www.wp.pl , to program działa bardzo długo, bo zawiera ona informacje o ponad 170 stacjach. Jednak przed rozpoczęciem pobierania EPG możesz przeprowadzić edycję pliku INI i usunąć wpisy o kanałach, których zainstalowana w komputerze karta TV nie odbiera. To znacznie przyspieszy wyszukiwanie informacji.

<hr size=1 noshade>Wersja Media Portal 0.2.0.0 RC1

Na pierwszy rzut oka nowa wersja programu niewiele różni się od poprzedniej, oferuje jednak znacznie bardziej rozbudowane narzędzia konfiguracyjne, zintegrowane z Media Portal. Dzięki temu, nie przerywając słuchania muzyki, można zmienić ustawienia za pomocą czytelnego interfejsu, podobnego do interfejsu w Media Portal.

Oczywiście nowa wersja oferuje nieco większe możliwości zarządzania obrazami, muzyką, filmami, ale nie wpływa to na wygodę korzystania z programu.


Zobacz również