Zestawy głośnikowe

Zestaw złożony przynajmniej z pięciu kolumn satelitarnych i subwoofera to już nie luksus, lecz standardowe wyposażenie nowoczesnego peceta.

Zestaw złożony przynajmniej z pięciu kolumn satelitarnych i subwoofera to już nie luksus, lecz standardowe wyposażenie nowoczesnego peceta.

Jeszcze dwa, trzy lata temu triumfy wśród kolumn do PC święciły stereofoniczne zestawy dwukanałowe. Potem producenci zaczęli dodawać do nich subwoofery. Teraz promowane są zestawy w konfiguracjach 5+1, a coraz częściej liczba kolumn rośnie do ośmiu elementów. Nowe zestawy kolumn wielokanałowych od oferowanych w przeszłości coraz częściej różnią się brakiem wbudowanych dekoderów cyfrowych DD 5.1 czy DTS. Powód jest prosty - praktycznie dowolna w miarę nowoczesna karta dźwiękowa dekoduje te nagrania, nie ma więc sensu dublowanie funkcji. Wyposażenie we wspomniany dekoder jest istotne, jeśli zamierzasz podłączyć teoretycznie komputerowy zestaw kolumn bezpośrednio do DVD wyposażonego w dekodery. Taka kombinacja jest możliwa i jest jednym z najtańszych i najprostszych sposobów uzyskania systemu kina domowego. Nie inwestuj w zestawy, które mają kiepskie plastikowe obudowy. Jakość wykonania i użyte materiały w dużym stopniu determinują brzmienie kolumn. W przypadku produktów pozbawionych certyfikatu THX nie przywiązuj wielkiej wagi do parametrów technicznych kolumn podawanych przez producentów w specyfikacjach. Zwykle nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Najlepiej o możliwościach dynamicznych i jakości brzmienia przekonasz się, słuchając ich w miejscu zakupu. Kupując modele z certyfikatem THX, wydajesz więcej pieniędzy, jednak masz gwarancję, że są dobrze wykonane i spełniają ostre wymagania, stawiane przez laboratoria Lucasfilm.

Najlepszy - Logitech Z-680

To świetne kolumny wielokanałowe, które można polecić nie tylko właścicielom komputerów, ale nawet osobom mającym stacjonarny odtwarzacz DVD. Zestaw zawiera wszystkie popularne dekodery cyfrowe - DD 5.1, DTS 5.1, Dolby Pro Logic II, dlatego wystarczy do niego cyfrowo podłączyć odtwarzacz DVD i już masz pełnowartościowe kino domowe, sprawdzające się nawet w dużym pomieszczeniu. Zestaw dysponuje dużymi rezerwami mocy, więc nie zniekształca brzmienia nawet przy bardzo dużym natężeniu dźwięku. Bas jest zdyscyplinowany, a brzmienie satelitek pełne i mocne jak dzwon. Logitech Z-680 ma certyfikat THX. Satelity wyposażono w szerokopasmowy, lecz bardzo dobry przetwornik, pracujący z dużym wychyleniem membrany. Subwoofer to konstrukcja bas reflex z tunelem na bocznej ściance. Do zestawu dołączono pilota zdalnego sterowania (działa bardzo pewnie) oraz moduł z dekoderami i wyświetlaczem LCD.

Wyświetlacz nie zachwyca, bo jeśli nie umieścisz go dokładnie na wprost, to nie zobaczysz żadnych wyświetlanych na nim komunikatów. Jeśli chodzi o kreowane pola dźwiękowe, model ten ma dużo do zaoferowania. Dźwięk jest bardzo spójny i efektowny. Czyste, pozbawione matowego nalotu soprany i silna średnica potęgują wrażenia przestrzenne oraz niosą masę detali. Bas należy dokładnie wyregulować, bo może się okazać, że będzie przytłaczający. Jeśli jednak poświęcisz mu trochę uwagi, to uzyskasz zwarte, dobrze zróżnicowane niskie tony, spójnie komponujące się z pozostałymi podzakresami pasma akustycznego. Już wkrótce system doczeka się następcy. Zanim to nastąpi, warto pomyśleć o zakupie właśnie tego modelu. Być może, przy zmianie oferty cena będzie atrakcyjna.

Informacje Veracomp, http://www.veracomp.pl

tel. (12) 2525555

Cena 1619 zł

Opłacalny - Creative Inspire P580

Rdzeń oferty Creative Labs stanowi kilka modeli serii Inspire. Nie szokują rozwiązaniami technicznymi oraz jakością brzmienia, jednak sprzedawane są w stosunkowo atrakcyjnych cenach. Inpire P580 to zestaw 5.1, który po części zbliżony jest do bardziej rozbudowanego modelu T7700. P580 ma pięć identycznych kolumn satelitarnych, które wyposażono w szerokopasmowe przetworniki odtwarzające wysokie i średnie tony. Bas reprodukuje dołączany w zestawie subwoofer z głośnikiem umieszczonym na bocznej ściance. Obudowa kolumny basowej jest wąska i ma niewielkie wymiary, ograniczające w sposób naturalny zakres pokrywanego pasma akustycznego. Subwoofer nie stara się więc sięgać głębin basu, lecz penetruje wyższe podzakresy tego pasma, całkiem żwawo i rytmicznie. Niestety, satelitki systemu nie są bardzo udane. Ich obudowy wykonano z przeciętnej jakości plastiku. Brzmienie jest jasne i przestrzenne, jednak do uszu słuchacza docierają niekiedy dźwięki nieco za ostre i natarczywe.

Model P580 ciekawie prezentuje się od strony użytkowej. Do zestawu dołączono pilota na kablu, który można zamienić na opcjonalny sterownik wyposażony w wygodny M-Port. Kolumny te w kategoriach bezwzględnych trudno wyróżnić za wspaniałe brzmienie. Ich niska cena sprawia jednak, że w swojej kategorii stanowią propozycję godną rozważenia poczas wyprawy na gwiazdkowe zakupy.

Informacje Creative Labs, http://www.creative.pl

tel. (22) 8530266

Cena 389 zł

Oryginalny - Hercules XPS 5.100

Hercules znany był głównie jako producent wyróżniających się wysoką jakością wykonania kart graficznych z procesorami ATI. W ostatnich miesiącach firma zmieniła jednak strategię i skoncentrowała się na kartach dźwiękowych i peryferiach. Przykładem jednego z wielu figurujących w ofercie Herculesa zestawów głośnikowych może być sześciokanałowy XPS 5.100. Jest przeznaczony dla tej samej grupy klientów, do której Creative Labs kieruje linię kolumn o wysmakowanej stylistyce - I-Trigue. W skład kompletu Herculesa wchodzą cztery smukłe kolumny przednie, jedna pozioma centralna i subwoofer. Obudowy mają 20 cm wysokości i są mocowane na okrągłej, metalowej podstawie, przystosowanej zarówno do umieszczenia na biurku, jak i montażu na ścianie. Ekranowanie magnetyczne eliminuje zakłócenia i pozwala na ustawienie głośników w pobliżu monitora lub telewizora. Głośnik niskotonowy z wbudowanym wzmacniaczem o mocy 35 W przetwarza dźwięki w zakresie od 30 do 150 Hz. Membranę chroni metalowa siatka. Zestaw wyposażono w pilota do ustawiania podstawowych parametrów dźwięku (regulacja głośności, wysokie i niskie tony) oraz gniazdo do podłączenia słuchawek. Brzmienie Herculesa wyróżnia się na tle komputerowej konkurencji stosunkowo dobrą równowagą tonalną. Bas nie schodzi najniżej, jednak jest dynamiczny i zróżnicowany. Wysokie tony nie rażą ostrością, a średnica przekazuje najistotniejsze składniki nagrań w formie angażującej uwagę słuchacza.

Informacje Veracomp, http://www.veracomp.pl

tel. (12) 2525555

Cena 530 zł


Zobacz również