Zestawy pod kolor oczu

Jakość wybieranego systemu kina domowego zależy w dużej mierze od zasobności środków finansowych. Nie należy jednak zapominać o warunkach przestrzennych, które w znacznym stopniu narzucają wybór upragnionego sprzętu. Kryterium podstawowym pozostają również preferencje.

Jakość wybieranego systemu kina domowego zależy w dużej mierze od zasobności środków finansowych. Nie należy jednak zapominać o warunkach przestrzennych, które w znacznym stopniu narzucają wybór upragnionego sprzętu. Kryterium podstawowym pozostają również preferencje.

Dla wielu jest nie do pomyślenia użycie komputera w charakterze serca systemu. Z kolei inni nie wyobrażają sobie kina domowego bez desktopa jako centrum dowodzenia.

Pełny system kina domowego to współpraca wielu urządzeń

Pełny system kina domowego to współpraca wielu urządzeń

Kino domowe znajduje entuzjastów wśród najróżniejszych osób. Własny zestaw urządzeń, pozwalający bez wychodzenia z domu rozkoszować się efektami nie odbiegającymi od kinowych - ten obraz niewielu ludzi pozostawi obojętnymi. Wydawać by się mogło, że realizacja takich marzeń tylko dla niewielu będzie możliwa. Ale czy na pewno? Okazuje się, że producenci sprzętu wychodzą naprzeciw zróżnicowanym potrzebom odbiorców. Cena urządzeń zależy nie tylko od końcowego efektu uzyskanego w sali testów, lecz przede wszystkim uzależniona jest od warunków, w jakich dany sprzęt ma pracować. Jakość dźwięku, której możemy oczekiwać od kina domowego, zależy nie tylko od klasy (a więc ceny) poszczególnych elementów. Równie ważną sprawą jest dopasowanie danego systemu do powierzchni i akustyki pomieszczenia. W naszym opisie proponujemy cztery całkowite systemy AV dostosowane do różnych pomieszczeń oraz preferencji użytkownika. Niejako rodzynkiem jest system bazujący na komputerze PC, który umożliwia nie tylko oglądanie filmów, lecz również gry komputerowe z dźwiękiem AC-3. Ten zestaw, zawierający kilka alternatywnych propozycji każdego elementu, powinien zaspokoić głód informacji zatwardziałego komputerowca, dla którego jedynie pecet lub Macintosh może pełnić funkcję centralną w zestawie DVD. Kategoria cenowa systemów jest ściśle powiązana z możliwościami lokalowymi. Nie ma sensu inwestowanie w bardzo drogi sprzęt, jeśli nie będziemy mieli możliwości go wykorzystać. Przy doborze elementów wchodzących w skład zestawu staraliśmy się kierować ich kategorią jakościową, efektami wizualnymi oraz charakterem brzmienia.

Najtańszy zestaw udało nam się złożyć już za 6000 zł. Zbudowany z osobnych komponentów, zostawia użytkownikowi możliwość modyfikacji. Przeznaczony jest do małych pomieszczeń i raczej dla osób, które traktują kino domowe jako popularną rozrywkę.

Kolejny zestaw przeznaczyliśmy dla tych, którzy swoje kino domowe montują w salonie spełniającym również funkcje pomieszczenia mieszkalnego. Tak dźwięk, jak i obraz nie powinny zawieść nawet najbardziej wymagającego użytkownika, zapewniając maksymalną jakość odbioru dla typowego większego pomieszczenia w bloku. Oprócz całkowicie zadowalających możliwości, sprzęt oferuje wiele ciekawych funkcji, które wzbogacą odbiór każdego filmu, takich jak na przykład rozbudowane menu ekranowe.

Ostatni z prezentowanych systemów służy do nagłośnienia amatorskich sal kinowych. Coraz więcej pasjonatów decyduje się na wyodrębnienie osobnego pomieszczenia, służącego wyłącznie do oglądania filmów lub słuchania muzyki. Bardzo często sale te są w specjalny sposób adaptowane akustycznie, a najbardziej zagorzali kinomani montują w nich kinowe fotele i wstawiają maszynki do popcornu. Ten zestaw opiera się nie na telewizorze, ale na projektorz e najnowszej generacji z matrycą ciekłokrystaliczną. Również system głośników nadaje się przede wszystkim do większych pomieszczeń.

Poniższe zestawy dobrane zostały w taki sposób, by spełnić oczekiwania koneserów kina domowego, nie opierających swojego systemu na pamięci komputera. Urządzenia dobraliśmy zarówno pod kątem ceny, jakości dźwięku i obrazu, jak i wielkości pomieszczenia, w którym mają być ustawione.

Odbiornik TV Thomson 21DG17E

Mały telewizor doskonale sprawdza się w niedużych pomieszczeniach

Mały telewizor doskonale sprawdza się w niedużych pomieszczeniach

Sens instalowania telewizora 21 cali w systemie AV jest dyskusyjny, o ile posiada się małe pomieszczenia. Przekątna ekranu 55 cm umożliwia właściwy ogląd obrazu już w odległości 2,5 m. Prezentowany telewizor charakteryzuje się zgrabną zaokrągloną obudową. Z obu jej stron umieszczono głośniki. Pomiędzy nimi zainstalowano kineskop Thomsona, Black Pearl, który ma nowy, bardzo ciemny ekran, znacznie poprawiający jakość obrazu. Kolory są czystsze i bardziej jaskrawe, wyrzutnia elektronowa nowej konstrukcji zapewnia lepszą równomierność parametrów obrazu na ekranie. O 15 procent poprawił się też kontrast i znacznie zmniejszyły się odbicia od ekranu.

Tani odtwarzacz czytający płyty CDR i CDRW

Tani odtwarzacz czytający płyty CDR i CDRW

Telewizor jest bogato wyposażony. Umożliwia zaprogramowanie 99 stacji. Przy pierwszym uruchamianiu funkcja Autoprogramming automatycznie przeszukuje i zapamiętuje wszystkie dostępne kanały. Użytkownik może nadać każdemu z nich numer odpowiadającej mu stacji. Rozbudowane menu ekranowe ma postać interfejsu graficznego nazwanego przez producenta Nailight. System czyni nawigację po funkcjach i programach przyjazną dla użytkownika, a nawet zabawną. Koniec z długimi i skomplikowanymi regulacjami. Wystarczy nacisnąć klawisz na pilocie i wszystkie jego funkcje pojawią się na ekranie w formie ilustracji prowadzących. Układ stereofonicznej fonii o mocy 2 x 6 W pracujący w systemie Nicam jest wspomagany korektorem graficznym. Wyposażono go w 6 ustawień dla fonii (film, muzyka, mowa, standard, zoptymalizowany, ustawienie użytkownika). Odbiornik zawiera również 5 ustawień dla wizji (film, studio, sport, standard i ustawienia użytkownika). Dzięki tym regulacjom użytkownik może wybrać najlepszy dźwięk i obraz wg własnych wymagań. Pojedyncze gniazdo euro i wejście słuchawkowe 3,5- milimetrowe to raczej skromne wyposażenie. Telewizor ma zainstalowaną blokadę rodzicielską.

Odtwarzacz DVD Philips DVD-711

Do 6000 zł i do 16 m2

TV 21DG17E Thomson 1199 zł

DVD-711 Philips 1500 zł

Amplituner RD-6106 Sherwood 1500 zł

Zestaw głośników D 240 Dynamics 2000 zł

Odtwarzacz DVD-711 firmy Philips jest najprostszym i najtańszym urządzeniem w ofercie producenta. Nie ma wbudowanych cyfrowych dekoderów, więc w systemie AV pracuje jako transport łączący się z procesorami za pomocą połączeń cyfrowych optolink lub RCA. Odtwarzacz ma również analogowe wyjście stereofoniczne, ale wysyła ono sygnał nie najlepszej jakości. Philips jest urządzeniem z wbudowanym podwójnym układem laserowym, dzięki czemu bez problemów odtwarza płyty CDR i CDRW. Gniazda scart, S-Video i composite umożliwiają podłączenie sygnału wizyjnego do różnych odbiorników obrazu. Dodatkowo złącze scart można tak ustawić, żeby wychodził z niego sygnał RGB. 10-bitowy konwerter wideo D/A zapewnia rozdzielczość obrazu 720/576 linii.


Zobacz również